ATP Ostrava Challenger Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Ostrava Challenger Discussion!


Share This...


Ostrava Challenger Event Details:

2015-04-27Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ostrava Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FInigo Cervantes (ESP)Adam Pavlasek (CZE)7-6(5) 6-4[H2H]
SFAdam Pavlasek (CZE)Daniel Munoz-De La Nava (3) (ESP)6-4 5-7 7-5[H2H]
SFInigo Cervantes (ESP)Ruben Ramirez Hidalgo (8) (ESP)6-3 3-6 7-5[H2H]
QFAdam Pavlasek (CZE)Lucas Pouille (1) (FRA)6-4 7-6(3)[H2H]
QFDaniel Munoz-De La Nava (3) (ESP)Hans Podlipnik-Castillo (CHL)7-5 6-1[H2H]
QFRuben Ramirez Hidalgo (8) (ESP)Jozef Kovalik (SVK)7-5 6-4[H2H]
QFInigo Cervantes (ESP)Andrej Martin (6) (SVK)6-4 6-4[H2H]
R16Lucas Pouille (1) (FRA)Arthur De Greef (BEL)7-5 6-4[H2H]
R16Adam Pavlasek (CZE)Maxime Authom (5) (BEL)4-6 6-2 6-3[H2H]
R16Daniel Munoz-De La Nava (3) (ESP)Laslo Djere (SRB)7-6(1) 6-4[H2H]
R16Hans Podlipnik-Castillo (CHL)Enzo Couacaud (FRA)6-3 6-1[H2H]
R16Ruben Ramirez Hidalgo (8) (ESP)Mathias Bourgue (FRA)6-0 7-5[H2H]
R16Jozef Kovalik (SVK)Mate Delic (4) (CRO)6-2 7-5[H2H]
R16Andrej Martin (6) (SVK)Pedro Cachin (ARG)6-1 6-4[H2H]
R16Inigo Cervantes (ESP)James Ward (2) (GBR)6-4 6-2[H2H]
R32Lucas Pouille (1) (FRA)Zdenek Kolar (WC) (CZE)6-3 7-5[H2H]
R32Arthur De Greef (BEL)Jaroslav Pospisil (CZE)5-7 7-6(3) 6-3[H2H]
R32Adam Pavlasek (CZE)Patrik Rikl (WC) (CZE)6-3 7-5[H2H]
R32Maxime Authom (5) (BEL)Peter Torebko (GER)6-1 4-6 6-3[H2H]
R32Daniel Munoz-De La Nava (3) (ESP)Marek Michalicka (Q) (CZE)6-4 2-6 7-6(2)[H2H]
R32Laslo Djere (SRB)Grzegorz Panfil (Q) (POL)6-2 6-1[H2H]
R32Hans Podlipnik-Castillo (CHL)Uladzimir Ignatik (BLR)6-7(5) 7-5 6-2[H2H]
R32Enzo Couacaud (FRA)Denys Molchanov (7) (UKR)7-5 6-3[H2H]
R32Ruben Ramirez Hidalgo (8) (ESP)Miloslav Mecir (SVK)6-1 7-5[H2H]
R32Mathias Bourgue (FRA)Pascal Brunner (Q) (AUT)6-4 6-3[H2H]
R32Jozef Kovalik (SVK)Thomas Fabbiano (ITA)6-1 6-7(5) 6-1[H2H]
R32Mate Delic (4) (CRO)David Poljak (WC) (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Andrej Martin (6) (SVK)Jan Mertl (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Pedro Cachin (ARG)Yannick Mertens (BEL)6-3 6-4[H2H]
R32Inigo Cervantes (ESP)Dominik Kellovsky (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
R32James Ward (2) (GBR)Dusan Lojda (Q) (CZE)7-5 4-6 6-4[H2H]
Men's Doubles
FAndrej Martin (3) (SVK)
Hans Podlipnik-Castillo (CHL)
Roman Jebavy (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
4-6 7-5 10-1
SFRoman Jebavy (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Ruben Gonzales (1) (PHL)
Darren Walsh ()
6-4 6-3
SFAndrej Martin (3) (SVK)
Hans Podlipnik-Castillo (CHL)
Mikhail Elgin (2) (RUS)
Denys Molchanov (UKR)
6-4 2-6 10-6
QFRuben Gonzales (1) (PHL)
Darren Walsh ()
Miloslav Mecir (SVK)
Dominik Suc (CZE)
6-0 6-3
QFRoman Jebavy (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Pedro Cachin (ARG)
Inigo Cervantes (ESP)
6-2 6-1
QFAndrej Martin (3) (SVK)
Hans Podlipnik-Castillo (CHL)
Uladzimir Ignatik (BLR)
Marek Michalicka (CZE)
6-3 6-4
QFMikhail Elgin (2) (RUS)
Denys Molchanov (UKR)
Jozef Kovalik (SVK)
Peter Torebko (GER)
6-2 6-2
R16Ruben Gonzales (1) (PHL)
Darren Walsh ()
Jan Mertl (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
6-2 6-3
R16Miloslav Mecir (SVK)
Dominik Suc (CZE)
Libor Salaba (WC) (CZE)
Robin Stanek (CZE)
6-4 7-6(4)
R16Roman Jebavy (4) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Filip Dolezel (WC) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
6-3 6-4
R16Pedro Cachin (ARG)
Inigo Cervantes (ESP)
Mate Delic (CRO)
Grzegorz Panfil (POL)
6-4 6-4
R16Uladzimir Ignatik (BLR)
Marek Michalicka (CZE)
Dominik Kellovsky (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
6-3 1-6 10-7
R16Andrej Martin (3) (SVK)
Hans Podlipnik-Castillo (CHL)
Laslo Djere (SRB)
Dusan Lojda (CZE)
6-1 6-1
R16Jozef Kovalik (SVK)
Peter Torebko (GER)
Zdenek Kolar (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
7-5 7-6(5)
R16Mikhail Elgin (2) (RUS)
Denys Molchanov (UKR)
Maxime Authom (BEL)
Yannick Mertens (BEL)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dusan Lojda (1) (CZE)Adrian Partl (5) (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q1Marek Michalicka (2) (CZE)Robin Stanek (CZE)6-2 7-6(4)[H2H]
Q1Grzegorz Panfil (3) (POL)Petr Michnev (CZE)7-6(1) 6-2[H2H]
Q1Pascal Brunner (6) (AUT)Michal Bisko (CZE)6-1 6-3[H2H]
Q2Dusan Lojda (1) (CZE)Dominik Suc (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q2Adrian Partl (5) (SVK)Vlad Victor Cornea (ROU)6-3 6-3[H2H]
Q2Marek Michalicka (2) (CZE)Jakub Lustyk (CZE)2-0 Ret.[H2H]
Q2Robin Stanek (CZE)Christian Trubrig (7) (AUT)6-1 6-4[H2H]
Q2Grzegorz Panfil (3) (POL)Marek Rehacek (WC) (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q2Petr Michnev (CZE)Libor Salaba (CZE)6-1 7-6(6)[H2H]
Q2Michal Bisko (CZE)Jan Satral (4) (CZE)6-0 2-6 6-3[H2H]
Q2Pascal Brunner (6) (AUT)Andre Biro (HUN)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q3Dusan Lojda (1) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Dominik Suc (CZE)Krystof Balek (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Vlad Victor Cornea (ROU)Vitaliy Sachko (UKR)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Adrian Partl (5) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Marek Michalicka (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Jakub Lustyk (CZE)Pavel Motl (WC) (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q3Robin Stanek (CZE)Piotr Pyla (WC) (POL)6-1 6-1[H2H]
Q3Christian Trubrig (7) (AUT)Pavel Staubert (CZE)7-6(6) 6-0[H2H]
Q3Grzegorz Panfil (3) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Marek Rehacek (WC) (CZE)Patryk Janik (WC) (POL)6-1 1-6 7-6(4)[H2H]
Q3Libor Salaba (CZE)Martin Schulhauser (WC) (CZE)7-5 6-2[H2H]
Q3Petr Michnev (CZE)Vaclav Safranek (8) (CZE)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Jan Satral (4) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Michal Bisko (CZE)Roman Jebavy (CZE)7-6(5) 4-6 6-2[H2H]
Q3Andre Biro (HUN)Pavel Nejedly (CZE)2-6 7-6(2) 6-0[H2H]
Q3Pascal Brunner (6) (AUT)ByeBye[H2H]