ATP Poland F4 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Poland F4 Futures Discussion!


Share This...


Poland F4 Futures Event Details:

2009-08-17Clay
OutdoorOlsztyn, Poland
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Poland F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FUladzimir Ignatik (5) (BLR)Marcin Gawron (1WC) (POL)6-1 6-3 [H2H]
SFMarcin Gawron (1WC) (POL)Radim Urbanek (WC) (CZE)6-1 6-0 [H2H]
SFUladzimir Ignatik (5) (BLR)Mateusz Szmigiel (Q) (POL)7-5 6-3 [H2H]
QFMarcin Gawron (1WC) (POL)Dzmitry Zhyrmont (7) (BLR)6-2 6-4 [H2H]
QFRadim Urbanek (WC) (CZE)Ervin Eleskovic (8) (SWE)6-4 4-6 7-6(1) [H2H]
QFMateusz Szmigiel (Q) (POL)Andriej Kapas (POL)7-6(1) 6-0 [H2H]
QFUladzimir Ignatik (5) (BLR)Grzegorz Panfil (2) (POL)6-3 6-3 [H2H]
R16Marcin Gawron (1WC) (POL)Jaan-Frederik Brunken (GER)6-3 6-2 [H2H]
R16Dzmitry Zhyrmont (7) (BLR)Jedrzej Zarski (POL)6-4 6-3 [H2H]
R16Radim Urbanek (WC) (CZE)Rafal Gozdur (POL)6-3 6-2 [H2H]
R16Ervin Eleskovic (8) (SWE)Bojan Szumanski (POL)6-2 3-0 Retired[H2H]
R16Andriej Kapas (POL)Dovydas Sakinis (Q) (LTU)6-3 6-2 [H2H]
R16Mateusz Szmigiel (Q) (POL)Boy Westerhof (3) (NED)7-5 6-2 [H2H]
R16Uladzimir Ignatik (5) (BLR)Blazej Koniusz (POL)7-6(4) 5-7 6-3 [H2H]
R16Grzegorz Panfil (2) (POL)Robert Godlewski (Q) (POL)6-4 6-3 [H2H]
R32Marcin Gawron (1WC) (POL)Marcin Chlebowski (WC) (POL)6-0 6-1 [H2H]
R32Jaan-Frederik Brunken (GER)Michal Sekula (Q) (POL)6-2 6-0 [H2H]
R32Jedrzej Zarski (POL)Igor Rud (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (7) (BLR)Mateusz Skorek (Q) (POL)6-2 6-2 [H2H]
R32Radim Urbanek (WC) (CZE)Szymon Tatarczyk (LL) (POL)7-5 6-4 [H2H]
R32Rafal Gozdur (POL)Jared Easton (AUS)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R32Bojan Szumanski (POL)Siarhei Betau (BLR)6-2 6-2 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (8) (SWE)Dawid Celt (POL)6-2 3-0 Retired[H2H]
R32Andriej Kapas (POL)Gvidas Sabeckis (6) (LTU)6-3 6-1 [H2H]
R32Dovydas Sakinis (Q) (LTU)Wojciech Starakiewicz (Q) (POL)3-6 6-1 6-3 [H2H]
R32Mateusz Szmigiel (Q) (POL)Andrew Gregory (AUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Boy Westerhof (3) (NED)Matus Horecny (SVK)6-2 6-3 [H2H]
R32Uladzimir Ignatik (5) (BLR)Mikolaj Borkowski (WC) (POL)6-1 6-0 [H2H]
R32Blazej Koniusz (POL)Jakub Piter (Q) (POL)6-3 6-1 [H2H]
R32Robert Godlewski (Q) (POL)Maciej Rajski (Q) (POL)6-4 6-7(5) 6-3 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (2) (POL)Lazare Kukhalashvili (GEO)6-1 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FBlazej Koniusz (3) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Rafal Gozdur (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-1 6-3
SFBlazej Koniusz (3) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Andriej Kapas (1) (POL)
Bojan Szumanski (POL)
7-5 7-5
SFRafal Gozdur (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Siarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6-4 6-3
QFAndriej Kapas (1) (POL)
Bojan Szumanski (POL)
Lazare Kukhalashvili (GEO)
Igor Rud (RUS)
6-3 7-6(1)
QFBlazej Koniusz (3) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Filip Rams (POL)
Szymon Tatarczyk (POL)
6-2 6-1
QFRafal Gozdur (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Matus Horecny (4) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
6-3 3-6 [10-4]
QFSiarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Oliver Andrzejczuk (POL)
Robert Godlewski (POL)
6-4 7-6(4)
R16Andriej Kapas (1) (POL)
Bojan Szumanski (POL)
Bye
R16Lazare Kukhalashvili (GEO)
Igor Rud (RUS)
Mikolaj Borkowski (POL)
Witas Daszczuk (POL)
6-2 6-2
R16Blazej Koniusz (3) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Marcin Gawron (POL)
Jan Serdakowski (POL)
6-4 6-1
R16Filip Rams (POL)
Szymon Tatarczyk (POL)
Przemyslaw Centkowski (POL)
Mateusz Skorek (POL)
6-4 6-0
R16Rafal Gozdur (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Jake Eames (AUS)
Daniel Glancy (IRL)
6-3 6-1
R16Matus Horecny (4) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Jared Easton (AUS)
Andrew Gregory (AUS)
7-5 3-6 [10-6]
R16Oliver Andrzejczuk (POL)
Robert Godlewski (POL)
Jakub Jastrzebski (POL)
Jedrzej Zarski (POL)
6-2 7-6(2)
R16Siarhei Betau (2) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Marek Mrozek (POL)
Michal Sekula (POL)
5-7 6-1 [10-7]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Robert Godlewski (1) (POL)Michal Wlodarczyk (POL)7-6(1) 6-3 [H2H]
Q1Maciej Rajski (POL)Kacper Mularczyk (POL)6-4 6-4 [H2H]
Q1Wojciech Starakiewicz (POL)Igor Bujdo (3) (POL)6-4 6-7(6) 6-4 [H2H]
Q1Mateusz Skorek (POL)Jan Plewinski (POL)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q1Jakub Piter (POL)Wojciech Urban (POL)2-6 6-4 6-1 [H2H]
Q1Dovydas Sakinis (6) (LTU)Jan Serdakowski (POL)6-1 6-4 [H2H]
Q1Michal Sekula (POL)Szymon Tatarczyk (POL)7-6(7) 6-4 [H2H]
Q1Mateusz Szmigiel (9WC) (POL)Jake Eames (8) (AUS)7-6(4) 5-7 6-0 [H2H]
Q2Robert Godlewski (1) (POL)Marek Mrozek (POL)7-5 6-3 [H2H]
Q2Michal Wlodarczyk (POL)Piotr Stefaniak (POL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Maciej Rajski (POL)Andrzej Grusiecki (2) (POL)6-3 4-6 7-6(3) [H2H]
Q2Kacper Mularczyk (POL)Kacper Procki (POL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Igor Bujdo (3) (POL)Adam Majchrowicz (POL)7-5 7-6(3) [H2H]
Q2Wojciech Starakiewicz (POL)Piotr Kropiwnicki (POL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Jan Plewinski (POL)Oliver Andrzejczuk (4) (POL)6-4 3-6 4-0 Retired[H2H]
Q2Mateusz Skorek (POL)Jakub Jastrzebski (POL)3-6 6-0 6-4 [H2H]
Q2Wojciech Urban (POL)Mikolaj Szmyrgala (5) (POL)6-3 6-4 [H2H]
Q2Jakub Piter (POL)Arkadiusz Gorny (POL)7-5 6-1 [H2H]
Q2Dovydas Sakinis (6) (LTU)Witas Daszczuk (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q2Jan Serdakowski (POL)Filip Rams (POL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Michal Sekula (POL)Piotr Gadomski (7WC) (POL)6-4 7-6(6) [H2H]
Q2Szymon Tatarczyk (POL)Maciej Jablonski (WC) (POL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Jake Eames (8) (AUS)Daniel Glancy (IRL)6-2 6-1 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (9WC) (POL)Tomasz Olfans (POL)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Robert Godlewski (1) (POL)Bye
Q3Marek Mrozek (POL)Radoslaw Siczek (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Piotr Stefaniak (POL)Michal Glowacz (POL)7-6(2) 2-6 6-3 [H2H]
Q3Michal Wlodarczyk (POL)Bye
Q3Andrzej Grusiecki (2) (POL)Bye
Q3Maciej Rajski (POL)Marcel Stach (POL)6-3 6-3 [H2H]
Q3Kacper Procki (POL)Andrey Susalev (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Kacper Mularczyk (POL)Bye
Q3Igor Bujdo (3) (POL)Bye
Q3Adam Majchrowicz (POL)Thomas Kroczek (USA)6-0 6-1 [H2H]
Q3Wojciech Starakiewicz (POL)Tomasz Piekart (POL)6-0 6-0 [H2H]
Q3Piotr Kropiwnicki (POL)Bye
Q3Oliver Andrzejczuk (4) (POL)Bye
Q3Jan Plewinski (POL)Szymon Opieczonek (POL)6-2 6-0 [H2H]
Q3Mateusz Skorek (POL)Mihail Kozan (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Jakub Jastrzebski (POL)Bye
Q3Mikolaj Szmyrgala (5) (POL)Bye
Q3Wojciech Urban (POL)Pawel Kur (POL)6-2 0-6 6-4 [H2H]
Q3Jakub Piter (POL)Alexander Hillbricht (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q3Arkadiusz Gorny (POL)Bye
Q3Dovydas Sakinis (6) (LTU)Bye
Q3Witas Daszczuk (POL)Bye
Q3Jan Serdakowski (POL)Sebastian Chylinski (POL)6-4 6-0 [H2H]
Q3Filip Rams (POL)Bye
Q3Piotr Gadomski (7WC) (POL)Bye
Q3Michal Sekula (POL)Demetre Taktakishvili (GEO)6-1 6-3 [H2H]
Q3Szymon Tatarczyk (POL)Patryk Gewert (POL)6-1 6-4 [H2H]
Q3Maciej Jablonski (WC) (POL)Bye
Q3Jake Eames (8) (AUS)Bye
Q3Daniel Glancy (IRL)Oskar Gorka (POL)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Tomasz Olfans (POL)Adrian Rudas (POL)6-0 6-1 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (9WC) (POL)Bye


What's your opinion on the ATP Poland F4 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Poland F4 Futures?