ATP Nigeria F6 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Nigeria F6 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F6 Futures Event Details:

2003-10-27Hard
OutdoorLagos, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRaven Klaasen (3) (RSA)Martin Slanar (6) (AUT)3-6 6-3 6-4[H2H]
SFMartin Slanar (6) (AUT)Esteban Carril-Caso (7) (ESP)6-4 6-2[H2H]
SFRaven Klaasen (3) (RSA)Valentin Sanon (2) ()7-6(14) 7-6(7)[H2H]
QFMartin Slanar (6) (AUT)Wesley Whitehouse (1) (RSA)6-4 6-2[H2H]
QFEsteban Carril-Caso (7) (ESP)Genius Chidzikwe (4) (ZWE)3-6 6-1 7-5[H2H]
QFRaven Klaasen (3) (RSA)Willem-Petrus Meyer (5) ()6-4 6-3[H2H]
QFValentin Sanon (2) ()Sebastian Fitz (8) (GER)3-6 6-1 6-4[H2H]
R16Wesley Whitehouse (1) (RSA)Adam Thompson (NZL)7-6(5) 3-6 6-4[H2H]
R16Martin Slanar (6) (AUT)Florian Nufer (GER)6-4 6-1[H2H]
R16Genius Chidzikwe (4) (ZWE)Michael Ouvarov ()6-2 6-2[H2H]
R16Esteban Carril-Caso (7) (ESP)Lawal Shehu (WC) (NGA)6-2 6-4[H2H]
R16Willem-Petrus Meyer (5) ()Jakub Hasek (CZE)4-2 Retired[H2H]
R16Raven Klaasen (3) (RSA)Tomer Suissa (ISR)6-4 6-2[H2H]
R16Sebastian Fitz (8) (GER)Gwinyai Tongoona (ZWE)6-4 2-6 6-4[H2H]
R16Valentin Sanon (2) ()Dominic Stoeckler (Q) (SUI)6-3 6-4[H2H]
R32Wesley Whitehouse (1) (RSA)Jonathan Igbinovia (NGA)4-6 6-1 6-4[H2H]
R32Adam Thompson (NZL)Matthew Brown (Q) (GBR)6-2 6-0[H2H]
R32Florian Nufer (GER)El Mehdi Zidine (Q) (MAR)6-1 6-2[H2H]
R32Martin Slanar (6) (AUT)Nick Crawley (Q) (GBR)4-6 6-1 6-2[H2H]
R32Genius Chidzikwe (4) (ZWE)Candy Idoko (WC) (NGA)6-4 6-3[H2H]
R32Michael Ouvarov ()Henry Adjei-Darko (Q) (GHA)6-1 6-4[H2H]
R32Lawal Shehu (WC) (NGA)Naim Lalji ()2-6 6-4 6-2[H2H]
R32Esteban Carril-Caso (7) (ESP)Rafael Moreno-Negrin (LL) (ESP)7-6(3) 2-0 Retired[H2H]
R32Willem-Petrus Meyer (5) ()Eliran Dooyev (ISR)6-4 6-3[H2H]
R32Jakub Hasek (CZE)Tom Jordan (Q) (GBR)6-3 6-1[H2H]
R32Tomer Suissa (ISR)Toyin Dairo (NGA)6-3 6-1[H2H]
R32Raven Klaasen (3) (RSA)Okwudili Ehirim (WC) ()6-4 7-6(6)[H2H]
R32Sebastian Fitz (8) (GER)Ibukun Ilesanmi (WC) (NGA)6-2 6-0[H2H]
R32Gwinyai Tongoona (ZWE)Zibusiso Ncube (Q) (ZWE)6-3 6-1[H2H]
R32Dominic Stoeckler (Q) (SUI)Josef Nesticky (CZE)6-4 6-1[H2H]
R32Valentin Sanon (2) ()Maor Zirkin (Q) (ISR)6-4 6-0[H2H]
Men's Doubles
FGenius Chidzikwe (3) (ZWE)
Raven Klaasen (RSA)
Eliran Dooyev (ISR)
Maor Zirkin (ISR)
WO
SFGenius Chidzikwe (3) (ZWE)
Raven Klaasen (RSA)
Willem-Petrus Meyer (1) ()
Wesley Whitehouse (RSA)
6-3 6-7(7) 7-6(2)
SFEliran Dooyev (ISR)
Maor Zirkin (ISR)
Jakub Hasek (4) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
WO
QFWillem-Petrus Meyer (1) ()
Wesley Whitehouse (RSA)
Jonathan Igbinovia (NGA)
Adam Thompson (NZL)
7-6(4) 6-3
QFGenius Chidzikwe (3) (ZWE)
Raven Klaasen (RSA)
Toyin Dairo (NGA)
Ibukun Ilesanmi (NGA)
7-5 6-1
QFJakub Hasek (4) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Candy Idoko (NGA)
Lawal Shehu (NGA)
6-3 3-6 6-4
QFEliran Dooyev (ISR)
Maor Zirkin (ISR)
Ben Bright (LL) (GBR)
Tom Jordan (GBR)
6-1 0-6 6-3
R16Willem-Petrus Meyer (1) ()
Wesley Whitehouse (RSA)
Martin Slanar (AUT)
Tomer Suissa (ISR)
7-5 7-6(4)
R16Jonathan Igbinovia (NGA)
Adam Thompson (NZL)
Michael Godwin (WC) (NGA)
Okwudili Ehirim ()
6-3 6-3
R16Genius Chidzikwe (3) (ZWE)
Raven Klaasen (RSA)
Naim Lalji ()
Michael Ouvarov ()
6-4 6-2
R16Toyin Dairo (NGA)
Ibukun Ilesanmi (NGA)
Sheriff Balogun (WC) ()
Jonah Samuel ()
6-3 6-2
R16Candy Idoko (NGA)
Lawal Shehu (NGA)
Adewunmi Adeniji (WC) ()
Henry Adjei-Darko (GHA)
6-2 6-2
R16Jakub Hasek (4) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Zibusiso Ncube (ZWE)
Gwinyai Tongoona (ZWE)
6-2 7-6(6)
R16Eliran Dooyev (ISR)
Maor Zirkin (ISR)
Yoav Ben Zvi (Q) (ISR)
Matthew Brown (GBR)
6-3 6-4
R16Ben Bright (LL) (GBR)
Tom Jordan (GBR)
George Akro (NGA)
Ikechukwu Ndukwu (NGA)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tom Jordan (WC) (GBR)Rafael Moreno-Negrin (1) (ESP)6-0 6-3[H2H]
Q1Matthew Brown (2) (GBR)Michael Godwin (NGA)6-3 6-0[H2H]
Q1Henry Adjei-Darko (GHA)Yoav Ben Zvi (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q1Nick Crawley (4) (GBR)Sheriff Balogun (WC) ()6-1 6-2[H2H]
Q1Maor Zirkin (5) (ISR)Jonah Samuel ()6-3 6-3[H2H]
Q1Dominic Stoeckler (SUI)Ben Bright (GBR)6-2 Retired[H2H]
Q1El Mehdi Zidine (MAR)George Akro (7) (NGA)6-3 7-6(3)[H2H]
Q1Zibusiso Ncube (8) (ZWE)Sunday Igbinovia ()6-3 6-2[H2H]
Q2Rafael Moreno-Negrin (1) (ESP)Musa Braimoh ()6-0 6-0[H2H]
Q2Tom Jordan (WC) (GBR)Joseph Olise ()6-0 6-3[H2H]
Q2Matthew Brown (2) (GBR)Shadi Bardaouil ()6-0 6-0[H2H]
Q2Michael Godwin (NGA)Emmanuel Bamidele (WC) ()2-6 7-6(2) 6-3[H2H]
Q2Yoav Ben Zvi (ISR)Ikechukwu Ndukwu (3) (NGA)6-2 6-3[H2H]
Q2Henry Adjei-Darko (GHA)Collins Abamu (WC) ()6-3 6-0[H2H]
Q2Nick Crawley (4) (GBR)Anthony Azuonye ()6-2 6-2[H2H]
Q2Sheriff Balogun (WC) ()Sodik Olawunmi (WC) ()6-2 6-2[H2H]
Q2Maor Zirkin (5) (ISR)Etido Udofa ()6-0 6-3[H2H]
Q2Jonah Samuel ()Ganiyu Adenekan (WC) ()7-5 2-6 6-1[H2H]
Q2Dominic Stoeckler (SUI)Adewunmi Adeniji (6) ()6-1 6-2[H2H]
Q2Ben Bright (GBR)Monday Igbinovia ()6-1 6-4[H2H]
Q2George Akro (7) (NGA)Kwami Gakpo (TGO)5-7 Retired[H2H]
Q2El Mehdi Zidine (MAR)Iyiola Yussuf ()7-6(7) 3-6 6-2[H2H]
Q2Zibusiso Ncube (8) (ZWE)Augustine Nwokedi (NGA)7-6(5) 6-0[H2H]
Q2Sunday Igbinovia ()Karl Jones (GBR)6-0 6-1[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yoav Ben Zvi (ISR)
Matthew Brown (GBR)
Ben Bright (WC) (GBR)
Tom Jordan (GBR)
6-3 6-3
Q2Yoav Ben Zvi (ISR)
Matthew Brown (GBR)
Monday Igbinovia ()
Sodik Olawunmi ()
6-0 6-3
Q2Ben Bright (WC) (GBR)
Tom Jordan (GBR)
Nick Crawley (GBR)
Karl Jones (GBR)
5-7 7-6(4) 6-4