ATP Nigeria F2 Futures Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Nigeria F2 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F2 Futures Event Details:

2002-08-19Hard
OutdoorLagos, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJohan Du Randt (3) (RSA)Chris Lewis (Q) ()6-3 7-6(5)[H2H]
SFJohan Du Randt (3) (RSA)Jakub Hasek (5) (CZE)3-6 6-1 7-5[H2H]
SFChris Lewis (Q) ()Claude N'Goran (4) ()7-6(2) 6-3[H2H]
QFJakub Hasek (5) (CZE)Mohamed-Sekou Drame (1) (FRA)6-2 7-5[H2H]
QFJohan Du Randt (3) (RSA)Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)6-3 6-4[H2H]
QFClaude N'Goran (4) ()Gunther Darkey (GHA)6-4 6-4[H2H]
QFChris Lewis (Q) ()Benjamin Cassaigne (2) (FRA)6-4 7-5[H2H]
R16Mohamed-Sekou Drame (1) (FRA)Ibrahim Kabiru (Q) (NGA)6-3 6-3[H2H]
R16Jakub Hasek (5) (CZE)Remco Pondman (Q) (NLD)7-6(3) 7-5[H2H]
R16Johan Du Randt (3) (RSA)Sunday Jegede (WC) (NGA)7-5 6-1[H2H]
R16Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)Gabriel Otu (Q) (NGA)7-5 2-1 Retired[H2H]
R16Gunther Darkey (GHA)Tomer Suissa (6) (ISR)6-4 6-4[H2H]
R16Claude N'Goran (4) ()Henry Adjei-Darko (WC) (GHA)6-3 4-6 6-3[H2H]
R16Chris Lewis (Q) ()Meir Deri (7) (ISR)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Benjamin Cassaigne (2) (FRA)Kamil Patel (MUS)6-2 6-1[H2H]
R32Mohamed-Sekou Drame (1) (FRA)Josef Nesticky (CZE)6-0 3-0 Retired[H2H]
R32Ibrahim Kabiru (Q) (NGA)Anthony Azuonye (LL) ()6-4 6-2[H2H]
R32Remco Pondman (Q) (NLD)Gwinyai Tongoona (ZWE)6-2 6-4[H2H]
R32Jakub Hasek (5) (CZE)Sunday Igbinovia (LL) ()6-1 4-6 6-2[H2H]
R32Johan Du Randt (3) (RSA)Valentin Sanon ()7-6(2) 6-2[H2H]
R32Sunday Jegede (WC) (NGA)Justin Layne ()3-6 7-5 Retired[H2H]
R32Gabriel Otu (Q) (NGA)Osvaldo Biffe (Q) (BRA)6-3 6-2[H2H]
R32Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)Andre Santos (LL) (BRA)6-3 6-4[H2H]
R32Tomer Suissa (6) (ISR)Ibukun Ilesanmi (Q) (NGA)6-1 6-0[H2H]
R32Gunther Darkey (GHA)Sunday Maku (NGA)6-2 6-2[H2H]
R32Henry Adjei-Darko (WC) (GHA)Toyin Dairo (Q) (NGA)6-3 6-7(4) 7-6(8)[H2H]
R32Claude N'Goran (4) ()Chizoba Mba (LL) ()6-0 6-1[H2H]
R32Meir Deri (7) (ISR)Leonardo Tavares (PRT)6-0 6-4[H2H]
R32Chris Lewis (Q) ()Ronald Rugimbana (Q) ()6-4 7-6(2)[H2H]
R32Kamil Patel (MUS)Nicholas Mcdonald ()3-6 7-5 7-5[H2H]
R32Benjamin Cassaigne (2) (FRA)Alfred Koripamo (WC) (NGA)7-6(4) 6-2[H2H]
Men's Doubles
FRonald Rugimbana ()
Gwinyai Tongoona (ZWE)
Jakub Hasek (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
6-2 7-6(3)
SFRonald Rugimbana ()
Gwinyai Tongoona (ZWE)
Meir Deri (4) (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
6-4 Retired
SFJakub Hasek (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Claude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
3-6 6-3 6-4
QFRonald Rugimbana ()
Gwinyai Tongoona (ZWE)
Benjamin Cassaigne (1) (FRA)
Johan Du Randt (RSA)
6-4 6-4
QFMeir Deri (4) (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
Adewunmi Adeniji (WC) ()
Ibukun Ilesanmi (NGA)
6-3 5-7 7-5
QFClaude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
Nicholas Mcdonald (3) ()
Remco Pondman (NLD)
WO
QFJakub Hasek (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Kamil Patel (MUS)
Leonardo Tavares (PRT)
WO
R16Benjamin Cassaigne (1) (FRA)
Johan Du Randt (RSA)
Chizoba Mba (WC) ()
Jonah Samuel ()
6-0 6-1
R16Ronald Rugimbana ()
Gwinyai Tongoona (ZWE)
Abdul-Mumin Babalola (NGA)
Sunday Maku (NGA)
4-6 6-2 6-2
R16Meir Deri (4) (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
Patrick Agori (Q) ()
Udoka Amajioyi ()
6-4 6-7(2) 6-2
R16Adewunmi Adeniji (WC) ()
Ibukun Ilesanmi (NGA)
Toyin Dairo (WC) (NGA)
Sunday Igbinovia ()
4-6 6-4 6-1
R16Claude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
Ajayi Ayodeji (NGA)
Sunday Jegede (NGA)
6-1 6-4
R16Nicholas Mcdonald (3) ()
Remco Pondman (NLD)
Osvaldo Biffe (BRA)
Andre Santos (BRA)
6-7(5) 6-2 6-4
R16Kamil Patel (MUS)
Leonardo Tavares (PRT)
Henry Adjei-Darko (GHA)
Gunther Darkey (GHA)
4-6 6-4 6-3
R16Jakub Hasek (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Mohamed-Sekou Drame (FRA)
Gabriel Otu (NGA)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Chris Lewis (1) ()Chizoba Mba ()6-0 6-1[H2H]
Q1Remco Pondman (2) (NLD)Yves-Espoir Dugot (CMR)6-1 6-4[H2H]
Q1Ronald Rugimbana (3) ()Sunday Igbinovia ()6-2 6-4[H2H]
Q1Ibrahim Kabiru (4) (NGA)Sodik Olawunmi ()6-1 6-0[H2H]
Q1Osvaldo Biffe (BRA)Andre Santos (5) (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q1Gabriel Otu (6) (NGA)Uche Amajouyi ()6-3 6-3[H2H]
Q1Toyin Dairo (7) (NGA)Anthony Azuonye ()6-2 6-1[H2H]
Q1Ibukun Ilesanmi (NGA)Christoph Radecke (GER)7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Chris Lewis (1) ()ByeBye[H2H]
Q2Chizoba Mba ()Stephen Mensah (GHA)6-1 6-0[H2H]
Q2Remco Pondman (2) (NLD)ByeBye[H2H]
Q2Yves-Espoir Dugot (CMR)Jonah Samuel ()6-4 4-6 7-6(4)[H2H]
Q2Ronald Rugimbana (3) ()ByeBye[H2H]
Q2Sunday Igbinovia ()Patrick Agori ()7-6(8) 3-6 7-5[H2H]
Q2Ibrahim Kabiru (4) (NGA)ByeBye[H2H]
Q2Sodik Olawunmi ()Musa Braimoh ()7-6(1) 6-1[H2H]
Q2Andre Santos (5) (BRA)Ajayi Ayodeji (NGA)7-6(4) 6-4[H2H]
Q2Osvaldo Biffe (BRA)Adewunmi Adeniji ()6-4 6-3[H2H]
Q2Gabriel Otu (6) (NGA)Udoka Amajioyi ()6-3 6-4[H2H]
Q2Uche Amajouyi ()Bimbo Okubena ()4-6 6-4 6-3[H2H]
Q2Toyin Dairo (7) (NGA)Quincy Adjei-Darko (GHA)6-0 6-2[H2H]
Q2Anthony Azuonye ()Monday Igbinovia ()7-6(2) 6-0[H2H]
Q2Ibukun Ilesanmi (NGA)Simeon Olakunle ()6-1 6-3[H2H]
Q2Christoph Radecke (GER)Sheriff Balogun ()7-5 6-3[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrick Agori (WC) ()
Udoka Amajioyi ()
Simeon Olakunle ()
Sodik Olawunmi ()
6-1 6-2
Q2Simeon Olakunle ()
Sodik Olawunmi ()
Uche Amajouyi (1) ()
Musa Braimoh ()
7-6(7) 7-5
Q2Patrick Agori (WC) ()
Udoka Amajioyi ()
Sheriff Balogun (2) ()
Monday Igbinovia ()
6-3 6-2