ATP Italy F5 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Italy F5 Futures Discussion!


Share This...


Italy F5 Futures Event Details:

2017-03-20Clay
OutdoorItaly
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Italy F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarco Cecchinato (1) (ITA)Andrea Basso (ITA)6-4 6-1[H2H]
SFMarco Cecchinato (1) (ITA)Alexey Vatutin (6) (RUS)6-3 6-1[H2H]
SFAndrea Basso (ITA)Adrian Ungur (8) (ROU)6-3 6-4[H2H]
QFMarco Cecchinato (1) (ITA)Jacopo Stefanini (ITA)6-3 6-0[H2H]
QFAlexey Vatutin (6) (RUS)Marco Bortolotti (ITA)6-1 6-3[H2H]
QFAndrea Basso (ITA)Lorenzo Giustino (3) (ITA)3-6 6-4 7-5[H2H]
QFAdrian Ungur (8) (ROU)Viktor Galovic (ITA)6-4 6-4[H2H]
R16Marco Cecchinato (1) (ITA)Cristian Carli (ITA)6-2 7-6(0)[H2H]
R16Jacopo Stefanini (ITA)Salvatore Caruso (5) (ITA)6-3 6-2[H2H]
R16Marco Bortolotti (ITA)Filip Krajinovic (4) (SRB)6-2 7-6(3)[H2H]
R16Alexey Vatutin (6) (RUS)Nicolae Frunza (ROU)7-6(4) 7-5[H2H]
R16Andrea Basso (ITA)Dragos Dima (7) (ROU)6-3 4-6 6-4[H2H]
R16Lorenzo Giustino (3) (ITA)Reda El Amrani (MAR)3-6 7-5 6-4[H2H]
R16Adrian Ungur (8) (ROU)Antonio Campo (ITA)6-3 4-6 6-0[H2H]
R16Viktor Galovic (ITA)Stefanos Tsitsipas (2) (GRC)6-4 6-4[H2H]
R32Marco Cecchinato (1) (ITA)Giovanni Fonio (WC) (ITA)6-2 6-0[H2H]
R32Cristian Carli (ITA)Alexander Weis (WC) (ITA)6-3 6-2[H2H]
R32Jacopo Stefanini (ITA)Antonio Zucca (ITA)6-0 6-4[H2H]
R32Salvatore Caruso (5) (ITA)Antonio Massara (ITA)4-6 6-1 6-2[H2H]
R32Filip Krajinovic (4) (SRB)Marcin Gawron (POL)6-3 3-6 6-1[H2H]
R32Marco Bortolotti (ITA)Michal Schmid (CZE)6-3 7-5[H2H]
R32Nicolae Frunza (ROU)Giovanni Rizzuti (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Alexey Vatutin (6) (RUS)Riccardo Balzerani (WC) (ITA)6-3 6-4[H2H]
R32Dragos Dima (7) (ROU)Nicola Ghedin (ITA)6-1 6-2[H2H]
R32Andrea Basso (ITA)Raul Brancaccio (ITA)6-3 6-0[H2H]
R32Reda El Amrani (MAR)Juan Pablo Paz (ARG)6-3 6-2[H2H]
R32Lorenzo Giustino (3) (ITA)Francesco Ferrari (ITA)7-5 6-3[H2H]
R32Adrian Ungur (8) (ROU)Tommaso Gabrieli (ITA)7-6(7) 6-0[H2H]
R32Antonio Campo (ITA)Andrei Stefan Apostol (ROU)6-2 6-7(5) 6-2[H2H]
R32Viktor Galovic (ITA)Giorgio Portaluri (ITA)6-3 4-6 6-4[H2H]
R32Stefanos Tsitsipas (2) (GRC)Maxime Chazal (FRA)7-5 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAndrea Basso (ITA)
Viktor Galovic (ITA)
Dragos Dima (ROU)
Juan Pablo Paz (ARG)
6-4 6-4
SFDragos Dima (ROU)
Juan Pablo Paz (ARG)
Marcin Gawron (POL)
Michal Schmid (CZE)
6-2 7-6(5)
SFAndrea Basso (ITA)
Viktor Galovic (ITA)
Nicolae Frunza (2) (ROU)
Adrian Ungur (ROU)
6-0 3-6 10-7
QFMarcin Gawron (POL)
Michal Schmid (CZE)
Riccardo Balzerani (ITA)
Giovanni Fonio (ITA)
7-5 6-2
QFDragos Dima (ROU)
Juan Pablo Paz (ARG)
Antonio Campo (ITA)
Davide Della Tommasina (ITA)
7-6(4) 6-1
QFAndrea Basso (ITA)
Viktor Galovic (ITA)
Enrico Becuzzi (ITA)
Francesco Ferrari (ITA)
6-4 6-4
QFNicolae Frunza (2) (ROU)
Adrian Ungur (ROU)
Reda El Amrani (MAR)
Alexey Vatutin (RUS)
6-1 6-1
R16Riccardo Balzerani (ITA)
Giovanni Fonio (ITA)
Salvatore Caruso (1) (ITA)
Antonio Massara (ITA)
6-0 4-6 10-6
R16Marcin Gawron (POL)
Michal Schmid (CZE)
Nicola Ghedin (ITA)
Giorgio Portaluri (ITA)
6-4 2-6 10-8
R16Antonio Campo (ITA)
Davide Della Tommasina (ITA)
Marco Bortolotti (4) (ITA)
Tommaso Gabrieli (ITA)
7-6(8) 3-6 10-8
R16Dragos Dima (ROU)
Juan Pablo Paz (ARG)
luca Prevosto (ITA)
Alexander Weis (ITA)
4-6 6-3 10-6
R16Enrico Becuzzi (ITA)
Francesco Ferrari (ITA)
Cristian Carli (ITA)
Jacopo Stefanini (ITA)
6-2 2-6 15-13
R16Andrea Basso (ITA)
Viktor Galovic (ITA)
Maxime Chazal (3) (FRA)
Lorenzo Giustino (ITA)
6-2 3-6 10-5
R16Reda El Amrani (MAR)
Alexey Vatutin (RUS)
Raul Brancaccio (ITA)
Giovanni Rizzuti (ITA)
7-6(5) 6-0
R16Nicolae Frunza (2) (ROU)
Adrian Ungur (ROU)
Alessandro Ingarao (ITA)
Antonio Zucca (ITA)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrei Stefan Apostol (1) (ROU)Alessandro Ingarao (ITA)7-6(8) 6-1[H2H]
Q1Cristian Carli (2) (ITA)Bogdan Ionut Apostol (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q1Francesco Ferrari (3) (ITA)Filippo Mora (ITA)6-3 6-3[H2H]
Q1Antonio Campo (4) (ITA)Lorenzo Santini (ITA)6-0 6-3[H2H]
Q1Giovanni Rizzuti (5) (ITA)Edoardo Lamberti (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q1Antonio Zucca (6) (ITA)Nikolo CECCHI Boemi (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q1Tommaso Gabrieli (10) (ITA)luca Prevosto (7) (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q1Giorgio Portaluri (9) (ITA)Davide Della Tommasina (8) (ITA)2-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Andrei Stefan Apostol (1) (ROU)Tommaso Metti (ITA)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q2Alessandro Ingarao (ITA)David PEREZ Cremades (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q2Cristian Carli (2) (ITA)Giovanni Cozzolino (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q2Bogdan Ionut Apostol (ROU)Diego Morganti (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q2Francesco Ferrari (3) (ITA)Andrea Cugini (ITA)6-1 6-4[H2H]
Q2Filippo Mora (ITA)Giacomo Botticelli (ITA)7-6(7) 6-3[H2H]
Q2Antonio Campo (4) (ITA)Gennaro Orazzo (ITA)6-3 6-0[H2H]
Q2Lorenzo Santini (ITA)Davide Aschieri (ITA)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Giovanni Rizzuti (5) (ITA)Marcel Marlon Sudzum (NLD)6-0 6-1[H2H]
Q2Edoardo Lamberti (ITA)Davide Guerra (ITA)6-3 7-5[H2H]
Q2Antonio Zucca (6) (ITA)Jacopo Bartolini (ITA)6-4 6-1[H2H]
Q2Nikolo CECCHI Boemi (ITA)Fabio Santarossa (SUI)6-2 6-1[H2H]
Q2luca Prevosto (7) (ITA)Leonardo Mazzucchelli (ITA)6-0 6-3[H2H]
Q2Tommaso Gabrieli (10) (ITA)Marco Dessi (ITA)6-0 6-1[H2H]
Q2Davide Della Tommasina (8) (ITA)Federico Scara (ITA)4-6 6-0 6-1[H2H]
Q2Giorgio Portaluri (9) (ITA)Lorenzo Seroddi (WC) (ITA)6-0 6-2[H2H]
Q3Andrei Stefan Apostol (1) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Tommaso Metti (ITA)Enrico Becuzzi (ITA)6-1 6-2[H2H]
Q3UndecidedDavid PEREZ Cremades (ESP)Bye[H2H]
Q3UndecidedAlessandro Ingarao (ITA)Bye[H2H]
Q3Cristian Carli (2) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Giovanni Cozzolino (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Bogdan Ionut Apostol (ROU)Ludovico Scerrati (ITA)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3UndecidedDiego Morganti (ITA)Bye[H2H]
Q3Francesco Ferrari (3) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Andrea Cugini (ITA)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedFilippo Mora (ITA)Bye[H2H]
Q3UndecidedGiacomo Botticelli (ITA)Bye[H2H]
Q3Antonio Campo (4) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Gennaro Orazzo (ITA)Erik De Santis (ITA)6-2 6-1[H2H]
Q3UndecidedDavide Aschieri (ITA)Bye[H2H]
Q3UndecidedLorenzo Santini (ITA)Bye[H2H]
Q3Giovanni Rizzuti (5) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Marcel Marlon Sudzum (NLD)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedEdoardo Lamberti (ITA)Bye[H2H]
Q3UndecidedDavide Guerra (ITA)Bye[H2H]
Q3Antonio Zucca (6) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Jacopo Bartolini (ITA)Gianluca Vinci (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q3UndecidedNikolo CECCHI Boemi (ITA)Bye[H2H]
Q3UndecidedFabio Santarossa (SUI)Bye[H2H]
Q3luca Prevosto (7) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Leonardo Mazzucchelli (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Marco Dessi (ITA)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedTommaso Gabrieli (10) (ITA)Bye[H2H]
Q3Davide Della Tommasina (8) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Federico Scara (ITA)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedLorenzo Seroddi (WC) (ITA)Bye[H2H]
Q3UndecidedGiorgio Portaluri (9) (ITA)Bye[H2H]