ATP Israel F2 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Israel F2 Futures Discussion!


Share This...


Israel F2 Futures Event Details:

2018-03-12Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FHarri Heliovaara (8) (FIN)Yshai Oliel (ISR)6-1 6-3[H2H]
SFHarri Heliovaara (8) (FIN)Alexis Musialek (5) (FRA)6-1 6-1[H2H]
SFYshai Oliel (ISR)Matias Franco Descotte (7) (ARG)6-4 6-4[H2H]
QFMatias Franco Descotte (7) (ARG)Danylo Kalenichenko (UKR)6-2 6-2[H2H]
QFAlexis Musialek (5) (FRA)Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)6-4 6-0[H2H]
QFHarri Heliovaara (8) (FIN)Ben Patael (ISR)6-4 6-3[H2H]
QFYshai Oliel (ISR)Roberto Marcora (ITA)7-6(2) 6-1[H2H]
R16Yshai Oliel (ISR)George Goldhoff (q) (USA)6-7(2) 6-1 6-1[H2H]
R16Ben Patael (ISR)Marat Deviatiarov (UKR)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Harri Heliovaara (8) (FIN)Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)6-2 6-3[H2H]
R16Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)Gianluca Mager (4) (ITA)7-5 3-6 7-6(5)[H2H]
R16Alexis Musialek (5) (FRA)Yannai Barkai (WC) (ISR)6-2 6-3[H2H]
R16Roberto Marcora (ITA)Alessandro Bega (1) (ITA)7-5 6-2[H2H]
R16Matias Franco Descotte (7) (ARG)Alexey Aleshchev (q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R16Danylo Kalenichenko (UKR)Yannick Vandenbulcke (3) (BEL)3-6 6-4 7-6(2)[H2H]
R32Matias Franco Descotte (7) (ARG)Alexis Canter (q) (GBR)6-3 4-6 6-2[H2H]
R32Yannai Barkai (WC) (ISR)Motvey Radionov (LL) (ISR)6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Harri Heliovaara (8) (FIN)Yankel Zemel (WC) (ISR)6-3 6-4[H2H]
R32Alexis Musialek (5) (FRA)Shahar Elbaz (WC) (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Roberto Marcora (ITA)Matteo Martineau (FRA)7-5 6-3[H2H]
R32Yannick Vandenbulcke (3) (BEL)Vladimir Uzhylovsky (UKR)6-3 6-3[H2H]
R32Danylo Kalenichenko (UKR)Maxime Pauwels (BEL)6-1 3-6 6-3[H2H]
R32Gianluca Mager (4) (ITA)Jordan Hasson (ISR)6-4 6-2[H2H]
R32Alexey Aleshchev (q) (RUS)Roee Benya (WC) (ISR)6-3 7-6(4)[H2H]
R32Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)Orel Ovil (q) (ISR)6-3 6-2[H2H]
R32Alessandro Bega (1) (ITA)Alon Elia (ISR)6-4 6-1[H2H]
R32Marat Deviatiarov (UKR)Boy Westerhof (2) (NLD)6-4 6-1[H2H]
R32Yshai Oliel (ISR)David Poljak (CZE)6-4 6-3[H2H]
R32George Goldhoff (q) (USA)Mor Bulis (6) (ISR)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Ben Patael (ISR)Tommaso Metti (q) (ITA)6-1 6-4[H2H]
R32Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)Lucas Gerch (q) ()6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FHarri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Marat Deviatiarov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
6-3 6-2
SFHarri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Danylo Kalenichenko (UKR)
David Poljak (CZE)
7-6(6) 6-1
SFMarat Deviatiarov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Alessandro Bega (ITA)
Gianluca Mager (ITA)
w/o
QFHarri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Alexis Musialek (FRA)
6-4 6-1
QFDanylo Kalenichenko (UKR)
David Poljak (CZE)
Tristan DA Lio (TUN)
Boy Westerhof (NLD)
7-6(6) 6-1
QFAlessandro Bega (ITA)
Gianluca Mager (ITA)
Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
6-4 6-4
QFMarat Deviatiarov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Roee Benya (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
6-2 6-0
R16Harri Heliovaara (FIN)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Simon Beaupain (BEL)
Yannick Vandenbulcke (BEL)
6-1 6-2
R16Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Alexis Musialek (FRA)
Marc Garcia-Roman (ESP)
Harrison Lombe (AUS)
4-6 7-6(3) 10-6
R16Danylo Kalenichenko (UKR)
David Poljak (CZE)
Edan Bakshi (ISR)
Emmanuel Luria (ISR)
6-1 6-1
R16Tristan DA Lio (TUN)
Boy Westerhof (NLD)
Orel Ovil (ISR)
Yankel Zemel (ISR)
3-6 6-4 11-9
R16Alessandro Bega (ITA)
Gianluca Mager (ITA)
Yannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
7-6(6) 6-0
R16Roee Benya (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
Alexis Canter (GBR)
Shahar Elbaz (ISR)
3-6 7-5 13-11
R16Marat Deviatiarov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Matias Franco Descotte (ARG)
Yshai Oliel (ISR)
7-6(6) 6-1
R16Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
Tyler Mercier (USA)
Gilad Tamar (ISR)
7-6(4) 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1George Goldhoff (q) (USA)Ran Amar (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q1Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)Davide Albertoni (ITA)6-2 6-0[H2H]
Q1Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)Simon Beaupain (BEL)7-6(4) 6-4[H2H]
Q1Alexey Aleshchev (q) (RUS)Gilad Tamar (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q1Orel Ovil (q) (ISR)Nikolay Kolobaev (RUS)3-6 7-5 6-3[H2H]
Q1Tommaso Metti (q) (ITA)Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)7-6(4) 3-6 7-6(3)[H2H]
Q1Alexis Canter (q) (GBR)Alexandr Chepelev (RUS)6-1 4-0 ret.[H2H]
Q1Lucas Gerch (q) ()Motvey Radionov (LL) (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q2Simon Beaupain (BEL)Dor Wertheimer (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q2Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)Nir Vodavoz (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Lucas Gerch (q) ()Vladislav Ivanov (RUS)7-6(0) 6-0[H2H]
Q2Davide Albertoni (ITA)Emmanuel Luria (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q2Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)Marco Mendes (AUS)6-0 6-1[H2H]
Q2Ran Amar (ISR)Nicolas Ferrando (ARG)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q2George Goldhoff (q) (USA)Tyler Mercier (USA)6-3 6-4[H2H]
Q2Gilad Tamar (ISR)Ran Derei (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q2Alexey Aleshchev (q) (RUS)Yair Sarouk (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q2Motvey Radionov (LL) (ISR)Mike Nathanel Engel (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q2Alexandr Chepelev (RUS)Christophe Nickels (LUX)6-3 6-3[H2H]
Q2Alexis Canter (q) (GBR)Ugo Blanchet (FRA)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q2Tommaso Metti (q) (ITA)Omer Yeshaya (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q2Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)Uri Vodavoz (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Nikolay Kolobaev (RUS)Ilya Filichev ()6-1 6-2[H2H]
Q2Orel Ovil (q) (ISR)Itamar Lavie (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Yair Sarouk (ISR)Lior Goldenberg (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (q) (RUS)Omer Touchmair (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Ran Derei (ISR)Daniel Sela ()4-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Gilad Tamar (ISR)Collin Johns (USA)4-0 ret.[H2H]
Q3Davide Albertoni (ITA)Harrison Lombe (AUS)7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Emmanuel Luria (ISR)Edan Bakshi (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Marco Mendes (AUS)Ron Cohen ()6-2 2-6 6-2[H2H]
Q3Simon Beaupain (BEL)Tristan DA Lio (TUN)6-2 6-3[H2H]
Q3Dor Wertheimer (ISR)Raz Haviv (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Nir Vodavoz (ISR)Ilya Dembinsky (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Nicolas Ferrando (ARG)Saar Rogovski ()6-2 6-3[H2H]
Q3Ran Amar (ISR)Rudy Richter ()6-4 6-4[H2H]
Q3George Goldhoff (q) (USA)Aidan Talcott (USA)6-3 6-4[H2H]
Q3Orel Ovil (q) (ISR)Edward Harwood (GBR)6-1 7-5[H2H]
Q3Itamar Lavie (ISR)Roy Ofer (ISR)6-4 6-0[H2H]
Q3Ilya Filichev ()Yam Ziv (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Mike Nathanel Engel (ISR)Ronen Mashiach (ISR)7-6(5) 2-6 6-3[H2H]
Q3Vladislav Ivanov (RUS)Guy Michelevitz (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Lucas Gerch (q) ()Ofek Amoyal (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Christophe Nickels (LUX)Michael Boguslavsky (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Alexandr Chepelev (RUS)Shahar Gabay (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Ugo Blanchet (FRA)Niv Zuckerman (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Alexis Canter (q) (GBR)Ori Maior (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Omer Yeshaya (ISR)Ron Klain (ISR)1-6 6-4 6-1[H2H]
Q3Tommaso Metti (q) (ITA)Ron Mansdorf (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Afik Lahav (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)Ariel Ilarslan Russo (PAN)6-1 6-0[H2H]
Q3Nikolay Kolobaev (RUS)Ciprian Onufrei (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q3Motvey Radionov (LL) (ISR)Amit Cohen (ISR)6-3 6-1[H2H]