ATP Orleans Challenger Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Orleans Challenger Discussion!


Share This...


Orleans Challenger Event Details:

2018-09-24Hard
IndoorFrance
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Orleans Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAljaz Bedene (2) (SLO)Antoine Hoang (WC) (FRA)4-6 6-1 7-6(6)[H2H]
SFAntoine Hoang (WC) (FRA)Luca Vanni (ITA)6-2 7-6(5)[H2H]
SFAljaz Bedene (2) (SLO)Kenny de Schepper (FRA)6-1 7-6(6)[H2H]
QFAntoine Hoang (WC) (FRA)Daniel Brands (GER)6-3 6-1[H2H]
QFLuca Vanni (ITA)Tallon Griekspoor (NLD)6-3 6-4[H2H]
QFKenny de Schepper (FRA)Elias Ymer (SWE)7-6(3) 7-5[H2H]
QFAljaz Bedene (2) (SLO)Sergiy Stakhovsky (WC) (UKR)7-6(7) 6-4[H2H]
R16Antoine Hoang (WC) (FRA)Gregoire Barrere (FRA)6-3 6-3[H2H]
R16Daniel Brands (GER)Ugo Humbert (6) (FRA)6-2 3-6 6-3[H2H]
R16Luca Vanni (ITA)Alexey Vatutin (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Tallon Griekspoor (NLD)Corentin Moutet (5) (FRA)6-4 6-3[H2H]
R16Kenny de Schepper (FRA)Emil Ruusuvuori (Q) (FIN)6-4 7-6(2)[H2H]
R16Elias Ymer (SWE)Lorenzo Sonego (4) (ITA)7-6(7) 6-3[H2H]
R16Sergiy Stakhovsky (WC) (UKR)Quentin Halys (FRA)7-5 3-6 7-6(4)[H2H]
R16Aljaz Bedene (2) (SLO)Constant Lestienne (FRA)6-4 3-6 6-3[H2H]
R32Gregoire Barrere (FRA)Arthur Rinderknech (Q) (FRA)2-6 6-3 6-2[H2H]
R32Antoine Hoang (WC) (FRA)Antoine Cornut-Chauvinc (WC) (FRA)6-4 2-6 6-2[H2H]
R32Daniel Brands (GER)Stephane Robert (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Ugo Humbert (6) (FRA)Maxime Janvier (LL) (FRA)6-4 6-7(4) 6-4[H2H]
R32Alexey Vatutin (RUS)Jaume Munar (3) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Luca Vanni (ITA)Norbert Gombos (SVK)3-6 6-3 7-6(7)[H2H]
R32Tallon Griekspoor (NLD)Nicolas Mahut (FRA)6-3 6-4[H2H]
R32Corentin Moutet (5) (FRA)Oscar Otte (GER)7-6(3) 6-7(2) 6-4[H2H]
R32Kenny de Schepper (FRA)Yannick Maden (7) (GER)6-0 6-4[H2H]
R32Emil Ruusuvuori (Q) (FIN)Zdenek Kolar (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Elias Ymer (SWE)Hugo Nys (Q) (FRA)6-2 7-6(0)[H2H]
R32Lorenzo Sonego (4) (ITA)Tobias Simon (LL) (GER)6-3 6-7(5) 6-3[H2H]
R32Quentin Halys (FRA)Jurgen Zopp (8) (EST)6-4 1-6 6-3[H2H]
R32Sergiy Stakhovsky (WC) (UKR)Tak Khunn Wang (Q) (FRA)7-5 7-6(5)[H2H]
R32Constant Lestienne (FRA)Tim Van Rijthoven (LL) (NLD)7-6(8) 6-1[H2H]
R32Aljaz Bedene (2) (SLO)Enrique Lopez Perez (ESP)6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FLuke Bambridge (4) ()
Jonny O'Mara (GBR)
Yannick Maden (GER)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
6-2 6-4
SFLuke Bambridge (4) ()
Jonny O'Mara (GBR)
Ken Skupski (1) ()
Neal Skupski ()
6-7(1) 6-3 10-4
SFYannick Maden (GER)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Sander Arends (3) (NLD)
Romain Arneodo (FRA)
4-6 7-5 10-7
QFKen Skupski (1) ()
Neal Skupski ()
Andre Begemann (GER)
Jonathan Eysseric (FRA)
6-4 6-7(3) 11-9
QFLuke Bambridge (4) ()
Jonny O'Mara (GBR)
Sander Gille (BEL)
Joran Vliegen (BEL)
6-3 6-3
QFSander Arends (3) (NLD)
Romain Arneodo (FRA)
Goncalo Oliveira (PRT)
Andrea Vavassori (ITA)
7-6(3) 7-6(5)
QFYannick Maden (GER)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Hugo Nys (2) (FRA)
Tim Puetz (GER)
7-6(4) 6-0
R16Ken Skupski (1) ()
Neal Skupski ()
Tony Bourcet (WC) (FRA)
Stephane Robert (FRA)
6-4 6-3
R16Andre Begemann (GER)
Jonathan Eysseric (FRA)
Ariel Behar (URU)
Enrique Lopez Perez (ESP)
7-6(2) 6-4
R16Luke Bambridge (4) ()
Jonny O'Mara (GBR)
Aljaz Bedene (SLO)
Luca Margaroli (SUI)
6-3 6-4
R16Sander Gille (BEL)
Joran Vliegen (BEL)
Andreas Mies (GER)
Antonio Sancic (CRO)
7-5 7-6(4)
R16Goncalo Oliveira (PRT)
Andrea Vavassori (ITA)
Jaume Munar (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
7-6(4) 6-2
R16Sander Arends (3) (NLD)
Romain Arneodo (FRA)
Ugo Humbert (WC) (FRA)
Constant Lestienne (FRA)
6-4 6-4
R16Yannick Maden (GER)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Rameez Junaid (AUS)
Purav Raja (IND)
3-6 6-3 11-9
R16Hugo Nys (2) (FRA)
Tim Puetz (GER)
Filip Polasek (WC) (SVK)
Sergiy Stakhovsky (UKR)
6-4 3-6 10-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Hugo Nys (FRA)Tobias Simon (GER)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Emil Ruusuvuori (FIN)Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)2-6 6-2 6-2[H2H]
Q1Arthur Rinderknech (FRA)Maxime Janvier (3) (FRA)6-4 2-6 6-2[H2H]
Q1Tak Khunn Wang (FRA)Tim Van Rijthoven (NLD)6-3 6-2[H2H]
Q2Hugo Nys (FRA)Andrea Vavassori (ITA)6-7(5) 6-4 7-5[H2H]
Q2Tobias Simon (GER)Hugo Grenier (FRA)6-3 6-7(5) 7-6(5)[H2H]
Q2Emil Ruusuvuori (FIN)Goncalo Oliveira (2) (PRT)6-4 7-6(6)[H2H]
Q2Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)Yannick Jankovits (6) (FRA)1-6 7-6(6) 7-6(2)[H2H]
Q2Maxime Janvier (3) (FRA)Tom Jomby (FRA)6-4 6-7(3) 7-6(3)[H2H]
Q2Arthur Rinderknech (FRA)Joao Menezes (8) (BRA)6-4 7-6(5)[H2H]
Q2Tak Khunn Wang (FRA)Benjamin Bonzi (4) (FRA)7-6(4) 2-6 6-0[H2H]
Q2Tim Van Rijthoven (NLD)Elliot Benchetrit (5) (FRA)6-4 6-4[H2H]
Q3Hugo Nys (FRA)Dustin Brown (1) (GER)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Andrea Vavassori (ITA)Antonio Sancic (CRO)6-3 7-5[H2H]
Q3Hugo Grenier (FRA)Robin Kern (GER)6-1 6-1[H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Tim Puetz (7) (GER)6-2 4-6 7-6(3)[H2H]
Q3Goncalo Oliveira (2) (PRT)Victor Ouvrard (WC) (FRA)6-0 6-3[H2H]
Q3Emil Ruusuvuori (FIN)Romain Arneodo (WC) (FRA)2-6 7-5 6-1[H2H]
Q3Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)Youlian Iakovlev (WC) (FRA)6-3 6-2[H2H]
Q3Yannick Jankovits (6) (FRA)David Poljak (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Maxime Janvier (3) (FRA)Andres Artunedo Martinavarro (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Tom Jomby (FRA)Corentin Denolly (FRA)WO[H2H]
Q3Arthur Rinderknech (FRA)Samuel Brosset (WC) (FRA)6-3 6-3[H2H]
Q3Joao Menezes (8) (BRA)Evan Furness (FRA)4-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Benjamin Bonzi (4) (FRA)Jonathan Eysseric (WC) (FRA)6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Tak Khunn Wang (FRA)Luca Margaroli (SUI)7-6(5) 6-3[H2H]
Q3Tim Van Rijthoven (NLD)Tony Bourcet (WC) (FRA)6-2 6-3[H2H]
Q3Elliot Benchetrit (5) (FRA)Peter Bothwell (IRL)6-1 7-5[H2H]