ATP Kazakhstan F7 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Kazakhstan F7 Futures Discussion!


Share This...


Kazakhstan F7 Futures Event Details:

2017-09-25Clay
IndoorKAZ
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Kazakhstan F7 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAttila Balazs (1) (HUN)Kimmer Coppejans (7) (BEL)6-1 6-2[H2H]
SFAttila Balazs (1) (HUN)Mohamed Safwat (4) (EGY)6-3 6-2[H2H]
SFKimmer Coppejans (7) (BEL)Enrique Lopez-Perez (6) (ESP)6-3 6-2[H2H]
QFAttila Balazs (1) (HUN)Tomislav Brkic (5) (BIH)6-1 6-3[H2H]
QFMohamed Safwat (4) (EGY)Vladyslav Manafov (8) (UKR)6-4 6-7(4) 6-2[H2H]
QFEnrique Lopez-Perez (6) (ESP)Dmitry Popko (2) (KAZ)6-0 6-4[H2H]
QFKimmer Coppejans (7) (BEL)Marco Trungelliti (3) (ARG)6-7(7) 6-3 6-4[H2H]
R16Attila Balazs (1) (HUN)Sergey Betov (BLR)7-5 6-1[H2H]
R16Tomislav Brkic (5) (BIH)Vladimir Uzhylovsky (UKR)6-2 1-0 ret.[H2H]
R16Mohamed Safwat (4) (EGY)George Tsivadze (q) (GEO)6-3 2-0 ret.[H2H]
R16Marco Trungelliti (3) (ARG)Vladimir Polyakov (q) ()5-7 6-3 6-2[H2H]
R16Enrique Lopez-Perez (6) (ESP)Denys Klok (UKR)6-2 6-1[H2H]
R16Vladyslav Manafov (8) (UKR)Ilya Vasilyev (RUS)6-1 7-6(3)[H2H]
R16Dmitry Popko (2) (KAZ)Roman Safiullin (RUS)6-2 6-3[H2H]
R16Kimmer Coppejans (7) (BEL)Saida'lo Saidkarimov (LL) (UZB)6-0 6-0[H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (UKR)Pavel Tsoy (q) (UZB)6-1 6-0[H2H]
R32Attila Balazs (1) (HUN)Roman Khassanov (WC) (KAZ)6-4 0-6 6-0[H2H]
R32Sergey Betov (BLR)Dostanbek Tashbulatov (WC) (KAZ)6-1 6-3[H2H]
R32Tomislav Brkic (5) (BIH)Mikhail Fufygin (RUS)6-2 3-6 6-3[H2H]
R32Mohamed Safwat (4) (EGY)Victor Baluda (q) (RUS)6-2 6-2[H2H]
R32Marco Trungelliti (3) (ARG)Sergey Fomin (q) (UZB)6-2 6-2[H2H]
R32Enrique Lopez-Perez (6) (ESP)Djurabeck Karimov (q) (UZB)6-2 7-5[H2H]
R32George Tsivadze (q) (GEO)Daniiar Duldaev (KGZ)6-0 6-4[H2H]
R32Vladimir Polyakov (q) ()Luca Margaroli (SUI)6-7(3) 7-6(4) 6-2[H2H]
R32Vladyslav Manafov (8) (UKR)Khumoun Sultanov (q) (UZB)6-0 6-0[H2H]
R32Dmitry Popko (2) (KAZ)Vladimir Ivanov (EST)6-3 5-7 6-3[H2H]
R32Kimmer Coppejans (7) (BEL)Sagadat Ayap (WC) (KAZ)6-1 6-0[H2H]
R32Roman Safiullin (RUS)Timur Maulenov (WC) (KAZ)6-4 6-1[H2H]
R32Ilya Vasilyev (RUS)Artem Smirnov (UKR)6-3 6-3[H2H]
R32Denys Klok (UKR)Gabor Borsos (q) (HUN)2-6 7-5 6-2[H2H]
R32Saida'lo Saidkarimov (LL) (UZB)Olexiy Kolisnyk (UKR)1-6 6-2 6-0[H2H]
Men's Doubles
FEnrique Lopez-Perez (ESP)
Marco Trungelliti (ARG)
Gabor Borsos (HUN)
Vladyslav Manafov (UKR)
6-2 6-3
SFEnrique Lopez-Perez (ESP)
Marco Trungelliti (ARG)
Luca Margaroli (SUI)
Mohamed Safwat (EGY)
6-4 4-6 10-6
SFGabor Borsos (HUN)
Vladyslav Manafov (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
3-6 6-3 10-7
QFArtem Smirnov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Olexiy Kolisnyk (UKR)
Vitalii Shcherba (UKR)
6-2 6-4
QFLuca Margaroli (SUI)
Mohamed Safwat (EGY)
Roman Khassanov (KAZ)
Ilya Vasilyev (RUS)
3-6 6-0 10-2
QFEnrique Lopez-Perez (ESP)
Marco Trungelliti (ARG)
Sergey Betov (BLR)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
6-1 6-3
QFGabor Borsos (HUN)
Vladyslav Manafov (UKR)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
George Tsivadze (GEO)
7-6(3) 6-4
R16Artem Smirnov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Rodion Pak (KAZ)
Dostanbek Tashbulatov (KAZ)
6-0 6-1
R16Luca Margaroli (SUI)
Mohamed Safwat (EGY)
Saida'lo Saidkarimov (UZB)
Pavel Tsoy (UZB)
6-2 7-6(3)
R16Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
George Tsivadze (GEO)
Sagadat Ayap (KAZ)
Timur Maulenov (KAZ)
7-6(1) 4-6 12-10
R16Enrique Lopez-Perez (ESP)
Marco Trungelliti (ARG)
Mikhail Fufygin (RUS)
Vladimir Ivanov (EST)
6-2 7-5
R16Sergey Betov (BLR)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Daniiar Duldaev (KGZ)
Khumoun Sultanov (UZB)
6-4 1-6 10-7
R16Olexiy Kolisnyk (UKR)
Vitalii Shcherba (UKR)
Sergey Fomin (UZB)
Grigoriy Lomakin (KAZ)
6-1 6-2
R16Gabor Borsos (HUN)
Vladyslav Manafov (UKR)
Sultan Narbekov (KAZ)
Malik Omarkhanov (KAZ)
6-2 6-1
R16Roman Khassanov (KAZ)
Ilya Vasilyev (RUS)
Tomislav Brkic (BIH)
Milan Radojkovic (_SR)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1George Tsivadze (q) (GEO)Sultan Narbekov (KAZ)7-5 6-3[H2H]
Q1Victor Baluda (q) (RUS)Milan Radojkovic (_SR)6-1 6-4[H2H]
Q1Gabor Borsos (q) (HUN)Vitalii Shcherba (UKR)6-4 6-0[H2H]
Q1Pavel Tsoy (q) (UZB)Dietrich Dernowski ()6-1 6-2[H2H]
Q1Vladimir Polyakov (q) ()Semen Pankin (RUS)6-2 7-5[H2H]
Q1Khumoun Sultanov (q) (UZB)Saida'lo Saidkarimov (LL) (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q1Djurabeck Karimov (q) (UZB)Sanetulla Kutybaev (UZB)6-1 6-0[H2H]
Q1Sergey Fomin (q) (UZB)Nikolay Kolobaev (RUS)6-1 6-7(5) 6-4[H2H]
Q2George Tsivadze (q) (GEO)Sardor Pulatov (UZB)6-4 6-0[H2H]
Q2Victor Baluda (q) (RUS)Mark Tryakshin ()6-2 6-0[H2H]
Q2Gabor Borsos (q) (HUN)Didal Didalov (KAZ)6-0 6-0[H2H]
Q2Pavel Tsoy (q) (UZB)Rodion Pak (KAZ)6-3 6-4[H2H]
Q2Vladimir Polyakov (q) ()Amal Sultanbekov (UZB)6-1 6-3[H2H]
Q2Sanetulla Kutybaev (UZB)Grigoriy Lomakin (KAZ)2-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Vitalii Shcherba (UKR)Vladislav Tasenkov ()6-4 6-2[H2H]
Q2Khumoun Sultanov (q) (UZB)Danis Baybekov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q2Djurabeck Karimov (q) (UZB)Khumoun Abdumalikov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q2Saida'lo Saidkarimov (LL) (UZB)Grigoriy Korobeynikov (UZB)6-1 6-1[H2H]
Q2Dietrich Dernowski ()Islom Anvarkhodjaev (UZB)6-1 6-1[H2H]
Q2Nikolay Kolobaev (RUS)Fariduni Hamid (TJK)7-5 6-3[H2H]
Q2Sergey Fomin (q) (UZB)Malik Omarkhanov (KAZ)6-2 6-2[H2H]
Q2Sultan Narbekov (KAZ)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)4-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Milan Radojkovic (_SR)Beibit Zhukayev (KAZ)2-6 7-6(5) 6-3[H2H]
Q2Semen Pankin (RUS)Sharobiddin Abzalov (UZB)6-3 6-4[H2H]
Q3Fariduni Hamid (TJK)Sundet Nagimetov (KAZ)6-4 6-2[H2H]
Q3Khumoun Abdumalikov (UZB)Damir Makhmudov (KAZ)3-6 6-4 6-3[H2H]
Q3Amal Sultanbekov (UZB)Abror Isakov (UZB)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Grigoriy Korobeynikov (UZB)Iskandar Karimov (UZB)6-3 6-1[H2H]
Q3Rodion Pak (KAZ)Adil Karimov (UZB)6-1 6-3[H2H]
Q3Sultan Narbekov (KAZ)Iliya Taranin ()6-1 7-6(0)[H2H]
Q3Beibit Zhukayev (KAZ)Pelle Boerma ()4-6 6-4 7-5[H2H]
Q3Semen Pankin (RUS)Kudratilla Shonigmatov ()6-1 6-1[H2H]
Q3Malik Omarkhanov (KAZ)Shokhrukh Gayratov (KAZ)6-3 6-4[H2H]
Q3Vladislav Tasenkov ()Jasur Yusupov (UZB)6-4 6-2[H2H]
Q3Mark Tryakshin ()Shokhrukh Abdumalikov (UZB)6-2 6-2[H2H]