ATP Kazakhstan F4 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Kazakhstan F4 Futures Discussion!


Share This...


Kazakhstan F4 Futures Event Details:

2018-04-16Clay
OutdoorKazakhstan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Kazakhstan F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDenis Yevseyev (5) (KAZ)Pavel Kotov (4) (RUS)7-5 6-1[H2H]
SFDenis Yevseyev (5) (KAZ)Grigoriy Lomakin (WC) (KAZ)7-5 6-2[H2H]
SFPavel Kotov (4) (RUS)Teimuraz Gabashvili (2WC) ()6-1 0-6 6-4[H2H]
QFGrigoriy Lomakin (WC) (KAZ)Bogdan Bobrov (RUS)7-6(11) 6-7(5) 7-6(4)[H2H]
QFPavel Kotov (4) (RUS)Artem Dubrivnyy (7) (RUS)4-6 6-3 6-3[H2H]
QFTeimuraz Gabashvili (2WC) ()Johan Nikles (SUI)6-4 6-4[H2H]
QFDenis Yevseyev (5) (KAZ)Ivan Gakhov (1) (RUS)6-7(1) 7-6(2) 6-2[H2H]
R16Johan Nikles (SUI)Ilya Vasilyev (8) (RUS)6-4 1-0 ret.[H2H]
R16Pavel Kotov (4) (RUS)Min-Kyu Song ()3-6 6-1 7-6(2)[H2H]
R16Grigoriy Lomakin (WC) (KAZ)George Tsivadze (GEO)7-5 2-6 7-6(3)[H2H]
R16Artem Dubrivnyy (7) (RUS)Richard Muzaev (RUS)5-1 ret.[H2H]
R16Denis Yevseyev (5) (KAZ)Matvey Minin (q) (RUS)6-0 6-2[H2H]
R16Ivan Gakhov (1) (RUS)Maksim Tikhomirov (USA)6-1 6-3[H2H]
R16Bogdan Bobrov (RUS)Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)5-7 6-4 6-2[H2H]
R16Teimuraz Gabashvili (2WC) ()Markos Kalovelonis (GRC)6-4 6-3[H2H]
R32Ilya Vasilyev (8) (RUS)Michal Dembek (POL)6-4 6-3[H2H]
R32George Tsivadze (GEO)Vazha Shubladze (q) (GEO)7-5 6-4[H2H]
R32Bogdan Bobrov (RUS)Vladislav Dubinsky (q) (RUS)3-6 6-2 6-1[H2H]
R32Artem Dubrivnyy (7) (RUS)Sergei Pogosian (q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Richard Muzaev (RUS)Daniil Klimov (LL) (GER)6-2 6-2[H2H]
R32Markos Kalovelonis (GRC)Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)7-6(3) 7-6(5)[H2H]
R32Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)Yan Sabanin (6) (RUS)6-1 7-6(4)[H2H]
R32Grigoriy Lomakin (WC) (KAZ)Anton Chekhov (LL) (RUS)6-4 6-2[H2H]
R32Min-Kyu Song ()Timur Khabibulin (WC) ()3-6 6-2 6-3[H2H]
R32Denis Yevseyev (5) (KAZ)Quentin Folliot (q) (FRA)7-5 6-4[H2H]
R32Maksim Tikhomirov (USA)Yan Bondarevskiy (q) (RUS)7-6(6) 7-6(5)[H2H]
R32Ivan Gakhov (1) (RUS)Vladimir Korolev (RUS)6-4 6-7(5) 7-5[H2H]
R32Johan Nikles (SUI)Oleksandr Bielinskyi (UKR)6-2 5-0 ret.[H2H]
R32Teimuraz Gabashvili (2WC) ()Sagadat Ayap (WC) (KAZ)6-3 2-6 6-3[H2H]
R32Matvey Minin (q) (RUS)Roman Khassanov (KAZ)6-4 6-2[H2H]
R32Pavel Kotov (4) (RUS)Denys Klok (UKR)6-2 6-1[H2H]
Men's Doubles
FAleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
Denys Klok (UKR)
Vladimir Korolev (RUS)
5-7 7-6(4) 10-6
SFAleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
Bogdan Bobrov (RUS)
Markos Kalovelonis (GRC)
2-6 7-6(8) 11-9
SFDenys Klok (UKR)
Vladimir Korolev (RUS)
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Maksim Tikhomirov (USA)
6-2 7-5
QFBogdan Bobrov (RUS)
Markos Kalovelonis (GRC)
Artem Dubrivnyy (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
6-4 7-6(3)
QFAleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
Anton Chekhov (RUS)
Quentin Folliot (FRA)
6-2 6-2
QFDenys Klok (UKR)
Vladimir Korolev (RUS)
Jae-Min Seol ()
Min-Kyu Song ()
6-3 4-6 10-4
QFMatvey Khomentovskiy (RUS)
Maksim Tikhomirov (USA)
Teimuraz Gabashvili ()
Grigoriy Lomakin (KAZ)
6-4 6-3
R16Denys Klok (UKR)
Vladimir Korolev (RUS)
Sagadat Ayap (KAZ)
George Tsivadze (GEO)
6-4 4-6 10-8
R16Jae-Min Seol ()
Min-Kyu Song ()
Oleksandr Bielinskyi (UKR)
Pavel Kotov (RUS)
6-2 6-2
R16Matvey Khomentovskiy (RUS)
Maksim Tikhomirov (USA)
Ivan Gakhov (RUS)
Roman Khassanov (KAZ)
6-3 6-2
R16Teimuraz Gabashvili ()
Grigoriy Lomakin (KAZ)
Vladislav Dubinsky (RUS)
Johan Nikles (SUI)
7-5 6-4
R16Aleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
Sergey Dorozhkin (RUS)
BULAT Galiev (RUS)
6-4 6-1
R16Anton Chekhov (RUS)
Quentin Folliot (FRA)
Yerassyl Murat (KAZ)
Sundet Nagimetov (KAZ)
6-3 4-6 10-7
R16Artem Dubrivnyy (RUS)
Yan Sabanin (RUS)
Timur Maulenov (KAZ)
Matvey Minin (RUS)
6-4 7-6(1)
R16Bogdan Bobrov (RUS)
Markos Kalovelonis (GRC)
Yan Bondarevskiy (RUS)
Daniil Klimov (GER)
6-4 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Quentin Folliot (q) (FRA)BULAT Galiev (RUS)6-0 4-6 6-3[H2H]
Q1Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)Daniil Klimov (LL) (GER)6-4 6-3[H2H]
Q1Vazha Shubladze (q) (GEO)Aleksandre Metreveli (GEO)5-4 ret.[H2H]
Q1Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Rafik Terzyan (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q1Yan Bondarevskiy (q) (RUS)Yahor Yatsyk (BLR)6-0 6-2[H2H]
Q1Sergei Pogosian (q) (RUS)Anton Chekhov (LL) (RUS)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q1Vladislav Dubinsky (q) (RUS)Sergey Dorozhkin (RUS)7-5 6-0[H2H]
Q1Matvey Minin (q) (RUS)Vadim Kutsenko (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q2Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)Sultan Narbekov (KAZ)6-3 6-4[H2H]
Q2Vadim Kutsenko (RUS)Jae-Min Seol ()6-2 6-3[H2H]
Q2Rafik Terzyan (RUS)Daniel Rabas (CZE)7-6(1) 6-1[H2H]
Q2Daniil Klimov (LL) (GER)Mark Tryakshin ()6-0 7-5[H2H]
Q2Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Loick Bruandet (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q2Yahor Yatsyk (BLR)Yusei Fukuoka (JPN)6-3 6-3[H2H]
Q2Yan Bondarevskiy (q) (RUS)Ramazan Nureev (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Quentin Folliot (q) (FRA)Alexander Guskov (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q2Vladislav Dubinsky (q) (RUS)Timur Maulenov (KAZ)6-4 6-4[H2H]
Q2Sergey Dorozhkin (RUS)Sundet Nagimetov (KAZ)6-0 6-1[H2H]
Q2Sergei Pogosian (q) (RUS)Maksim Zubkou (BLR)7-5 6-0[H2H]
Q2Anton Chekhov (LL) (RUS)Igor Timoshenko ()7-5 3-6 6-4[H2H]
Q2Matvey Minin (q) (RUS)Sergey Bolotov (RUS)7-6(8) 6-7(4) 6-1[H2H]
Q2BULAT Galiev (RUS)Yerassyl Murat (KAZ)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q2Vazha Shubladze (q) (GEO)Victor Gurevich (USA)6-4 6-0[H2H]
Q2Aleksandre Metreveli (GEO)Marek Semjan (SVK)6-4 7-6(7)[H2H]
Q3Sergey Bolotov (RUS)Maksim Maslov ()6-1 6-1[H2H]
Q3Rafik Terzyan (RUS)Dietrich Dernowski ()6-2 7-5[H2H]
Q3Igor Timoshenko ()Bekzat Usipbekov (KAZ)6-3 6-2[H2H]
Q3Mark Tryakshin ()Islom Anvarkhodjaev (UZB)6-0 6-1[H2H]
Q3Yusei Fukuoka (JPN)Tamerlan Kalkenov (KAZ)6-1 6-1[H2H]
Q3Ramazan Nureev (RUS)Temirlan Nauruzov (KAZ)6-0 6-0[H2H]
Q3Sultan Narbekov (KAZ)Aliaksandr Prudnikau (BLR)7-6(7) 6-3[H2H]
Q3Timur Maulenov (KAZ)Nikita Kashirin ()6-4 6-3[H2H]
Q3Loick Bruandet (FRA)Alexander Maltsev (RUS) ()6-1 6-1[H2H]
Q3Victor Gurevich (USA)Kudratilla Shonigmatov ()6-1 6-1[H2H]
Q3Vadim Kutsenko (RUS)Stepan Beresnev (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q3Maksim Zubkou (BLR)Damir Makhmudov (KAZ)6-4 4-6 7-6(4)[H2H]
Q3Sundet Nagimetov (KAZ)Bekzod Makhamadjanov ()6-0 6-0[H2H]
Q3Yerassyl Murat (KAZ)Arpit Sharma (IND)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Alexander Guskov (RUS)Fariduni Hamid (TJK)6-3 6-1[H2H]
Q3Aleksandre Metreveli (GEO)Vladislav Tasenkov ()6-4 6-1[H2H]