ATP Ostrava Challenger Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Ostrava Challenger Discussion!


Share This...


Ostrava Challenger Event Details:

2018-04-30Clay
OutdoorCzech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ostrava Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArthur De Greef (BEL)Nino Serdarusic (CRO)4-6 6-4 6-2[H2H]
SFNino Serdarusic (CRO)Gregoire Barrere (FRA)3-6 7-5 6-1[H2H]
SFArthur De Greef (BEL)Matteo Donati (ITA)7-6(3) 6-4[H2H]
QFNino Serdarusic (CRO)Tomislav Brkic (BIH)6-3 6-2[H2H]
QFGregoire Barrere (FRA)Gianluigi Quinzi (ITA)6-2 7-6(5)[H2H]
QFMatteo Donati (ITA)Andrea Collarini (ARG)5-7 6-3 7-5[H2H]
QFArthur De Greef (BEL)Zdenek Kolar (CZE)7-6(4) 7-6(2)[H2H]
R16Nino Serdarusic (CRO)Vincent Millot (FRA)7-5 3-0 Ret.[H2H]
R16Tomislav Brkic (BIH)Antoine Hoang (FRA)7-5 4-6 6-3[H2H]
R16Gianluigi Quinzi (ITA)Lorenzo Giustino (ITA)6-3 6-2[H2H]
R16Gregoire Barrere (FRA)Kimmer Coppejans (BEL)6-4 6-3[H2H]
R16Matteo Donati (ITA)Uladzimir Ignatik (BLR)7-5 6-3[H2H]
R16Andrea Collarini (ARG)Mathias Bourgue (Q) (FRA)6-2 1-6 6-4[H2H]
R16Zdenek Kolar (CZE)Adam Pavlasek (7) (CZE)6-7(5) 6-0 7-5[H2H]
R16Arthur De Greef (BEL)Pedro Martinez (Q) (ESP)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Vincent Millot (FRA)Ruben Bemelmans (1) (BEL)6-1 6-1[H2H]
R32Nino Serdarusic (CRO)Lukas Rosol (CZE)6-4 7-5[H2H]
R32Antoine Hoang (FRA)Matej Vocel (WC) (CZE)6-2 6-7(4) 6-2[H2H]
R32Tomislav Brkic (BIH)Sumit Nagal (8) (IND)6-4 3-6 6-1[H2H]
R32Gianluigi Quinzi (ITA)Gleb Sakharov (4) (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Lorenzo Giustino (ITA)Patrik Rikl (WC) (CZE)6-3 7-6(3)[H2H]
R32Kimmer Coppejans (BEL)Geoffrey Blancaneaux (FRA)7-6(3) 7-5[H2H]
R32Gregoire Barrere (FRA)Benjamin Bonzi (5) (FRA)6-2 1-6 7-6(2)[H2H]
R32Uladzimir Ignatik (BLR)Goncalo Oliveira (6) (PRT)4-6 6-3 7-6(4)[H2H]
R32Matteo Donati (ITA)Evan Furness (Q) (FRA)6-2 6-3[H2H]
R32Mathias Bourgue (Q) (FRA)Tallon Griekspoor (NLD)6-2 6-1[H2H]
R32Andrea Collarini (ARG)Attila Balazs (3) (HUN)6-4 6-4[H2H]
R32Adam Pavlasek (7) (CZE)Marek Gengel (WC) (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Zdenek Kolar (CZE)Dominik Kellovsky (WC) (CZE)6-2 6-7(1) 7-5[H2H]
R32Pedro Martinez (Q) (ESP)Elliot Benchetrit (Q) (FRA)3-6 7-5 6-3[H2H]
R32Arthur De Greef (BEL)Sergiy Stakhovsky (2) (UKR)6-4 3-6 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAttila Balazs (4) (HUN)
Goncalo Oliveira (PRT)
Lukas Rosol (CZE)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
6-0 7-5
SFLukas Rosol (CZE)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Tomasz Bednarek (1) (POL)
Andreas Mies (GER)
7-5 6-3
SFAttila Balazs (4) (HUN)
Goncalo Oliveira (PRT)
Benjamin Bonzi (Alt) (FRA)
Mark Vervoort (NLD)
5-7 6-2 10-8
QFTomasz Bednarek (1) (POL)
Andreas Mies (GER)
Pedro Martinez (ESP)
Sumit Nagal (IND)
6-2 6-4
QFLukas Rosol (CZE)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Alessandro Motti (3) (ITA)
Grzegorz Panfil (POL)
7-6(5) 6-2
QFAttila Balazs (4) (HUN)
Goncalo Oliveira (PRT)
Petr Michnev (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
7-5 6-4
QFBenjamin Bonzi (Alt) (FRA)
Mark Vervoort (NLD)
Rameez Junaid (2) (AUS)
David Pel (NLD)
7-5 6-3
R16Tomasz Bednarek (1) (POL)
Andreas Mies (GER)
Tomislav Brkic (BIH)
Nino Serdarusic (CRO)
6-7(5) 6-1 12-10
R16Pedro Martinez (ESP)
Sumit Nagal (IND)
Zdenek Kolar (CZE)
Adam Pavlasek (CZE)
6-3 6-7(6) 10-3
R16Alessandro Motti (3) (ITA)
Grzegorz Panfil (POL)
Marek Gengel (WC) (CZE)
Matej Vocel (CZE)
6-3 6-3
R16Lukas Rosol (CZE)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
Antoine Hoang (FRA)
Gleb Sakharov (FRA)
4-6 7-6(3) 13-11
R16Petr Michnev (WC) (CZE)
David Poljak (CZE)
Germain Gigounon (WC) (BEL)
Dominik Kellovsky (CZE)
7-5 6-1
R16Attila Balazs (4) (HUN)
Goncalo Oliveira (PRT)
Julian Ocleppo (ITA)
Andrea Vavassori (ITA)
3-6 6-3 10-6
R16Benjamin Bonzi (Alt) (FRA)
Mark Vervoort (NLD)
Ivan Gakhov (RUS)
Lorenzo Giustino (ITA)
6-4 6-3
R16Rameez Junaid (2) (AUS)
David Pel (NLD)
Ruben Bemelmans (BEL)
Tallon Griekspoor (NLD)
6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Pedro Martinez (1) (ESP)Jurij Rodionov (AUT)3-6 6-4 6-1[H2H]
Q1Mathias Bourgue (2) (FRA)Juan Pablo Ficovich (5) (ARG)6-3 6-4[H2H]
Q1Evan Furness (FRA)Patricio Heras (7) (ARG)7-6(6) 6-4[H2H]
Q1Elliot Benchetrit (8) (FRA)Roberto Marcora (ITA)6-4 6-4[H2H]
Q2Pedro Martinez (1) (ESP)Bruno Santanna (BRA)5-0 Ret.[H2H]
Q2Jurij Rodionov (AUT)Juan Ignacio Galarza (6) (ARG)4-6 6-3 7-6(2)[H2H]
Q2Mathias Bourgue (2) (FRA)Marko Tepavac (SRB)6-2 6-3[H2H]
Q2Juan Pablo Ficovich (5) (ARG)David Pichler (AUT)6-1 7-6(1)[H2H]
Q2Evan Furness (FRA)Pavel Nejedly (WC) (CZE)6-1 6-4[H2H]
Q2Patricio Heras (7) (ARG)Robin Stanek (WC) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q2Roberto Marcora (ITA)Ivan Gakhov (4) (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q2Elliot Benchetrit (8) (FRA)Jan Satral (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Pedro Martinez (1) (ESP)Jeremy Jahn (GER)6-0 4-1 Ret.[H2H]
Q3Bruno Santanna (BRA)Mate Valkusz (WC) (HUN)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q3Jurij Rodionov (AUT)Grzegorz Panfil (WC) (POL)4-6 6-3 6-0[H2H]
Q3Juan Ignacio Galarza (6) (ARG)Julian Lenz (GER)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Mathias Bourgue (2) (FRA)Javier Barranco Cosano (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Marko Tepavac (SRB)Pascal Brunner (AUT)6-4 7-5[H2H]
Q3David Pichler (AUT)Germain Gigounon (BEL)6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Juan Pablo Ficovich (5) (ARG)Petr Michnev (CZE)6-2 6-3[H2H]
Q3Evan Furness (FRA)Dimitar Kuzmanov (3) (BUL)6-4 6-3[H2H]
Q3Pavel Nejedly (WC) (CZE)Zsombor Piros (HUN)1-6 6-4 7-6(3)[H2H]
Q3Robin Stanek (WC) (CZE)Vit Kopriva (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Patricio Heras (7) (ARG)David Poljak (WC) (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q3Ivan Gakhov (4) (RUS)Jan Mertl (CZE)5-7 6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Roberto Marcora (ITA)Pietro Rondoni (ITA)6-4 6-1[H2H]
Q3Jan Satral (CZE)Mikael Ymer (SWE)7-6(1) 6-2[H2H]
Q3Elliot Benchetrit (8) (FRA)Pavel Kotov (RUS)6-1 6-4[H2H]