ATP Kazakhstan F8 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Kazakhstan F8 Futures Discussion!


Share This...


Kazakhstan F8 Futures Event Details:

2018-09-24Clay
OutdoorKazakhstan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Kazakhstan F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSanjar Fayziev (1WC) (UZB)Alexander Igoshin (RUS)6-2 6-3[H2H]
SFAlexander Igoshin (RUS)Jose Statham (2) (NZL)w/o[H2H]
SFSanjar Fayziev (1WC) (UZB)Andrey Chepelev (3) (RUS)6-1 6-3[H2H]
QFSanjar Fayziev (1WC) (UZB)Shalva Dzhanashia (6) (RUS)3-6 6-4 6-4[H2H]
QFAndrey Chepelev (3) (RUS)Francesco Bessire (q) (ITA)7-5 6-3[H2H]
QFJose Statham (2) (NZL)Sagadat Ayap (WC) (KAZ)6-2 2-6 6-3[H2H]
QFAlexander Igoshin (RUS)Bogdan Bobrov (RUS)6-4 6-3[H2H]
R16Jose Statham (2) (NZL)Max Houkes (q) ()6-3 6-4[H2H]
R16Sagadat Ayap (WC) (KAZ)Andrea Bessire (ITA)4-6 7-6(5) 7-6(0)[H2H]
R16Alexander Igoshin (RUS)Mikhail Fufygin (4) (RUS)3-1 ret.[H2H]
R16Bogdan Bobrov (RUS)Alexander Bury (q) (BLR)6-2 6-3[H2H]
R16Andrey Chepelev (3) (RUS)Yan Bondarevskiy (RUS)6-7(3) 7-6(4) 6-2[H2H]
R16Shalva Dzhanashia (6) (RUS)Vladimir Ivanov (EST)6-3 6-7(4) 6-4[H2H]
R16Sanjar Fayziev (1WC) (UZB)Boris Butulija (q) (SRI)7-5 6-1[H2H]
R16Francesco Bessire (q) (ITA)Denys Klok (5) (UKR)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Vladimir Ivanov (EST)Grigoriy Lomakin (KAZ)6-1 7-6(13)[H2H]
R32Andrea Bessire (ITA)Bart Van Den Berg ()0-6 6-4 6-4[H2H]
R32Max Houkes (q) ()Roman Khassanov (KAZ)7-6(2) 6-3[H2H]
R32Sanjar Fayziev (1WC) (UZB)Mikalai Haliak (BLR)6-3 6-1[H2H]
R32Boris Butulija (q) (SRI)Daniil Klimov (GER)7-6(3) 6-0[H2H]
R32Denys Klok (5) (UKR)Beibit Zhukayev (WC) (KAZ)6-1 6-3[H2H]
R32Yan Bondarevskiy (RUS)Vadym Ursu (UKR)4-6 6-1 6-3[H2H]
R32Mikhail Fufygin (4) (RUS)George Tsivadze (GEO)6-4 3-6 6-3[H2H]
R32Sagadat Ayap (WC) (KAZ)Stephan Gerritsen (8) ()6-2 6-3[H2H]
R32Alexander Bury (q) (BLR)Alexey Baryshev (q) (RUS)6-4 7-6(4)[H2H]
R32Andrey Chepelev (3) (RUS)Sergey Fomin (UZB)6-4 6-0[H2H]
R32Shalva Dzhanashia (6) (RUS)Dostanbek Tashbulatov (WC) (KAZ)6-2 6-2[H2H]
R32Francesco Bessire (q) (ITA)Savriyan Danilov (q) ()1-6 6-1 6-0[H2H]
R32Jose Statham (2) (NZL)Yan Sabanin (q) (RUS)3-6 6-3 6-2[H2H]
R32Alexander Igoshin (RUS)Sharobiddin Abzalov (q) (UZB)7-5 6-3[H2H]
R32Bogdan Bobrov (RUS)Colin Van Beem (7) (NLD)7-5 7-5[H2H]
Men's Doubles
FGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Alexander Bury (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
7-6(3) 6-3
SFAlexander Bury (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Sagadat Ayap (KAZ)
Yan Bondarevskiy (RUS)
6-4 6-4
SFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Shalva Dzhanashia (RUS)
Ivan Kalinin (RUS)
7-5 6-2
QFAlexander Bury (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Sanjar Fayziev (UZB)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
6-4 6-7(5) 10-8
QFSagadat Ayap (KAZ)
Yan Bondarevskiy (RUS)
Stephan Gerritsen ()
Colin Van Beem (NLD)
6-3 6-4
QFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Sultan Narbekov (KAZ)
Bekzat Usipbekov (KAZ)
6-2 6-1
QFShalva Dzhanashia (RUS)
Ivan Kalinin (RUS)
Mikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
4-6 6-4 10-5
R16Sagadat Ayap (KAZ)
Yan Bondarevskiy (RUS)
Alexander Igoshin (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
6-2 7-5
R16Stephan Gerritsen ()
Colin Van Beem (NLD)
Andrea Bessire (ITA)
Francesco Bessire (ITA)
6-3 6-4
R16Alexander Bury (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
Rostislav Galfinger ()
Yerassyl Murat (KAZ)
6-1 6-3
R16Sultan Narbekov (KAZ)
Bekzat Usipbekov (KAZ)
Vladislav Dubinsky (RUS)
Mikalai Haliak (BLR)
7-5 7-6(3)
R16Grigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Roman Khassanov (KAZ)
Dostanbek Tashbulatov (KAZ)
6-3 6-3
R16Shalva Dzhanashia (RUS)
Ivan Kalinin (RUS)
Bogdan Bobrov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
6-2 6-7(5) 10-8
R16Mikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
Sergey Fomin (UZB)
Saida'lo Saidkarimov (UZB)
6-2 6-4
R16Sanjar Fayziev (UZB)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Timur Maulenov (KAZ)
Beibit Zhukayev (KAZ)
6-4 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yan Sabanin (q) (RUS)Sanetulla Kutybaev (UZB)6-3 6-3[H2H]
Q1Savriyan Danilov (q) ()Sultan Narbekov (KAZ)6-2 6-2[H2H]
Q1Boris Butulija (q) (SRI)Zhan Skindzer (BLR)6-1 6-1[H2H]
Q1Sharobiddin Abzalov (q) (UZB)Grigoriy Korobeynikov (UZB)6-2 6-1[H2H]
Q1Max Houkes (q) ()Bekzat Usipbekov (KAZ)6-4 6-1[H2H]
Q1Francesco Bessire (q) (ITA)Vladislav Dubinsky (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q1Alexey Baryshev (q) (RUS)Mark Tryakshin ()6-3 6-3[H2H]
Q1Alexander Bury (q) (BLR)Lucas Krainer (AUT)6-2 6-2[H2H]
Q2Max Houkes (q) ()Ivan Kalinin (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Zhan Skindzer (BLR)Artur Kulibaba (LAT)6-0 1-6 7-6(6)[H2H]
Q2Boris Butulija (q) (SRI)Artsiom Bardzin (BLR)6-3 6-7(4) 6-2[H2H]
Q2Sanetulla Kutybaev (UZB)Alibek Aidaraly ()6-1 3-6 6-4[H2H]
Q2Yan Sabanin (q) (RUS)Pavel Tsoy (UZB)6-4 2-6 6-1[H2H]
Q2Sultan Narbekov (KAZ)Krishna Teja Ankam (IND)6-2 6-0[H2H]
Q2Savriyan Danilov (q) ()David Chelidze ()6-1 6-1[H2H]
Q2Alexander Bury (q) (BLR)Nick Broekhof (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q2Grigoriy Korobeynikov (UZB)Flemming Peters ()5-7 7-6(5) 6-1[H2H]
Q2Bekzat Usipbekov (KAZ)Batyr Sapaev (UZB)6-2 6-1[H2H]
Q2Lucas Krainer (AUT)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-2 6-0[H2H]
Q2Mark Tryakshin ()Saida'lo Saidkarimov (UZB)5-7 6-3 7-6(2)[H2H]
Q2Alexey Baryshev (q) (RUS)Timur Maulenov (KAZ)6-0 7-5[H2H]
Q2Francesco Bessire (q) (ITA)Nikita Kashirin ()6-4 6-0[H2H]
Q2Vladislav Dubinsky (RUS)Alan Bzarov (RUS)7-6(11) 7-5[H2H]
Q2Sharobiddin Abzalov (q) (UZB)Danis Baybekov (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q3Alibek Aidaraly ()Muhammadmustafo Abdurakhmonov ()7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Bekzat Usipbekov (KAZ)Sergey Dorozhkin (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q3Zhan Skindzer (BLR)Kudratilla Shonigmatov ()6-0 6-3[H2H]
Q3Ivan Kalinin (RUS)Luka Markovic ()6-2 6-4[H2H]
Q3Krishna Teja Ankam (IND)Maksim Maslov ()4-6 6-0 6-1[H2H]
Q3David Chelidze ()Tsimafei Basalyha (BLR)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Nick Broekhof (NLD)Iskandar Karimov (UZB)6-2 6-4[H2H]
Q3Grigoriy Korobeynikov (UZB)Stepan Beresnev (RUS)1-6 6-3 6-0[H2H]
Q3Danis Baybekov (UZB)Damir Makhmudov (KAZ)6-3 3-6 6-1[H2H]
Q3Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)Yerassyl Murat (KAZ)6-2 7-6(5)[H2H]
Q3Pavel Tsoy (UZB)Dmitry Bezborodov ()6-3 6-7(5) 6-2[H2H]
Q3Alan Bzarov (RUS)Rostislav Galfinger ()5-7 6-2 6-2[H2H]
Q3Nikita Kashirin ()Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-4 6-2[H2H]
Q3Mark Tryakshin ()Sardor Pulatov (UZB)6-1 4-6 6-3[H2H]
Q3Timur Maulenov (KAZ)Amal Sultanbekov (UZB)7-5 6-3[H2H]
Q3Artsiom Bardzin (BLR)Sundet Nagimetov (KAZ)6-0 6-1[H2H]