ATP Nigeria F2 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Nigeria F2 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F2 Futures Event Details:

2003-02-24Hard
OutdoorBenin, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArnaud Segodo (SE) (BEN)Jonathan Igbinovia (WC) (NGA)6-2 6-2[H2H]
SFJonathan Igbinovia (WC) (NGA)Patrick Schmolzer (Q) (AUT)6-2 6-4[H2H]
SFArnaud Segodo (SE) (BEN)Darko Madjarovski (4) (SRB)0-6 6-3 6-4[H2H]
QFPatrick Schmolzer (Q) (AUT)Gregory Girault (FRA)7-6(9) 6-3[H2H]
QFJonathan Igbinovia (WC) (NGA)Jakub Hasek (3) (CZE)6-4 6-4[H2H]
QFDarko Madjarovski (4) (SRB)Lamine Ouahab (DZA)6-2 4-2 Retired[H2H]
QFArnaud Segodo (SE) (BEN)Toyin Dairo (WC) (NGA)6-4 3-6 6-4[H2H]
R16Gregory Girault (FRA)Julien Cassaigne (1) (FRA)6-4 0-6 6-4[H2H]
R16Patrick Schmolzer (Q) (AUT)Tomer Suissa (6) (ISR)6-1 6-4[H2H]
R16Jakub Hasek (3) (CZE)Vadim Davletshin (RUS)6-3 7-6(5)[H2H]
R16Jonathan Igbinovia (WC) (NGA)Willem-Petrus Meyer (8) ()6-4 6-3[H2H]
R16Lamine Ouahab (DZA)Xavier Audouy (FRA)0-6 6-4 6-3[H2H]
R16Darko Madjarovski (4) (SRB)Joan Jimenez-Guerra (AND)6-3 7-6(5)[H2H]
R16Toyin Dairo (WC) (NGA)Yew-Ming Si (Q) (MYS)7-6(2) 6-7(3) 7-6(5)[H2H]
R16Arnaud Segodo (SE) (BEN)Steven Lockwood (Q) (GBR)4-6 6-2 6-2[H2H]
R32Julien Cassaigne (1) (FRA)Rouslan Nourmatov (Q) (RUS)6-3 6-2[H2H]
R32Gregory Girault (FRA)Radoslav Nijaki (Q) (POL)6-4 6-4[H2H]
R32Patrick Schmolzer (Q) (AUT)Mohamed Haythem Abid (Q) (TUN)6-4 6-1[H2H]
R32Tomer Suissa (6) (ISR)Walid Jallali (TUN)6-3 6-2[H2H]
R32Jakub Hasek (3) (CZE)Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)6-0 6-2[H2H]
R32Vadim Davletshin (RUS)Gwinyai Tongoona (ZWE)6-2 6-3[H2H]
R32Jonathan Igbinovia (WC) (NGA)Nicholas Mcdonald ()6-2 7-5[H2H]
R32Willem-Petrus Meyer (8) ()Komlavi Loglo (WC) (TGO)6-2 7-6(5)[H2H]
R32Lamine Ouahab (DZA)Andreas Fasching (5) (AUT)7-5 6-1[H2H]
R32Xavier Audouy (FRA)Carlos Rexach-Itoiz (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Joan Jimenez-Guerra (AND)Michael Ouvarov (LL) ()6-4 6-0[H2H]
R32Darko Madjarovski (4) (SRB)Michael Ryderstedt (Q) (SWE)3-0 Retired[H2H]
R32Toyin Dairo (WC) (NGA)Stefano Cobolli (7) (ITA)6-3 5-2 Retired[H2H]
R32Yew-Ming Si (Q) (MYS)Martin Schulhauser (Q) (CZE)7-6(3) 7-6(5)[H2H]
R32Steven Lockwood (Q) (GBR)Robert Gustafsson (LL) (SWE)3-6 6-4 4-1 Retired[H2H]
R32Arnaud Segodo (SE) (BEN)Claude N'Goran (2) ()6-4 7-5[H2H]
Men's Doubles
FXavier Audouy (FRA)
Claude N'Goran ()
Jakub Hasek (1) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
6-3 5-3 Default
SFJakub Hasek (1) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Komlavi Loglo (WC) (TGO)
Arnaud Segodo (BEN)
7-5 6-4
SFXavier Audouy (FRA)
Claude N'Goran ()
Julien Cassaigne (4) (FRA)
Darko Madjarovski (SRB)
6-3 6-2
QFJakub Hasek (1) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Vadim Davletshin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
6-3 6-2
QFKomlavi Loglo (WC) (TGO)
Arnaud Segodo (BEN)
Stefano Cobolli (ITA)
Gregory Girault (FRA)
WO
QFJulien Cassaigne (4) (FRA)
Darko Madjarovski (SRB)
Patrick Mayr (Q) (AUT)
Thomas Weindorfer (AUT)
6-2 7-6(3)
QFXavier Audouy (FRA)
Claude N'Goran ()
Willem-Petrus Meyer (2) ()
Tomer Suissa (ISR)
WO
R16Jakub Hasek (1) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Robert Gustafsson (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
6-2 6-2
R16Vadim Davletshin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
Andreas Fasching (AUT)
Patrick Schmolzer (AUT)
6-3 6-1
R16Komlavi Loglo (WC) (TGO)
Arnaud Segodo (BEN)
Joan Jimenez-Guerra (3) (AND)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
6-3 7-6(6)
R16Stefano Cobolli (ITA)
Gregory Girault (FRA)
Toyin Dairo (WC) (NGA)
Sunday Maku (NGA)
3-6 7-6(3) 6-4
R16Patrick Mayr (Q) (AUT)
Thomas Weindorfer (AUT)
Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)
Jonathan Igbinovia (NGA)
4-6 7-5 7-6(1)
R16Julien Cassaigne (4) (FRA)
Darko Madjarovski (SRB)
Gafur Ishmatov (LL) (UZB)
Andrey Merinov (RUS)
6-2 6-1
R16Xavier Audouy (FRA)
Claude N'Goran ()
Nicholas Mcdonald ()
David J. Mullins (IRL)
6-4 7-5
R16Willem-Petrus Meyer (2) ()
Tomer Suissa (ISR)
Yew-Ming Si (MYS)
Gwinyai Tongoona (ZWE)
7-6(6) 4-6 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Steven Lockwood (GBR)Josef Nesticky (1) (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q1Radoslav Nijaki (2) (POL)Andrey Merinov (9) (RUS)7-6(1) 7-5[H2H]
Q1Mohamed Haythem Abid (TUN)Robert Gustafsson (3) (SWE)7-5 6-3[H2H]
Q1Patrick Schmolzer (12) (AUT)David J. Mullins (4) (IRL)6-4 6-2[H2H]
Q1Rouslan Nourmatov (5) (RUS)Ibukun Ilesanmi (NGA)6-3 6-2[H2H]
Q1Michael Ryderstedt (6) (SWE)Moti Maaravi (10) (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q1Yew-Ming Si (7) (MYS)Michael Ouvarov ()7-6(4) 6-3[H2H]
Q1Martin Schulhauser (16) (CZE)Sunday Maku (NGA)3-6 7-5 6-1[H2H]
Q2Josef Nesticky (1) (CZE)Andre Santos (BRA)6-4 0-6 6-4[H2H]
Q2Steven Lockwood (GBR)Patrick Mayr (11) (AUT)6-3 6-3[H2H]
Q2Radoslav Nijaki (2) (POL)Andrew Harrison (GBR)6-2 6-1[H2H]
Q2Andrey Merinov (9) (RUS)Paul Moses ()6-0 6-0[H2H]
Q2Robert Gustafsson (3) (SWE)Jonah Samuel ()6-3 6-1[H2H]
Q2Mohamed Haythem Abid (TUN)Maor Zirkin (13) (ISR)2-6 7-5 6-1[H2H]
Q2David J. Mullins (4) (IRL)Ajayi Ayodeji (NGA)6-2 6-2[H2H]
Q2Patrick Schmolzer (12) (AUT)Gafur Ishmatov (UZB)0-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Rouslan Nourmatov (5) (RUS)Lawal Shehu (NGA)6-0 6-2[H2H]
Q2Ibukun Ilesanmi (NGA)Alexei Filenkov (15) (RUS)6-4 7-5[H2H]
Q2Michael Ryderstedt (6) (SWE)Sunday Igbinovia ()6-2 6-3[H2H]
Q2Moti Maaravi (10) (ISR)Adriano Albanesi (ITA)WO[H2H]
Q2Yew-Ming Si (7) (MYS)Iyobo Ufumweni (WC) ()WO[H2H]
Q2Michael Ouvarov ()Sunday Jegede (14) (NGA)6-7(8) 6-1 7-5[H2H]
Q2Sunday Maku (NGA)Malek Jaziri (8) (TUN)6-3 4-6 6-2[H2H]
Q2Martin Schulhauser (16) (CZE)Adewunmi Adeniji ()6-1 6-0[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrick Mayr (1) (AUT)
Thomas Weindorfer (AUT)
Gafur Ishmatov (WC) (UZB)
Andrey Merinov (RUS)
6-2 4-6 6-4
Q2Patrick Mayr (1) (AUT)
Thomas Weindorfer (AUT)
Moti Maaravi (ISR)
Maor Zirkin (ISR)
6-3 1-1 Retired
Q2Gafur Ishmatov (WC) (UZB)
Andrey Merinov (RUS)
Adewunmi Adeniji (2) ()
Ibukun Ilesanmi (NGA)
6-2 6-1