ATP Latvia F1 Futures Draw (Men's) - 2004

Click Here To Join The Latvia F1 Futures Discussion!


Share This...


Latvia F1 Futures Event Details:

2004-08-02Clay
OutdoorJurmala, Latvia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Latvia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRadoslav Nijaki (LL) (POL)Janne Ojala (FIN)6-1 6-2 [H2H]
SFJanne Ojala (FIN)Juho Paukku (6Q) (FIN)6-1 6-0 [H2H]
SFRadoslav Nijaki (LL) (POL)Lassi Ketola (FIN)7-5 6-3 [H2H]
QFJanne Ojala (FIN)Sergei Bubka (Q) (UKR)7-6(6) 6-0 [H2H]
QFJuho Paukku (6Q) (FIN)Alexander Hartman (3LL) (SWE)7-6(7) 2-6 6-1 [H2H]
QFRadoslav Nijaki (LL) (POL)Sebastian Linda (7) (GER)6-3 6-0 [H2H]
QFLassi Ketola (FIN)Simon Stadler (GER)6-3 2-6 7-5 [H2H]
R16Sergei Bubka (Q) (UKR)Tobias Kamke (Q) (GER)6-4 6-4 [H2H]
R16Janne Ojala (FIN)Daniel Lencina-Ribes (ESP)6-4 7-6(1) [H2H]
R16Alexander Hartman (3LL) (SWE)Christopher Koderisch (GER)6-1 6-1 [H2H]
R16Juho Paukku (6Q) (FIN)Gerald Bremond (Q) (FRA)6-4 6-4 [H2H]
R16Sebastian Linda (7) (GER)Wojciech Owsiak (Q) (POL)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R16Radoslav Nijaki (LL) (POL)Lauri Kiiski (4) (FIN)6-4 6-4 [H2H]
R16Lassi Ketola (FIN)Deniss Pavlovs (WC) (LAT)6-3 7-5 [H2H]
R16Simon Stadler (GER)Pablo Figueroa (SWE)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Sergei Bubka (Q) (UKR)Timo Nieminen (1) (FIN)6-4 5-7 6-1 [H2H]
R32Tobias Kamke (Q) (GER)Mait Kunnap (WC) (EST)6-3 7-6(7) [H2H]
R32Daniel Lencina-Ribes (ESP)Jakub Nijaki (Q) (POL)2-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Janne Ojala (FIN)Alexander Flock (8) (GER)6-3 6-4 [H2H]
R32Alexander Hartman (3LL) (SWE)Ervin Eleskovic (SWE)6-4 6-2 [H2H]
R32Christopher Koderisch (GER)Bart Beks (NED)5-7 6-4 6-1 [H2H]
R32Gerald Bremond (Q) (FRA)Aivaras Balzekas (WC) (LTU)6-4 6-3 [H2H]
R32Juho Paukku (6Q) (FIN)Markus Bayer (GER)1-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Sebastian Linda (7) (GER)Tomasz Bednarek (POL)2-6 6-2 6-1 [H2H]
R32Wojciech Owsiak (Q) (POL)Georg Novak (AUT)6-2 6-0 [H2H]
R32Radoslav Nijaki (LL) (POL)Ernests Gulbis (WC) (LAT)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Lauri Kiiski (4) (FIN)Christian Johansson (SWE)6-1 7-5 [H2H]
R32Deniss Pavlovs (WC) (LAT)Matteo Gotti (5) (ITA)6-4 6-1 [H2H]
R32Lassi Ketola (FIN)Rene Hohm (Q) (GER)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Pablo Figueroa (SWE)Robert Godlewski (Q) (POL)6-3 6-2 [H2H]
R32Simon Stadler (GER)Jasper Smit (2) (NED)6-4 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FBart Beks (NED)
Mait Kunnap (EST)
Jasper Smit (NED)
Simon Stadler (GER)
6-4 5-7 7-6(3)
SFBart Beks (NED)
Mait Kunnap (EST)
Lassi Ketola (1) (FIN)
Timo Nieminen (FIN)
6-2 2-6 6-2
SFJasper Smit (NED)
Simon Stadler (GER)
Jakub Nijaki (Q) (POL)
Radoslav Nijaki (POL)
6-0 6-4
QFLassi Ketola (1) (FIN)
Timo Nieminen (FIN)
Aivaras Balzekas (WC) (LTU)
Daniel Lencina-Ribes (ESP)
6-2 6-2
QFBart Beks (NED)
Mait Kunnap (EST)
Lauri Kiiski (3) (FIN)
Janne Ojala (FIN)
1-0 Retired
QFJakub Nijaki (Q) (POL)
Radoslav Nijaki (POL)
Ernests Gulbis (WC) (LAT)
Adrians Zguns (LAT)
7-5 6-3
QFJasper Smit (NED)
Simon Stadler (GER)
Tomasz Bednarek (2) (POL)
Deniss Pavlovs (LAT)
6-3 6-4
R16Lassi Ketola (1) (FIN)
Timo Nieminen (FIN)
Andris Antonovs (Q) (LAT)
Pjotrs Necajevs (LAT)
3-6 6-3 6-1
R16Aivaras Balzekas (WC) (LTU)
Daniel Lencina-Ribes (ESP)
Janis Skroderis (WC) (LAT)
Nikita Svacko (LAT)
6-7(5) 6-1 6-4
R16Lauri Kiiski (3) (FIN)
Janne Ojala (FIN)
Pablo Figueroa (SWE)
Christian Johansson (SWE)
7-5 4-6 6-4
R16Bart Beks (NED)
Mait Kunnap (EST)
Robert Godlewski (POL)
Sebastian Linda (GER)
6-1 6-4
R16Ernests Gulbis (WC) (LAT)
Adrians Zguns (LAT)
Sergei Bubka (UKR)
Dmytro Tolok (UKR)
1-6 6-2 7-5
R16Jakub Nijaki (Q) (POL)
Radoslav Nijaki (POL)
Markus Bayer (4) (GER)
Alexander Flock (GER)
4-6 6-4 6-3
R16Jasper Smit (NED)
Simon Stadler (GER)
Karol Galik (SVK)
Tobias Kamke (GER)
6-0 6-1
R16Tomasz Bednarek (2) (POL)
Deniss Pavlovs (LAT)
Ervin Eleskovic (SWE)
Christopher Koderisch (GER)
2-6 7-5 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Wojciech Owsiak (POL)Alexander Hartman (1) (SWE)6-4 6-1 [H2H]
Q1Juho Paukku (2) (FIN)David Nylen (SWE)6-3 6-3 [H2H]
Q1Tobias Kamke (3) (GER)Thomas Murray (15) (GBR)4-0 Retired[H2H]
Q1Jakub Nijaki (13) (POL)Radoslav Nijaki (4) (POL)6-3 7-5 [H2H]
Q1Robert Godlewski (16) (POL)Nicolas Dubey (5) (SUI)7-5 6-0 [H2H]
Q1Gerald Bremond (FRA)Dmytro Tolok (6) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Rene Hohm (14) (GER)Tiago Godinho (7) (POR)6-1 7-6(5) [H2H]
Q1Sergei Bubka (8) (UKR)Nikita Svacko (LAT)6-4 6-2 [H2H]
Q2Alexander Hartman (1) (SWE)Patrick Jozwik (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Wojciech Owsiak (POL)Karol Galik (12) (SVK)6-2 6-7(5) 6-2 [H2H]
Q2Juho Paukku (2) (FIN)Paulinas Grigas (WC) (LTU)6-0 6-0 [H2H]
Q2David Nylen (SWE)Zoltan Boroczky (9) (HUN)6-1 1-6 7-5 [H2H]
Q2Tobias Kamke (3) (GER)Laurent Bondaz (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Q2Thomas Murray (15) (GBR)Bartosz Terczynski (POL)7-5 6-3 [H2H]
Q2Radoslav Nijaki (4) (POL)Salvijus Davalga (LTU)6-4 6-3 [H2H]
Q2Jakub Nijaki (13) (POL)Niklas Bucht (FIN)6-4 6-3 [H2H]
Q2Nicolas Dubey (5) (SUI)Oskar Saarne (EST)6-2 2-0 Retired[H2H]
Q2Robert Godlewski (16) (POL)Pjotrs Necajevs (LAT)6-4 6-3 [H2H]
Q2Dmytro Tolok (6) (UKR)Marcin Domaszewicz (POL)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q2Gerald Bremond (FRA)Laszlo Toth (11) (HUN)6-0 6-1 [H2H]
Q2Tiago Godinho (7) (POR)Adrians Zguns (WC) (LAT)0-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Rene Hohm (14) (GER)Peter Rodrigues (POR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Sergei Bubka (8) (UKR)Alexander Skrypko (BLR)7-6(3) 2-6 6-2 [H2H]
Q2Nikita Svacko (LAT)Janis Skroderis (10) (LAT)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Alexander Hartman (1) (SWE)Bye
Q3Patrick Jozwik (AUS)Normunds Cubis (LAT)6-1 6-3 [H2H]
Q3Wojciech Owsiak (POL)Lukasz Gruszczynski (POL)6-4 6-3 [H2H]
Q3Karol Galik (12) (SVK)Bye
Q3Juho Paukku (2) (FIN)Bye
Q3Paulinas Grigas (WC) (LTU)Maris Sipkovs (WC) (LAT)6-1 7-5 [H2H]
Q3David Nylen (SWE)Edgars Manusis (LAT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Zoltan Boroczky (9) (HUN)Bye
Q3Tobias Kamke (3) (GER)Bye
Q3Laurent Bondaz (ITA)David Kuczer (POL)6-1 0-6 7-6(3) [H2H]
Q3Bartosz Terczynski (POL)Enrico Becuzzi (ITA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Thomas Murray (15) (GBR)Bye
Q3Radoslav Nijaki (4) (POL)Bye
Q3Salvijus Davalga (LTU)Jaak Poldma (WC) (EST)6-3 1-6 7-5 [H2H]
Q3Niklas Bucht (FIN)Clemens Weinhandl (WC) (AUT)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jakub Nijaki (13) (POL)Bye
Q3Nicolas Dubey (5) (SUI)Bye
Q3Oskar Saarne (EST)Marcin Szopa (POL)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Q3Pjotrs Necajevs (LAT)Andrei Savchuk (UKR)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Robert Godlewski (16) (POL)Bye
Q3Dmytro Tolok (6) (UKR)Bye
Q3Marcin Domaszewicz (POL)Edgars Klavins (LAT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Gerald Bremond (FRA)Gvidas Sabeckis (LTU)6-3 6-7(8) 7-6(6) [H2H]
Q3Laszlo Toth (11) (HUN)Bye
Q3Tiago Godinho (7) (POR)Bye
Q3Adrians Zguns (WC) (LAT)Dzems Vinkis (WC) (LAT)6-3 6-4 [H2H]
Q3Peter Rodrigues (POR)Andris Antonovs (LAT)6-1 6-3 [H2H]
Q3Rene Hohm (14) (GER)Bye
Q3Sergei Bubka (8) (UKR)Bye
Q3Alexander Skrypko (BLR)Pavel Belovs (WC) (LAT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Nikita Svacko (LAT)Rihards Emulins (LAT)6-1 6-0 [H2H]
Q3Janis Skroderis (10) (LAT)Bye


What's your opinion on the ATP Latvia F1 Futures draw (Men's) 2004?
Who will win Latvia F1 Futures?