ATP M15 Sarreguemines, Wk. 47 Draw (Men's) - 2019

Click Here To Join The M15 Sarreguemines, Wk. 47 Discussion!


Share This...


M15 Sarreguemines, Wk. 47 Event Details:

2019-11-18Carpet
IndoorFrance
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Sarreguemines, Wk. 47 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAntoine Bellier (SUI)Tobias Simon (3) (GER)6-4 7-6(2)[H2H]
SFTobias Simon (3) (GER)Hugo Schott (WC) (FRA)7-6(9) 7-6(4)[H2H]
SFAntoine Bellier (SUI)Thomas Laurent (FRA)7-6(5) 7-5[H2H]
QFHugo Schott (WC) (FRA)Jan Choinski (1) (GER)4-6 6-4 6-4[H2H]
QFTobias Simon (3) (GER)Jonathan Mridha (7) (SWE)6-7(3) 6-4 6-4[H2H]
QFThomas Laurent (FRA)Antoine Cornut-Chauvinc (5) (FRA)7-6(2) 6-1[H2H]
QFAntoine Bellier (SUI)Elmar Ejupovic (6) (GER)4-6 7-6(7) 6-2[H2H]
R16Jan Choinski (1) (GER)Boris Fassbender (q) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R16Hugo Schott (WC) (FRA)Peter Kobelt (8) (USA)7-5 7-6(8)[H2H]
R16Tobias Simon (3) (GER)Justin Eleveld (q) (NLD)7-6(7) 6-4[H2H]
R16Jonathan Mridha (7) (SWE)Ugo Blanchet (q) (FRA)6-4 7-6(3)[H2H]
R16Antoine Cornut-Chauvinc (5) (FRA)Dominic Stephan Stricker (JR) ()6-4 7-5[H2H]
R16Thomas Laurent (FRA)Quentin Robert (1994) (4) ()7-6(2) 7-5[H2H]
R16Elmar Ejupovic (6) (GER)Maxence Beauge (q) (FRA)5-7 7-6(3) 6-1[H2H]
R16Antoine Bellier (SUI)Ronan Joncour (FRA)6-2 6-3[H2H]
R32Jan Choinski (1) (GER)Mats Rosenkranz ()4-6 6-3 7-6(3)[H2H]
R32Boris Fassbender (q) (FRA)Adan FREIRE DA Silva (q) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Hugo Schott (WC) (FRA)Mayeul Darras (WC) (FRA)7-5 6-4[H2H]
R32Peter Kobelt (8) (USA)Louis Lechevretel (LL) (FRA)6-4 6-4[H2H]
R32Tobias Simon (3) (GER)Batiste Klein (q) (FRA)7-5 7-5[H2H]
R32Justin Eleveld (q) (NLD)Vladimir Ivanov (EST)7-6(4) 6-7(3) 6-2[H2H]
R32Ugo Blanchet (q) (FRA)Adrian Obert (GER)7-5 6-3[H2H]
R32Jonathan Mridha (7) (SWE)Louis Dussin (WC) (FRA)7-6(4) 6-2[H2H]
R32Antoine Cornut-Chauvinc (5) (FRA)Maxime Tchoutakian (FRA)7-5 4-1 ret.[H2H]
R32Dominic Stephan Stricker (JR) ()David Jorda Sanchis (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Thomas Laurent (FRA)Yannik Steinegger (q) (SUI)6-2 4-6 7-6(4)[H2H]
R32Quentin Robert (1994) (4) ()Arthur Bouquier (WC) ()6-4 6-4[H2H]
R32Elmar Ejupovic (6) (GER)Milan Welte (JR) (_GE)6-2 6-2[H2H]
R32Maxence Beauge (q) (FRA)Niklas Johansson (LL) (SWE)6-3 6-7(4) 6-1[H2H]
R32Ronan Joncour (FRA)Paul Valsecchi (q) (FRA)6-1 6-3[H2H]
R32Antoine Bellier (SUI)Artem Dubrivnyy (2) (RUS)6-7(6) 7-6(2) 6-4[H2H]
Men's Doubles
FJan Choinski (GER)
Luca Gelhardt ()
Arthur Bouquier ()
Louis Dussin (FRA)
6-3 6-4
SFArthur Bouquier ()
Louis Dussin (FRA)
Yannik Steinegger (SUI)
Dominic Stephan Stricker ()
6-3 6-3
SFJan Choinski (GER)
Luca Gelhardt ()
Vladimir Ivanov (EST)
Yan Sabanin (RUS)
7-6(3) 3-6 11-9
QFArthur Bouquier ()
Louis Dussin (FRA)
Artem Dubrivnyy (RUS)
Filipp Kekercheni (UKR)
w/o
QFVladimir Ivanov (EST)
Yan Sabanin (RUS)
Ugo Blanchet (FRA)
Mayeul Darras (FRA)
7-6(5) 6-4
QFJan Choinski (GER)
Luca Gelhardt ()
Lars Johann (_GE)
Moritz Pfaff (_GE)
6-0 6-1
QFYannik Steinegger (SUI)
Dominic Stephan Stricker ()
Quentin Robert (1994) ()
Hugo Schott (FRA)
7-5 6-2
R16Vladimir Ivanov (EST)
Yan Sabanin (RUS)
Ronan Joncour (FRA)
Paul Valsecchi (FRA)
4-6 7-6(4) 10-6
R16Jan Choinski (GER)
Luca Gelhardt ()
Niklas Johansson (SWE)
David Jorda Sanchis (ESP)
6-3 6-4
R16Lars Johann (_GE)
Moritz Pfaff (_GE)
Mats Rosenkranz ()
Tobias Simon (GER)
w/o
R16Yannik Steinegger (SUI)
Dominic Stephan Stricker ()
Boris Fassbender (FRA)
Anatoliy Petrenko (UKR)
6-7(5) 6-3 10-5
R16Quentin Robert (1994) ()
Hugo Schott (FRA)
Adan FREIRE DA Silva (FRA)
Louis Lechevretel (FRA)
7-6(2) 6-4
R16Arthur Bouquier ()
Louis Dussin (FRA)
Justin Eleveld (NLD)
Aloys Johannes Willem Van Baal ()
7-6(2) 6-2
R16Artem Dubrivnyy (RUS)
Filipp Kekercheni (UKR)
Antoine Bellier (SUI)
Maxime Tchoutakian (FRA)
7-6(2) 6-3
R16Ugo Blanchet (FRA)
Mayeul Darras (FRA)
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA)
Harold Mayot (FRA)
w/o
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ugo Blanchet (q) (FRA)Julien DE Cuyper (FRA)6-1 6-7(1) 10-6[H2H]
Q1Adan FREIRE DA Silva (q) (FRA)Niklas Johansson (LL) (SWE)7-6(1) 6-1[H2H]
Q1Maxence Beauge (q) (FRA)Louis Lechevretel (LL) (FRA)1-6 6-4 11-9[H2H]
Q1Justin Eleveld (q) (NLD)Alessandro Dragoni (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q1Yannik Steinegger (q) (SUI)Lynn Max Kempen ()6-1 6-1[H2H]
Q1Boris Fassbender (q) (FRA)Tom Paris ()6-3 6-2[H2H]
Q1Batiste Klein (q) (FRA)Niklas Schell (_GE)6-7(2) 6-3 12-10[H2H]
Q1Paul Valsecchi (q) (FRA)Alexander Wolfschmidt (_GE)6-4 4-6 10-4[H2H]
Q3Ugo Blanchet (q) (FRA)Bye[H2H]
Q3Julien DE Cuyper (FRA)Herve Antchandie (GAB)7-6(7) 6-4[H2H]
Q3Niklas Johansson (LL) (SWE)Bye[H2H]
Q3Adan FREIRE DA Silva (q) (FRA)Quentin Marchal ()6-2 6-4[H2H]
Q3Louis Lechevretel (LL) (FRA)Noah Malige ()6-3 6-3[H2H]
Q3Maxence Beauge (q) (FRA)Tom Biston (FRA)6-4 6-1[H2H]
Q3Justin Eleveld (q) (NLD)Sebastian Zapata Ramirez (COL)6-0 6-1[H2H]
Q3Alessandro Dragoni (ITA)Lars Johann (_GE)6-4 6-2[H2H]
Q3Yannik Steinegger (q) (SUI)Marcus Mansson (SWE)6-3 6-4[H2H]
Q3Lynn Max Kempen ()Paul-Georg Guenther ()6-2 6-3[H2H]
Q3Boris Fassbender (q) (FRA)Tobias Brutscher (_GE)6-4 6-2[H2H]
Q3Tom Paris ()Anatoliy Petrenko (UKR)7-6(4) 5-7 10-5[H2H]
Q3Niklas Schell (_GE)Fred Olivier Schommer (_GE)6-3 6-3[H2H]
Q3Batiste Klein (q) (FRA)Joao Marcos Nusdeo (BRA)6-4 6-3[H2H]
Q3Paul Valsecchi (q) (FRA)Aloys Johannes Willem Van Baal ()7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Alexander Wolfschmidt (_GE)Moritz Pfaff (_GE)6-3 6-3[H2H]