ATP Kiev Challenger Draw (Men's) - 2003

Click Here To Join The Kiev Challenger Discussion!


Share This...


Kiev Challenger Event Details:

2003-09-02Clay
OutdoorKiev, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Kiev Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIrakli Labadze (1) (GEO)Petr Kralert (8) (CZE)6-1 6-2[H2H]
SFIrakli Labadze (1) (GEO)Stephane Robert (FRA)3-6 6-1 6-3[H2H]
SFPetr Kralert (8) (CZE)Edouard Roger-Vasselin (Q) (FRA)6-2 6-2[H2H]
QFIrakli Labadze (1) (GEO)Stephane Bohli (SUI)6-3 6-1[H2H]
QFStephane Robert (FRA)Diego Veronelli (7) (ARG)6-3 0-6 6-2[H2H]
QFPetr Kralert (8) (CZE)Juan-Pablo Guzman (3) (ARG)6-1 4-6 6-1[H2H]
QFEdouard Roger-Vasselin (Q) (FRA)Julien Jeanpierre (FRA)6-4 6-0[H2H]
R16Irakli Labadze (1) (GEO)Harsh Mankad (IND)4-6 7-5 6-4[H2H]
R16Stephane Bohli (SUI)Ignacio Gonzalez-King (5) (ARG)6-3 6-4[H2H]
R16Stephane Robert (FRA)Viktor Bruthans (Q) (SVK)5-7 6-0 6-3[H2H]
R16Diego Veronelli (7) (ARG)Jean-Christophe Faurel (FRA)6-1 6-3[H2H]
R16Petr Kralert (8) (CZE)Lovro Zovko (Q) (CRO)6-4 6-2[H2H]
R16Juan-Pablo Guzman (3) (ARG)Ivo Klec (SVK)6-2 6-3[H2H]
R16Edouard Roger-Vasselin (Q) (FRA)Stefano Cobolli (ITA)6-4 6-2[H2H]
R16Julien Jeanpierre (FRA)Andrei Stoliarov (2) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Irakli Labadze (1) (GEO)Lukasz Kubot (POL)6-2 3-6 6-1[H2H]
R32Harsh Mankad (IND)Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)6-2 6-2[H2H]
R32Stephane Bohli (SUI)Gorka Fraile (ESP)6-1 6-4[H2H]
R32Ignacio Gonzalez-King (5) (ARG)Uros Vico (ITA)6-1 6-2[H2H]
R32Viktor Bruthans (Q) (SVK)Vadim Kutsenko (4) (RUS)6-2 6-7(1) 7-6(4)[H2H]
R32Stephane Robert (FRA)Vladimir Nikolenko (WC) (UKR)6-1 6-1[H2H]
R32Jean-Christophe Faurel (FRA)Andrei Savchuk (WC) (UKR)6-0 6-4[H2H]
R32Diego Veronelli (7) (ARG)Sergei Yaroshenko (WC) (UKR)6-1 6-1[H2H]
R32Petr Kralert (8) (CZE)Frank Moser (GER)4-6 6-1 6-1[H2H]
R32Lovro Zovko (Q) (CRO)Sergiy Stakhovsky (LL) (UKR)6-0 6-2[H2H]
R32Ivo Klec (SVK)Tomas Cakl (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Juan-Pablo Guzman (3) (ARG)Mikhail Elgin (RUS)6-4 6-2[H2H]
R32Stefano Cobolli (ITA)Yuriy Schukin (6) (KAZ)7-6(5) 0-6 6-2[H2H]
R32Edouard Roger-Vasselin (Q) (FRA)Orest Tereshchuk (LL) (UKR)3-6 6-3 7-6(3)[H2H]
R32Julien Jeanpierre (FRA)Jan Minar (Q) (CZE)6-1 2-6 6-2[H2H]
R32Andrei Stoliarov (2) (RUS)Dmitri Vlasov (RUS)6-4 7-6(3)[H2H]
Men's Doubles
FIgnacio Gonzalez-King (4) (ARG)
Juan-Pablo Guzman (ARG)
Harsh Mankad (3) (IND)
Jason Marshall (USA)
6-2 3-6 6-4
SFIgnacio Gonzalez-King (4) (ARG)
Juan-Pablo Guzman (ARG)
Uros Vico (1) (ITA)
Lovro Zovko (CRO)
6-2 6-3
SFHarsh Mankad (3) (IND)
Jason Marshall (USA)
Mikhail Elgin (2) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
6-3 7-6(6)
QFUros Vico (1) (ITA)
Lovro Zovko (CRO)
Sergiy Stakhovsky (WC) (UKR)
Jiri Vencl (CZE)
6-2 6-4
QFIgnacio Gonzalez-King (4) (ARG)
Juan-Pablo Guzman (ARG)
Yuriy Schukin (KAZ)
Andrei Stoliarov (RUS)
6-2 6-2
QFHarsh Mankad (3) (IND)
Jason Marshall (USA)
Mikhail Filima (WC) (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR)
WO
QFMikhail Elgin (2) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
Bartlomiej Dabrowski (Q) (POL)
Lukasz Kubot (POL)
WO
R16Uros Vico (1) (ITA)
Lovro Zovko (CRO)
Nikolai Dyachok (LL) (UKR)
Andrey Stepanov (UKR)
7-5 6-0
R16Sergiy Stakhovsky (WC) (UKR)
Jiri Vencl (CZE)
Stefano Cobolli (ITA)
Frank Moser (GER)
6-1 6-3
R16Ignacio Gonzalez-King (4) (ARG)
Juan-Pablo Guzman (ARG)
Stephane Robert (FRA)
Edouard Roger-Vasselin (FRA)
6-4 2-6 6-2
R16Yuriy Schukin (KAZ)
Andrei Stoliarov (RUS)
Tomas Cakl (CZE)
Petr Kralert (CZE)
2-6 6-3 6-4
R16Mikhail Filima (WC) (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR)
Viktor Bruthans (SVK)
Ivo Klec (SVK)
3-6 6-1 2-3 Retired
R16Harsh Mankad (3) (IND)
Jason Marshall (USA)
Stephane Bohli (SUI)
Jan Minar (CZE)
6-0 4-6 6-4
R16Bartlomiej Dabrowski (Q) (POL)
Lukasz Kubot (POL)
Jean-Christophe Faurel (FRA)
Julien Jeanpierre (FRA)
6-2 6-4
R16Mikhail Elgin (2) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)
Andrei Savchuk (UKR)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lovro Zovko (1) (CRO)Orest Tereshchuk (6) (UKR)7-5 6-2[H2H]
Q1Viktor Bruthans (2) (SVK)Mikhail Filima (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q1Edouard Roger-Vasselin (3) (FRA)Sergiy Stakhovsky (UKR)7-6(2) 6-0[H2H]
Q1Jan Minar (4) (CZE)Nikolai Dyachok (UKR)6-1 6-1[H2H]
Q2Lovro Zovko (1) (CRO)Jiri Vencl (CZE)6-2 2-6 7-5[H2H]
Q2Orest Tereshchuk (6) (UKR)Lauri Kiiski (FIN)6-2 6-4[H2H]
Q2Viktor Bruthans (2) (SVK)Irakli Ushangishvili (GEO)2-6 6-1 6-0[H2H]
Q2Mikhail Filima (UKR)Pavel Ivanov (5) (RUS)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Edouard Roger-Vasselin (3) (FRA)Evgueni Smirnov (RUS)4-6 6-0 6-3[H2H]
Q2Sergiy Stakhovsky (UKR)Kirill Ivanov-Smolensky (8) (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q2Jan Minar (4) (CZE)Alexei Ageev (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q2Nikolai Dyachok (UKR)Jason Marshall (USA)3-6 6-3 6-0[H2H]
Q3Lovro Zovko (1) (CRO)Alexander Karpenko (WC) (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q3Jiri Vencl (CZE)Alexander Markin (RUS)6-4 7-5[H2H]
Q3Lauri Kiiski (FIN)Eduard Glukhov (UKR)6-3 6-4[H2H]
Q3Orest Tereshchuk (6) (UKR)Vladimir Portnov (RUS)6-3 6-2[H2H]
Q3Viktor Bruthans (2) (SVK)Aleksandr Yarmola (UKR)5-7 6-0 6-0[H2H]
Q3Irakli Ushangishvili (GEO)Vyacheslav Sedoplatov (WC) (UKR)7-5 6-2[H2H]
Q3Mikhail Filima (UKR)Alexander Zavorotniy (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q3Pavel Ivanov (5) (RUS)Dmytro Tolok (WC) (UKR)7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Edouard Roger-Vasselin (3) (FRA)Tero Vilen (FIN)6-2 6-2[H2H]
Q3Evgueni Smirnov (RUS)Bartlomiej Dabrowski (POL)6-4 Retired[H2H]
Q3Sergiy Stakhovsky (UKR)Dmitri Gurichev (WC) (UKR)3-6 6-4 7-5[H2H]
Q3Kirill Ivanov-Smolensky (8) (RUS)Niko Karagiannis (GRC)6-4 6-4[H2H]
Q3Jan Minar (4) (CZE)Mikhail Ledovskikh (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q3Alexei Ageev (RUS)Mykola Kurochkin (WC) (UKR)6-2 6-3[H2H]
Q3Jason Marshall (USA)Ivan Puchkarov (WC) (UKR)6-0 7-5[H2H]
Q3Nikolai Dyachok (UKR)Ivo Minar (7) (CZE)6-2 6-0[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Bartlomiej Dabrowski (1) (POL)
Lukasz Kubot (POL)
Irakli Labadze (2) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-4 6-4
Q2Bartlomiej Dabrowski (1) (POL)
Lukasz Kubot (POL)
Pavel Ivanov (RUS)
Vladimir Portnov (RUS)
6-2 6-2
Q2Irakli Labadze (2) (GEO)
Irakli Ushangishvili (GEO)
Nikolai Dyachok (WC) (UKR)
Andrey Stepanov (UKR)
6-1 5-7 6-3