ATP Latvia F1 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Latvia F1 Futures Discussion!


Share This...


Latvia F1 Futures Event Details:

2010-08-16Clay
OutdoorJurmala, Latvia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Latvia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAugustin Gensse (1) (FRA)David Novak (CZE)6-3 6-2 [H2H]
SFAugustin Gensse (1) (FRA)Marco Simoni (4) (ITA)6-1 6-2 [H2H]
SFDavid Novak (CZE)Jarryd Maher (6) (AUS)6-3 6-3 [H2H]
QFAugustin Gensse (1) (FRA)Milos Sekulic (SWE)6-1 3-0 Retired[H2H]
QFMarco Simoni (4) (ITA)Ivan Nedelko (5) (RUS)6-4 6-2 [H2H]
QFDavid Novak (CZE)Colin O'brien (3) (IRL)6-3 7-6(2) [H2H]
QFJarryd Maher (6) (AUS)Hans Podlipnik-Castillo (2) (CHI)6-7(2) 6-0 7-6(4) [H2H]
R16Augustin Gensse (1) (FRA)Micke Kontinen (SE) (FIN)6-1 6-1 [H2H]
R16Milos Sekulic (SWE)Patrik Brydolf (8) (SWE)7-5 6-3 [H2H]
R16Marco Simoni (4) (ITA)Markus Eriksson (SWE)6-4 6-1 [H2H]
R16Ivan Nedelko (5) (RUS)Nicolas Rosenzweig (FRA)2-6 6-4 6-1 [H2H]
R16David Novak (CZE)Filippo Leonardi (7) (ITA)6-1 6-0 [H2H]
R16Colin O'brien (3) (IRL)Maik Burlage (Q) (GER)7-6(6) 6-3 [H2H]
R16Jarryd Maher (6) (AUS)Matteo Marfia (Q) (ITA)6-1 6-4 [H2H]
R16Hans Podlipnik-Castillo (2) (CHI)Fredrik Ask (Q) (NOR)6-2 6-3 [H2H]
R32Augustin Gensse (1) (FRA)Vittorio Rubino (ITA)6-4 6-0 [H2H]
R32Micke Kontinen (SE) (FIN)Vladimir Ivanov (EST)6-3 6-0 [H2H]
R32Milos Sekulic (SWE)James Cluskey (Q) (IRL)6-4 6-4 [H2H]
R32Patrik Brydolf (8) (SWE)Jacopo Marchegiani (ITA)6-2 6-3 [H2H]
R32Marco Simoni (4) (ITA)Mats Moraing (WC) (GER)7-6(8) 6-4 [H2H]
R32Markus Eriksson (SWE)Daniel Glancy (IRL)7-5 1-6 6-3 [H2H]
R32Nicolas Rosenzweig (FRA)Mikelis Libietis (WC) (LAT)6-4 6-2 [H2H]
R32Ivan Nedelko (5) (RUS)David Virabian (WC) (LAT)6-2 6-1 [H2H]
R32Filippo Leonardi (7) (ITA)Luca Rovetta (Q) (ITA)6-1 6-3 [H2H]
R32David Novak (CZE)Gvidas Sabeckis (WC) (LTU)6-2 6-3 [H2H]
R32Maik Burlage (Q) (GER)Ralph Regus (Q) (GER)6-1 6-4 [H2H]
R32Colin O'brien (3) (IRL)Egor Kovalev (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Jarryd Maher (6) (AUS)Jakub Lustyk (CZE)6-7(5) 6-1 6-3 [H2H]
R32Matteo Marfia (Q) (ITA)Ben Pritchard (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R32Fredrik Ask (Q) (NOR)Luca Margaroli (Q) (SUI)2-6 6-0 6-4 [H2H]
R32Hans Podlipnik-Castillo (2) (CHI)Mikhail Balmashev (Q) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FJames Cluskey (1) (IRL)
Colin O'brien (IRL)
Jakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
2-6 6-3 [14-12]
SFJames Cluskey (1) (IRL)
Colin O'brien (IRL)
Markus Eriksson (4) (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
5-2 Retired
SFJakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
Arturs Kazijevs (LAT)
Mikelis Libietis (LAT)
7-5 6-4
QFJames Cluskey (1) (IRL)
Colin O'brien (IRL)
Allen Perel (AUS)
Krisjanis Stabins (LAT)
6-1 4-6 [10-6]
QFMarkus Eriksson (4) (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Ben Pritchard (GBR)
Nicolas Rosenzweig (FRA)
6-4 6-4
QFArturs Kazijevs (LAT)
Mikelis Libietis (LAT)
Daniel Glancy (3) (IRL)
Jarryd Maher (AUS)
7-5 6-1
QFJakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
Patrik Brydolf (2) (SWE)
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
6-1 6-4
R16James Cluskey (1) (IRL)
Colin O'brien (IRL)
Bye
R16Allen Perel (AUS)
Krisjanis Stabins (LAT)
Rihards Emulins (LAT)
Janis Skroderis (LAT)
6-7(3) 7-6(4) [10-5]
R16Markus Eriksson (4) (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Carl-Gustav Brottenberg (SWE)
Faraz Siddiqui (GBR)
6-0 6-0
R16Ben Pritchard (GBR)
Nicolas Rosenzweig (FRA)
Matteo Marfia (ITA)
Luca Rovetta (ITA)
3-6 6-2 [10-8]
R16Arturs Kazijevs (LAT)
Mikelis Libietis (LAT)
Maik Burlage (GER)
Ralph Regus (GER)
7-5 6-1
R16Daniel Glancy (3) (IRL)
Jarryd Maher (AUS)
Bye
R16Jakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
Pavel Bazunov (RUS)
Valentin Bazunov (RUS)
6-4 6-1
R16Patrik Brydolf (2) (SWE)
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ralph Regus (1) (GER)Rihards Emulins (WC) (LAT)6-0 6-0 [H2H]
Q1Fredrik Ask (2) (NOR)Loic Ducourau (FRA)6-4 6-2 [H2H]
Q1Maik Burlage (GER)Arvis Berzins (LAT)6-2 6-3 [H2H]
Q1Luca Margaroli (4) (SUI)Norbert Nagyi (AUT)6-4 6-4 [H2H]
Q1Mikhail Balmashev (5) (RUS)Francesco Vilardo (ITA)6-3 6-0 [H2H]
Q1James Cluskey (6) (IRL)Arturs Kazijevs (LAT)3-6 6-3 7-5 [H2H]
Q1Luca Rovetta (7) (ITA)Nicola Remedi (ITA)6-2 6-0 [H2H]
Q1Matteo Marfia (8) (ITA)Oskars Vaskis (LAT)6-3 7-5 [H2H]
Q2Ralph Regus (1) (GER)Simas Malakauskas (LTU)6-4 6-2 [H2H]
Q2Rihards Emulins (WC) (LAT)Aleksas Tverijonas (LTU)0-6 6-2 6-3 [H2H]
Q2Fredrik Ask (2) (NOR)Pavels Grigorjevs (LAT)6-1 7-5 [H2H]
Q2Loic Ducourau (FRA)Maris Sipkovs (LAT)6-0 6-0 [H2H]
Q2Arvis Berzins (LAT)Allen Perel (3) (AUS)7-6(2) 6-1 [H2H]
Q2Maik Burlage (GER)Julius Tverijonas (LTU)6-0 6-2 [H2H]
Q2Luca Margaroli (4) (SUI)Karlis Stonis (LAT)6-4 6-3 [H2H]
Q2Norbert Nagyi (AUT)Mantas Bugailiskis (LTU)7-5 6-1 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (5) (RUS)Janis Skroderis (LAT)7-6(4) 7-6(6) [H2H]
Q2Francesco Vilardo (ITA)Arturs Sadrins (LAT)6-1 6-2 [H2H]
Q2James Cluskey (6) (IRL)Janis Stepins (LAT)6-1 6-2 [H2H]
Q2Arturs Kazijevs (LAT)Faraz Siddiqui (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Luca Rovetta (7) (ITA)Pavel Bazunov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Nicola Remedi (ITA)Krisjanis Stabins (LAT)6-3 6-1 [H2H]
Q2Matteo Marfia (8) (ITA)Aleksei Kolobov (LTU)6-2 6-0 [H2H]
Q2Oskars Vaskis (LAT)Valentin Bazunov (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Ralph Regus (1) (GER)Bye
Q3Simas Malakauskas (LTU)Ilja Fomkins (LAT)6-4 6-2 [H2H]
Q3Rihards Emulins (WC) (LAT)Bye
Q3Aleksas Tverijonas (LTU)Bye
Q3Fredrik Ask (2) (NOR)Bye
Q3Pavels Grigorjevs (LAT)Ameer Buksh (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Maris Sipkovs (LAT)Bye
Q3Loic Ducourau (FRA)Bye
Q3Allen Perel (3) (AUS)Bye
Q3Arvis Berzins (LAT)Bye
Q3Julius Tverijonas (LTU)Bye
Q3Maik Burlage (GER)Bye
Q3Luca Margaroli (4) (SUI)Bye
Q3Karlis Stonis (LAT)Karlis Jaunromans (LAT)6-1 7-6(7) [H2H]
Q3Norbert Nagyi (AUT)Bye
Q3Mantas Bugailiskis (LTU)Bye
Q3Mikhail Balmashev (5) (RUS)Bye
Q3Janis Skroderis (LAT)Carl-Gustav Brottenberg (SWE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Francesco Vilardo (ITA)Bye
Q3Arturs Sadrins (LAT)Bye
Q3James Cluskey (6) (IRL)Bye
Q3Janis Stepins (LAT)Bye
Q3Faraz Siddiqui (GBR)Bye
Q3Arturs Kazijevs (LAT)Bye
Q3Luca Rovetta (7) (ITA)Bye
Q3Pavel Bazunov (RUS)Janicije Sasha Karic (USA)7-6(2) 6-1 [H2H]
Q3Nicola Remedi (ITA)Bye
Q3Krisjanis Stabins (LAT)Bye
Q3Matteo Marfia (8) (ITA)Bye
Q3Aleksei Kolobov (LTU)Bye
Q3Valentin Bazunov (RUS)Bye
Q3Oskars Vaskis (LAT)Bye


What's your opinion on the ATP Latvia F1 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Latvia F1 Futures?