ATP Peru F9 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Peru F9 Futures Discussion!


Share This...


Peru F9 Futures Event Details:

2014-10-20Clay
OutdoorLima, Peru
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Peru F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJuan Carlos Saez (7) (CHL)Benjamin Balleret (8) (MCO)4-6 6-1 6-1[H2H]
SFJuan Carlos Saez (7) (CHL)Michael Linzer (5) (AUT)7-5 7-6(6)[H2H]
SFBenjamin Balleret (8) (MCO)Eduardo Dischinger (BRA)6-2 6-3[H2H]
QFMichael Linzer (5) (AUT)Mathias Bourgue (1) (FRA)6-4 7-5[H2H]
QFJuan Carlos Saez (7) (CHL)Felipe Mantilla (COL)6-3 6-1[H2H]
QFEduardo Dischinger (BRA)Mauricio Echazu (6) (PER)2-6 6-1 7-6(3)[H2H]
QFBenjamin Balleret (8) (MCO)Ivan Endara (ECU)6-2 1-0 Retired[H2H]
R16Mathias Bourgue (1) (FRA)Tiago Lopes (BRA)0-6 6-3 6-0[H2H]
R16Michael Linzer (5) (AUT)Sergio Monges (WC) (PER)6-2 6-1[H2H]
R16Felipe Mantilla (COL)Gonzalo Escobar (3) (ECU)3-6 6-3 6-4[H2H]
R16Juan Carlos Saez (7) (CHL)Gonzalo Villanueva (Q) (ARG)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Mauricio Echazu (6) (PER)Federico Zeballos ()6-3 3-6 6-3[H2H]
R16Eduardo Dischinger (BRA)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)2-6 7-6(2) 6-4[H2H]
R16Benjamin Balleret (8) (MCO)Juan Ignacio Ameal ()6-1 6-1[H2H]
R16Ivan Endara (ECU)Emilio Gomez (2) (ECU)6-1 7-6(3)[H2H]
R32Mathias Bourgue (1) (FRA)Duilio Beretta (PER)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Tiago Lopes (BRA)Matias Zukas (Q) (ARG)6-2 6-1[H2H]
R32Sergio Monges (WC) (PER)Mauricio Perez Mota (Q) (ARG)6-2 6-2[H2H]
R32Michael Linzer (5) (AUT)Gustavo Vellbach (Q) (ARG)6-4 6-2[H2H]
R32Gonzalo Escobar (3) (ECU)Ryotaro Matsumura (Q) (JPN)6-0 6-1[H2H]
R32Felipe Mantilla (COL)Joaquin Moriones (Q) (ARG)1-6 6-3 6-1[H2H]
R32Gonzalo Villanueva (Q) (ARG)Duilio Vallebuona (WC) (PER)7-5 6-3[H2H]
R32Juan Carlos Saez (7) (CHL)Jordi Llopart (WC) (ESP)6-4 6-0[H2H]
R32Mauricio Echazu (6) (PER)Rodrigo Sanchez (PER)6-1 4-6 6-4[H2H]
R32Federico Zeballos ()Felipe Escobar (Q) (COL)6-2 6-1[H2H]
R32Eduardo Dischinger (BRA)Romain Arneodo (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)Christopher Diaz-Figueroa (4) (GTM)6-0 6-1[H2H]
R32Benjamin Balleret (8) (MCO)Nicolas Alberto Arreche (ARG)6-3 7-6(2)[H2H]
R32Juan Ignacio Ameal ()Santiago Maresca (Q) ()6-3 6-4[H2H]
R32Ivan Endara (ECU)Jorge Brian Panta (PER)5-7 6-3 6-2[H2H]
R32Emilio Gomez (2) (ECU)Juan Jose Rosas (WC) (PER)6-4 6-3[H2H]
Men's Doubles
FRomain Arneodo (1) (FRA)
Benjamin Balleret (MCO)
Eduardo Dischinger (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
6-3 7-5
SFRomain Arneodo (1) (FRA)
Benjamin Balleret (MCO)
Felipe Mantilla (COL)
Mauricio Perez Mota (ARG)
6-1 6-3
SFEduardo Dischinger (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
Juan Carlos Saez (3) (CHL)
Duilio Vallebuona (PER)
6-2 6-1
QFRomain Arneodo (1) (FRA)
Benjamin Balleret (MCO)
Tomas Buchhass (ARG)
Gonzalo Villanueva (ARG)
6-3 6-4
QFFelipe Mantilla (COL)
Mauricio Perez Mota (ARG)
Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Gustavo Vellbach (ARG)
6-3 6-1
QFJuan Carlos Saez (3) (CHL)
Duilio Vallebuona (PER)
Felipe Escobar (COL)
Juan Montes (COL)
RET
QFEduardo Dischinger (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
Jorge Brian Panta (PER)
Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
6-4 6-4
R16Romain Arneodo (1) (FRA)
Benjamin Balleret (MCO)
Mauricio Echazu (PER)
Sebastian Rivera (ECU)
6-4 6-2
R16Tomas Buchhass (ARG)
Gonzalo Villanueva (ARG)
Jorge Adair Bartra Quispe (WC) (PER)
Andres Donayre (PER)
6-1 6-1
R16Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Gustavo Vellbach (ARG)
Christopher Diaz-Figueroa (4) (GTM)
Federico Zeballos ()
4-6 7-6(5) [10-8]
R16Felipe Mantilla (COL)
Mauricio Perez Mota (ARG)
Francesco Alejandro Cori Gamero (WC) (PER)
Martin Rondina (ARG)
6-2 6-1
R16Felipe Escobar (COL)
Juan Montes (COL)
Juan Manuel Matute (WC) (ARG)
Juan Jose Rosas (PER)
6-3 6-4
R16Juan Carlos Saez (3) (CHL)
Duilio Vallebuona (PER)
Juan Ignacio Ameal ()
Alexander Merino (PER)
6-3 6-4
R16Jorge Brian Panta (PER)
Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
Sergio Monges (PER)
Rodrigo Sanchez (PER)
6-4 6-3
R16Eduardo Dischinger (BRA)
Tiago Lopes (BRA)
Gonzalo Escobar (2) (ECU)
Emilio Gomez (ECU)
7-6(5) 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Matias Zukas (1) (ARG)Rodrigo Senattore (12) (URU)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q1Gustavo Vellbach (2) (ARG)Jeremy Hunter Nicholas (WC) (USA)6-0 6-1[H2H]
Q1Santiago Maresca (13) ()Tomas Builes (COL)6-2 6-1[H2H]
Q1Mauricio Perez Mota (9) (ARG)Juan Manuel Matute (4) (ARG)6-4 6-3[H2H]
Q1Felipe Escobar (5) (COL)Tomas Buchhass (14) (ARG)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q1Gonzalo Villanueva (10) (ARG)Jorge Cavero (6) (PER)6-2 6-4[H2H]
Q1Joaquin Moriones (ARG)Lucas Moreno ()7-5 6-1[H2H]
Q1Ryotaro Matsumura (16) (JPN)Tomas Iriarte (8) (ARG)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Matias Zukas (1) (ARG)Andre Ku Meza (PER)6-0 7-6(2)[H2H]
Q2Rodrigo Senattore (12) (URU)Enrique Cavero (PER)6-0 6-1[H2H]
Q2Gustavo Vellbach (2) (ARG)Martin Rondina (ARG)6-2 6-2[H2H]
Q2Jeremy Hunter Nicholas (WC) (USA)Guillermo Cabrera (PER)6-3 6-3[H2H]
Q2Tomas Builes (COL)Franco Feitt (3) (ARG)WO[H2H]
Q2Santiago Maresca (13) ()Agustin Sacco (ARG)1-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Juan Manuel Matute (4) (ARG)Marcos Massonneau (ARG)6-4 7-6(4)[H2H]
Q2Mauricio Perez Mota (9) (ARG)Sid Donarski (CAN)6-3 6-1[H2H]
Q2Felipe Escobar (5) (COL)Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)6-4 7-5[H2H]
Q2Tomas Buchhass (14) (ARG)Victor Chaw (PER)6-0 6-0[H2H]
Q2Jorge Cavero (6) (PER)Jorge Adair Bartra Quispe (WC) (PER)6-1 6-1[H2H]
Q2Gonzalo Villanueva (10) (ARG)Edmundo Ulloa (WC) (PER)6-4 6-1[H2H]
Q2Joaquin Moriones (ARG)Sebastian Rivera (7) (ECU)3-6 7-5 7-5[H2H]
Q2Lucas Moreno ()Jack W Van Slyke (CAN)6-1 6-1[H2H]
Q2Tomas Iriarte (8) (ARG)Cristian Fabian Jesus Maldonado Maturana ()6-3 6-3[H2H]
Q2Ryotaro Matsumura (16) (JPN)Jose Raul Tenorio Collado (PER)6-0 6-2[H2H]
Q3Matias Zukas (1) (ARG)Horacio Callirgos CÉspedes (WC) (PER)6-0 6-0[H2H]
Q3Andre Ku Meza (PER)Francesco Alejandro Cori Gamero (PER)6-2 6-0[H2H]
Q3Enrique Cavero (PER)Armando Robles (WC) (PER)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q3Rodrigo Senattore (12) (URU)Sasha Supruniuk (ARG)6-3 6-3[H2H]
Q3Gustavo Vellbach (2) (ARG)Tomislav Saulo Vrsalovic (BOL)6-3 6-1[H2H]
Q3Martin Rondina (ARG)Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER)6-4 6-2[H2H]
Q3Guillermo Cabrera (PER)Eric Caleguer (BRA)6-0 6-2[H2H]
Q3Jeremy Hunter Nicholas (WC) (USA)Mauricio Resendiz Dominguez (15) (MEX)7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Franco Feitt (3) (ARG)Gregorio Cordonnier (ARG)2-2 Retired[H2H]
Q3Tomas Builes (COL)Mario Erickson Minaya Parra (PER)6-1 6-1[H2H]
Q3Agustin Sacco (ARG)Victor Segantini Bertoldo (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Santiago Maresca (13) ()Franco Viu (ARG)6-1 6-3[H2H]
Q3Juan Manuel Matute (4) (ARG)Alessio Demarini (WC) (PER)WO[H2H]
Q3Marcos Massonneau (ARG)Ivan Gonzalo Guerrero (WC) (BOL)7-5 6-0[H2H]
Q3Sid Donarski (CAN)Luiz Sgarbi (BRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Mauricio Perez Mota (9) (ARG)Satos Dias Maycon (BRA)6-3 5-7 6-3[H2H]
Q3Felipe Escobar (5) (COL)Juan Montes (COL)6-3 6-4[H2H]
Q3Gabriel De Andrade Bendazoli (BRA)Joaquin Fort (PER)6-1 6-1[H2H]
Q3Victor Chaw (PER)Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA)6-3 6-4[H2H]
Q3Tomas Buchhass (14) (ARG)Hercilio Cabieses (WC) (PER)6-0 6-0[H2H]
Q3Jorge Cavero (6) (PER)Raul-Isaias Rosas-Zarur (MEX)6-2 6-2[H2H]
Q3Jorge Adair Bartra Quispe (WC) (PER)Sergio Diaz ()6-0 6-0[H2H]
Q3Edmundo Ulloa (WC) (PER)Andres Donayre (PER)6-3 6-2[H2H]
Q3Gonzalo Villanueva (10) (ARG)Agustin Aime (ARG)6-3 6-0[H2H]
Q3Sebastian Rivera (7) (ECU)Gustavo Gomez Buyatti (ARG)7-5 6-3[H2H]
Q3Joaquin Moriones (ARG)Ciro Iglesias (ARG)6-1 6-2[H2H]
Q3Jack W Van Slyke (CAN)Hiroshi Yano (JPN)7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Lucas Moreno ()Alexander Merino (11) (PER)6-2 6-2[H2H]
Q3Tomas Iriarte (8) (ARG)Mateo Andres Ruiz Naranjo (COL)6-2 6-2[H2H]
Q3Cristian Fabian Jesus Maldonado Maturana ()Franco Nicoletti (ARG)7-6(5) 5-7 6-3[H2H]
Q3Jose Raul Tenorio Collado (PER)Tadeo Bruno (ARG)6-4 6-3[H2H]
Q3Ryotaro Matsumura (16) (JPN)Michel Vernier (CHL)7-6(3) 6-1[H2H]