ATP Kazakhstan F3 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Kazakhstan F3 Futures Discussion!


Share This...


Kazakhstan F3 Futures Event Details:

2018-04-09Clay
OutdoorKazakhstan
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Kazakhstan F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDenis Yevseyev (6) (KAZ)Ivan Gakhov (1) (RUS)6-4 5-7 6-4[H2H]
SFDenis Yevseyev (6) (KAZ)Dzmitry Zhyrmont (2WC) (BLR)7-5 5-7 7-5[H2H]
SFIvan Gakhov (1) (RUS)Pavel Kotov (5) (RUS)6-0 6-3[H2H]
QFDenis Yevseyev (6) (KAZ)Min-Kyu Song ()1-6 7-5 7-6(2)[H2H]
QFDzmitry Zhyrmont (2WC) (BLR)Artem Dubrivnyy (RUS)3-6 6-4 6-1[H2H]
QFPavel Kotov (5) (RUS)Evgeny Tyurnev (3) (RUS)6-4 6-4[H2H]
QFIvan Gakhov (1) (RUS)Yan Sabanin (8) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R16Yan Sabanin (8) (RUS)Matvey Minin (q) (RUS)0-6 6-3 6-4[H2H]
R16Dzmitry Zhyrmont (2WC) (BLR)Johan Nikles (SUI)6-3 1-6 6-3[H2H]
R16Ivan Gakhov (1) (RUS)Bogdan Bobrov (RUS)7-5 6-2[H2H]
R16Pavel Kotov (5) (RUS)Denys Klok (UKR)6-3 6-4[H2H]
R16Artem Dubrivnyy (RUS)Michal Dembek (POL)6-1 6-3[H2H]
R16Evgeny Tyurnev (3) (RUS)Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)6-2 6-7(6) 6-4[H2H]
R16Min-Kyu Song ()Sanjar Fayziev (4) (UZB)6-3 7-5[H2H]
R16Denis Yevseyev (6) (KAZ)Vladimir Korolev (q) (RUS)6-1 6-3[H2H]
R32Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Pavel Tsoy (UZB)6-0 6-3[H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (2WC) (BLR)Timur Khabibulin ()6-1 6-2[H2H]
R32Denys Klok (UKR)Grigoriy Lomakin (WC) (KAZ)7-6(0) 6-0[H2H]
R32Artem Dubrivnyy (RUS)Yshai Oliel (7) (ISR)7-6(1) 6-2[H2H]
R32Sanjar Fayziev (4) (UZB)Daniil Klimov (q) (GER)6-2 6-2[H2H]
R32Vladimir Korolev (q) (RUS)Quentin Folliot (q) (FRA)6-1 6-3[H2H]
R32Ivan Gakhov (1) (RUS)Marek Semjan (q) (SVK)6-2 6-4[H2H]
R32Michal Dembek (POL)Ilya Vasilyev (RUS)6-2 6-3[H2H]
R32Denis Yevseyev (6) (KAZ)Roman Khassanov (KAZ)7-6(12) 6-2[H2H]
R32Min-Kyu Song ()Vladislav Dubinsky (q) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Johan Nikles (SUI)Sundet Nagimetov (WC) (KAZ)6-0 6-1[H2H]
R32Bogdan Bobrov (RUS)Oleksandr Bielinskyi (UKR)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Pavel Kotov (5) (RUS)Timur Maulenov (WC) (KAZ)6-1 6-1[H2H]
R32Yan Sabanin (8) (RUS)Sagadat Ayap (q) (KAZ)1-6 6-1 6-2[H2H]
R32Matvey Minin (q) (RUS)Vladimir Polyakov ()6-1 6-0[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (3) (RUS)Maksim Tikhomirov (USA)6-2 6-3[H2H]
Men's Doubles
FJae-Min Seol ()
Min-Kyu Song ()
Timur Khabibulin ()
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
7-5 6-3
SFJae-Min Seol ()
Min-Kyu Song ()
Aleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
6-4 7-6(4)
SFTimur Khabibulin ()
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Anton Chekhov (RUS)
Johan Nikles (SUI)
6-2 3-6 10-6
QFAleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
Michal Dembek (POL)
Marek Semjan (SVK)
6-3 6-1
QFAnton Chekhov (RUS)
Johan Nikles (SUI)
Ivan Kalinin (RUS)
Vladimir Korolev (RUS)
2-6 6-2 11-9
QFTimur Khabibulin ()
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Roman Khassanov (KAZ)
Ilya Vasilyev (RUS)
6-2 7-6(3)
QFJae-Min Seol ()
Min-Kyu Song ()
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
2-6 6-1 10-8
R16Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)
Pavel Tsoy (UZB)
6-4 7-6(6)
R16Timur Khabibulin ()
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
Sultan Narbekov (KAZ)
Bekzat Usipbekov (KAZ)
6-2 7-6(0)
R16Roman Khassanov (KAZ)
Ilya Vasilyev (RUS)
Sagadat Ayap (KAZ)
Grigoriy Lomakin (KAZ)
7-6(3) 7-5
R16Anton Chekhov (RUS)
Johan Nikles (SUI)
Oleksandr Bielinskyi (UKR)
Pavel Kotov (RUS)
6-3 3-6 10-7
R16Jae-Min Seol ()
Min-Kyu Song ()
Artem Dubrivnyy (RUS)
Denys Klok (UKR)
6-4 6-2
R16Ivan Kalinin (RUS)
Vladimir Korolev (RUS)
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Maksim Tikhomirov (USA)
7-6(4) 6-3
R16Michal Dembek (POL)
Marek Semjan (SVK)
Daniil Klimov (GER)
Timur Maulenov (KAZ)
6-3 6-4
R16Aleksandre Metreveli (GEO)
Denis Yevseyev (KAZ)
Vladimir Polyakov ()
Yan Sabanin (RUS)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vladimir Korolev (q) (RUS)Sergei Pogosian (RUS)6-4 5-7 7-5[H2H]
Q1Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Imanol LOPEZ Morillo (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q1Sagadat Ayap (q) (KAZ)Vadim Kutsenko (RUS)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q1Vladislav Dubinsky (q) (RUS)Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q1Quentin Folliot (q) (FRA)Alexander Pavlioutchenkov (RUS)6-4 7-5[H2H]
Q1Matvey Minin (q) (RUS)Anton Chekhov (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q1Marek Semjan (q) (SVK)Ivan Kalinin (RUS)6-4 6-2[H2H]
Q1Daniil Klimov (q) (GER)Yahor Yatsyk (BLR)6-3 6-4[H2H]
Q2Yahor Yatsyk (BLR)Damir Makhmudov (KAZ)6-1 6-0[H2H]
Q2Anton Chekhov (RUS)Kirill Kistanov ()6-2 6-1[H2H]
Q2Vladimir Korolev (q) (RUS)Arpit Sharma (IND)6-2 6-1[H2H]
Q2Sagadat Ayap (q) (KAZ)David Juras (SVK)6-4 6-4[H2H]
Q2Matvey Minin (q) (RUS)Jae-Min Seol ()6-1 6-2[H2H]
Q2Ivan Kalinin (RUS)Kudratilla Shonigmatov ()6-2 6-0[H2H]
Q2Marek Semjan (q) (SVK)Igor Timoshenko ()6-3 6-3[H2H]
Q2Vadim Kutsenko (RUS)Batyr Sapaev (UZB)6-4 6-3[H2H]
Q2Alexander Pavlioutchenkov (RUS)Dietrich Dernowski ()7-5 6-3[H2H]
Q2Imanol LOPEZ Morillo (ESP)Bekzat Usipbekov (KAZ)2-6 6-1 6-4[H2H]
Q2Daniil Klimov (q) (GER)Iskandar Karimov (UZB)6-3 6-4[H2H]
Q2Matvey Khomentovskiy (q) (RUS)Fariduni Hamid (TJK)6-1 6-1[H2H]
Q2Sergei Pogosian (RUS)Adil Karimov (UZB)6-3 7-6(6)[H2H]
Q2Vladislav Dubinsky (q) (RUS)Grigoriy Korobeynikov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q2Shonigmatjon Shofayziyev (UZB)Rafik Terzyan (RUS)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q2Quentin Folliot (q) (FRA)Daniel Rabas (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q3Matvey Minin (q) (RUS)Islom Anvarkhodjaev (UZB)6-0 6-1[H2H]
Q3Kudratilla Shonigmatov ()Ayubkhon Khasanov ()2-6 6-3 6-1[H2H]
Q3Bekzat Usipbekov (KAZ)Shokhrukh Abdumalikov (UZB)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q3Fariduni Hamid (TJK)Maksim Zubkou (BLR)6-3 6-4[H2H]
Q3Adil Karimov (UZB)Bekzod Makhamadjanov ()6-0 6-0[H2H]
Q3Arpit Sharma (IND)Sanetulla Kutybaev (UZB)6-3 6-2[H2H]
Q3Kirill Kistanov ()Temirlan Nauruzov (KAZ)7-6(3) 6-2[H2H]
Q3Iskandar Karimov (UZB)Alexander Maltsev (RUS) ()6-2 3-6 6-2[H2H]
Q3Damir Makhmudov (KAZ)Sardor Pulatov (UZB)7-5 3-6 6-4[H2H]
Q3David Juras (SVK)Victor Gurevich (USA)6-4 6-4[H2H]
Q3Vadim Kutsenko (RUS)Mark Tryakshin ()6-1 6-2[H2H]
Q3Dietrich Dernowski ()Danis Baybekov (UZB)6-0 7-6(5)[H2H]
Q3Quentin Folliot (q) (FRA)Sharobiddin Abzalov (UZB)6-3 6-4[H2H]
Q3Rafik Terzyan (RUS)Sultan Narbekov (KAZ)7-5 6-0[H2H]
Q3Grigoriy Korobeynikov (UZB)Yerassyl Murat (KAZ)6-3 6-1[H2H]
Q3Igor Timoshenko ()Maksim Maslov ()6-0 6-1[H2H]