ATP Peru F3 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Peru F3 Futures Discussion!


Share This...


Peru F3 Futures Event Details:

2014-03-31Clay
OutdoorLima, Peru
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Peru F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRui Machado (1) (POR)Jorge Brian Panta (PER)6-1 6-2 [H2H]
SFRui Machado (1) (POR)Marc Giner (3) (ESP)6-3 6-1 [H2H]
SFJorge Brian Panta (PER)Federico Coria (4) (ARG)7-6(3) 7-5 [H2H]
QFRui Machado (1) (POR)Fabricio Neis (7) (BRA)4-6 6-2 6-4 [H2H]
QFMarc Giner (3) (ESP)Gaston-Arturo Grimolizzi (PR) (ARG)6-3 6-2 [H2H]
QFFederico Coria (4) (ARG)Fabiano De Paula (6) (BRA)6-2 6-0 [H2H]
QFJorge Brian Panta (PER)Ricardo Hocevar (2) (BRA)6-2 3-6 6-3 [H2H]
R16Rui Machado (1) (POR)Marcos Giraldi Requena (ESP)6-2 7-5 [H2H]
R16Fabricio Neis (7) (BRA)Felipe Escobar (COL)7-5 6-2 [H2H]
R16Marc Giner (3) (ESP)Alan Kohen (Q) (ARG)6-1 6-0 [H2H]
R16Gaston-Arturo Grimolizzi (PR) (ARG)Nicolas Alvarez (WC) (PER)6-4 6-1 [H2H]
R16Fabiano De Paula (6) (BRA)Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (WC) (PER)6-3 6-2 [H2H]
R16Federico Coria (4) (ARG)Nicolas Alberto Arreche (Q) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
R16Jorge Brian Panta (PER)Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)4-6 7-6(6) 6-0 [H2H]
R16Ricardo Hocevar (2) (BRA)Arthur Surreaux (FRA)7-6(5) 1-6 6-3 [H2H]
R32Rui Machado (1) (POR)Victor Grassani (Q) (BRA)6-2 6-3 [H2H]
R32Marcos Giraldi Requena (ESP)Sergio Monges (PER)7-5 6-3 [H2H]
R32Felipe Escobar (COL)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA)7-6(11) 5-7 6-3 [H2H]
R32Fabricio Neis (7) (BRA)Juan Manuel Matute (ARG)6-1 6-1 [H2H]
R32Marc Giner (3) (ESP)Martin Rondina (Q) (ARG)6-3 6-3 [H2H]
R32Alan Kohen (Q) (ARG)Pedro Bernardi (BRA)3-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Nicolas Alvarez (WC) (PER)Julian Busch (Q) (ARG)6-2 6-2 [H2H]
R32Gaston-Arturo Grimolizzi (PR) (ARG)Michael Quintero (5) (COL)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Fabiano De Paula (6) (BRA)Juan Ignacio Iliev (Q) (ARG)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (WC) (PER)Jesus Bandres (VEN)6-3 6-4 [H2H]
R32Nicolas Alberto Arreche (Q) (ARG)Duilio Vallebuona (PER)6-2 3-6 6-3 [H2H]
R32Federico Coria (4) (ARG)Brian Orradre (Q) (ARG)6-2 4-6 6-1 [H2H]
R32Jorge Brian Panta (PER)Martin Cuevas (8) (URU)6-7(5) 7-5 6-4 [H2H]
R32Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL)Andre Ku Meza (WC) (PER)7-6(2) 6-4 [H2H]
R32Arthur Surreaux (FRA)Juan Cruz Estevarena (Q) (ARG)3-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Ricardo Hocevar (2) (BRA)Alvaro Raposo De Oliveira (WC) (PER)7-6(3) 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FFabiano De Paula (BRA)
Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG)
Federico Coria (2) (ARG)
Marc Giner (ESP)
2-6 6-4 [10-5]
SFFabiano De Paula (BRA)
Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG)
Juan-Pablo Amado (ARG)
Juan Manuel Matute (ARG)
6-2 6-1
SFFederico Coria (2) (ARG)
Marc Giner (ESP)
Juan Cruz Estevarena (ARG)
Fabricio Neis (BRA)
6-1 6-2
QFJuan-Pablo Amado (ARG)
Juan Manuel Matute (ARG)
Marcos Vinicius Da Silva Dias (1) (BRA)
Ricardo Hocevar (BRA)
6-4 7-5
QFFabiano De Paula (BRA)
Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG)
Martin Cuevas (URU)
Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
6-4 6-4
QFJuan Cruz Estevarena (ARG)
Fabricio Neis (BRA)
Jesus Bandres (4) (VEN)
Arthur Surreaux (FRA)
7-6(7) 6-7(11) [11-9]
QFFederico Coria (2) (ARG)
Marc Giner (ESP)
Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Marcos Giraldi Requena (ESP)
6-3 6-1
R16Marcos Vinicius Da Silva Dias (1) (BRA)
Ricardo Hocevar (BRA)
Yuri Andrade (A) (BRA)
Andreas Ignacio Pasutti (ARG)
6-2 6-1
R16Juan-Pablo Amado (ARG)
Juan Manuel Matute (ARG)
Miguel Becerra (WC) (COL)
Javier Nunez (COL)
6-2 6-1
R16Fabiano De Paula (BRA)
Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG)
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (3) (COL)
Felipe Escobar (COL)
6-4 6-4
R16Martin Cuevas (URU)
Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER)
Nicolas Alvarez (WC) (PER)
Rogelio Siller (MEX)
6-1 6-3
R16Juan Cruz Estevarena (ARG)
Fabricio Neis (BRA)
Sergio Monges (PER)
Jorge Brian Panta (PER)
6-3 6-3
R16Jesus Bandres (4) (VEN)
Arthur Surreaux (FRA)
Alejandro Mendoza (BOL)
Duilio Vallebuona (PER)
6-4 7-6(4)
R16Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Marcos Giraldi Requena (ESP)
Mario Becerra (WC) (USA)
Andre Ku Meza (PER)
6-2 6-1
R16Federico Coria (2) (ARG)
Marc Giner (ESP)
David De Leon Elias (ESP)
Felipe Rojas (COL)
6-2 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Mauricio Perez Mota (1) (ARG)6-1 7-5 [H2H]
Q1Victor Grassani (BRA)David De Leon Elias (12) (ESP)6-2 6-2 [H2H]
Q1Alan Kohen (10) (ARG)Alejandro Mendoza (3) (BOL)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q1Martin Rondina (14) (ARG)Felipe Rojas (4) (COL)6-3 6-3 [H2H]
Q1Nicolas Alberto Arreche (5) (ARG)Gonzalo Lavaselli (ARG)3-6 6-1 6-0 [H2H]
Q1Julian Busch (13) (ARG)Rogelio Siller (6) (MEX)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q1Brian Orradre (7) (ARG)Yuri Andrade (16) (BRA)6-3 6-3 [H2H]
Q1Juan Ignacio Iliev (11) (ARG)Andreas Ignacio Pasutti (ARG)7-6(4) 7-6(7) [H2H]
Q2Mauricio Perez Mota (1) (ARG)Magin Ortiga (COL)6-1 6-4 [H2H]
Q2Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Mario Becerra (USA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Victor Grassani (BRA)Filipe Brandao (2) (BRA)6-2 0-6 6-1 [H2H]
Q2David De Leon Elias (12) (ESP)Tom Ricker (NED)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Alejandro Mendoza (3) (BOL)Jeff Guerrero (MEX)6-1 6-4 [H2H]
Q2Alan Kohen (10) (ARG)Marco Jaeger (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q2Felipe Rojas (4) (COL)Juan Felipe Cardoso Guzman (COL)6-1 6-0 [H2H]
Q2Martin Rondina (14) (ARG)Daniel Ceron (COL)6-7(4) 6-0 7-5 [H2H]
Q2Nicolas Alberto Arreche (5) (ARG)Vullnet Tashi (SUI)7-6(4) 3-6 6-1 [H2H]
Q2Gonzalo Lavaselli (ARG)Eugenio Gaston Gastien (15) (ARG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Rogelio Siller (6) (MEX)Miguel Becerra (COL)6-1 6-0 [H2H]
Q2Julian Busch (13) (ARG)Fermin Peralta Martinez (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q2Brian Orradre (7) (ARG)Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER)6-2 1-6 7-6(3) [H2H]
Q2Yuri Andrade (16) (BRA)Carlos Ernesto Trujillo (COL)6-0 6-1 [H2H]
Q2Andreas Ignacio Pasutti (ARG)Luis Britto (8) (BRA)6-7(4) 6-2 6-0 [H2H]
Q2Juan Ignacio Iliev (11) (ARG)Camilo Andres Erazo (COL)6-0 6-1 [H2H]
Q3Mauricio Perez Mota (1) (ARG)Bye
Q3Magin Ortiga (COL)Caue Gimenez (BRA)2-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Mario Becerra (USA)Mauricio Cassimiro (BRA)6-4 6-0 [H2H]
Q3Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Alessio Demarini (PER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Filipe Brandao (2) (BRA)Bye
Q3Victor Grassani (BRA)Mario Erickson Minaya Parra (PER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Tom Ricker (NED)Joaquin Fort (PER)6-2 7-5 [H2H]
Q3David De Leon Elias (12) (ESP)Daniel Hoyos (PER)7-5 6-4 [H2H]
Q3Alejandro Mendoza (3) (BOL)Bye
Q3Jeff Guerrero (MEX)Victor Javier Rodriguez Diaz (COL)6-3 6-1 [H2H]
Q3Marco Jaeger (GER)Giorgio Alessandrini (PER)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alan Kohen (10) (ARG)Gustavo Alonso Lauz Nakasone (PER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Felipe Rojas (4) (COL)Bye
Q3Juan Felipe Cardoso Guzman (COL)Marco Vera (CHI)WO[H2H]
Q3Daniel Ceron (COL)Vitor Schuler (BRA)6-0 6-2 [H2H]
Q3Martin Rondina (14) (ARG)Ryota Tanuma (JPN)7-6(7) 6-2 [H2H]
Q3Nicolas Alberto Arreche (5) (ARG)Bye
Q3Vullnet Tashi (SUI)Kevin Mario Gandini (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q3Gonzalo Lavaselli (ARG)Jose Raul Tenorio Collado (PER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Eugenio Gaston Gastien (15) (ARG)Hans Alex Nielsen Rodriguez (COL)5-7 6-3 7-5 [H2H]
Q3Rogelio Siller (6) (MEX)Bye
Q3Miguel Becerra (COL)Javier Nunez (COL)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Fermin Peralta Martinez (ARG)Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG)6-4 6-3 [H2H]
Q3Julian Busch (13) (ARG)Hernan Ariza Vargas (COL)6-0 6-1 [H2H]
Q3Brian Orradre (7) (ARG)Bye
Q3Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER)Ariel Ilarslan Russo (PAN)6-0 6-0 [H2H]
Q3Carlos Ernesto Trujillo (COL)Horacio Callirgos CÉspedes (PER)6-3 6-0 [H2H]
Q3Yuri Andrade (16) (BRA)Jorge Adair Bartra Quispe (PER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Luis Britto (8) (BRA)Armando Robles (WC) (PER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Andreas Ignacio Pasutti (ARG)Frank Alexander Vega Ortiz (WC) (PER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Camilo Andres Erazo (COL)Andrew Ely (USA)6-7(8) 7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Juan Ignacio Iliev (11) (ARG)Mario Eckardt (GER)6-2 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Peru F3 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Peru F3 Futures?