ATP Latvia F1 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Latvia F1 Futures Discussion!


Share This...


Latvia F1 Futures Event Details:

2000-08-07Clay
OutdoorJurmala, Latvia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Latvia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FOrest Tereshchuk (4) (UKR)Raimonds Sproga (WC) (LAT)6-1 6-4 [H2H]
SFOrest Tereshchuk (4) (UKR)Rolandas Muraska (WC) (LTU)6-1 5-7 6-4 [H2H]
SFRaimonds Sproga (WC) (LAT)Pavel Snobel (2) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
QFRolandas Muraska (WC) (LTU)Marko Tkalec (1) (SLO)6-1 6-4 [H2H]
QFOrest Tereshchuk (4) (UKR)Steven Bourke (Q) (AUS)3-6 6-0 6-2 [H2H]
QFRaimonds Sproga (WC) (LAT)Bartlomiej Dabrowski (6) (POL)6-1 3-6 7-6(0) [H2H]
QFPavel Snobel (2) (CZE)Vincent Allegre (FRA)6-2 0-6 6-3 [H2H]
R16Marko Tkalec (1) (SLO)Markus Polessnig (AUT)6-4 6-1 [H2H]
R16Rolandas Muraska (WC) (LTU)Piotr Szczepanik (8) (POL)6-1 6-3 [H2H]
R16Orest Tereshchuk (4) (UKR)Thomas Larsen (Q) (DEN)6-2 6-3 [H2H]
R16Steven Bourke (Q) (AUS)Tommi Lenho (5) (FIN)1-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Bartlomiej Dabrowski (6) (POL)Jurek Stasiak (POL)6-3 6-3 [H2H]
R16Raimonds Sproga (WC) (LAT)Matthis Kempe-Bergman (SWE)6-2 6-2 [H2H]
R16Vincent Allegre (FRA)Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)6-3 6-2 [H2H]
R16Pavel Snobel (2) (CZE)Hayden Gibson (AUS)7-5 6-3 [H2H]
R32Marko Tkalec (1) (SLO)Alberto Lopez-Nunez (ESP)6-3 6-1 [H2H]
R32Markus Polessnig (AUT)Evgueni Plougarev (MDA)4-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Rolandas Muraska (WC) (LTU)Igor Ibrisbegovic (Q) (BIH)6-1 3-1 Retired[H2H]
R32Piotr Szczepanik (8) (POL)Timo Nieminen (FIN)6-1 1-6 6-3 [H2H]
R32Orest Tereshchuk (4) (UKR)Alun Jones (Q) (AUS)6-0 7-6(2) [H2H]
R32Thomas Larsen (Q) (DEN)Riad Sawas (Q) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R32Steven Bourke (Q) (AUS)Mait Kunnap (WC) (EST)7-5 6-3 [H2H]
R32Tommi Lenho (5) (FIN)Robert Nita (LL) (ROU)6-1 6-1 [H2H]
R32Bartlomiej Dabrowski (6) (POL)Dmitri Kotchetkov (WC) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R32Jurek Stasiak (POL)Nick Beirnaert (LL) (BEL)4-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Matthis Kempe-Bergman (SWE)Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)6-3 6-0 [H2H]
R32Raimonds Sproga (WC) (LAT)Andrej Kracman (3) (SLO)6-4 6-3 [H2H]
R32Artemon Apostu-Efremov (7) (ROU)Andreas Tattermusch (Q) (GER)7-6(3) 6-4 [H2H]
R32Vincent Allegre (FRA)Cesar Ferrer-Victoria (ESP)4-6 6-1 6-2 [H2H]
R32Hayden Gibson (AUS)Alex Bogomolov Jr. (Q) (USA)7-6(8) 6-3 [H2H]
R32Pavel Snobel (2) (CZE)Tobias Steinel-Hansson (Q) (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FThomas Larsen (3) (DEN)
Andreas Tattermusch (GER)
Andrej Kracman (1) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
7-6(4) 6-4
SFAndrej Kracman (1) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Matthis Kempe-Bergman (LL) (SWE)
Mattias Pennonen (SWE)
6-3 7-5
SFThomas Larsen (3) (DEN)
Andreas Tattermusch (GER)
Bartlomiej Dabrowski (2) (POL)
Piotr Szczepanik (POL)
6-3 6-3
QFAndrej Kracman (1) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Robert Nita (ROU)
6-3 6-3
QFMatthis Kempe-Bergman (LL) (SWE)
Mattias Pennonen (SWE)
Andris Filimonovs (WC) (LAT)
Ivo Lagzdins (LAT)
6-4 4-6 7-5
QFThomas Larsen (3) (DEN)
Andreas Tattermusch (GER)
Raimonds Sproga (WC) (LAT)
Oskars Vaskis (LAT)
6-3 6-2
QFBartlomiej Dabrowski (2) (POL)
Piotr Szczepanik (POL)
Hayden Gibson (AUS)
Jurek Stasiak (POL)
6-4 6-4
R16Andrej Kracman (1) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Marcin Golab (POL)
Pavel Snobel (CZE)
4-6 6-4 6-1
R16Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Robert Nita (ROU)
Evgueni Plougarev (MDA)
Evgueni Smirnov (RUS)
4-6 6-4 6-1
R16Andris Filimonovs (WC) (LAT)
Ivo Lagzdins (LAT)
Vincent Allegre (4) (FRA)
Markus Polessnig (AUT)
6-3 6-4
R16Matthis Kempe-Bergman (LL) (SWE)
Mattias Pennonen (SWE)
Nick Beirnaert (BEL)
Mikael Sicco (FRA)
2-6 6-2 6-3
R16Raimonds Sproga (WC) (LAT)
Oskars Vaskis (LAT)
Goran Bosalevski (MKD)
Jelko Viskovich (AUS)
6-2 6-4
R16Thomas Larsen (3) (DEN)
Andreas Tattermusch (GER)
Lauri Kiiski (FIN)
Cyril Saubion (FRA)
7-5 7-5
R16Hayden Gibson (AUS)
Jurek Stasiak (POL)
Giunior Ghedina (WC) (ITA)
Mait Kunnap (EST)
6-3 6-4
R16Bartlomiej Dabrowski (2) (POL)
Piotr Szczepanik (POL)
Ziga Janskovec (Q) (SLO)
Matjaz Pogacnik (SLO)
6-3 2-6 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andreas Tattermusch (1) (GER)Mikael Sicco (16) (FRA)6-3 7-6(3) [H2H]
Q1Thomas Larsen (2) (DEN)Aivaras Balzekas (15) (LTU)6-3 6-4 [H2H]
Q1Steven Bourke (3) (AUS)Jon Wallmark (SWE)3-6 6-4 6-3 [H2H]
Q1Riad Sawas (GER)Lauri Kiiski (FIN)6-3 5-7 7-5 [H2H]
Q1Alex Bogomolov Jr. (5) (USA)Robert Nita (12) (ROU)6-4 6-1 [H2H]
Q1Igor Ibrisbegovic (6) (BIH)Johan Brunstrom (SWE)4-6 6-4 7-6(1) [H2H]
Q1Alun Jones (9) (AUS)Aleksandr Yarmola (7) (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q1Tobias Steinel-Hansson (SWE)Nick Beirnaert (8) (BEL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Andreas Tattermusch (1) (GER)Christian Banzer (A) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Mikael Sicco (16) (FRA)Ziga Janskovec (SLO)6-4 6-4 [H2H]
Q2Thomas Larsen (2) (DEN)Goran Bosalevski (MKD)6-3 6-4 [H2H]
Q2Aivaras Balzekas (15) (LTU)Paulius Jurkenas (LTU)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q2Steven Bourke (3) (AUS)Sergio Parente-Vazquez (ESP)6-0 6-2 [H2H]
Q2Jon Wallmark (SWE)Cyril Saubion (14) (FRA)6-3 6-4 [H2H]
Q2Lauri Kiiski (FIN)Evgueni Smirnov (4) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Riad Sawas (GER)Matjaz Pogacnik (13) (SLO)4-6 6-1 7-5 [H2H]
Q2Alex Bogomolov Jr. (5) (USA)Daniel Santl (SLO)6-1 6-4 [H2H]
Q2Robert Nita (12) (ROU)Alexander Hartman (SWE)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q2Igor Ibrisbegovic (6) (BIH)Jaume Barberan-Miquel (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q2Johan Brunstrom (SWE)Aeron Martinovic (11) (AUS)7-5 6-4 [H2H]
Q2Aleksandr Yarmola (7) (UKR)Oskars Vaskis (WC) (LAT)3-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Alun Jones (9) (AUS)Brad Beinke (AUS)7-6(1) 6-1 [H2H]
Q2Nick Beirnaert (8) (BEL)Aistis Slajus (WC) (LTU)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q2Tobias Steinel-Hansson (SWE)Ciaran Moore (10) (RSA)6-2 6-7(3) 6-4 [H2H]
Q3Andreas Tattermusch (1) (GER)Bye
Q3Christian Banzer (A) (GER)Maksims Sapogovs (LAT)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ziga Janskovec (SLO)Martin Rammal (FIN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Mikael Sicco (16) (FRA)Bye
Q3Thomas Larsen (2) (DEN)Bye
Q3Goran Bosalevski (MKD)Sadik Kadir (AUS)7-5 7-6(1) [H2H]
Q3Paulius Jurkenas (LTU)Eigintas Vedrickas (WC) (LTU)6-4 6-1 [H2H]
Q3Aivaras Balzekas (15) (LTU)Bye
Q3Steven Bourke (3) (AUS)Bye
Q3Sergio Parente-Vazquez (ESP)Orlando Araujo (POR)1-6 7-5 6-4 [H2H]
Q3Jon Wallmark (SWE)Stan Hindrekson (WC) (EST)6-0 6-1 [H2H]
Q3Cyril Saubion (14) (FRA)Bye
Q3Evgueni Smirnov (4) (RUS)Bye
Q3Lauri Kiiski (FIN)Giunior Ghedina (ITA)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
Q3Riad Sawas (GER)Andis Juska (WC) (LAT)6-2 6-2 [H2H]
Q3Matjaz Pogacnik (13) (SLO)Bye
Q3Alex Bogomolov Jr. (5) (USA)Bye
Q3Daniel Santl (SLO)Marcin Golab (POL)6-2 7-6(3) [H2H]
Q3Alexander Hartman (SWE)Mattias Pennonen (SWE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Robert Nita (12) (ROU)Bye
Q3Igor Ibrisbegovic (6) (BIH)Bye
Q3Jaume Barberan-Miquel (ESP)Bostjan Osabnik (SLO)2-6 6-2 7-5 [H2H]
Q3Johan Brunstrom (SWE)Ivo Lagzdins (WC) (LAT)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Aeron Martinovic (11) (AUS)Bye
Q3Aleksandr Yarmola (7) (UKR)Bye
Q3Oskars Vaskis (WC) (LAT)Deniss Pavlovs (LAT)6-1 7-6(1) [H2H]
Q3Brad Beinke (AUS)Paul Mcnamara (AUS)6-3 6-4 [H2H]
Q3Alun Jones (9) (AUS)Bye
Q3Nick Beirnaert (8) (BEL)Bye
Q3Aistis Slajus (WC) (LTU)Sergio Barberan-Miquel (ESP)6-1 4-6 6-2 [H2H]
Q3Tobias Steinel-Hansson (SWE)Jelko Viskovich (AUS)6-7(9) 7-6(9) 6-3 [H2H]
Q3Ciaran Moore (10) (RSA)Bye


What's your opinion on the ATP Latvia F1 Futures draw (Men's) 2000?
Who will win Latvia F1 Futures?