ATP Nigeria F1 Futures Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Nigeria F1 Futures Discussion!


Share This...


Nigeria F1 Futures Event Details:

2002-08-12Hard
OutdoorLagos, Nigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Nigeria F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJustin Layne ()Johan Du Randt (4) (RSA)6-4 7-5[H2H]
SFJustin Layne ()Benjamin Cassaigne (1) (FRA)7-5 6-7(5) 6-2[H2H]
SFJohan Du Randt (4) (RSA)Mohamed-Sekou Drame (2) (FRA)7-6(6) 6-3[H2H]
QFBenjamin Cassaigne (1) (FRA)Gwinyai Tongoona (ZWE)5-7 6-2 6-1[H2H]
QFJustin Layne ()Ondrej Chvapil (Q) (CZE)6-1 7-6(3)[H2H]
QFJohan Du Randt (4) (RSA)Meir Deri (7) (ISR)6-4 6-2[H2H]
QFMohamed-Sekou Drame (2) (FRA)Chris Lewis (Q) ()6-3 6-3[H2H]
R16Benjamin Cassaigne (1) (FRA)Henry Adjei-Darko (WC) (GHA)6-2 7-5[H2H]
R16Gwinyai Tongoona (ZWE)Jakub Hasek (5) (CZE)4-1 Retired[H2H]
R16Ondrej Chvapil (Q) (CZE)Alfred Koripamo (LL) (NGA)4-6 6-3 6-2[H2H]
R16Justin Layne ()Josef Nesticky (8) (CZE)6-1 6-2[H2H]
R16Meir Deri (7) (ISR)Ronald Rugimbana (Q) ()6-4 6-2[H2H]
R16Johan Du Randt (4) (RSA)Ajayi Ayodeji (LL) (NGA)7-5 6-0[H2H]
R16Chris Lewis (Q) ()Tomer Suissa (6) (ISR)6-2 6-4[H2H]
R16Mohamed-Sekou Drame (2) (FRA)Claude N'Goran ()6-4 6-3[H2H]
R32Benjamin Cassaigne (1) (FRA)Leonardo Tavares (PRT)7-6(1) 6-2[H2H]
R32Henry Adjei-Darko (WC) (GHA)Ibrahim Kabiru (WC) (NGA)6-2 6-2[H2H]
R32Gwinyai Tongoona (ZWE)Kamil Patel (MUS)6-4 6-2[H2H]
R32Jakub Hasek (5) (CZE)Gunther Darkey (GHA)4-6 6-2 6-3[H2H]
R32Alfred Koripamo (LL) (NGA)Toyin Dairo (LL) (NGA)6-4 6-2[H2H]
R32Ondrej Chvapil (Q) (CZE)Besonbi Touby (LL) (COD)6-4 6-2[H2H]
R32Justin Layne ()Valentin Sanon ()6-4 6-3[H2H]
R32Josef Nesticky (8) (CZE)Kwami Gakpo (Q) (TGO)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Meir Deri (7) (ISR)Abdul-Mumin Babalola (WC) (NGA)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Ronald Rugimbana (Q) ()Ibukun Ilesanmi (Q) (NGA)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Ajayi Ayodeji (LL) (NGA)Andre Santos (Q) (BRA)6-1 7-5[H2H]
R32Johan Du Randt (4) (RSA)Musa Braimoh (LL) ()6-2 6-2[H2H]
R32Tomer Suissa (6) (ISR)Sunday Igbinovia (Q) ()6-3 7-5[H2H]
R32Chris Lewis (Q) ()Nicholas Mcdonald ()6-4 3-6 6-1[H2H]
R32Claude N'Goran ()Gabriel Otu (WC) (NGA)6-0 6-1[H2H]
R32Mohamed-Sekou Drame (2) (FRA)Andrew Anderson (Q) (RSA)6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles
FJakub Hasek (3) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Claude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
4-3 Retired
SFJakub Hasek (3) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Justin Layne ()
Chris Lewis ()
7-6(8) 6-1
SFClaude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
Meir Deri (4) (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
4-6 7-6(1) 6-4
QFJustin Layne ()
Chris Lewis ()
Johan Du Randt (1) (RSA)
Gwinyai Tongoona (ZWE)
6-1 6-3
QFJakub Hasek (3) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Simeon Olakunle (WC) ()
Sodik Olawunmi ()
6-2 6-2
QFMeir Deri (4) (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
Henry Adjei-Darko (GHA)
Gunther Darkey (GHA)
2-6 7-6(5) 6-3
QFClaude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
Benjamin Cassaigne (2) (FRA)
Nicholas Mcdonald ()
WO
R16Johan Du Randt (1) (RSA)
Gwinyai Tongoona (ZWE)
Kwami Gakpo (LL) (TGO)
Ronald Rugimbana ()
6-4 2-1 Retired
R16Justin Layne ()
Chris Lewis ()
Mohamed-Sekou Drame (FRA)
Gabriel Otu (NGA)
6-4 6-2
R16Jakub Hasek (3) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Toyin Dairo (NGA)
Sunday Igbinovia ()
6-2 6-4
R16Simeon Olakunle (WC) ()
Sodik Olawunmi ()
Sheriff Balogun (WC) ()
Monday Igbinovia ()
6-3 6-7(6) 6-2
R16Henry Adjei-Darko (GHA)
Gunther Darkey (GHA)
Kamil Patel (MUS)
Leonardo Tavares (PRT)
6-4 6-4
R16Meir Deri (4) (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
Osvaldo Biffe (BRA)
Andre Santos (BRA)
6-1 6-1
R16Claude N'Goran ()
Valentin Sanon ()
Ajayi Ayodeji (NGA)
Abdul-Mumin Babalola (NGA)
6-4 6-4
R16Benjamin Cassaigne (2) (FRA)
Nicholas Mcdonald ()
Adewunmi Adeniji (Q) ()
Ibukun Ilesanmi (NGA)
6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Chris Lewis (1) ()Sheriff Balogun ()6-1 6-1[H2H]
Q1Andre Santos (2) (BRA)Ajayi Ayodeji (NGA)6-4 6-3[H2H]
Q1Andrew Anderson (3) (RSA)Alfred Koripamo (NGA)6-3 6-3[H2H]
Q1Ibukun Ilesanmi (NGA)Toyin Dairo (NGA)1-6 7-6(4) 6-1[H2H]
Q1Ronald Rugimbana ()Adewunmi Adeniji ()6-2 6-0[H2H]
Q1Sunday Igbinovia ()Besonbi Touby (COD)6-4 6-2[H2H]
Q1Kwami Gakpo (TGO)Musa Braimoh ()6-4 6-2[H2H]
Q1Ondrej Chvapil (CZE)Yves-Espoir Dugot (WC) (CMR)6-0 7-5[H2H]
Q2Chris Lewis (1) ()Emmanuel Otu ()6-0 6-0[H2H]
Q2Sheriff Balogun ()John Adeyinka ()6-4 6-1[H2H]
Q2Andre Santos (2) (BRA)Etido Udofa ()4-6 6-2 6-0[H2H]
Q2Ajayi Ayodeji (NGA)Ugo Ndukwu ()6-0 6-0[H2H]
Q2Andrew Anderson (3) (RSA)Anthony Azuonye ()6-3 6-1[H2H]
Q2Alfred Koripamo (NGA)Aliyu Abdul-Kadir ()WO[H2H]
Q2Ibukun Ilesanmi (NGA)Alexei Filenkov (RUS)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Toyin Dairo (NGA)Simeon Olakunle ()6-2 6-3[H2H]
Q2Ronald Rugimbana ()Andrey Kozhemyakin (RUS)7-6(6) 3-6 6-2[H2H]
Q2Adewunmi Adeniji ()Sanni Adamu (NGA)6-4 6-3[H2H]
Q2Besonbi Touby (COD)Bimbo Okubena ()7-5 6-0[H2H]
Q2Sunday Igbinovia ()Sodik Olawunmi ()6-3 6-3[H2H]
Q2Kwami Gakpo (TGO)Paul Moses ()6-0 6-2[H2H]
Q2Musa Braimoh ()Kola Odeleye ()6-0 6-0[H2H]
Q2Yves-Espoir Dugot (WC) (CMR)Samuel Afolabi ()6-3 6-4[H2H]
Q2Ondrej Chvapil (CZE)Osvaldo Biffe (BRA)7-6(2) 1-6 2-0 Retired[H2H]
Q3Chris Lewis (1) ()ByeBye[H2H]
Q3Emmanuel Otu ()ByeBye[H2H]
Q3John Adeyinka ()Monday Igbinovia ()WO[H2H]
Q3Sheriff Balogun ()ByeBye[H2H]
Q3Andre Santos (2) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Etido Udofa ()ByeBye[H2H]
Q3Ugo Ndukwu ()ByeBye[H2H]
Q3Ajayi Ayodeji (NGA)ByeBye[H2H]
Q3Andrew Anderson (3) (RSA)ByeBye[H2H]
Q3Anthony Azuonye ()ByeBye[H2H]
Q3Aliyu Abdul-Kadir ()ByeBye[H2H]
Q3Alfred Koripamo (NGA)Chima Nwachuku ()6-1 6-3[H2H]
Q3Alexei Filenkov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Ibukun Ilesanmi (NGA)ByeBye[H2H]
Q3Simeon Olakunle ()ByeBye[H2H]
Q3Toyin Dairo (NGA)Ismaila Sikiru ()6-2 7-6(5)[H2H]
Q3Ronald Rugimbana ()Omidiji Saididi ()6-0 6-0[H2H]
Q3Andrey Kozhemyakin (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Sanni Adamu (NGA)ByeBye[H2H]
Q3Adewunmi Adeniji ()ByeBye[H2H]
Q3Besonbi Touby (COD)ByeBye[H2H]
Q3Bimbo Okubena ()Olanrewaju Alayaki ()WO[H2H]
Q3Sodik Olawunmi ()ByeBye[H2H]
Q3Sunday Igbinovia ()ByeBye[H2H]
Q3Kwami Gakpo (TGO)ByeBye[H2H]
Q3Paul Moses ()ByeBye[H2H]
Q3Kola Odeleye ()ByeBye[H2H]
Q3Musa Braimoh ()ByeBye[H2H]
Q3Yves-Espoir Dugot (WC) (CMR)ByeBye[H2H]
Q3Samuel Afolabi ()ByeBye[H2H]
Q3Osvaldo Biffe (BRA)Joshua Ejeigbu ()6-1 6-2[H2H]
Q3Ondrej Chvapil (CZE)ByeBye[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adewunmi Adeniji (WC) ()
Ibukun Ilesanmi (NGA)
Kwami Gakpo (1) (TGO)
Ronald Rugimbana ()
6-4 6-3
Q2Kwami Gakpo (1) (TGO)
Ronald Rugimbana ()
Yves-Espoir Dugot (CMR)
Alfred Koripamo (NGA)
6-2 6-2
Q2Adewunmi Adeniji (WC) ()
Ibukun Ilesanmi (NGA)
Sanni Adamu (2) (NGA)
Ugo Ndukwu ()
6-4 6-0