ATP Korean Rep. F1 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Korean Rep. F1 Futures Discussion!


Share This...


Korean Rep. F1 Futures Event Details:

2009-04-06Hard
OutdoorDaegu, Korea, Rep.
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Korean Rep. F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYong-Kyu Lim (WC) (KOR)Tatsuma Ito (2) (JPN)7-6(1) 2-6 6-1 [H2H]
SFYong-Kyu Lim (WC) (KOR)Dylan Seong-Kwan Kim (Q) (KOR)3-6 6-2 6-4 [H2H]
SFTatsuma Ito (2) (JPN)David Goffin (BEL)6-2 6-3 [H2H]
QFYong-Kyu Lim (WC) (KOR)Frederik Nielsen (1) (DEN)7-5 6-3 [H2H]
QFDylan Seong-Kwan Kim (Q) (KOR)Peter Gojowczyk (5) (GER)7-5 6-2 [H2H]
QFDavid Goffin (BEL)Chul-Hee Lee (Q) (KOR)6-0 3-6 6-4 [H2H]
QFTatsuma Ito (2) (JPN)Kento Takeuchi (JPN)6-3 6-1 [H2H]
R16Frederik Nielsen (1) (DEN)Young-Jun Kim (KOR)7-5 6-2 [H2H]
R16Yong-Kyu Lim (WC) (KOR)Sung-Kyun Kang (Q) (KOR)6-0 3-6 6-2 [H2H]
R16Dylan Seong-Kwan Kim (Q) (KOR)Germain Gigounon (BEL)6-3 6-1 [H2H]
R16Peter Gojowczyk (5) (GER)Seung-Hoon Lee (Q) (KOR)5-7 6-3 6-1 [H2H]
R16Chul-Hee Lee (Q) (KOR)Jae-Sung An (KOR)7-5 6-3 [H2H]
R16David Goffin (BEL)G.d. Jones (NZL)5-7 6-3 6-4 [H2H]
R16Kento Takeuchi (JPN)Tsung-Hua Yang (8) (TPE)6-4 6-4 [H2H]
R16Tatsuma Ito (2) (JPN)Hyun-Woo Nam (KOR)6-0 3-6 6-3 [H2H]
R32Frederik Nielsen (1) (DEN)Hsin-Han Lee (TPE)7-6(8) 6-2 [H2H]
R32Young-Jun Kim (KOR)Sang-Woo Noh (WC) (KOR)6-1 6-2 [H2H]
R32Yong-Kyu Lim (WC) (KOR)Byung-Kook Kang (KOR)6-3 6-2 [H2H]
R32Sung-Kyun Kang (Q) (KOR)Philippe De Bonnevie (6) (FRA)7-5 6-3 [H2H]
R32Dylan Seong-Kwan Kim (Q) (KOR)Gary Lugassy (3) (FRA)7-5 6-3 [H2H]
R32Germain Gigounon (BEL)Zhe Li (CHN)6-4 7-5 [H2H]
R32Seung-Hoon Lee (Q) (KOR)Oh-Hee Kwon (KOR)7-6(6) 6-7(2) 6-1 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (5) (GER)Hyun-Joon Kim (Q) (KOR)6-2 7-6(6) [H2H]
R32Chul-Hee Lee (Q) (KOR)Daniel King-Turner (7) (NZL)6-3 6-3 [H2H]
R32Jae-Sung An (KOR)Seong-Yoon Chung (Q) (KOR)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R32David Goffin (BEL)Ludovic Walter (FRA)6-2 5-7 6-1 [H2H]
R32G.d. Jones (NZL)Toshihide Matsui (4) (JPN)6-4 6-3 [H2H]
R32Tsung-Hua Yang (8) (TPE)Jae-Won Choi (WC) (KOR)6-3 7-6(2) [H2H]
R32Kento Takeuchi (JPN)Seung-Kyu Park (Q) (KOR)6-3 6-1 [H2H]
R32Hyun-Woo Nam (KOR)Man-Hyo Lee (WC) (KOR)7-5 2-6 6-1 [H2H]
R32Tatsuma Ito (2) (JPN)Joo-Hyo Park (Q) (KOR)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FG.d. Jones (1) (NZL)
Daniel King-Turner (NZL)
Young-Jun Kim (4) (KOR)
Zhe Li (CHN)
6-2 6-4
SFG.d. Jones (1) (NZL)
Daniel King-Turner (NZL)
Hsin-Han Lee (3) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
6-4 7-6(5)
SFYoung-Jun Kim (4) (KOR)
Zhe Li (CHN)
Hyun-Joon Kim (WC) (KOR)
Jae-Min Seol (KOR)
6-3 5-7 [10-8]
QFG.d. Jones (1) (NZL)
Daniel King-Turner (NZL)
Oh-Hee Kwon (KOR)
Seung-Hoon Lee (KOR)
7-6(3) 6-1
QFHsin-Han Lee (3) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Philippe De Bonnevie (FRA)
Gary Lugassy (FRA)
6-3 6-4
QFYoung-Jun Kim (4) (KOR)
Zhe Li (CHN)
Sung-Kyun Kang (KOR)
Woo-Ram Kim (KOR)
6-4 7-6(3)
QFHyun-Joon Kim (WC) (KOR)
Jae-Min Seol (KOR)
Frederik Nielsen (2) (DEN)
Ludovic Walter (FRA)
2-6 6-4 [14-12]
R16G.d. Jones (1) (NZL)
Daniel King-Turner (NZL)
Seong-Yoon Chung (WC) (KOR)
Seung-Jae Lee (KOR)
6-4 6-3
R16Oh-Hee Kwon (KOR)
Seung-Hoon Lee (KOR)
Germain Gigounon (BEL)
David Goffin (BEL)
6-3 6-0
R16Hsin-Han Lee (3) (TPE)
Tsung-Hua Yang (TPE)
Jae-Sung An (KOR)
Hyun-Woo Nam (KOR)
6-2 7-6(4)
R16Philippe De Bonnevie (FRA)
Gary Lugassy (FRA)
Yong-Kyu Lim (KOR)
Ju-Hae Moon (KOR)
6-4 6-4
R16Sung-Kyun Kang (KOR)
Woo-Ram Kim (KOR)
Hyeong-Hui Lee (WC) (KOR)
Man-Hyo Lee (KOR)
7-5 6-3
R16Young-Jun Kim (4) (KOR)
Zhe Li (CHN)
Peter Gojowczyk (GER)
Toshihide Matsui (JPN)
6-3 1-6 [10-4]
R16Hyun-Joon Kim (WC) (KOR)
Jae-Min Seol (KOR)
Byung-Kook Kang (KOR)
Dylan Seong-Kwan Kim (KOR)
6-4 6-7(4) [11-9]
R16Frederik Nielsen (2) (DEN)
Ludovic Walter (FRA)
Perakiat Siriluethaiwattana (THA)
Kittiphong Wachiramanowong (THA)
6-1 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dylan Seong-Kwan Kim (1) (KOR)Yong-Bum Seo (KOR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Hyun-Joon Kim (2) (KOR)Jae-Min Seol (KOR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Sung-Kyun Kang (3) (KOR)Yuki Matsuo (15) (JPN)6-0 7-6(7) [H2H]
Q1Seong-Yoon Chung (16) (KOR)Clement Reix (4) (FRA)6-3 7-6(3) [H2H]
Q1Chul-Hee Lee (KOR)Soong-Jae Cho (10) (KOR)7-5 6-2 [H2H]
Q1Seung-Hoon Lee (12) (KOR)Perakiat Siriluethaiwattana (6) (THA)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q1Seung-Kyu Park (7) (KOR)Jung-Hyo Lee (KOR)4-6 7-5 6-1 [H2H]
Q1Joo-Hyo Park (WC) (KOR)Daniel Yoon (KOR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Dylan Seong-Kwan Kim (1) (KOR)Kyoung-Hoon Park (KOR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Yong-Bum Seo (KOR)Daniel Cho (KOR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Hyun-Joon Kim (2) (KOR)Karunuday Singh (IND)6-1 6-2 [H2H]
Q2Jae-Min Seol (KOR)Seung-Jae Lee (13) (KOR)6-1 6-7(3) 6-4 [H2H]
Q2Sung-Kyun Kang (3) (KOR)Hyun-Soo Lim (KOR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Yuki Matsuo (15) (JPN)Hong-Soon Kim (KOR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Clement Reix (4) (FRA)Takero Akaba (JPN)6-3 6-0 [H2H]
Q2Seong-Yoon Chung (16) (KOR)Shinta Fujii (JPN)3-6 6-3 7-5 [H2H]
Q2Chul-Hee Lee (KOR)Kittiphong Wachiramanowong (5) (THA)6-3 6-4 [H2H]
Q2Soong-Jae Cho (10) (KOR)Yong-Ho Kwon (KOR)6-1 7-5 [H2H]
Q2Perakiat Siriluethaiwattana (6) (THA)Jong-Guk Ho (KOR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Seung-Hoon Lee (12) (KOR)Sung-Keun Jeong (KOR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Seung-Kyu Park (7) (KOR)Jae-Young Han (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Jung-Hyo Lee (KOR)In-Sub Lee (KOR)6-7(1) 6-4 7-5 [H2H]
Q2Daniel Yoon (KOR)Wan-Yong Park (WC) (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Joo-Hyo Park (WC) (KOR)Woo-Ram Kim (11) (KOR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Dylan Seong-Kwan Kim (1) (KOR)Yoo-Soo Kim (KOR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Kyoung-Hoon Park (KOR)Su-Guang Choi (KOR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Daniel Cho (KOR)Gi-Sung Kim (KOR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Yong-Bum Seo (KOR)Min Hyeok Cho (9) (KOR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Hyun-Joon Kim (2) (KOR)Bang-Ho Song (KOR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Karunuday Singh (IND)Sun Hong Yoon (KOR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jae-Min Seol (KOR)Tae-Yong Jueng (WC) (KOR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Seung-Jae Lee (13) (KOR)Jae-Bin Jeon (WC) (KOR)7-6(2) Retired[H2H]
Q3Sung-Kyun Kang (3) (KOR)Jin-Woo Jung (KOR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Hyun-Soo Lim (KOR)Ju-Hae Moon (KOR)7-5 7-5 [H2H]
Q3Hong-Soon Kim (KOR)Jeong Woo Choi (WC) (KOR)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Yuki Matsuo (15) (JPN)Dong-Kun Lee (KOR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Clement Reix (4) (FRA)Minu Lee (KOR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Takero Akaba (JPN)Jesse Kiuru (FIN)6-4 6-7(3) 6-4 [H2H]
Q3Shinta Fujii (JPN)Austin Karosi (USA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Seong-Yoon Chung (16) (KOR)Chan Joo Kim (KOR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Kittiphong Wachiramanowong (5) (THA)Sang-Gyun Kim (KOR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Chul-Hee Lee (KOR)Young-Jae Kim (KOR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Yong-Ho Kwon (KOR)Tuomo Ojala (FIN)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Soong-Jae Cho (10) (KOR)Seong-Hee Ahn (KOR)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Perakiat Siriluethaiwattana (6) (THA)Yang Gu Kang (WC) (KOR)1-6 7-5 7-5 [H2H]
Q3Jong-Guk Ho (KOR)Jeong-Han Seo (KOR)2-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Sung-Keun Jeong (KOR)Joonyoung Park (KOR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Seung-Hoon Lee (12) (KOR)Kelsey Stevenson (CAN)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Seung-Kyu Park (7) (KOR)Joo-Seung Park (KOR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Jae-Young Han (KOR)Seung-Bok Baek (KOR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Jung-Hyo Lee (KOR)Hyeong-Hui Lee (WC) (KOR)6-4 6-2 [H2H]
Q3In-Sub Lee (KOR)Sun-Yong Kim (14) (KOR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Daniel Yoon (KOR)Hyung-Tae Kwon (8) (KOR)6-3 5-7 6-1 [H2H]
Q3Wan-Yong Park (WC) (KOR)Chung Hyo Woo (WC) (KOR)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Joo-Hyo Park (WC) (KOR)Ji-Sup Lim (KOR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Woo-Ram Kim (11) (KOR)Seul-Ki Um (KOR)6-3 6-7(5) 7-5 [H2H]


What's your opinion on the ATP Korean Rep. F1 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Korean Rep. F1 Futures?