ATP M15 Oslo, Wk. 10 Draw (Men's) - 2019

Click Here To Join The M15 Oslo, Wk. 10 Discussion!


Share This...


M15 Oslo, Wk. 10 Event Details:

2019-03-04Hard
IndoorNorway
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the M15 Oslo, Wk. 10 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEmil Ruusuvuori (1) (FIN)Mick Veldheer (q) ()6-1 6-4[H2H]
SFEmil Ruusuvuori (1) (FIN)Dan Added (FRA)6-3 6-2[H2H]
SFMick Veldheer (q) ()Savriyan Danilov (JR) ()4-6 6-0 7-6(4)[H2H]
QFEmil Ruusuvuori (1) (FIN)Danylo Kalenichenko (6) (UKR)7-6(2) 6-1[H2H]
QFDan Added (FRA)Jakub Paul (4) (SUI)5-7 6-4 6-3[H2H]
QFSavriyan Danilov (JR) ()Bart Stevens (q) (NLD)6-2 4-6 7-5[H2H]
QFMick Veldheer (q) ()Florian Lakat (FRA)1-6 6-6(8) ret.[H2H]
R16Emil Ruusuvuori (1) (FIN)Yannik Steinegger (q) (SUI)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (6) (UKR)Joshua Paris (GBR)7-6(3) 6-1[H2H]
R16Jakub Paul (4) (SUI)Mats Rosenkranz ()7-6(4) 6-2[H2H]
R16Dan Added (FRA)Marek Jaloviec (CZE)6-4 2-6 6-4[H2H]
R16Bart Stevens (q) (NLD)Jaimee Floyd Angele (8) (FRA)3-2 ret.[H2H]
R16Savriyan Danilov (JR) ()Lucas Catarina (3) ()6-2 3-0 ret.[H2H]
R16Mick Veldheer (q) ()Filip Bergevi (SWE)7-5 2-6 7-6(3)[H2H]
R16Florian Lakat (FRA)Markus Eriksson (2) (SWE)6-7(6) 7-6(8) 6-4[H2H]
R32Emil Ruusuvuori (1) (FIN)Alexey Zakharov ()6-4 7-5[H2H]
R32Yannik Steinegger (q) (SUI)Peter Goldsteiner (AUT)6-1 6-2[H2H]
R32Joshua Paris (GBR)Hugo Pontico (FRA)3-6 6-3 6-2[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (6) (UKR)Matvey Minin (RUS)6-3 6-1[H2H]
R32Jakub Paul (4) (SUI)Gorazd Srbljak (MKD)6-2 6-2[H2H]
R32Mats Rosenkranz ()Mirko Martinez (SUI)6-1 6-3[H2H]
R32Dan Added (FRA)Jordan Hasson (q) (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Marek Jaloviec (CZE)Linus Frost (7) (SWE)6-2 2-1 ret.[H2H]
R32Jaimee Floyd Angele (8) (FRA)Patrick Mayer (GER) (q) ()6-4 7-5[H2H]
R32Bart Stevens (q) (NLD)Marcus Mansson (q) (SWE)7-6(5) 7-6(3)[H2H]
R32Savriyan Danilov (JR) ()Herman Hoeyeraal (WC) (NOR)6-4 6-2[H2H]
R32Lucas Catarina (3) ()Lukas HELLUM Lilleengen (WC) (NOR)6-3 6-2[H2H]
R32Filip Bergevi (SWE)Christopher Heyman (5) (BEL)5-7 6-3 7-6(5)[H2H]
R32Mick Veldheer (q) ()Leyton Rivera (WC) ()6-1 6-4[H2H]
R32Florian Lakat (FRA)Kenneth Raisma (EST)5-7 6-4 6-3[H2H]
R32Markus Eriksson (2) (SWE)Jakob Groener (WC) (NOR)6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FJakub Paul (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Jakob Groener (NOR)
Lukas HELLUM Lilleengen (NOR)
6-4 6-1
SFJakob Groener (NOR)
Lukas HELLUM Lilleengen (NOR)
Filip Bergevi (SWE)
Florian Lakat (FRA)
w/o
SFJakub Paul (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Piotr Matuszewski (POL)
6-4 6-1
QFFilip Bergevi (SWE)
Florian Lakat (FRA)
Valentin Guenther ()
Emil Ruusuvuori (FIN)
6-4 7-5
QFJakub Paul (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Herman Hoeyeraal (NOR)
Leyton Rivera ()
6-3 6-1
QFMateusz Kowalczyk (POL)
Piotr Matuszewski (POL)
Marcus Mansson (SWE)
Gorazd Srbljak (MKD)
6-3 6-3
QFJakob Groener (NOR)
Lukas HELLUM Lilleengen (NOR)
Jaimee Floyd Angele (FRA)
Hugo Pontico (FRA)
4-6 2-0 ret.
R16Jakub Paul (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
Linus Frost (SWE)
Patrick Mayer (GER) ()
w/o
R16Mateusz Kowalczyk (POL)
Piotr Matuszewski (POL)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Mirko Martinez (SUI)
7-6(4) 7-5
R16Marcus Mansson (SWE)
Gorazd Srbljak (MKD)
Jordan Hasson (ISR)
Joshua Paris (GBR)
6-3 6-4
R16Jakob Groener (NOR)
Lukas HELLUM Lilleengen (NOR)
Christian Linge (NOR)
Janken Veland Thoen (NOR)
6-1 6-2
R16Jaimee Floyd Angele (FRA)
Hugo Pontico (FRA)
Peter Goldsteiner (AUT)
Mats Rosenkranz ()
6-4 3-6 10-6
R16Filip Bergevi (SWE)
Florian Lakat (FRA)
Bart Stevens (NLD)
Mick Veldheer ()
6-4 6-4
R16Valentin Guenther ()
Emil Ruusuvuori (FIN)
Dan Added (FRA)
Markus Eriksson (SWE)
2-6 6-4 10-7
R16Herman Hoeyeraal (NOR)
Leyton Rivera ()
Mikkel Baumann (NOR)
Herman H Jentoft (NOR)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mick Veldheer (q) ()Baker Newman (USA)6-3 6-2[H2H]
Q1Bart Stevens (q) (NLD)Piotr Matuszewski (POL)2-6 6-1 10-8[H2H]
Q1Jordan Hasson (q) (ISR)Patrik Hartmeier (SUI)7-6(5) 3-6 10-8[H2H]
Q1Yannik Steinegger (q) (SUI)Simon Yitbarek (SWE)6-3 6-4[H2H]
Q1Marcus Mansson (q) (SWE)Alexey Aleshchev (RUS)6-3 1-6 10-7[H2H]
Q1Patrick Mayer (GER) (q) ()Valentin Guenther ()6-1 3-6 11-9[H2H]
Q3Mick Veldheer (q) ()Christian Linge (NOR)6-3 6-1[H2H]
Q3Baker Newman (USA)Mikkel Baumann (NOR)6-0 6-4[H2H]
Q3Bart Stevens (q) (NLD)Herman H Jentoft (NOR)7-6(0) 6-2[H2H]
Q3Piotr Matuszewski (POL)Christoffer Solberg (SWE)7-6(6) 6-4[H2H]
Q3Jordan Hasson (q) (ISR)Felix Nordby ()7-5 7-6(4)[H2H]
Q3Patrik Hartmeier (SUI)Daniil Glinka (_ES)4-6 6-3 10-2[H2H]
Q3Yannik Steinegger (q) (SUI)Niklas Johansson (SWE)6-2 6-3[H2H]
Q3Simon Yitbarek (SWE)Jonathan Stenberg (SWE)6-0 7-5[H2H]
Q3Marcus Mansson (q) (SWE)Karl Kiur Saar (EST)7-6(5) 4-6 11-9[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (RUS)Lucas Renard (SWE)6-4 6-4[H2H]
Q3Valentin Guenther ()Janken Veland Thoen (NOR)6-1 6-3[H2H]
Q3Patrick Mayer (GER) (q) ()Melker Isaksson (SWE)6-4 6-2[H2H]