ATP Oberstaufen Challenger Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Oberstaufen Challenger Discussion!


Share This...


Oberstaufen Challenger Event Details:

2014-07-21Clay
OutdoorGermany
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Oberstaufen Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSimone Bolelli (1) (ITA)Michael Berrer (4) (GER)6-4 7-6(2)[H2H]
SFSimone Bolelli (1) (ITA)Andreas Beck (3) (GER)7-5 1-6 6-3[H2H]
SFMichael Berrer (4) (GER)Roberto Marcora (ITA)6-4 1-6 6-2[H2H]
QFSimone Bolelli (1) (ITA)Jan Hajek (CZE)6-3 6-2[H2H]
QFAndreas Beck (3) (GER)Gibril Diarra (AUT)6-2 6-0[H2H]
QFMichael Berrer (4) (GER)Marton Fucsovics (6) (HUN)3-6 7-6(5) 7-6(4)[H2H]
QFRoberto Marcora (ITA)Peter Gojowczyk (2) (GER)6-3 6-1[H2H]
R16Simone Bolelli (1) (ITA)Rui Machado (PRT)7-5 6-3[H2H]
R16Jan Hajek (CZE)Miloslav Mecir (7) (SVK)6-4 6-3[H2H]
R16Andreas Beck (3) (GER)Radu Albot (MDA)4-6 6-2 6-3[H2H]
R16Gibril Diarra (AUT)Michal Przysiezny (5) (POL)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Marton Fucsovics (6) (HUN)Matthias Bachinger (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Michael Berrer (4) (GER)Jozef Kovalik (SVK)7-5 7-5[H2H]
R16Roberto Marcora (ITA)Mohamed Safwat (EGY)5-7 6-1 6-4[H2H]
R16Peter Gojowczyk (2) (GER)Martin Alund (ARG)6-2 7-5[H2H]
R32Simone Bolelli (1) (ITA)Antonio Veic (CRO)6-1 6-2[H2H]
R32Rui Machado (PRT)Andre Ghem (BRA)1-6 6-3 6-4[H2H]
R32Jan Hajek (CZE)Nikoloz Basilashvili (GEO)6-3 6-4[H2H]
R32Miloslav Mecir (7) (SVK)Martin Vaisse (FRA)6-3 3-6 6-1[H2H]
R32Andreas Beck (3) (GER)Andriej Kapas (POL)6-3 6-1[H2H]
R32Radu Albot (MDA)Wesley Koolhof (NLD)6-1 6-4[H2H]
R32Gibril Diarra (AUT)Gerard Granollers (ESP)6-3 6-4[H2H]
R32Michal Przysiezny (5) (POL)Philipp Petzschner (WC) (GER)6-1 7-6(5)[H2H]
R32Marton Fucsovics (6) (HUN)Hans Podlipnik-Castillo (CHL)6-3 6-1[H2H]
R32Matthias Bachinger (GER)Grzegorz Panfil (POL)6-7(5) 6-0 6-1[H2H]
R32Jozef Kovalik (SVK)Jaroslav Pospisil (CZE)6-0 6-1[H2H]
R32Michael Berrer (4) (GER)Jonathan Eysseric (FRA)6-0 7-5[H2H]
R32Roberto Marcora (ITA)Martin Fischer (8) (AUT)6-3 6-4[H2H]
R32Mohamed Safwat (EGY)Johannes Haerteis (WC) (GER)6-2 7-5[H2H]
R32Martin Alund (ARG)Roberto Carballes Baena (ESP)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Peter Gojowczyk (2) (GER)Kevin Krawietz (WC) (GER)7-6(5) 6-2[H2H]
Men's Doubles
FWesley Koolhof (3) (NLD)
Alessandro Motti (ITA)
Radu Albot (2) (MDA)
Mateusz Kowalczyk (POL)
7-6(7) 6-3
SFWesley Koolhof (3) (NLD)
Alessandro Motti (ITA)
Claudio Grassi (1) (ITA)
Riccardo Ghedin (ITA)
6-4 6-2
SFRadu Albot (2) (MDA)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Rui Machado (PRT)
Goran Tosic (MNE)
4-6 7-6(5) 10-6
QFClaudio Grassi (1) (ITA)
Riccardo Ghedin (ITA)
Nikoloz Basilashvili (GEO)
Romano Frantzen (NLD)
6-4 6-0
QFWesley Koolhof (3) (NLD)
Alessandro Motti (ITA)
Sebastian Bader (AUT)
Vahid Mirzadeh (USA)
6-0 7-5
QFRui Machado (PRT)
Goran Tosic (MNE)
Andriej Kapas (4) (POL)
Blazej Koniusz (POL)
7-6(2) 6-4
QFRadu Albot (2) (MDA)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Martin Fischer (AUT)
Jannis Liniger (SUI)
3-6 6-1 10-5
R16Claudio Grassi (1) (ITA)
Riccardo Ghedin (ITA)
Bye
R16Nikoloz Basilashvili (GEO)
Romano Frantzen (NLD)
Andre Ghem (BRA)
Joao Souza (BRA)
6-3 6-3
R16Wesley Koolhof (3) (NLD)
Alessandro Motti (ITA)
Piotr Gadomski (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
4-6 6-3 15-13
R16Sebastian Bader (AUT)
Vahid Mirzadeh (USA)
Gibril Diarra (WC) (AUT)
Jozef Kovalik (SVK)
6-2 6-1
R16Rui Machado (PRT)
Goran Tosic (MNE)
Olivier Charroin (FRA)
Stephan Fransen (NLD)
7-6(6) 1-6 10-6
R16Andriej Kapas (4) (POL)
Blazej Koniusz (POL)
Jonathan Eysseric (FRA)
Marton Fucsovics (HUN)
6-4 6-4
R16Martin Fischer (AUT)
Jannis Liniger (SUI)
Roberto Carballes Baena (ESP)
Gerard Granollers (ESP)
WO
R16Radu Albot (2) (MDA)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Maciej Smola (WC) (POL)
Antonio Veic (CRO)
6-0 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Gibril Diarra (8) (AUT)Grzegorz Panfil (1) (POL)6-4 7-6(2)[H2H]
Q1Jozef Kovalik (2) (SVK)Philip Davydenko (5) (RUS)6-1 7-6(3)[H2H]
Q1Wesley Koolhof (7) (NLD)Maciej Smola (POL)6-3 6-4[H2H]
Q1Andriej Kapas (6) (POL)Karim Hossam (4) (EGY)6-4 7-6(6)[H2H]
Q2Grzegorz Panfil (1) (POL)Tobias Simon (GER)6-4 5-7 7-6(2)[H2H]
Q2Gibril Diarra (8) (AUT)Vahid Mirzadeh (USA)6-3 6-3[H2H]
Q2Jozef Kovalik (2) (SVK)Stephan Fransen (NLD)7-5 6-1[H2H]
Q2Philip Davydenko (5) (RUS)Urs Thurau (WC) ()6-4 Retired[H2H]
Q2Maciej Smola (POL)Piotr Gadomski (3) (POL)6-4 6-1[H2H]
Q2Wesley Koolhof (7) (NLD)Sebastian Prechtel (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Karim Hossam (4) (EGY)Sebastian Bader (AUT)2-6 6-4 7-6(8)[H2H]
Q2Andriej Kapas (6) (POL)Jannis Liniger (SUI)7-6(9) 7-6(3)[H2H]
Q3Grzegorz Panfil (1) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Tobias Simon (GER)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedVahid Mirzadeh (USA)Bye[H2H]
Q3UndecidedGibril Diarra (8) (AUT)Bye[H2H]
Q3Jozef Kovalik (2) (SVK)ByeBye[H2H]
Q3Stephan Fransen (NLD)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedUrs Thurau (WC) ()Bye[H2H]
Q3UndecidedPhilip Davydenko (5) (RUS)Bye[H2H]
Q3Piotr Gadomski (3) (POL)ByeBye[H2H]
Q3Maciej Smola (POL)Maximilian Engshuber (WC) ()6-3 6-7(5) 6-4[H2H]
Q3Sebastian Prechtel (GER)Sami Reinwein (GER)6-4 7-6(1)[H2H]
Q3UndecidedWesley Koolhof (7) (NLD)Bye[H2H]
Q3Karim Hossam (4) (EGY)ByeBye[H2H]
Q3Sebastian Bader (AUT)Stefan Merunka (WC) (BIH)6-2 6-2[H2H]
Q3Jannis Liniger (SUI)Patrick Nystroem (WC) ()6-2 6-1[H2H]
Q3UndecidedAndriej Kapas (6) (POL)Bye[H2H]