ATP M25+H Abuja, Wk. 17 Draw (Men's) - 2019

Click Here To Join The M25+H Abuja, Wk. 17 Discussion!


Share This...


M25+H Abuja, Wk. 17 Event Details:

2019-04-22Hard
OutdoorNigeria
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M25+H Abuja, Wk. 17 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDan Added (IR) (FRA)Tom Jomby (3) (FRA)7-5 2-0 ret.[H2H]
SFTom Jomby (3) (FRA)Simon Yitbarek (q) (SWE)7-5 6-3[H2H]
SFDan Added (IR) (FRA)Niels Lootsma (7) (NLD)7-5 6-4[H2H]
QFSimon Yitbarek (q) (SWE)Sadio Doumbia (1) (FRA)7-6(4) 3-1 ret.[H2H]
QFTom Jomby (3) (FRA)Danylo Kalenichenko (8) (UKR)6-4 6-3[H2H]
QFNiels Lootsma (7) (NLD)Gilbert SOARES KLIER Junior (BRA)6-7(5) 6-3 6-3[H2H]
QFDan Added (IR) (FRA)Joao Pedro Sorgi (6) (BRA)7-5 7-6(4)[H2H]
R16Sadio Doumbia (1) (FRA)Tuki Jacobs (NAM)6-2 4-0 ret.[H2H]
R16Simon Yitbarek (q) (SWE)Jack Draper (5) ()5-4 ret.[H2H]
R16Tom Jomby (3) (FRA)Michael Zhu (IR) (USA)6-2 6-4[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (8) (UKR)Michail Pervolarakis (IR) (CYP)7-6(5) 3-6 6-4[H2H]
R16Niels Lootsma (7) (NLD)Luke Jacob Gamble (WC) (USA)6-4 7-5[H2H]
R16Gilbert SOARES KLIER Junior (BRA)Fabien Reboul (4) (FRA)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Joao Pedro Sorgi (6) (BRA)Jaimee Floyd Angele (IR) (FRA)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Dan Added (IR) (FRA)Arjun Kadhe (2) (IND)6-7(4) 7-6(4) 6-4[H2H]
R32Sadio Doumbia (1) (FRA)Kunal Anand (IND)6-4 6-1[H2H]
R32Tuki Jacobs (NAM)Dominik Palan (q) ()6-2 6-4[H2H]
R32Simon Yitbarek (q) (SWE)Joseph Imeh Ubon (q) ()7-5 1-0 ret.[H2H]
R32Jack Draper (5) ()Maxime Mora (IR) (FRA)6-0 6-0[H2H]
R32Tom Jomby (3) (FRA)Suraj R Prabodh (IND)6-1 6-3[H2H]
R32Michael Zhu (IR) (USA)Mukhtar Andu (WC) ()6-4 6-0[H2H]
R32Michail Pervolarakis (IR) (CYP)Guy Orly Iradukunda (BDI)6-3 7-5[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (8) (UKR)N. Vijay Sundar Prashanth (IND)6-1 6-0[H2H]
R32Niels Lootsma (7) (NLD)Arvid Nordquist (WC) (SWE)6-4 7-5[H2H]
R32Luke Jacob Gamble (WC) (USA)musa Mohammed (WC) (NGR)6-2 6-1[H2H]
R32Gilbert SOARES KLIER Junior (BRA)Arnaud Sewanou (q) ()6-0 6-1[H2H]
R32Fabien Reboul (4) (FRA)Hugo Largo (q) (ESP)6-3 6-0[H2H]
R32Joao Pedro Sorgi (6) (BRA)Boris Butulija (q) (SRI)6-4 6-3[H2H]
R32Jaimee Floyd Angele (IR) (FRA)Sylvester Emmanuel (q) (NGR)6-1 7-6(5)[H2H]
R32Dan Added (IR) (FRA)Peter Kobelt (USA)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Arjun Kadhe (2) (IND)William Bushamuka (q) (COD)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FDan Added (FRA)
Michail Pervolarakis (CYP)
Arjun Kadhe (IND)
N. Vijay Sundar Prashanth (IND)
6-4 6-4
SFDan Added (FRA)
Michail Pervolarakis (CYP)
Sadio Doumbia (FRA)
Fabien Reboul (FRA)
w/o
SFArjun Kadhe (IND)
N. Vijay Sundar Prashanth (IND)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Niels Lootsma (NLD)
6-3 6-2
QFSadio Doumbia (FRA)
Fabien Reboul (FRA)
Mukhtar Andu ()
musa Mohammed (NGR)
6-3 6-4
QFDan Added (FRA)
Michail Pervolarakis (CYP)
Dominik Palan ()
Simon Yitbarek (SWE)
6-3 7-6(3)
QFDanylo Kalenichenko (UKR)
Niels Lootsma (NLD)
Arthur Bernabe ()
Tom Jomby (FRA)
6-2 6-3
QFArjun Kadhe (IND)
N. Vijay Sundar Prashanth (IND)
William Bushamuka (COD)
Luke Jacob Gamble (USA)
6-4 6-4
R16Arjun Kadhe (IND)
N. Vijay Sundar Prashanth (IND)
Boris Butulija (SRI)
Maxime Mora (FRA)
4-6 6-3 10-6
R16William Bushamuka (COD)
Luke Jacob Gamble (USA)
Darryl Hale (USA)
Suraj R Prabodh (IND)
6-4 6-2
R16Danylo Kalenichenko (UKR)
Niels Lootsma (NLD)
Gilbert SOARES KLIER Junior (BRA)
Joao Pedro Sorgi (BRA)
3-6 6-3 10-4
R16Arthur Bernabe ()
Tom Jomby (FRA)
Peter Kobelt (USA)
Michael Zhu (USA)
7-6(5) 5-7 13-11
R16Dominik Palan ()
Simon Yitbarek (SWE)
Guy Orly Iradukunda (BDI)
Tuki Jacobs (NAM)
6-4 3-6 10-6
R16Dan Added (FRA)
Michail Pervolarakis (CYP)
Arvid Nordquist (SWE)
Markus Schultz (SWE)
6-4 6-4
R16Mukhtar Andu ()
musa Mohammed (NGR)
Emmanuel Oche ()
Musa Sani ()
3-6 7-6(5) 10-5
R16Sadio Doumbia (FRA)
Fabien Reboul (FRA)
Kunal Anand (IND)
Oleg Khotkov (UKR)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Hugo Largo (q) (ESP)Markus Schultz (SWE)7-5 1-6 15-13[H2H]
Q1Simon Yitbarek (q) (SWE)Abdoulaziz Bationo ()6-4 6-3[H2H]
Q1Boris Butulija (q) (SRI)Tochukwu Emmanuel Ezeh (NGR)6-4 6-1[H2H]
Q1William Bushamuka (q) (COD)Darryl Hale (USA)6-1 5-0 ret.[H2H]
Q1Dominik Palan (q) ()Arthur Bernabe ()7-6(4) 6-2[H2H]
Q1Joseph Imeh Ubon (q) ()Igor Banicevic (SRI)6-0 6-3[H2H]
Q1Arnaud Sewanou (q) ()Christian Paul ()6-2 6-3[H2H]
Q1Sylvester Emmanuel (q) (NGR)Daniel Hiddleson (MEX)4-6 6-3 10-4[H2H]
Q3Hugo Largo (q) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Markus Schultz (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Simon Yitbarek (q) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Abdoulaziz Bationo ()ByeBye[H2H]
Q3Boris Butulija (q) (SRI)ByeBye[H2H]
Q3Tochukwu Emmanuel Ezeh (NGR)ByeBye[H2H]
Q3William Bushamuka (q) (COD)ByeBye[H2H]
Q3Darryl Hale (USA)ByeBye[H2H]
Q3Dominik Palan (q) ()ByeBye[H2H]
Q3Arthur Bernabe ()ByeBye[H2H]
Q3Joseph Imeh Ubon (q) ()ByeBye[H2H]
Q3Igor Banicevic (SRI)ByeBye[H2H]
Q3Arnaud Sewanou (q) ()ByeBye[H2H]
Q3Christian Paul ()ByeBye[H2H]
Q3Sylvester Emmanuel (q) (NGR)ByeBye[H2H]
Q3Daniel Hiddleson (MEX)Alexey Dubinin (RUS)6-7(4) 6-2 10-7[H2H]