ATP Israel F3 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Israel F3 Futures Discussion!


Share This...


Israel F3 Futures Event Details:

2018-03-19Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRoberto Marcora (6) (ITA)Yannick Vandenbulcke (1) (BEL)6-3 2-6 6-4[H2H]
SFYannick Vandenbulcke (1) (BEL)Harri Heliovaara (5) (FIN)6-2 6-2[H2H]
SFRoberto Marcora (6) (ITA)David Poljak (CZE)7-5 6-2[H2H]
QFRoberto Marcora (6) (ITA)Peter Kobelt (USA)6-7(5) 6-3 6-4[H2H]
QFDavid Poljak (CZE)Maxime Pauwels (BEL)6-0 6-2[H2H]
QFHarri Heliovaara (5) (FIN)Patrik Niklas-Salminen (FIN)6-3 6-0[H2H]
QFYannick Vandenbulcke (1) (BEL)Danylo Kalenichenko (7) (UKR)6-0 6-3[H2H]
R16Yannick Vandenbulcke (1) (BEL)Alon Elia (ISR)6-2 6-1[H2H]
R16David Poljak (CZE)Alexis Musialek (2) (FRA)6-0 6-1[H2H]
R16Maxime Pauwels (BEL)Ben Patael (8) (ISR)2-6 6-2 6-3[H2H]
R16Peter Kobelt (USA)Mor Bulis (3) (ISR)6-2 6-2[H2H]
R16Harri Heliovaara (5) (FIN)Nikolay Kolobaev (q) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Patrik Niklas-Salminen (FIN)Alexis Canter (q) (GBR)6-4 7-5[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (7) (UKR)Orel Ovil (q) (ISR)6-2 6-0[H2H]
R16Roberto Marcora (6) (ITA)Lucas Gerch (q) ()5-0 ret.[H2H]
R32Peter Kobelt (USA)Yannai Barkai (ISR)6-3 6-2[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (7) (UKR)Yshai Oliel (ISR)2-6 6-1 7-6(6)[H2H]
R32Maxime Pauwels (BEL)Yankel Zemel (q) (ISR)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Mor Bulis (3) (ISR)Collin Johns (USA)6-2 6-3[H2H]
R32Harri Heliovaara (5) (FIN)Emmanuel Luria (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
R32Alexis Canter (q) (GBR)Tyler Mercier (USA)6-3 6-1[H2H]
R32Ben Patael (8) (ISR)Ron Mansdorf (WC) (ISR)6-1 6-0[H2H]
R32Alon Elia (ISR)Omer Yeshaya (WC) (ISR)6-4 6-0[H2H]
R32Lucas Gerch (q) ()Simon Beaupain (q) (BEL)6-1 6-3[H2H]
R32Orel Ovil (q) (ISR)Gilad Tamar (WC) (ISR)6-2 6-0[H2H]
R32Alexis Musialek (2) (FRA)Vladislav Ivanov (q) (RUS)6-1 7-6(1)[H2H]
R32Patrik Niklas-Salminen (FIN)Matias Franco Descotte (4) (ARG)6-2 6-4[H2H]
R32Nikolay Kolobaev (q) (RUS)Jordan Hasson (ISR)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Yannick Vandenbulcke (1) (BEL)Vladimir Uzhylovsky (UKR)4-6 6-4 7-5[H2H]
R32David Poljak (CZE)Alexandr Chepelev (q) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Roberto Marcora (6) (ITA)Shahar Elbaz (ISR)6-3 3-6 6-1[H2H]
Men's Doubles
FDanylo Kalenichenko (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Harri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
7-5 6-3
SFHarri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Matias Franco Descotte (ARG)
Diego Matos (BRA)
7-5 6-3
SFDanylo Kalenichenko (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Alon Elia (ISR)
David Poljak (CZE)
1-6 6-3 10-7
QFDanylo Kalenichenko (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Shadi AL Tori (ISR)
Ori Maior (ISR)
6-1 6-4
QFAlon Elia (ISR)
David Poljak (CZE)
Peter Kobelt (USA)
Alexis Musialek (FRA)
w/o
QFMatias Franco Descotte (ARG)
Diego Matos (BRA)
Orel Ovil (ISR)
Yankel Zemel (ISR)
7-5 0-1 ret.
QFHarri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Shahar Elbaz (ISR)
6-3 6-0
R16Danylo Kalenichenko (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Emmanuel Luria (ISR)
Yair Sarouk (ISR)
6-0 6-2
R16Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Shahar Elbaz (ISR)
Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
6-3 6-4
R16Shadi AL Tori (ISR)
Ori Maior (ISR)
Tuval Barak (ISR)
Ido Zonder (ISR)
6-2 7-6(5)
R16Alon Elia (ISR)
David Poljak (CZE)
Roee Benya (ISR)
Lior Goldenberg (ISR)
w/o
R16Peter Kobelt (USA)
Alexis Musialek (FRA)
Yannai Barkai (ISR)
Collin Johns (USA)
6-2 6-1
R16Orel Ovil (ISR)
Yankel Zemel (ISR)
Omer Touchmair (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
6-3 6-1
R16Matias Franco Descotte (ARG)
Diego Matos (BRA)
Simon Beaupain (BEL)
Yannick Vandenbulcke (BEL)
6-3 7-6(5)
R16Harri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Alexey Aleshchev (RUS)
Tyler Mercier (USA)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Orel Ovil (q) (ISR)Tristan DA Lio (TUN)6-2 7-5[H2H]
Q1Vladislav Ivanov (q) (RUS)Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)4-6 7-6(9) 4-1 ret.[H2H]
Q1Yankel Zemel (q) (ISR)Nicolas Ferrando (ARG)6-2 6-3[H2H]
Q1Alexis Canter (q) (GBR)Alexey Aleshchev (RUS)7-6(3) 6-4[H2H]
Q1Lucas Gerch (q) ()Motvey Radionov (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q1Nikolay Kolobaev (q) (RUS)Roee Benya (ISR)7-6(3) 6-0[H2H]
Q1Simon Beaupain (q) (BEL)Christophe Nickels (LUX)6-3 6-2[H2H]
Q1Alexandr Chepelev (q) (RUS)Yair Sarouk (ISR)7-5 6-3[H2H]
Q2Alexis Canter (q) (GBR)Lior Goldenberg (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Nicolas Ferrando (ARG)Saar Rogovski ()6-2 6-2[H2H]
Q2Yankel Zemel (q) (ISR)Guy Michelevitz (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q2Vladislav Ivanov (q) (RUS)Edan Bakshi (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q2Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)Raz Haviv (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Tristan DA Lio (TUN)Ciprian Onufrei (ROU)6-1 6-4[H2H]
Q2Orel Ovil (q) (ISR)Ido Zonder (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q2Alexey Aleshchev (RUS)Aidan Talcott (USA)6-3 6-4[H2H]
Q2Lucas Gerch (q) ()Shahar Gabay (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q2Alexandr Chepelev (q) (RUS)Ron Klain (ISR)6-0 6-3[H2H]
Q2Yair Sarouk (ISR)Dor Gabay (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Simon Beaupain (q) (BEL)Ilya Filichev ()6-3 6-4[H2H]
Q2Christophe Nickels (LUX)Marco Mendes (AUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Roee Benya (ISR)Nevo Gabriely (ISR)7-6(4) 6-4[H2H]
Q2Nikolay Kolobaev (q) (RUS)Nir Vodavoz (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q2Motvey Radionov (ISR)Omer Touchmair (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Aidan Talcott (USA)Tuval Barak (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q3Lior Goldenberg (ISR)Edward Harwood (GBR)6-1 6-3[H2H]
Q3Nicolas Ferrando (ARG)Shadi AL Tori (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Saar Rogovski ()Ilya Dembinsky (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q3Guy Michelevitz (ISR)Amit Cohen (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Vladislav Ivanov (q) (RUS)Yam Bruhin (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Edan Bakshi (ISR)Guy Dagan (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q3Raz Haviv (ISR)Roy Ofer (ISR)6-0 6-3[H2H]
Q3Tristan DA Lio (TUN)Ori Maior (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Ciprian Onufrei (ROU)Daniel Sela ()6-3 6-3[H2H]
Q3Ido Zonder (ISR)Afik Lahav (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (RUS)George Goldhoff (USA)4-6 6-2 4-1 ret.[H2H]
Q3Shahar Gabay (ISR)Ronen Mashiach (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Ron Klain (ISR)Niv Zuckerman (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Dor Gabay (ISR)Mike Nathanel Engel (ISR)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q3Simon Beaupain (q) (BEL)Michael Boguslavsky (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q3Ilya Filichev ()Ben Donio ()6-0 6-2[H2H]
Q3Marco Mendes (AUS)Ran Derei (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Roee Benya (ISR)Diego Matos (BRA)5-7 7-6(4) 7-6(3)[H2H]
Q3Nevo Gabriely (ISR)Yam Ziv (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Nir Vodavoz (ISR)Dor Wertheimer (ISR)6-1 7-5[H2H]
Q3Motvey Radionov (ISR)Uri Vodavoz (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q3Omer Touchmair (ISR)Wassily Philip Leon Moritz (SUI)6-2 6-4[H2H]
Q3Alexandr Chepelev (q) (RUS)Harrison Lombe (AUS)3-6 6-3 6-2[H2H]