ATP Ljubljana Challenger Draw (Men's) - 1993

Click Here To Join The Ljubljana Challenger Discussion!


Share This...


Ljubljana Challenger Event Details:

1993-05-03Clay
OutdoorLjubljana, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ljubljana Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Orsanic (ARG)Andrey Cherkasov (1WC) (RUS)4-6 6-2 7-5[H2H]
SFAndrey Cherkasov (1WC) (RUS)Alberto Berasategui (3) (ESP)6-1 4-6 6-1[H2H]
SFDaniel Orsanic (ARG)Francisco Montana (8) (USA)6-4 6-1[H2H]
QFAndrey Cherkasov (1WC) (RUS)Lionel Roux (FRA)6-7 6-4 6-4[H2H]
QFAlberto Berasategui (3) (ESP)Stefano Pescosolido (5) (ITA)2-6 6-3 6-0[H2H]
QFDaniel Orsanic (ARG)Claudio Pistolesi (ITA)7-5 6-2[H2H]
QFFrancisco Montana (8) (USA)Younes El Aynaoui (MAR)6-4 6-7 6-3[H2H]
R16Andrey Cherkasov (1WC) (RUS)Cristiano Caratti (ITA)6-3 6-4[H2H]
R16Lionel Roux (FRA)Jose-Francisco Altur (ESP)3-6 7-6 6-1[H2H]
R16Alberto Berasategui (3) (ESP)Yevgeny Kafelnikov (RUS)6-4 6-0[H2H]
R16Stefano Pescosolido (5) (ITA)German Lopez-Montoya (ESP)6-1 6-2[H2H]
R16Claudio Pistolesi (ITA)Christer Allgardh (Q) (SWE)6-7 7-6 6-1[H2H]
R16Daniel Orsanic (ARG)Martin Strelba (4) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R16Francisco Montana (8) (USA)Tomas Nydahl (SWE)1-6 7-6 6-1[H2H]
R16Younes El Aynaoui (MAR)Massimo Valeri (ITA)6-4 6-4[H2H]
R32Andrey Cherkasov (1WC) (RUS)David Nainkin (RSA)6-4 6-1[H2H]
R32Cristiano Caratti (ITA)Jaka Bozic (WC) (SLO)6-4 7-5[H2H]
R32Jose-Francisco Altur (ESP)Simon Touzil (Q) (GER)6-3 7-6[H2H]
R32Lionel Roux (FRA)Filip De Wulf (7) (BEL)6-3 6-3[H2H]
R32Alberto Berasategui (3) (ESP)Branislav Stankovic (Q) (SVK)2-6 6-4 7-5[H2H]
R32Yevgeny Kafelnikov (RUS)Roberto Jabali (BRA)6-0 6-1[H2H]
R32German Lopez-Montoya (ESP)Francisco Yunis (ARG)7-6 6-7 6-3[H2H]
R32Stefano Pescosolido (5) (ITA)Thomas Weindorfer (WC) (AUT)6-3 5-7 6-4[H2H]
R32Christer Allgardh (Q) (SWE)Goran Prpic (6) (CRO)7-5 7-5[H2H]
R32Claudio Pistolesi (ITA)Iztok Bozic (WC) (SLO)6-0 6-2[H2H]
R32Daniel Orsanic (ARG)Thierry Guardiola (FRA)6-2 6-4[H2H]
R32Martin Strelba (4) (CZE)Laurence Tieleman (ITA)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Francisco Montana (8) (USA)Mario Visconti (ITA)0-6 7-5 6-4[H2H]
R32Tomas Nydahl (SWE)Federico Sanchez (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Massimo Valeri (ITA)Hendrik-Jan Davids (Q) ()7-6 6-2[H2H]
R32Younes El Aynaoui (MAR)Alex Antonitsch (2) (AUT)6-2 6-3[H2H]
Men's Doubles
FBranislav Stankovic (SVK)
Richard Vogel (CZE)
Hendrik-Jan Davids (3) ()
Goran Prpic (CRO)
6-4 7-6
SFBranislav Stankovic (SVK)
Richard Vogel (CZE)
Christer Allgardh (1) (SWE)
Sander Groen (NLD)
6-3 3-6 6-3
SFHendrik-Jan Davids (3) ()
Goran Prpic (CRO)
Ola Jonsson (2) (SWE)
Tobias Svantesson (SWE)
6-4 7-6
QFChrister Allgardh (1) (SWE)
Sander Groen (NLD)
David Nainkin (RSA)
Daniel Orsanic (ARG)
6-3 6-2
QFBranislav Stankovic (SVK)
Richard Vogel (CZE)
Cristian Brandi (ITA)
Stefano Pescosolido (ITA)
6-3 4-6 6-1
QFHendrik-Jan Davids (3) ()
Goran Prpic (CRO)
Jaroslav Bulant (Q) (CZE)
Milan Trneny (CZE)
4-6 6-1 6-2
QFOla Jonsson (2) (SWE)
Tobias Svantesson (SWE)
Andrey Cherkasov (WC) (RUS)
Yevgeny Kafelnikov (RUS)
6-2 7-6
R16Christer Allgardh (1) (SWE)
Sander Groen (NLD)
Sean Cole ()
Jon Ireland (AUS)
5-7 6-4 6-3
R16David Nainkin (RSA)
Daniel Orsanic (ARG)
Laurence Tieleman (ITA)
Mario Visconti (ITA)
7-6 6-2
R16Cristian Brandi (ITA)
Stefano Pescosolido (ITA)
Tomas Nydahl (4) (SWE)
Mario Tabares (CUB)
6-3 7-5
R16Branislav Stankovic (SVK)
Richard Vogel (CZE)
Filip De Wulf (BEL)
Tom Vanhoudt (BEL)
6-1 3-6 6-2
R16Jaroslav Bulant (Q) (CZE)
Milan Trneny (CZE)
Ellis Ferreira (RSA)
Francisco Montana (USA)
6-3 6-2
R16Hendrik-Jan Davids (3) ()
Goran Prpic (CRO)
Marko Por (WC) (SLO)
Blaz Trupej (SLO)
6-4 6-2
R16Andrey Cherkasov (WC) (RUS)
Yevgeny Kafelnikov (RUS)
Doug Eisenman (USA)
Tom Mercer (USA)
6-4 3-6 7-6
R16Ola Jonsson (2) (SWE)
Tobias Svantesson (SWE)
Bertrand Lemercier (FRA)
Roberto Saad (ARG)
7-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Simon Touzil (1) (GER)Jaroslav Bulant (7) (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q1Hendrik-Jan Davids (8) ()Mose Navarra (ITA)6-4 6-3[H2H]
Q1Christer Allgardh (3) (SWE)German Puentes-Alcaniz (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q1Branislav Stankovic (4) (SVK)Tomas Krupa (CZE)4-6 7-6 7-5[H2H]
Q2Simon Touzil (1) (GER)Federico Mordegan (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q2Jaroslav Bulant (7) (CZE)Bertrand Lemercier (FRA)6-2 6-4[H2H]
Q2Mose Navarra (ITA)Mario Tabares (2) (CUB)7-5 6-1[H2H]
Q2Hendrik-Jan Davids (8) ()Albert Portas (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2Christer Allgardh (3) (SWE)Roberto Carretero-Diaz (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q2German Puentes-Alcaniz (ESP)Felix Mantilla (ESP)1-6 6-2 6-1[H2H]
Q2Branislav Stankovic (4) (SVK)David Salvador-Estepa (ESP)6-4 7-6[H2H]
Q2Tomas Krupa (CZE)Carlo Santoro (ITA)6-2 7-6[H2H]
Q3Simon Touzil (1) (GER)Milan Trneny (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q3Federico Mordegan (ITA)Marcus Nacke ()5-7 7-5 6-2[H2H]
Q3Bertrand Lemercier (FRA)Oscar Martinez Dieguez (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q3Jaroslav Bulant (7) (CZE)Ettore Rossetti (ITA)3-6 6-0 6-3[H2H]
Q3Mario Tabares (2) (CUB)Corrado Borroni (ITA)6-7 6-0 6-2[H2H]
Q3Mose Navarra (ITA)Petr Vymetalek (WC) (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Albert Portas (ESP)Pietro Angelini (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q3Hendrik-Jan Davids (8) ()Sander Groen (NLD)6-3 6-3[H2H]
Q3Christer Allgardh (3) (SWE)Uros Sever (WC) ()6-2 6-1[H2H]
Q3Roberto Carretero-Diaz (ESP)Borut Martincevic (WC) (SLO)6-2 6-2[H2H]
Q3Felix Mantilla (ESP)Pavel Vizner (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q3German Puentes-Alcaniz (ESP)Markus Zillner (6) (GER)6-3 6-3[H2H]
Q3Branislav Stankovic (4) (SVK)Tadej Senk (WC) ()6-4 6-2[H2H]
Q3David Salvador-Estepa (ESP)Bostjan Dobersek (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q3Carlo Santoro (ITA)Tadej Jaki (WC) ()6-0 6-2[H2H]
Q3Tomas Krupa (CZE)Daniele Musa (5) (ITA)6-2 3-6 6-4[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q2Jaroslav Bulant (1) (CZE)
Milan Trneny (CZE)
Tadej Senk (WC) ()
Uros Sever ()
6-1 6-1
Q2David Salvador-Estepa (2) (ESP)
Federico Sanchez (ESP)
Mose Navarra (ITA)
Carlo Santoro (ITA)
6-1 5-7 6-4