ATP Latvia F1 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Latvia F1 Futures Discussion!


Share This...


Latvia F1 Futures Event Details:

2017-07-31Clay
IndoorLAT
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Latvia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FScott Griekspoor (NLD)Denys Klok (q) (UKR)6-3 6-2[H2H]
SFScott Griekspoor (NLD)Evan Furness (5) (FRA)6-1 6-4[H2H]
SFDenys Klok (q) (UKR)Pierre Faivre (FRA)6-4 5-0 ret.[H2H]
QFScott Griekspoor (NLD)Caio Silva (7) (BRA)6-4 1-0 ret.[H2H]
QFDenys Klok (q) (UKR)Marc Dijkhuizen ()7-5 6-4[H2H]
QFPierre Faivre (FRA)Martins Podzus (6) (LVA)6-1 7-5[H2H]
QFEvan Furness (5) (FRA)Gabriel PETIT (FRA)6-2 6-0[H2H]
R16Caio Silva (7) (BRA)Alexander Lebedyn (UKR)2-6 6-2 6-3[H2H]
R16Scott Griekspoor (NLD)Baptiste Crepatte (3) (FRA)6-4 6-2[H2H]
R16Martins Podzus (6) (LVA)Yshai Oliel (ISR)7-6(5) 6-4[H2H]
R16Marc Dijkhuizen ()Roberts Grinvalds (q) (LAT)6-1 6-4[H2H]
R16Denys Klok (q) (UKR)Andrey Chepelev (q) (RUS)7-6(7) 3-6 7-5[H2H]
R16Pierre Faivre (FRA)Mikelis Libietis (1) (LVA)7-6(5) 2-1 ret.[H2H]
R16Gabriel PETIT (FRA)Ilya Vasilyev (2) (RUS)5-7 6-1 6-4[H2H]
R16Evan Furness (5) (FRA)Francois-Arthur Vibert (FRA)6-0 7-5[H2H]
R32Francois-Arthur Vibert (FRA)JONATHAN Gray (GBR)3-6 6-1 6-4[H2H]
R32Caio Silva (7) (BRA)Tim VAN DER Horst (q) (NLD)6-2 6-4[H2H]
R32Mikelis Libietis (1) (LVA)Fabian Gruber (WC) (AUT)6-0 6-0[H2H]
R32Scott Griekspoor (NLD)Denis Oreshin (q) (RUS)6-3 6-0[H2H]
R32Martins Podzus (6) (LVA)Ryota Kishi (PR) (JPN)6-2 6-2[H2H]
R32Ilya Vasilyev (2) (RUS)David Volfson (CAN)4-6 6-1 6-2[H2H]
R32Marc Dijkhuizen ()Maxime Mora (8) (FRA)6-4 6-2[H2H]
R32Denys Klok (q) (UKR)Bart Stevens (q) (NLD)6-4 6-3[H2H]
R32Pierre Faivre (FRA)Eduardo Dischinger (BRA)6-2 2-6 6-3[H2H]
R32Baptiste Crepatte (3) (FRA)Patrik Brydolf (q) (SWE)4-6 6-3 6-3[H2H]
R32Gabriel PETIT (FRA)Matvey Khomentovskiy (RUS)6-3 6-1[H2H]
R32Alexander Lebedyn (UKR)Keisuke Numajiri (q) (JPN)6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Evan Furness (5) (FRA)Julius Tverijonas (WC) (LAT)6-2 6-3[H2H]
R32Andrey Chepelev (q) (RUS)Kevin Griekspoor (4) (NLD)6-3 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Yshai Oliel (ISR)Arturs Lazdins (WC) ()7-5 ret.[H2H]
R32Roberts Grinvalds (q) (LAT)Martins Rocens (WC) (LAT)6-3 7-6(3)[H2H]
Men's Doubles
FMarkus Kerner (EST)
Mikelis Libietis (LVA)
Patrik Brydolf (SWE)
David Volfson (CAN)
7-5 6-4
SFMarkus Kerner (EST)
Mikelis Libietis (LVA)
Mikus Losbergs ()
Kasparas Zemaitelis (LAT)
3-6 7-6(2) 10-7
SFPatrik Brydolf (SWE)
David Volfson (CAN)
Gabriel PETIT (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
6-3 6-3
QFGabriel PETIT (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
Janis Podzus (LVA)
Martins Podzus (LVA)
6-4 7-6(4)
QFMarkus Kerner (EST)
Mikelis Libietis (LVA)
Andrey Chepelev (RUS)
Denys Klok (UKR)
6-3 3-6 10-3
QFMikus Losbergs ()
Kasparas Zemaitelis (LAT)
Ryota Kishi (JPN)
Keisuke Numajiri (JPN)
6-4 6-1
QFPatrik Brydolf (SWE)
David Volfson (CAN)
Artur Kulibaba (LAT)
Arturs Lazdins ()
w/o
R16Janis Podzus (LVA)
Martins Podzus (LVA)
Baptiste Crepatte (FRA)
Pierre Faivre (FRA)
6-4 5-7 10-7
R16Gabriel PETIT (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
Eduardo Dischinger (BRA)
Caio Silva (BRA)
6-4 3-6 10-4
R16Ryota Kishi (JPN)
Keisuke Numajiri (JPN)
Marc Dijkhuizen ()
Bart Stevens (NLD)
7-6(4) 7-6(5)
R16Markus Kerner (EST)
Mikelis Libietis (LVA)
Artjoms Jesaibegjans ()
Nikita Jesaibegjans (LAT)
6-1 6-0
R16Mikus Losbergs ()
Kasparas Zemaitelis (LAT)
Victor Baluda (RUS)
Ilya Vasilyev (RUS)
6-3 7-5
R16Patrik Brydolf (SWE)
David Volfson (CAN)
Evan Furness (FRA)
Maxime Mora (FRA)
2-6 6-4 10-6
R16Artur Kulibaba (LAT)
Arturs Lazdins ()
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Alexander Lebedyn (UKR)
6-4 6-4
R16Andrey Chepelev (RUS)
Denys Klok (UKR)
Martins Rocens (LAT)
Daniel Soyfer (USA)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrik Brydolf (q) (SWE)Daniel Soyfer (USA)6-3 6-2[H2H]
Q1Keisuke Numajiri (q) (JPN)Nikita Jesaibegjans (LAT)6-0 6-0[H2H]
Q1Denys Klok (q) (UKR)Teodors Pukshe ()6-0 6-1[H2H]
Q1Andrey Chepelev (q) (RUS)Daniel Entelis (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q1Tim VAN DER Horst (q) (NLD)Kristjan Tamm (EST)0-6 6-2 6-3[H2H]
Q1Bart Stevens (q) (NLD)Artur Kulibaba (LAT)6-3 6-1[H2H]
Q1Denis Oreshin (q) (RUS)Janis Podzus (LVA)3-6 6-4 6-2[H2H]
Q1Roberts Grinvalds (q) (LAT)Kasparas Zemaitelis (LAT)6-1 3-6 6-3[H2H]
Q3Patrik Brydolf (q) (SWE)Maksims Kazijevs (LAT)6-1 6-0[H2H]
Q3Janis Podzus (LVA)Artjoms Jesaibegjans ()6-1 6-0[H2H]
Q3Keisuke Numajiri (q) (JPN)Martin Valdo Randpere (EST)6-2 6-4[H2H]
Q3Kasparas Zemaitelis (LAT)Janis Mellups ()7-5 7-6(5)[H2H]
Q3Denys Klok (q) (UKR)Mikus Losbergs ()3-6 7-6(3) 7-5[H2H]
Q3Kristjan Tamm (EST)Tomas Vaise (LTU)7-6(1) 3-6 6-4[H2H]
Q3Andrey Chepelev (q) (RUS)Dmitriy Valeev (RUS)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Tim VAN DER Horst (q) (NLD)Daniils Batmanovs (LAT)6-2 6-4[H2H]
Q3Daniel Entelis (ISR)Evgeny Vanag (RUS)6-1 7-5[H2H]
Q3Nikita Jesaibegjans (LAT)Toms Sutris ()6-1 7-6(2)[H2H]
Q3Bart Stevens (q) (NLD)Harrison Lombe (AUS)6-1 6-4[H2H]
Q3Daniel Soyfer (USA)Deivids Juksa ()w/o[H2H]
Q3Artur Kulibaba (LAT)Valentin Streltsov (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q3Denis Oreshin (q) (RUS)Oskar Lusti (EST)6-3 6-2[H2H]
Q3Roberts Grinvalds (q) (LAT)Motvey Radionov (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q3Teodors Pukshe ()Gvidas Motuzas (LTU)6-3 6-3[H2H]