ATP Israel F9 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Israel F9 Futures Discussion!


Share This...


Israel F9 Futures Event Details:

2017-06-05Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Guez (2) (FRA)Sam Barry (3) (IRL)7-5 7-5[H2H]
SFSam Barry (3) (IRL)Igor Smilansky (7) (ISR)3-2 Retired[H2H]
SFDavid Guez (2) (FRA)Antoine Escoffier (4) (FRA)7-5 6-4[H2H]
QFIgor Smilansky (7) (ISR)Jordan Hasson (ISR)7-5 6-7(6) 6-4[H2H]
QFSam Barry (3) (IRL)Mick Lescure (5) (FRA)7-6(7) 6-0[H2H]
QFAntoine Escoffier (4) (FRA)Mor Bulis (ISR)6-4 6-4[H2H]
QFDavid Guez (2) (FRA)Javier Pulgar-Garcia (ESP)6-3 6-1[H2H]
R16Jordan Hasson (ISR)Jaime Pulgar-Garcia (ESP)6-3 6-4[H2H]
R16Igor Smilansky (7) (ISR)Motvey Radionov (ISR)5-7 6-4 6-0[H2H]
R16Sam Barry (3) (IRL)Wilfredo Gonzalez ()6-3 3-6 6-2[H2H]
R16Mick Lescure (5) (FRA)Keivon Tabrizi (SUI)6-1 6-2[H2H]
R16Mor Bulis (ISR)Luca Gelhardt ()6-3 6-1[H2H]
R16Antoine Escoffier (4) (FRA)Orel Ovil (ISR)6-0 6-0[H2H]
R16Javier Pulgar-Garcia (ESP)Simeon Rossier (8) (SUI)2-6 6-2 7-6(2)[H2H]
R16David Guez (2) (FRA)Yasha Zemel (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Jaime Pulgar-Garcia (ESP)Edan Leshem (1) (ISR)4-6 6-2 7-5[H2H]
R32Jordan Hasson (ISR)Daniel Dudockin (ISR)7-5 6-4[H2H]
R32Motvey Radionov (ISR)Iftah Yavetz (WC) (ISR)6-3 6-0[H2H]
R32Igor Smilansky (7) (ISR)Nikolay Kolobaev (RUS)7-5 6-2[H2H]
R32Sam Barry (3) (IRL)Ram Kapach (ISR)6-4 6-1[H2H]
R32Wilfredo Gonzalez ()Alon Elia (ISR)6-3 4-6 6-1[H2H]
R32Keivon Tabrizi (SUI)Samuel Beren (WC) (USA)6-7(4) 6-3 6-1[H2H]
R32Mick Lescure (5) (FRA)Roee Benya (ISR)6-4 6-4[H2H]
R32Mor Bulis (ISR)Dekel Bar (6) (ISR)6-2 7-6(6)[H2H]
R32Luca Gelhardt ()Davide Albertoni (ITA)6-0 6-3[H2H]
R32Orel Ovil (ISR)Amit Gabreal (ISR)1-6 6-1 6-2[H2H]
R32Antoine Escoffier (4) (FRA)Omer Yeshaya (WC) (ISR)6-2 6-2[H2H]
R32Simeon Rossier (8) (SUI)Shahar Elbaz (ISR)6-7(6) 6-2 6-2[H2H]
R32Javier Pulgar-Garcia (ESP)Uri Hai Asidon (WC) (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Yasha Zemel (ISR)Itay Shpindler (ISR)6-4 6-4[H2H]
R32David Guez (2) (FRA)Yannai Barkai (ISR)4-6 6-4 6-1[H2H]
Men's Doubles
FAlon Elia (4) (ISR)
Antoine Escoffier (FRA)
David Guez (1) (FRA)
Mick Lescure (FRA)
6-3 7-6(5)
SFDavid Guez (1) (FRA)
Mick Lescure (FRA)
Jaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
6-2 6-2
SFAlon Elia (4) (ISR)
Antoine Escoffier (FRA)
Dekel Bar (2) (ISR)
Mor Bulis (ISR)
6-3 4-6 10-6
QFDavid Guez (1) (FRA)
Mick Lescure (FRA)
Samuel Beren (USA)
Igor Smilansky (ISR)
1-6 7-6(7) 10-6
QFJaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Edan Bakshi (WC) (ISR)
Aviv Ben Shabat (ISR)
6-4 7-5
QFAlon Elia (4) (ISR)
Antoine Escoffier (FRA)
Amit Gabreal (ISR)
Ram Kapach (ISR)
7-6(6) 6-3
QFDekel Bar (2) (ISR)
Mor Bulis (ISR)
Yannai Barkai (ISR)
Yasha Zemel (ISR)
6-2 4-6 10-6
R16David Guez (1) (FRA)
Mick Lescure (FRA)
Wilfredo Gonzalez ()
Nikolay Kolobaev (RUS)
7-5 6-2
R16Samuel Beren (USA)
Igor Smilansky (ISR)
Daniel Dudockin (ISR)
Itay Shpindler (ISR)
3-6 7-5 10-7
R16Jaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Simeon Rossier (SUI)
Keivon Tabrizi (SUI)
6-2 6-2
R16Edan Bakshi (WC) (ISR)
Aviv Ben Shabat (ISR)
Daniel Entelis (ISR)
Orel Ovil (ISR)
6-4 6-1
R16Amit Gabreal (ISR)
Ram Kapach (ISR)
Motvey Radionov (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
6-1 6-4
R16Alon Elia (4) (ISR)
Antoine Escoffier (FRA)
Eitan Dray (ISR)
Luca Gelhardt ()
6-4 6-3
R16Yannai Barkai (ISR)
Yasha Zemel (ISR)
Michael Boguslavsky (WC) (ISR)
Ofek Shaaf (ISR)
7-6(2) 6-3
R16Dekel Bar (2) (ISR)
Mor Bulis (ISR)
Ran Amar (WC) (ISR)
Iftah Yavetz (ISR)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sam Barry (1) (IRL)Ran Amar (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q1Ram Kapach (2) (ISR)Daniel Gorelik (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q1Motvey Radionov (3) (ISR)Ariel Ilarslan Russo (PAN)6-0 6-1[H2H]
Q1Yannai Barkai (4) (ISR)Yair Sarouk (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q1Keivon Tabrizi (5) (SUI)Rudy Richter ()3-6 6-2 6-3[H2H]
Q1Roee Benya (WC) (ISR)Itay Shpindler (6) (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q1Davide Albertoni (ITA)Netanel Alcabas (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q1Daniel Dudockin (8) (ISR)Lior Goldenberg (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Sam Barry (1) (IRL)Ofek Shaaf (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q2Ran Amar (ISR)Or Grinberg (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q2Ram Kapach (2) (ISR)Ofek Amoyal (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q2Daniel Gorelik (ISR)Yam Ziv (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Motvey Radionov (3) (ISR)Michael Boguslavsky (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q2Ariel Ilarslan Russo (PAN)Nicolas Ferrando (ARG)WO[H2H]
Q2Yannai Barkai (4) (ISR)Ran Derei (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q2Yair Sarouk (ISR)Aviv Ben Shabat (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q2Keivon Tabrizi (5) (SUI)Eitan Dray (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q2Rudy Richter ()Yaron Guberman (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Itay Shpindler (6) (ISR)Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)6-0 6-3[H2H]
Q2Roee Benya (WC) (ISR)Ido Zonder (ISR)6-1 7-6(1)[H2H]
Q2Netanel Alcabas (ISR)Edan Bakshi (7) (ISR)6-3 3-6 7-5[H2H]
Q2Davide Albertoni (ITA)Yotam Fux (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q2Daniel Dudockin (8) (ISR)Daniel Entelis (WC) (ISR)6-4 6-7(6) 6-0[H2H]
Q2Lior Goldenberg (ISR)Emmanuel Luria (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q3Sam Barry (1) (IRL)ByeBye[H2H]
Q3Ofek Shaaf (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Ran Amar (ISR)Guy Michelevitz (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3UndecidedOr Grinberg (ISR)Bye[H2H]
Q3Ram Kapach (2) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Ofek Amoyal (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Daniel Gorelik (ISR)Alexander Nuzhdov (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q3UndecidedYam Ziv (ISR)Bye[H2H]
Q3Motvey Radionov (3) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Michael Boguslavsky (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Nicolas Ferrando (ARG)Edan Ziv (ISR)6-2 7-6(1)[H2H]
Q3UndecidedAriel Ilarslan Russo (PAN)Bye[H2H]
Q3Yannai Barkai (4) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Ran Derei (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Yair Sarouk (ISR)Roy Ofer (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3UndecidedAviv Ben Shabat (ISR)Bye[H2H]
Q3Keivon Tabrizi (5) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Eitan Dray (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Rudy Richter ()Omer Touchmair (ISR)6-0 6-4[H2H]
Q3UndecidedYaron Guberman (ISR)Bye[H2H]
Q3Itay Shpindler (6) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Ighor HALMENSCHLAGER Reis (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Ido Zonder (ISR)Amit Kakon (ISR)7-6(2) 6-4[H2H]
Q3UndecidedRoee Benya (WC) (ISR)Bye[H2H]
Q3Edan Bakshi (7) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Netanel Alcabas (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Davide Albertoni (ITA)Idan Harel Gross (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3UndecidedYotam Fux (ISR)Bye[H2H]
Q3Daniel Dudockin (8) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Daniel Entelis (WC) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Emmanuel Luria (ISR)Helman Volkats (ISR)2-6 6-2 6-4[H2H]
Q3UndecidedLior Goldenberg (ISR)Bye[H2H]