ATP Nigeria F2 Futures Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Nigeria F2 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F2 Futures Event Details:

2005-04-04Hard
OutdoorBenin City, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJonathan Igbinovia (6) (NGA)Vadim Davletshin (4) (RUS)7-5 6-4[H2H]
SFVadim Davletshin (4) (RUS)Komlavi Loglo (1) (TGO)6-2 6-3[H2H]
SFJonathan Igbinovia (6) (NGA)Radim Zitko (7) (CZE)7-5 6-3[H2H]
QFKomlavi Loglo (1) (TGO)Romano Frantzen (NLD)6-3 6-1[H2H]
QFVadim Davletshin (4) (RUS)Jan Stancik (5Q) (SVK)7-6(8) Retired[H2H]
QFJonathan Igbinovia (6) (NGA)Ivan Vukovic (Q) (CRO)6-2 6-1[H2H]
QFRadim Zitko (7) (CZE)Genius Chidzikwe (ZWE)6-2 6-1[H2H]
R16Komlavi Loglo (1) (TGO)Oleg Ogorodov (UZB)6-2 6-2[H2H]
R16Romano Frantzen (NLD)Valentin Sanon (8) ()6-4 4-6 6-3[H2H]
R16Vadim Davletshin (4) (RUS)Luka Gregorc (SLO)7-6(3) 6-1[H2H]
R16Jan Stancik (5Q) (SVK)Floris Kilian (NLD)6-1 3-6 6-1[H2H]
R16Jonathan Igbinovia (6) (NGA)Frederico Marques (Q) (PRT)6-1 6-4[H2H]
R16Ivan Vukovic (Q) (CRO)Raven Klaasen (3) (RSA)7-6(4) 7-6(1)[H2H]
R16Radim Zitko (7) (CZE)Andrei Somov (RUS)6-2 6-2[H2H]
R16Genius Chidzikwe (ZWE)Henry Adjei-Darko (2) (GHA)2-6 6-3 6-4[H2H]
R32Komlavi Loglo (1) (TGO)Andrey Merinov (Q) (RUS)6-4 7-5[H2H]
R32Oleg Ogorodov (UZB)Alex Miotto ()6-4 7-6(5)[H2H]
R32Romano Frantzen (NLD)Abdul-Mumin Babalola (NGA)6-4 6-2[H2H]
R32Valentin Sanon (8) ()Candy Idoko (NGA)6-2 6-0[H2H]
R32Vadim Davletshin (4) (RUS)Taiwo Owolabi (WC) (NGA)6-1 6-0[H2H]
R32Luka Gregorc (SLO)Dmitry Ivanov (UZB)6-2 6-0[H2H]
R32Floris Kilian (NLD)Josef Nesticky (CZE)6-3 7-5[H2H]
R32Jan Stancik (5Q) (SVK)Sunday Maku (WC) (NGA)4-2 Retired[H2H]
R32Jonathan Igbinovia (6) (NGA)Bernardo Mota (Q) (PRT)4-6 6-1 6-4[H2H]
R32Frederico Marques (Q) (PRT)Motaz Abou El Khair (EGY)6-3 6-3[H2H]
R32Ivan Vukovic (Q) (CRO)Lawal Shehu (WC) (NGA)6-4 6-3[H2H]
R32Raven Klaasen (3) (RSA)Adewunmi Adeniji (WC) ()6-3 6-0[H2H]
R32Radim Zitko (7) (CZE)Michael Nortey (Q) (GHA)6-0 6-1[H2H]
R32Andrei Somov (RUS)Monday Igbinovia (Q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Genius Chidzikwe (ZWE)Alexander Kudryavtsev (RUS)6-2 6-4[H2H]
R32Henry Adjei-Darko (2) (GHA)Badr Bouarich (Q) (MAR)4-6 6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FRaven Klaasen (1) (RSA)
Komlavi Loglo (TGO)
Josef Nesticky (CZE)
Radim Zitko (CZE)
4-6 7-6(5) 6-4
SFRaven Klaasen (1) (RSA)
Komlavi Loglo (TGO)
Henry Adjei-Darko (4) (GHA)
Valentin Sanon ()
7-6(5) 6-3
SFJosef Nesticky (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Romano Frantzen (2) (NLD)
Floris Kilian (NLD)
6-7(8) 6-2 6-1
QFRaven Klaasen (1) (RSA)
Komlavi Loglo (TGO)
Oleg Ogorodov (UZB)
Andrei Somov (RUS)
WO
QFHenry Adjei-Darko (4) (GHA)
Valentin Sanon ()
Luka Gregorc (SLO)
Marcos Ondruska (RSA)
WO
QFJosef Nesticky (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Frederico Marques (PRT)
Bernardo Mota (PRT)
WO
QFRomano Frantzen (2) (NLD)
Floris Kilian (NLD)
Alex Miotto ()
Jan Stancik (SVK)
7-5 7-5
R16Raven Klaasen (1) (RSA)
Komlavi Loglo (TGO)
Sheriff Balogun (WC) ()
Monday Igbinovia ()
6-0 6-0
R16Oleg Ogorodov (UZB)
Andrei Somov (RUS)
Motaz Abou El Khair (EGY)
Ivan Vukovic (CRO)
6-1 6-4
R16Henry Adjei-Darko (4) (GHA)
Valentin Sanon ()
Genius Chidzikwe (ZWE)
Jonathan Igbinovia (NGA)
7-5 6-7(5) 6-4
R16Luka Gregorc (SLO)
Marcos Ondruska (RSA)
Collins Abamu (WC) ()
Etido Udofa ()
6-0 6-1
R16Josef Nesticky (CZE)
Radim Zitko (CZE)
Adewunmi Adeniji ()
Lawal Shehu (NGA)
7-6(4) 6-3
R16Frederico Marques (PRT)
Bernardo Mota (PRT)
Vadim Davletshin (3) (RUS)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
6-2 6-2
R16Alex Miotto ()
Jan Stancik (SVK)
Udoka Amajioyi (Q) ()
Augustine Nwokedi (NGA)
6-3 6-2
R16Romano Frantzen (2) (NLD)
Floris Kilian (NLD)
Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)
Taiwo Owolabi (NGA)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jan Stancik (1) (SVK)Sheriff Balogun ()6-2 6-1[H2H]
Q1Ivan Vukovic (2) (CRO)Pekun Akingbade ()6-0 6-0[H2H]
Q1Frederico Marques (3) (PRT)Riaan Kruger ()6-0 6-0[H2H]
Q1Andrey Merinov (4) (RUS)Collins Abamu ()6-4 6-3[H2H]
Q1Monday Igbinovia ()Udoka Amajioyi ()7-6(10) 7-5[H2H]
Q1Michael Nortey (GHA)Clement Tackie (GHA)2-6 6-3 6-4[H2H]
Q1Badr Bouarich (MAR)Augustine Nwokedi (NGA)6-1 6-4[H2H]
Q1Bernardo Mota (PRT)Jonah Samuel ()6-1 6-4[H2H]
Q2Jan Stancik (1) (SVK)ByeBye[H2H]
Q2Sheriff Balogun ()Aliyu Umar ()6-0 6-3[H2H]
Q2Ivan Vukovic (2) (CRO)ByeBye[H2H]
Q2Pekun Akingbade ()ByeBye[H2H]
Q2Frederico Marques (3) (PRT)ByeBye[H2H]
Q2Riaan Kruger ()Stephen Christopher ()2-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Andrey Merinov (4) (RUS)ByeBye[H2H]
Q2Collins Abamu ()ByeBye[H2H]
Q2Udoka Amajioyi ()ByeBye[H2H]
Q2Monday Igbinovia ()Stefan Seywald (AUT)6-3 6-3[H2H]
Q2Michael Nortey (GHA)ByeBye[H2H]
Q2Clement Tackie (GHA)Yemi Adelani ()6-7(2) 6-2 6-0[H2H]
Q2Augustine Nwokedi (NGA)ByeBye[H2H]
Q2Badr Bouarich (MAR)Emmanuel Dickson ()6-2 6-1[H2H]
Q2Bernardo Mota (PRT)ByeBye[H2H]
Q2Jonah Samuel ()Gino Demichelli (PER)6-0 3-1 Retired[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Udoka Amajioyi ()
Augustine Nwokedi (NGA)
Stephen Christopher ()
Jonah Samuel ()
6-3 7-6(6)
Q2Udoka Amajioyi ()
Augustine Nwokedi (NGA)
Emmanuel Dickson ()
Aliyu Umar ()
7-6(4) 6-3
Q2Stephen Christopher ()
Jonah Samuel ()
Michael Nortey (GHA)
Clement Tackie (GHA)
WO