ATP Nigeria F1 Futures Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Nigeria F1 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F1 Futures Event Details:

2003-02-17Hard
OutdoorBenin City, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArnaud Segodo (Q) (BEN)Adam Chadaj (LL) (POL)3-6 6-4 2-0 Retired[H2H]
SFAdam Chadaj (LL) (POL)Vadim Davletshin (Q) (RUS)7-5 6-3 [H2H]
SFArnaud Segodo (Q) (BEN)Komlavi Loglo (WC) (TOG)6-3 6-4 [H2H]
QFAdam Chadaj (LL) (POL)Julien Cassaigne (1) (FRA)7-5 6-3 [H2H]
QFVadim Davletshin (Q) (RUS)Toyin Dairo (WC) (NGR)6-1 6-1 [H2H]
QFKomlavi Loglo (WC) (TOG)Lamine Ouahab (ALG)6-2 3-0 Retired[H2H]
QFArnaud Segodo (Q) (BEN)Tomer Suissa (6Q) (ISR)7-5 2-0 Retired[H2H]
R16Julien Cassaigne (1) (FRA)Walid Jallali (TUN)6-4 6-1 [H2H]
R16Adam Chadaj (LL) (POL)Andrew Anderson (RSA)6-2 3-1 Retired[H2H]
R16Vadim Davletshin (Q) (RUS)Darko Madjarovski (4) (YUG)6-2 6-4 [H2H]
R16Toyin Dairo (WC) (NGR)Jonathan Igbinovia (WC) (NGR)6-7(8) 6-4 6-4 [H2H]
R16Komlavi Loglo (WC) (TOG)Malek Jaziri (Q) (TUN)6-4 3-6 6-4 [H2H]
R16Lamine Ouahab (ALG)Michael Ryderstedt (Q) (SWE)7-5 6-2 [H2H]
R16Tomer Suissa (6Q) (ISR)Radoslav Nijaki (POL)3-6 7-5 7-5 [H2H]
R16Arnaud Segodo (Q) (BEN)Claude N'goran (2) (CIV)5-7 7-5 6-3 [H2H]
R32Julien Cassaigne (1) (FRA)Gregory Girault (FRA)6-7(3) 6-4 7-6(4) [H2H]
R32Walid Jallali (TUN)Nicholas Mcdonald (RSA)6-4 6-2 [H2H]
R32Andrew Anderson (RSA)Carlos Rexach-Itoiz (ESP)7-6(2) 7-5 [H2H]
R32Adam Chadaj (LL) (POL)Gwinyai Tongoona (ZIM)6-2 6-2 [H2H]
R32Darko Madjarovski (4) (YUG)Joan Jimenez-Guerra (AND)6-1 6-3 [H2H]
R32Vadim Davletshin (Q) (RUS)Robert Gustafsson (SWE)6-2 6-1 [H2H]
R32Toyin Dairo (WC) (NGR)Patrik Mayr (Q) (AUT)7-6(6) 7-6(4) [H2H]
R32Jonathan Igbinovia (WC) (NGR)Stefano Cobolli (7) (ITA)6-4 4-6 6-1 [H2H]
R32Komlavi Loglo (WC) (TOG)Willem-Petrus Meyer (8) (RSA)3-6 6-3 7-6(4) [H2H]
R32Malek Jaziri (Q) (TUN)Josef Nesticky (CZE)7-6(2) Retired[H2H]
R32Lamine Ouahab (ALG)Yew-Ming Si (Q) (MAS)6-7(5) 6-2 6-4 [H2H]
R32Michael Ryderstedt (Q) (SWE)Jakub Hasek (3) (CZE)4-6 6-1 6-3 [H2H]
R32Tomer Suissa (6Q) (ISR)Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGR)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Radoslav Nijaki (POL)Xavier Audouy (FRA)6-4 6-4 [H2H]
R32Arnaud Segodo (Q) (BEN)Valentin Sanon (CIV)6-4 6-3 [H2H]
R32Claude N'goran (2) (CIV)Rouslan Nourmatov (Q) (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FWalid Jallali (TUN)
Malek Jaziri (TUN)
Andrew Anderson (2) (RSA)
Willem-Petrus Meyer (RSA)
3-6 6-4 Retired
SFWalid Jallali (TUN)
Malek Jaziri (TUN)
Adriano Albanesi (ITA)
Stefano Cobolli (ITA)
5-2 Retired
SFAndrew Anderson (2) (RSA)
Willem-Petrus Meyer (RSA)
Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGR)
Jonathan Igbinovia (NGR)
6-3 2-6 6-4
QFAdriano Albanesi (ITA)
Stefano Cobolli (ITA)
Adam Chadaj (POL)
Radoslav Nijaki (POL)
1-6 7-6(4) 6-4
QFWalid Jallali (TUN)
Malek Jaziri (TUN)
Xavier Audouy (FRA)
Darko Madjarovski (YUG)
6-4 6-4
QFAbdul-Mumin Babalola (WC) (NGR)
Jonathan Igbinovia (NGR)
Vadim Davletshin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
7-5 4-6 6-3
QFAndrew Anderson (2) (RSA)
Willem-Petrus Meyer (RSA)
Toyin Dairo (WC) (NGR)
Sunday Maku (NGR)
6-3 6-2
R16Adriano Albanesi (ITA)
Stefano Cobolli (ITA)
Jakub Hasek (1) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
3-6 6-3 Retired
R16Adam Chadaj (POL)
Radoslav Nijaki (POL)
Robert Gustafsson (SWE)
Michael Ryderstedt (SWE)
6-3 5-7 7-6(4)
R16Walid Jallali (TUN)
Malek Jaziri (TUN)
Tomer Suissa (4) (ISR)
Gwinyai Tongoona (ZIM)
1-6 6-1 6-2
R16Xavier Audouy (FRA)
Darko Madjarovski (YUG)
Julien Cassaigne (FRA)
Gregory Girault (FRA)
6-2 7-6(2)
R16Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGR)
Jonathan Igbinovia (NGR)
Komlavi Loglo (WC) (TOG)
Arnaud Segodo (BEN)
7-5 7-6(5)
R16Vadim Davletshin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
Claude N'goran (3) (CIV)
Valentin Sanon (CIV)
3-6 6-3 4-1 Retired
R16Toyin Dairo (WC) (NGR)
Sunday Maku (NGR)
Gafur Ishmatov (Q) (UZB)
Yew-Ming Si (MAS)
6-3 6-2
R16Andrew Anderson (2) (RSA)
Willem-Petrus Meyer (RSA)
Nicholas Mcdonald (RSA)
David J. Mullins (IRL)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tomer Suissa (1) (ISR)Martin Schulhauser (16) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
Q1Vadim Davletshin (2) (RUS)Kwami Gakpo (14) (TOG)6-3 6-2 [H2H]
Q1Arnaud Segodo (9) (BEN)Adam Chadaj (3) (POL)6-0 6-2 [H2H]
Q1Patrik Mayr (12) (AUT)David J. Mullins (4) (IRL)7-6(3) 3-6 7-5 [H2H]
Q1Rouslan Nourmatov (5) (RUS)Gafur Ishmatov (UZB)7-5 6-2 [H2H]
Q1Michael Ryderstedt (6) (SWE)Andrey Merinov (10) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q1Yew-Ming Si (7) (MAS)Alexei Filenkov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q1Malek Jaziri (8) (TUN)Maor Zirkin (ISR)6-7(6) 7-5 3-0 Retired[H2H]
Q2Tomer Suissa (1) (ISR)Andrew Harrison (A) (GBR)6-0 6-4 [H2H]
Q2Martin Schulhauser (16) (CZE)Mohamed Haythem Abid (A) (TUN)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q2Vadim Davletshin (2) (RUS)Michael Ouvarov (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Kwami Gakpo (14) (TOG)Iyobo Ufumweni (WC) (NGR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Adam Chadaj (3) (POL)Modisaotsile Phatshwane (WC) (BOT)6-0 6-0 [H2H]
Q2Arnaud Segodo (9) (BEN)Adriano Albanesi (ITA)6-1 6-1 [H2H]
Q2David J. Mullins (4) (IRL)Ibukun Ilesanmi (WC) (NGR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Patrik Mayr (12) (AUT)Andre Santos (BRA)6-3 6-3 [H2H]
Q2Rouslan Nourmatov (5) (RUS)Lawal Shehu (WC) (NGR)6-4 7-6(4) [H2H]
Q2Gafur Ishmatov (UZB)Patrick Schmolzer (13) (AUT)2-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Michael Ryderstedt (6) (SWE)Sunday Maku (NGR)6-3 3-6 7-6(4) [H2H]
Q2Andrey Merinov (10) (RUS)Michael Polasek (RSA)6-4 6-2 [H2H]
Q2Yew-Ming Si (7) (MAS)Sunday Jegede (NGR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Alexei Filenkov (RUS)Ajayi Ayodeji (15) (NGR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Malek Jaziri (8) (TUN)Clemens Weinhandl (AUT)6-4 6-3 [H2H]
Q2Maor Zirkin (ISR)Moti Maaravi (11) (ISR)6-0 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Nigeria F1 Futures draw (Men's) 2003?
Who will win Nigeria F1 Futures?