ATP Korean Rep. F3 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Korean Rep. F3 Futures Discussion!


Share This...


Korean Rep. F3 Futures Event Details:

2009-04-20Hard
OutdoorChangwon, Korea, Rep.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Korean Rep. F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFrederik Nielsen (1) (DEN)Young-Jun Kim (Q) (KOR)3-6 6-3 6-4 [H2H]
SFFrederik Nielsen (1) (DEN)Peng Sun (CHN)2-6 6-2 6-3 [H2H]
SFYoung-Jun Kim (Q) (KOR)Yuichi Sugita (3) (JPN)6-0 6-1 [H2H]
QFFrederik Nielsen (1) (DEN)Gouichi Motomura (6) (JPN)4-6 6-4 7-5 [H2H]
QFPeng Sun (CHN)Yong-Kyu Lim (WC) (KOR)6-4 6-2 [H2H]
QFYuichi Sugita (3) (JPN)Daniel King-Turner (7) (NZL)6-2 5-7 6-4 [H2H]
QFYoung-Jun Kim (Q) (KOR)Tatsuma Ito (2) (JPN)6-3 6-4 [H2H]
R16Frederik Nielsen (1) (DEN)Yan Bai (Q) (CHN)6-4 7-6(3) [H2H]
R16Gouichi Motomura (6) (JPN)Kento Takeuchi (JPN)6-3 6-0 [H2H]
R16Yong-Kyu Lim (WC) (KOR)Tasuku Iwami (4) (JPN)6-1 6-3 [H2H]
R16Peng Sun (CHN)Peter Gojowczyk (8) (GER)6-3 3-6 7-5 [H2H]
R16Daniel King-Turner (7) (NZL)Sung-Kyun Kang (Q) (KOR)6-2 2-6 7-5 [H2H]
R16Yuichi Sugita (3) (JPN)Clement Reix (Q) (FRA)7-5 6-2 [H2H]
R16Young-Jun Kim (Q) (KOR)Daniel Yoo (KOR)7-6(5) 4-6 6-3 [H2H]
R16Tatsuma Ito (2) (JPN)Hyun-Woo Nam (KOR)6-3 6-1 [H2H]
R32Frederik Nielsen (1) (DEN)Hsin-Han Lee (Q) (TPE)6-4 6-2 [H2H]
R32Yan Bai (Q) (CHN)Hiroki Kondo (JPN)6-2 6-2 [H2H]
R32Kento Takeuchi (JPN)Yoo-Soo Kim (WC) (KOR)6-3 6-4 [H2H]
R32Gouichi Motomura (6) (JPN)Jong-Guk Ho (WC) (KOR)6-2 6-1 [H2H]
R32Tasuku Iwami (4) (JPN)Yannick Vandenbulcke (Q) (BEL)4-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Yong-Kyu Lim (WC) (KOR)Jae-Won Choi (WC) (KOR)6-2 7-5 [H2H]
R32Peng Sun (CHN)Byung-Kook Kang (Q) (KOR)6-2 2-6 6-0 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (8) (GER)Jae-Sung An (KOR)6-2 6-0 [H2H]
R32Daniel King-Turner (7) (NZL)David Goffin (BEL)6-4 6-4 [H2H]
R32Sung-Kyun Kang (Q) (KOR)Zhe Li (CHN)7-5 6-0 [H2H]
R32Clement Reix (Q) (FRA)Ervin Eleskovic (SWE)6-2 2-6 6-1 [H2H]
R32Yuichi Sugita (3) (JPN)Ji-Sup Lim (Q) (KOR)6-4 6-2 [H2H]
R32Daniel Yoo (KOR)Satoshi Iwabuchi (5) (JPN)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Young-Jun Kim (Q) (KOR)G.d. Jones (NZL)6-0 6-4 [H2H]
R32Hyun-Woo Nam (KOR)Oh-Hee Kwon (KOR)6-3 6-0 [H2H]
R32Tatsuma Ito (2) (JPN)Germain Gigounon (BEL)4-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FZhe Li (4) (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Ervin Eleskovic (2) (SWE)
Frederik Nielsen (DEN)
6-2 6-3
SFZhe Li (4) (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Peter Gojowczyk (WC) (GER)
Ju-Hae Moon (KOR)
6-2 7-6(6)
SFErvin Eleskovic (2) (SWE)
Frederik Nielsen (DEN)
Tasuku Iwami (3) (JPN)
Hiroki Kondo (JPN)
3-6 6-4 [10-7]
QFPeter Gojowczyk (WC) (GER)
Ju-Hae Moon (KOR)
G.d. Jones (1) (NZL)
Daniel King-Turner (NZL)
6-1 4-6 [13-11]
QFZhe Li (4) (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Yan Bai (CHN)
Peng Sun (CHN)
6-3 7-6(7)
QFTasuku Iwami (3) (JPN)
Hiroki Kondo (JPN)
Marcus Daniell (NZL)
Kittiphong Wachiramanowong (THA)
7-6(5) 7-5
QFErvin Eleskovic (2) (SWE)
Frederik Nielsen (DEN)
Clement Reix (FRA)
Yannick Vandenbulcke (BEL)
6-4 6-2
R16G.d. Jones (1) (NZL)
Daniel King-Turner (NZL)
Jae-Sung An (KOR)
Hyun-Woo Nam (KOR)
7-5 6-7(4) [10-4]
R16Peter Gojowczyk (WC) (GER)
Ju-Hae Moon (KOR)
Dong-Wook Kim (WC) (KOR)
Yoo-Soo Kim (KOR)
6-4 5-7 [10-4]
R16Zhe Li (4) (CHN)
Yu Jr. Wang (CHN)
Yuichi Sugita (JPN)
Daniel Yoo (KOR)
7-6(9) 7-5
R16Yan Bai (CHN)
Peng Sun (CHN)
Byung-Kook Kang (KOR)
Oh-Hee Kwon (KOR)
7-6(4) 6-2
R16Marcus Daniell (NZL)
Kittiphong Wachiramanowong (THA)
Germain Gigounon (BEL)
David Goffin (BEL)
6-2 7-6(4)
R16Tasuku Iwami (3) (JPN)
Hiroki Kondo (JPN)
Sung-Kyun Kang (KOR)
Young-Jun Kim (KOR)
6-3 6-1
R16Clement Reix (FRA)
Yannick Vandenbulcke (BEL)
Jae-Young Han (WC) (KOR)
Jong-Guk Ho (KOR)
6-3 6-4
R16Ervin Eleskovic (2) (SWE)
Frederik Nielsen (DEN)
Hyun-Joon Kim (KOR)
Yong-Kyu Lim (KOR)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Hsin-Han Lee (1WC) (TPE)Hyun-Soo Lim (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q1Young-Jun Kim (2) (KOR)Min Hyeok Cho (13) (KOR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Byung-Kook Kang (3) (KOR)Seung-Jae Lee (KOR)6-3 6-0 [H2H]
Q1Ji-Sup Lim (KOR)Ju-Hae Moon (KOR)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q1Sung-Kyun Kang (5) (KOR)Seung-Hoon Lee (16) (KOR)2-1 Retired[H2H]
Q1Clement Reix (6) (FRA)Yu Jr. Wang (15) (CHN)7-6(6) 3-6 6-1 [H2H]
Q1Yannick Vandenbulcke (9) (BEL)Marcus Daniell (7) (NZL)6-2 6-0 [H2H]
Q1Yan Bai (10) (CHN)Kittiphong Wachiramanowong (8) (THA)6-1 3-6 6-2 [H2H]
Q2Hsin-Han Lee (1WC) (TPE)Ladislav Chramosta (CZE)6-3 7-5 [H2H]
Q2Hyun-Soo Lim (KOR)Soong-Jae Cho (14) (KOR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Young-Jun Kim (2) (KOR)Jeong Woo Choi (KOR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Min Hyeok Cho (13) (KOR)Bumpei Sato (JPN)6-1 6-4 [H2H]
Q2Byung-Kook Kang (3) (KOR)Chuan Jiang (CHN)6-1 6-2 [H2H]
Q2Seung-Jae Lee (KOR)Sa Chen (11) (CHN)6-2 6-4 [H2H]
Q2Ji-Sup Lim (KOR)Dae-Soung Oh (KOR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Ju-Hae Moon (KOR)Daniel Cho (KOR)3-6 6-2 7-5 [H2H]
Q2Sung-Kyun Kang (5) (KOR)Tae-Hyun Jeon (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Seung-Hoon Lee (16) (KOR)Alec Witmeur (BEL)6-2 7-5 [H2H]
Q2Clement Reix (6) (FRA)Jae-Young Han (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yu Jr. Wang (15) (CHN)Sang-Woo Noh (KOR)4-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Marcus Daniell (7) (NZL)Young-Deok Cho (KOR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Yannick Vandenbulcke (9) (BEL)Dae-Young Kim (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Kittiphong Wachiramanowong (8) (THA)Seong-Hee Ahn (KOR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Yan Bai (10) (CHN)Jung-Hyo Lee (KOR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Hsin-Han Lee (1WC) (TPE)I-Ta Chen (TPE)7-5 6-2 [H2H]
Q3Ladislav Chramosta (CZE)Sung-Keun Jeong (KOR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Hyun-Soo Lim (KOR)Su-Guang Choi (KOR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Soong-Jae Cho (14) (KOR)Hwan-Yong Choi (KOR)7-5 5-7 6-1 [H2H]
Q3Young-Jun Kim (2) (KOR)Min-Woo Kim (KOR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jeong Woo Choi (KOR)Chung Hyo Woo (WC) (KOR)6-4 2-6 6-2 [H2H]
Q3Bumpei Sato (JPN)Ethan Farbman (USA)6-3 6-2 [H2H]
Q3Min Hyeok Cho (13) (KOR)Hyun-Joon Suk (KOR)7-5 7-5 [H2H]
Q3Byung-Kook Kang (3) (KOR)Sang-Gyun Kim (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Chuan Jiang (CHN)Jesse Kiuru (FIN)6-3 7-6(5) [H2H]
Q3Seung-Jae Lee (KOR)Austin Karosi (WC) (USA)6-4 3-6 6-2 [H2H]
Q3Sa Chen (11) (CHN)Man-Hyo Lee (KOR)6-1 6-7(4) 6-3 [H2H]
Q3Ji-Sup Lim (KOR)Hyun-Joon Kim (4) (KOR)7-5 7-6(3) [H2H]
Q3Dae-Soung Oh (KOR)Takero Akaba (JPN)1-6 6-1 6-1 [H2H]
Q3Daniel Cho (KOR)Minu Lee (KOR)7-5 6-4 [H2H]
Q3Ju-Hae Moon (KOR)Seung-Kyu Park (12) (KOR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sung-Kyun Kang (5) (KOR)Kyoung-Hoon Park (KOR)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q3Tae-Hyun Jeon (KOR)Dong-Wook Kim (KOR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Alec Witmeur (BEL)Seung-Hoon Oh (KOR)6-3 0-6 6-2 [H2H]
Q3Seung-Hoon Lee (16) (KOR)A-Ram Kim (KOR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Clement Reix (6) (FRA)Wan-Yong Park (WC) (KOR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Jae-Young Han (KOR)Tuomo Ojala (FIN)2-6 7-5 7-5 [H2H]
Q3Sang-Woo Noh (KOR)Kwang-Il Park (WC) (KOR)7-6(5) 5-7 6-2 [H2H]
Q3Yu Jr. Wang (15) (CHN)Hyun-Ho Lee (WC) (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Marcus Daniell (7) (NZL)Kyoung Sik Lim (KOR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Young-Deok Cho (KOR)Bang-Ho Song (KOR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Dae-Young Kim (KOR)Yang Gu Kang (WC) (KOR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Yannick Vandenbulcke (9) (BEL)Joo-Hyo Park (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Kittiphong Wachiramanowong (8) (THA)Tatsuji Koiwa (JPN)6-0 6-0 [H2H]
Q3Seong-Hee Ahn (KOR)Seung-Joo Lee (KOR)7-6(3) 7-5 [H2H]
Q3Jung-Hyo Lee (KOR)Daniel Yoon (KOR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Yan Bai (10) (CHN)Seungri Choi (WC) (KOR)6-1 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Korean Rep. F3 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Korean Rep. F3 Futures?