ATP Ostend Challenger Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Ostend Challenger Discussion!


Share This...


Ostend Challenger Event Details:

1999-07-05Clay
OutdoorOstend, Belgium
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ostend Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FOlivier Malcor (Q) (FRA)Alex Lopez-Moron (SE) (ESP)6-3 6-1[H2H]
SFAlex Lopez-Moron (SE) (ESP)Tomas Behrend (GER)3-6 6-3 7-6[H2H]
SFOlivier Malcor (Q) (FRA)Filip De Wulf (BEL)2-6 7-6 6-2[H2H]
QFTomas Behrend (GER)Jerome Hanquez (Q) (FRA)7-6 6-7 6-3[H2H]
QFAlex Lopez-Moron (SE) (ESP)Ville Liukko (FIN)7-6 6-4[H2H]
QFFilip De Wulf (BEL)Nicolas Escude (FRA)5-7 6-3 6-3[H2H]
QFOlivier Malcor (Q) (FRA)Christophe Rochus (BEL)6-0 6-1[H2H]
R16Tomas Behrend (GER)Marcelo Filippini (1) (URU)6-2 6-3[H2H]
R16Jerome Hanquez (Q) (FRA)Antony Dupuis (8) (FRA)7-6 6-3[H2H]
R16Alex Lopez-Moron (SE) (ESP)Tomas Zib (4) (CZE)7-5 5-7 7-6[H2H]
R16Ville Liukko (FIN)Diego Nargiso (ITA)6-2 7-5[H2H]
R16Filip De Wulf (BEL)Stephane Huet (FRA)6-4 3-6 7-6[H2H]
R16Nicolas Escude (FRA)Marcio Carlsson (BRA)6-4 6-2[H2H]
R16Olivier Malcor (Q) (FRA)Leonardo Olguin (Q) (ARG)7-6 6-2[H2H]
R16Christophe Rochus (BEL)Olivier Rochus (WC) (BEL)6-3 1-6 6-4[H2H]
R32Marcelo Filippini (1) (URU)Gaston Etlis (ARG)7-6 6-3[H2H]
R32Tomas Behrend (GER)Nicolas Massu (CHL)7-5 6-3[H2H]
R32Jerome Hanquez (Q) (FRA)Jan-Frode Andersen (NOR)7-6 4-6 7-6[H2H]
R32Antony Dupuis (8) (FRA)Jiri Vanek (CZE)3-6 6-2 6-3[H2H]
R32Tomas Zib (4) (CZE)Kris Goossens (WC) (BEL)6-0 6-1[H2H]
R32Alex Lopez-Moron (SE) (ESP)Julien Boutter (FRA)6-3 7-5[H2H]
R32Ville Liukko (FIN)Marcos Ondruska (SE) (RSA)6-1 7-6[H2H]
R32Diego Nargiso (ITA)Agustin Calleri (5) (ARG)6-3 1-6 6-4[H2H]
R32Stephane Huet (FRA)Juan Ignacio Chela (6) (ARG)7-5 6-4[H2H]
R32Filip De Wulf (BEL)Dieter Leurs (WC) (BEL)6-0 6-2[H2H]
R32Marcio Carlsson (BRA)Razvan Sabau (Q) (ROU)2-6 7-6 6-2[H2H]
R32Nicolas Escude (FRA)Orlin Stanoytchev (3) (BUL)6-3 6-1[H2H]
R32Leonardo Olguin (Q) (ARG)Eduardo Medica (7) (ARG)6-1 6-3[H2H]
R32Olivier Malcor (Q) (FRA)Christophe Van Garsse (BEL)4-6 6-4 6-1[H2H]
R32Olivier Rochus (WC) (BEL)Lucas Arnold Ker (ARG)6-4 6-3[H2H]
R32Christophe Rochus (BEL)Xavier Malisse (2WC) (BEL)6-2 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMarcos Ondruska (4) (RSA)
Steven Randjelovic (AUS)
Xavier Malisse (WC) (BEL)
Wim Neefs (BEL)
6-2 6-4
SFMarcos Ondruska (4) (RSA)
Steven Randjelovic (AUS)
Christophe Rochus (WC) (BEL)
Olivier Rochus (BEL)
6-1 7-5
SFXavier Malisse (WC) (BEL)
Wim Neefs (BEL)
Agustin Calleri (3) (ARG)
Alex Lopez-Moron (ESP)
6-2 6-7 6-1
QFChristophe Rochus (WC) (BEL)
Olivier Rochus (BEL)
Damian Furmanski (ARG)
Nicolas Massu (CHL)
4-6 6-2 6-2
QFMarcos Ondruska (4) (RSA)
Steven Randjelovic (AUS)
Marcio Carlsson (BRA)
Alexandre Simoni (BRA)
6-4 7-6
QFAgustin Calleri (3) (ARG)
Alex Lopez-Moron (ESP)
Filip De Wulf (WC) (BEL)
Tom Vanhoudt (BEL)
4-6 7-5 6-3
QFXavier Malisse (WC) (BEL)
Wim Neefs (BEL)
Gaston Etlis (ARG)
Eduardo Medica (ARG)
6-2 4-6 6-4
R16Damian Furmanski (ARG)
Nicolas Massu (CHL)
Lucas Arnold Ker (1) (ARG)
Diego Del Rio (ARG)
6-4 2-6 6-4
R16Christophe Rochus (WC) (BEL)
Olivier Rochus (BEL)
Juan Giner (ESP)
Thomas Strengberger (AUT)
6-3 6-2
R16Marcos Ondruska (4) (RSA)
Steven Randjelovic (AUS)
Mitch Sprengelmeyer (USA)
Jason Weir-Smith ()
3-6 6-4 6-4
R16Marcio Carlsson (BRA)
Alexandre Simoni (BRA)
Kris Goossens (BEL)
Libor Pimek (BEL)
6-0 7-6
R16Filip De Wulf (WC) (BEL)
Tom Vanhoudt (BEL)
Tomas Zdrazila (CZE)
Tomas Zib (CZE)
6-4 6-4
R16Agustin Calleri (3) (ARG)
Alex Lopez-Moron (ESP)
Nicolas Escude (FRA)
Jerome Hanquez (FRA)
6-0 6-3
R16Gaston Etlis (ARG)
Eduardo Medica (ARG)
Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (Q) (ESP)
David Sanchez-Munoz (ESP)
6-3 7-5
R16Xavier Malisse (WC) (BEL)
Wim Neefs (BEL)
Martin Garcia (2) (ARG)
Cristiano Testa (BRA)
4-6 6-1 7-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jerome Hanquez (FRA)Jean-Rene Lisnard (1) (MCO)6-4 6-3[H2H]
Q1Leonardo Olguin (ARG)Hector Moretti (2) (ARG)7-5 2-6 6-3[H2H]
Q1Olivier Malcor (6) (FRA)Juan Giner (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q1Razvan Sabau (4) (ROU)David Sanchez-Munoz (5) (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q2Jean-Rene Lisnard (1) (MCO)Alexandre Simoni (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q2Jerome Hanquez (FRA)Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)6-4 4-6 7-5[H2H]
Q2Hector Moretti (2) (ARG)Tomas Zdrazila (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q2Leonardo Olguin (ARG)Attila Savolt (7) (HUN)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Juan Giner (ESP)Tapio Nurminen (3) (FIN)7-5 6-3[H2H]
Q2Olivier Malcor (6) (FRA)Wim Neefs (WC) (BEL)6-4 6-3[H2H]
Q2Razvan Sabau (4) (ROU)Steven Randjelovic (AUS)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q2David Sanchez-Munoz (5) (ESP)Damian Furmanski (ARG)6-4 6-3[H2H]
Q3Jean-Rene Lisnard (1) (MCO)Michael Nagler (A) (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Alexandre Simoni (BRA)Johnny Van Hentenrijk (BEL)6-2 6-2[H2H]
Q3Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)Alastair Garland (GBR)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q3Jerome Hanquez (FRA)Charles Auffray (8) (FRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Hector Moretti (2) (ARG)Carsten Arriens (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Tomas Zdrazila (CZE)Christof Lommelen (BEL)6-2 6-1[H2H]
Q3Leonardo Olguin (ARG)Steven Pleysier (BEL)6-0 6-0[H2H]
Q3Attila Savolt (7) (HUN)Bert Van Driessen (WC) (BEL)6-1 6-4[H2H]
Q3Tapio Nurminen (3) (FIN)Pascal Hooijmaijers (NLD)6-0 6-2[H2H]
Q3Juan Giner (ESP)Emilio Benfele-Alvarez (ESP)7-5 3-6 6-4[H2H]
Q3Wim Neefs (WC) (BEL)Stefan Wauters (WC) (BEL)4-6 6-4 7-6[H2H]
Q3Olivier Malcor (6) (FRA)Kristof Vliegen (WC) (BEL)6-1 6-3[H2H]
Q3Razvan Sabau (4) (ROU)Pim Van Mele (WC) (BEL)6-1 6-1[H2H]
Q3Steven Randjelovic (AUS)Bertrand Tinck (BEL)6-2 6-1[H2H]
Q3Damian Furmanski (ARG)Ivan Rodrigo-Marin (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3David Sanchez-Munoz (5) (ESP)Levi De Waegenaere (BEL)3-6 6-1 6-1[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (2) (ESP)
David Sanchez-Munoz (ESP)
Stephane Huet (1) (FRA)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
6-1 7-6
Q2Stephane Huet (1) (FRA)
Jean-Rene Lisnard (MCO)
Levi De Waegenaere (BEL)
Dieter Leurs (BEL)
6-4 6-4
Q2Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (2) (ESP)
David Sanchez-Munoz (ESP)
Yuri Soberon (WC) (BEL)
Bert Van Driessen (BEL)
6-4 6-3