ATP Kazakhstan F7 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Kazakhstan F7 Futures Discussion!


Share This...


Kazakhstan F7 Futures Event Details:

2018-09-17Clay
OutdoorKazakhstan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Kazakhstan F7 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrey Chepelev (1) (RUS)Colin Van Beem (4) (NLD)6-4 6-3[H2H]
SFAndrey Chepelev (1) (RUS)Vladimir Ivanov (8) (EST)6-4 6-2[H2H]
SFColin Van Beem (4) (NLD)Shalva Dzhanashia (2) (RUS)6-3 6-3[H2H]
QFAndrey Chepelev (1) (RUS)Denys Klok (5) (UKR)3-6 6-3 6-3[H2H]
QFShalva Dzhanashia (2) (RUS)Mikalai Haliak (BLR)3-6 6-3 6-4[H2H]
QFColin Van Beem (4) (NLD)Bogdan Bobrov (7) (RUS)6-2 6-0[H2H]
QFVladimir Ivanov (8) (EST)Mikhail Fufygin (3) (RUS)6-3 6-3[H2H]
R16Bogdan Bobrov (7) (RUS)Sergey Fomin (UZB)6-3 6-2[H2H]
R16Vladimir Ivanov (8) (EST)Sagadat Ayap (WC) (KAZ)6-2 6-3[H2H]
R16Mikalai Haliak (BLR)Flemming Peters (q) ()4-6 6-2 6-4[H2H]
R16Shalva Dzhanashia (2) (RUS)Lukas Mugevicius (q) (LAT)6-3 7-5[H2H]
R16Colin Van Beem (4) (NLD)George Tsivadze (GEO)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Denys Klok (5) (UKR)Francesco Bessire (q) (ITA)6-3 6-7(5) 6-4[H2H]
R16Andrey Chepelev (1) (RUS)Roman Khassanov (KAZ)6-3 6-2[H2H]
R16Mikhail Fufygin (3) (RUS)Bart Van Den Berg ()6-2 6-4[H2H]
R32Roman Khassanov (KAZ)Max Houkes (q) ()7-5 3-6 7-6(4)[H2H]
R32Denys Klok (5) (UKR)Vladislav Dubinsky (q) (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Francesco Bessire (q) (ITA)Timur Maulenov (WC) (KAZ)6-2 6-2[H2H]
R32Sergey Fomin (UZB)Yan Bondarevskiy (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Bogdan Bobrov (7) (RUS)Grigoriy Lomakin (KAZ)6-3 6-4[H2H]
R32Bart Van Den Berg ()Beibit Zhukayev (WC) (KAZ)6-1 6-0[H2H]
R32Vladimir Ivanov (8) (EST)Alexander Igoshin (RUS)6-2 6-3[H2H]
R32Mikhail Fufygin (3) (RUS)Andrea Bessire (ITA)6-2 6-1[H2H]
R32Shalva Dzhanashia (2) (RUS)Dostanbek Tashbulatov (WC) (KAZ)2-6 7-6(2) 6-3[H2H]
R32George Tsivadze (GEO)Yan Sabanin (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Sagadat Ayap (WC) (KAZ)Vadym Ursu (UKR)7-5 6-4[H2H]
R32Mikalai Haliak (BLR)Stephan Gerritsen (6) ()6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Andrey Chepelev (1) (RUS)Daniil Klimov (q) (GER)6-1 7-6(2)[H2H]
R32Lukas Mugevicius (q) (LAT)Artsiom Bardzin (q) (BLR)6-0 6-1[H2H]
R32Flemming Peters (q) ()Sultan Narbekov (q) (KAZ)6-4 6-2[H2H]
R32Colin Van Beem (4) (NLD)Matvey Minin (RUS)6-7(5) 6-2 6-1[H2H]
Men's Doubles
FMikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
Yan Bondarevskiy (RUS)
Matvey Minin (RUS)
6-3 6-3
SFYan Bondarevskiy (RUS)
Matvey Minin (RUS)
Grigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
6-3 6-2
SFMikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
Andrea Bessire (ITA)
Francesco Bessire (ITA)
6-2 7-6(5)
QFGrigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Max Houkes ()
Bart Van Den Berg ()
6-2 6-3
QFYan Bondarevskiy (RUS)
Matvey Minin (RUS)
Sergey Fomin (UZB)
Dostanbek Tashbulatov (KAZ)
6-4 6-4
QFAndrea Bessire (ITA)
Francesco Bessire (ITA)
Andrey Chepelev (RUS)
Denys Klok (UKR)
6-4 3-6 10-8
QFMikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
Roman Khassanov (KAZ)
Lukas Mugevicius (LAT)
6-1 6-3
R16Sergey Fomin (UZB)
Dostanbek Tashbulatov (KAZ)
Vladislav Dubinsky (RUS)
Mikalai Haliak (BLR)
6-0 6-1
R16Roman Khassanov (KAZ)
Lukas Mugevicius (LAT)
Timur Maulenov (KAZ)
Beibit Zhukayev (KAZ)
6-0 5-7 11-9
R16Andrea Bessire (ITA)
Francesco Bessire (ITA)
Alexander Bury (BLR)
Maksim Zubkou (BLR)
6-3 6-1
R16Andrey Chepelev (RUS)
Denys Klok (UKR)
Bogdan Bobrov (RUS)
Vadym Ursu (UKR)
7-6(3) 6-3
R16Yan Bondarevskiy (RUS)
Matvey Minin (RUS)
MAIKEL Borg (NLD)
Stephan Gerritsen ()
7-6(4) 4-6 10-6
R16Max Houkes ()
Bart Van Den Berg ()
Sagadat Ayap (KAZ)
Shalva Dzhanashia (RUS)
6-1 3-6 10-6
R16Grigoriy Lomakin (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
Alexander Igoshin (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
6-4 4-6 10-6
R16Mikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
Dmitry Bezborodov ()
Yerassyl Murat (KAZ)
6-2 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lukas Mugevicius (q) (LAT)Aliaksandr Prudnikau (BLR)6-2 6-3[H2H]
Q1Francesco Bessire (q) (ITA)Sardor Pulatov (UZB)6-1 6-0[H2H]
Q1Flemming Peters (q) ()Sanetulla Kutybaev (UZB)6-3 6-2[H2H]
Q1Daniil Klimov (q) (GER)Iskandar Karimov (UZB)6-0 6-0[H2H]
Q1Max Houkes (q) ()Viacheslav Yulik (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q1Sultan Narbekov (q) (KAZ)Alexey Baryshev (RUS)7-6(3) 6-1[H2H]
Q1Artsiom Bardzin (q) (BLR)Stepan Beresnev (RUS)3-6 6-4 6-3[H2H]
Q1Vladislav Dubinsky (q) (RUS)Damir Makhmudov (KAZ)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Sanetulla Kutybaev (UZB)Sergey Dorozhkin (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q2Vladislav Dubinsky (q) (RUS)Yerassyl Murat (KAZ)7-5 6-4[H2H]
Q2Flemming Peters (q) ()Zhan Skindzer (BLR)6-2 7-6(7)[H2H]
Q2Viacheslav Yulik (RUS)Pavel Tsoy (UZB)6-4 6-2[H2H]
Q2Max Houkes (q) ()Grigoriy Korobeynikov (UZB)6-3 6-1[H2H]
Q2Iskandar Karimov (UZB)Muhammadmustafo Abdurakhmonov ()6-3 6-0[H2H]
Q2Daniil Klimov (q) (GER)Amal Sultanbekov (UZB)6-2 6-4[H2H]
Q2Francesco Bessire (q) (ITA)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-4 6-1[H2H]
Q2Damir Makhmudov (KAZ)David Chelidze ()1-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Artsiom Bardzin (q) (BLR)Lucas Krainer (AUT)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Stepan Beresnev (RUS)Egor Noskin ()6-4 6-4[H2H]
Q2Sultan Narbekov (q) (KAZ)Sharobiddin Abzalov (UZB)6-3 4-0 ret.[H2H]
Q2Alexey Baryshev (RUS)Rostislav Galfinger ()6-2 6-4[H2H]
Q2Lukas Mugevicius (q) (LAT)MAIKEL Borg (NLD)6-1 7-5[H2H]
Q2Aliaksandr Prudnikau (BLR)Batyr Sapaev (UZB)6-4 7-5[H2H]
Q2Sardor Pulatov (UZB)Alibek Aidaraly ()4-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Alibek Aidaraly ()Danis Baybekov (UZB)7-6(3) 7-5[H2H]
Q3Zhan Skindzer (BLR)David Bagrinovskiy (UZB)7-5 7-5[H2H]
Q3Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)Krishna Teja Ankam (IND)2-6 6-0 6-2[H2H]
Q3Sanetulla Kutybaev (UZB)Adil Karimov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q3Muhammadmustafo Abdurakhmonov ()Tsimafei Basalyha (BLR)7-6(3) 6-4[H2H]
Q3Pavel Tsoy (UZB)Sundet Nagimetov (KAZ)6-1 6-3[H2H]
Q3Yerassyl Murat (KAZ)Dmitry Bezborodov ()6-1 6-4[H2H]
Q3Aliaksandr Prudnikau (BLR)Bekzat Usipbekov (KAZ)6-3 4-6 7-6(3)[H2H]
Q3Artsiom Bardzin (q) (BLR)Artur Kulibaba (LAT)2-6 6-1 6-2[H2H]
Q3Grigoriy Korobeynikov (UZB)Nick Broekhof (NLD)6-3 7-5[H2H]
Q3Damir Makhmudov (KAZ)Maksim Zubkou (BLR)7-6(6) 6-2[H2H]
Q3Lukas Mugevicius (q) (LAT)Mark Tryakshin ()6-3 6-3[H2H]
Q3Rostislav Galfinger ()Maksim Maslov ()6-1 6-0[H2H]
Q3Sultan Narbekov (q) (KAZ)Fariduni Hamid (TJK)6-2 3-0 ret.[H2H]
Q3Stepan Beresnev (RUS)Artem Zharkov ()6-2 6-0[H2H]
Q3Amal Sultanbekov (UZB)Luka Markovic ()6-2 6-1[H2H]