ATP Israel F4 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Israel F4 Futures Discussion!


Share This...


Israel F4 Futures Event Details:

2011-05-16Hard
OutdoorRamat Hasharon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAmir Weintraub (1WC) (ISR)David Rice (3) (GBR)6-3 6-2 [H2H]
SFAmir Weintraub (1WC) (ISR)Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)6-3 Retired[H2H]
SFDavid Rice (3) (GBR)Michal Schmid (2) (CZE)6-3 3-6 6-1 [H2H]
QFAmir Weintraub (1WC) (ISR)Gilad Ben Zvi (7) (ISR)6-2 6-1 [H2H]
QFStanislav Poplavskyy (6) (UKR)Dekel Bar (Q) (ISR)6-3 6-2 [H2H]
QFDavid Rice (3) (GBR)Sean Thornley (5) (GBR)6-3 6-1 [H2H]
QFMichal Schmid (2) (CZE)Yann Minster (SUI)6-0 6-2 [H2H]
R16Amir Weintraub (1WC) (ISR)Tal Goldengoren (Q) (ISR)6-1 6-4 [H2H]
R16Gilad Ben Zvi (7) (ISR)Saar Steele (ISR)6-1 6-1 [H2H]
R16Dekel Bar (Q) (ISR)Roman Kutac (4) (CZE)7-6(5) 1-6 6-3 [H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)Bar Tzuf Botzer (WC) (ISR)7-5 6-3 [H2H]
R16Sean Thornley (5) (GBR)Igor Smilansky (ISR)6-1 6-2 [H2H]
R16David Rice (3) (GBR)Daniel Mcgrath (GBR)6-2 6-1 [H2H]
R16Yann Minster (SUI)Tal Eros (8) (ISR)4-6 7-5 6-1 [H2H]
R16Michal Schmid (2) (CZE)Tal Itzhaki (Q) (ISR)6-1 6-1 [H2H]
R32Amir Weintraub (1WC) (ISR)Ram Tepper (Q) (ISR)6-0 6-0 [H2H]
R32Tal Goldengoren (Q) (ISR)Eden Peleg (Q) (ISR)6-4 6-1 [H2H]
R32Saar Steele (ISR)Netanel Alcabas (Q) (ISR)6-1 6-3 [H2H]
R32Gilad Ben Zvi (7) (ISR)Charlie Cutler (USA)7-5 6-1 [H2H]
R32Roman Kutac (4) (CZE)Daniel Jacobi (ISR)6-3 6-4 [H2H]
R32Dekel Bar (Q) (ISR)Aviv Ben Shabat (ISR)6-0 6-3 [H2H]
R32Bar Tzuf Botzer (WC) (ISR)Marcus Weiglhofer (AUT)6-3 6-4 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)David Mushayev (Q) (ISR)6-3 6-0 [H2H]
R32Sean Thornley (5) (GBR)Or Ram-Harel (WC) (ISR)6-4 7-5 [H2H]
R32Igor Smilansky (ISR)Dor Belfer (ISR)6-1 7-5 [H2H]
R32Daniel Mcgrath (GBR)Alon Faiman (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32David Rice (3) (GBR)Benjamin Ezer (ISR)6-1 6-1 [H2H]
R32Tal Eros (8) (ISR)Emanuele Molina (ITA)7-6(8) 6-0 [H2H]
R32Yann Minster (SUI)Daniel Skripnik (WC) (ISR)6-2 6-0 [H2H]
R32Tal Itzhaki (Q) (ISR)Daniel Aleksandrov (Q) (ISR)7-5 6-2 [H2H]
R32Michal Schmid (2) (CZE)Manolis Glezos (GRE)6-4 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FDavid Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Tal Eros (3) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
3-6 6-3 [11-9]
SFDavid Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
David Baron (ISR)
Noam Okun (ISR)
6-1 6-0
SFTal Eros (3) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Dor Belfer (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
4-6 7-5 [10-4]
QFDavid Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Netanel Alcabas (WC) (ISR)
Simeon Branzberg (ISR)
6-4 7-6(2)
QFDavid Baron (ISR)
Noam Okun (ISR)
Guy Michelevitz (WC) (ISR)
Ram Tepper (ISR)
6-4 6-4
QFTal Eros (3) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Yann Minster (SUI)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
7-5 6-1
QFDor Belfer (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
Michal Schmid (2) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
6-0 6-1
R16David Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Eyal Cohen (ISR)
David Mushayev (ISR)
6-3 6-0
R16Netanel Alcabas (WC) (ISR)
Simeon Branzberg (ISR)
Artur Madzhar (RUS)
Marcus Weiglhofer (AUT)
6-7(8) 6-2 [10-4]
R16David Baron (ISR)
Noam Okun (ISR)
Manolis Glezos (GRE)
Yuriy Kovalenko (ISR)
6-4 6-1
R16Guy Michelevitz (WC) (ISR)
Ram Tepper (ISR)
Alon Elia (WC) (ISR)
Tal Goldengoren (ISR)
2-6 6-4 [10-7]
R16Yann Minster (SUI)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
5-7 6-3 [10-3]
R16Tal Eros (3) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Gilad Ben Zvi (ISR)
Saar Steele (ISR)
6-0 6-4
R16Dor Belfer (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
Eliran Dooyev (A) (ISR)
Or Ram-Harel (ISR)
7-5 6-7(5) [10-8]
R16Michal Schmid (2) (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Charlie Cutler (USA)
Spencer Feldman (USA)
7-5 7-6(2)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Netanel Alcabas (ISR)Anton Galkin (1) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q1Eden Peleg (ISR)Guy Michelevitz (ISR)1-6 6-4 6-3 [H2H]
Q1Ram Tepper (ISR)Daniel Tamir (ISR)7-5 6-0 [H2H]
Q1Tal Itzhaki (ISR)Yehonatan Kaufman (ISR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Tal Goldengoren (ISR)Genia Gamazov (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q1David Mushayev (ISR)Matan Shay Ganzi (ISR)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q1Dekel Bar (ISR)Spencer Feldman (WC) (USA)6-3 6-4 [H2H]
Q1Daniel Aleksandrov (ISR)Eyal Cohen (ISR)6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Anton Galkin (1) (RUS)Eitan Romem (ISR)6-4 6-0 [H2H]
Q2Netanel Alcabas (ISR)Yair Gal (ISR)7-5 7-6(7) [H2H]
Q2Eden Peleg (ISR)Ben Itzhak (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Guy Michelevitz (ISR)Yuval Barak (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Ram Tepper (ISR)Tom Ziv (ISR)6-0 7-6(2) [H2H]
Q2Daniel Tamir (ISR)Erez Abukasis (ISR)7-6(6) 5-7 6-1 [H2H]
Q2Tal Itzhaki (ISR)Simon Tasev (ISR)6-0 6-3 [H2H]
Q2Yehonatan Kaufman (ISR)Nir Shaked (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Genia Gamazov (ISR)Oran Reznik (ISR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Tal Goldengoren (ISR)Eliran Dooyev (ISR)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Matan Shay Ganzi (ISR)Nadav Attar (ISR)7-5 6-1 [H2H]
Q2David Mushayev (ISR)Aviv Darmon (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Spencer Feldman (WC) (USA)David Papis (ISR)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Dekel Bar (ISR)Noam Mazor (ISR)6-2 4-1 Retired[H2H]
Q2Eyal Cohen (ISR)Dmitry Surchenko (RUS)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q2Daniel Aleksandrov (ISR)Yuriy Kovalenko (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Anton Galkin (1) (RUS)Bye
Q3Eitan Romem (ISR)Bye
Q3Netanel Alcabas (ISR)Alon Elia (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Yair Gal (ISR)Bye
Q3Ben Itzhak (ISR)Bye
Q3Eden Peleg (ISR)Simeon Branzberg (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Yuval Barak (ISR)Bye
Q3Guy Michelevitz (ISR)Bye
Q3Ram Tepper (ISR)Bye
Q3Tom Ziv (ISR)Artur Madzhar (RUS)7-6(8) 6-1 [H2H]
Q3Erez Abukasis (ISR)Bye
Q3Daniel Tamir (ISR)Bye
Q3Simon Tasev (ISR)Bye
Q3Tal Itzhaki (ISR)Jordan Rozenfeld (USA)6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Yehonatan Kaufman (ISR)Bye
Q3Nir Shaked (ISR)Bye
Q3Oran Reznik (ISR)Bye
Q3Genia Gamazov (ISR)Gal Gutman (ISR)6-2 3-6 6-2 [H2H]
Q3Eliran Dooyev (ISR)Bye
Q3Tal Goldengoren (ISR)Bye
Q3Nadav Attar (ISR)Bye
Q3Matan Shay Ganzi (ISR)David Baron (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Aviv Darmon (ISR)Bye
Q3David Mushayev (ISR)Bye
Q3David Papis (ISR)Bye
Q3Spencer Feldman (WC) (USA)Bye
Q3Dekel Bar (ISR)Raphael Zwecker (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Noam Mazor (ISR)Bye
Q3Eyal Cohen (ISR)Bye
Q3Dmitry Surchenko (RUS)Orel Ovil (ISR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Daniel Aleksandrov (ISR)Anton Rabinov (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Yuriy Kovalenko (ISR)Bye


What's your opinion on the ATP Israel F4 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Israel F4 Futures?