ATP Nigeria F2 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Nigeria F2 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F2 Futures Event Details:

2001-08-20Hard
OutdoorLagos, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMohamed-Sekou Drame (3) (FRA)Eyal Erlich (ISR)6-4 6-4[H2H]
SFEyal Erlich (ISR)Anton Kokurin (5) (UZB)6-3 7-5[H2H]
SFMohamed-Sekou Drame (3) (FRA)Gunther Darkey (2) (GHA)6-4 2-6 6-4[H2H]
QFEyal Erlich (ISR)Hiroki Kondo (JPN)7-6(6) 6-3[H2H]
QFAnton Kokurin (5) (UZB)Harel Srugo (Q) (ISR)6-3 6-1[H2H]
QFMohamed-Sekou Drame (3) (FRA)Ivan Syrov (Q) (RUS)4-6 6-2 7-6(3)[H2H]
QFGunther Darkey (2) (GHA)Coenie Van Wyk (8) (RSA)7-6(4) 7-6(2)[H2H]
R16Eyal Erlich (ISR)Ciaran Moore (RSA)6-3 6-4[H2H]
R16Hiroki Kondo (JPN)Johan Du Randt (6) (RSA)7-5 6-2[H2H]
R16Harel Srugo (Q) (ISR)Willem-Petrus Meyer (4) ()6-4 6-7(4) 7-6(4)[H2H]
R16Anton Kokurin (5) (UZB)Iram Peled (LL) (ISR)6-2 6-4[H2H]
R16Ivan Syrov (Q) (RUS)Dmitri Koch ()6-3 6-3[H2H]
R16Mohamed-Sekou Drame (3) (FRA)Gabriel Otu (WC) (NGA)6-4 6-3[H2H]
R16Coenie Van Wyk (8) (RSA)Sunday Jegede (WC) (NGA)6-1 6-4[H2H]
R16Gunther Darkey (2) (GHA)Nouhoun Sangare (Q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Eyal Erlich (ISR)James Auckland (1) ()6-1 6-4[H2H]
R32Ciaran Moore (RSA)Ganiyu Adenekan (WC) ()7-6(4) 7-5[H2H]
R32Hiroki Kondo (JPN)Gwinyai Tongoona (ZWE)6-1 5-7 6-1[H2H]
R32Johan Du Randt (6) (RSA)Barry Fulcher ()6-3 2-6 6-2[H2H]
R32Willem-Petrus Meyer (4) ()Sunday Maku (WC) (NGA)4-6 6-3 6-1[H2H]
R32Harel Srugo (Q) (ISR)Ibrahim Kabiru (Q) (NGA)6-2 6-2[H2H]
R32Iram Peled (LL) (ISR)Musa Braimoh (LL) ()6-1 6-1[H2H]
R32Anton Kokurin (5) (UZB)Jean-Marcel Bourgault Du Coudray ()6-0 6-4[H2H]
R32Ivan Syrov (Q) (RUS)Daniel Norberg (7) (SWE)7-5 6-4[H2H]
R32Dmitri Koch ()Abdul-Mumin Babalola (Q) (NGA)6-3 6-3[H2H]
R32Gabriel Otu (WC) (NGA)Tushaar Gautam (Q) (IND)6-3 7-5[H2H]
R32Mohamed-Sekou Drame (3) (FRA)Georg Novak (Q) (AUT)7-6(2) 6-1[H2H]
R32Coenie Van Wyk (8) (RSA)Valentin Sanon ()6-1 Retired[H2H]
R32Sunday Jegede (WC) (NGA)Rotimi Jegede (NGA)6-2 6-3[H2H]
R32Nouhoun Sangare (Q) ()Gwaneal Gueit (FRA)6-3 6-1[H2H]
R32Gunther Darkey (2) (GHA)Tomer Suissa (ISR)2-6 6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FJean-Marcel Bourgault Du Coudray (2) ()
Willem-Petrus Meyer ()
James Auckland (1) ()
Barry Fulcher ()
6-4 6-2
SFJames Auckland (1) ()
Barry Fulcher ()
Anton Kokurin (UZB)
Ivan Syrov (RUS)
7-5 6-4
SFJean-Marcel Bourgault Du Coudray (2) ()
Willem-Petrus Meyer ()
Harel Srugo (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
6-3 6-0
QFJames Auckland (1) ()
Barry Fulcher ()
Dmitri Koch ()
Daniel Norberg (SWE)
4-6 6-2 7-6(5)
QFAnton Kokurin (UZB)
Ivan Syrov (RUS)
Rotimi Jegede (NGA)
Sunday Maku (NGA)
7-5 7-6(0)
QFHarel Srugo (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
Ganiyu Adenekan (WC) ()
Toyin Dairo (NGA)
6-3 6-1
QFJean-Marcel Bourgault Du Coudray (2) ()
Willem-Petrus Meyer ()
Ajayi Ayodeji (WC) (NGA)
Sunday Jegede (NGA)
6-3 6-3
R16James Auckland (1) ()
Barry Fulcher ()
Gunther Darkey (Q) (GHA)
Samuel Fumi (GHA)
6-7(2) 7-6(5) 6-4
R16Dmitri Koch ()
Daniel Norberg (SWE)
Olushola Adebisi (WC) ()
Abdul-Mumin Babalola (NGA)
6-7(4) 6-4 6-2
R16Anton Kokurin (UZB)
Ivan Syrov (RUS)
Hiroki Kondo (4) (JPN)
Valentin Sanon ()
7-5 3-6 6-3
R16Rotimi Jegede (NGA)
Sunday Maku (NGA)
Ibrahim Kabiru (LL) (NGA)
Kyrian Nwokedi (NGA)
5-7 6-3 6-1
R16Ganiyu Adenekan (WC) ()
Toyin Dairo (NGA)
Mohamed-Sekou Drame (FRA)
Nouhoun Sangare ()
6-2 6-3
R16Harel Srugo (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
Johan Du Randt (3) (RSA)
Coenie Van Wyk (RSA)
6-4 7-5
R16Ajayi Ayodeji (WC) (NGA)
Sunday Jegede (NGA)
Onyebuchi Osuigwe ()
Gabriel Otu (NGA)
6-1 6-3
R16Jean-Marcel Bourgault Du Coudray (2) ()
Willem-Petrus Meyer ()
Diaguely-Dittamba Samassa (MLI)
Gwinyai Tongoona (ZWE)
6-7(3) 6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ivan Syrov (RUS)Christophe Pognon (1) (BEN)6-1 6-0[H2H]
Q1Diaguely-Dittamba Samassa (2) (MLI)Alfred Koripamo (NGA)7-6(3) 6-2[H2H]
Q1Georg Novak (3) (AUT)Armand Segodo (BEN)6-1 6-2[H2H]
Q1Harel Srugo (4) (ISR)Jonah Samuel ()6-0 6-1[H2H]
Q1Tushaar Gautam (IND)Samuel Fumi (GHA)7-6(1) 1-6 7-6(3)[H2H]
Q1Ibrahim Kabiru (NGA)Roy Sichel (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q1Abdul-Mumin Babalola (NGA)Musa Braimoh ()6-4 6-4[H2H]
Q1Nouhoun Sangare ()Iram Peled (ISR)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Christophe Pognon (1) (BEN)ByeBye[H2H]
Q2Ivan Syrov (RUS)Olushola Adebisi ()3-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Diaguely-Dittamba Samassa (2) (MLI)James Bloore (NZL)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Alfred Koripamo (NGA)Onyebuchi Osuigwe ()WO[H2H]
Q2Georg Novak (3) (AUT)Atsufumi Yoshikawa (JPN)6-1 2-6 6-1[H2H]
Q2Armand Segodo (BEN)Toyin Dairo (NGA)6-1 6-1[H2H]
Q2Harel Srugo (4) (ISR)Emmanuel Bamidele ()6-0 6-1[H2H]
Q2Jonah Samuel ()Paul Moses ()6-0 6-1[H2H]
Q2Samuel Fumi (GHA)Richard Beard (USA)7-6(5) 6-0[H2H]
Q2Tushaar Gautam (IND)Ibukun Ilesanmi (NGA)1-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Roy Sichel (ISR)Wasiu Ibrahim ()7-5 6-2[H2H]
Q2Ibrahim Kabiru (NGA)Moti Maaravi (ISR)5-7 6-2 6-0[H2H]
Q2Abdul-Mumin Babalola (NGA)Walter Ogwu ()6-2 6-2[H2H]
Q2Musa Braimoh ()Kavshik Sridhar (IND)6-1 6-1[H2H]
Q2Iram Peled (ISR)Emeka Udozorh ()6-1 6-4[H2H]
Q2Nouhoun Sangare ()Ajayi Ayodeji (NGA)6-4 6-1[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Gunther Darkey (1) (GHA)
Samuel Fumi (GHA)
Ibrahim Kabiru (NGA)
Kyrian Nwokedi (NGA)
2-6 6-2 7-5
Q2Gunther Darkey (1) (GHA)
Samuel Fumi (GHA)
Paul Moses (WC) ()
Walter Ogwu ()
6-0 6-0
Q2Ibrahim Kabiru (NGA)
Kyrian Nwokedi (NGA)
Tushaar Gautam (2) (IND)
Atsufumi Yoshikawa (JPN)
7-6(5) 2-6 6-3