ATP Israel F2 Futures Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Israel F2 Futures Discussion!


Share This...


Israel F2 Futures Event Details:

1999-03-15Hard
OutdoorAshkelon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNoam Behr (3) (ISR)Oren Motevassel (2) (USA)6-3 7-6[H2H]
SFNoam Behr (3) (ISR)Eyal Erlich (ISR)6-4 6-1[H2H]
SFOren Motevassel (2) (USA)Ofer Sela (4) (ISR)6-1 6-4[H2H]
QFEyal Erlich (ISR)Kalle Flygt (7) (SWE)6-2 6-3[H2H]
QFNoam Behr (3) (ISR)Nir Welgreen (6) (ISR)7-6 5-7 6-4[H2H]
QFOfer Sela (4) (ISR)Andrei Rybalko (UKR)6-1 7-5[H2H]
QFOren Motevassel (2) (USA)Kristian Pless (Q) (DNK)3-6 6-2 6-1[H2H]
R16Eyal Erlich (ISR)Harel Levy (1) (ISR)6-2 6-3[H2H]
R16Kalle Flygt (7) (SWE)Michael Kogan (ISR)7-5 2-6 6-4[H2H]
R16Noam Behr (3) (ISR)Igor Kornienko (RUS)6-0 6-2[H2H]
R16Nir Welgreen (6) (ISR)Valentino Pest (Q) (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Andrei Rybalko (UKR)Patrik Fredriksson (5) (SWE)7-5 7-5[H2H]
R16Ofer Sela (4) (ISR)Gordon Bergraaf (Q) (NLD)6-4 7-6[H2H]
R16Kristian Pless (Q) (DNK)Amir Hadad (8) (ISR)7-6 6-4[H2H]
R16Oren Motevassel (2) (USA)Yves Allegro (SUI)6-4 6-2[H2H]
R32Harel Levy (1) (ISR)Barry Fulcher (Q) ()6-4 6-2[H2H]
R32Eyal Erlich (ISR)Jonathan Erlich (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Michael Kogan (ISR)Marc Merry (NLD)6-4 7-6[H2H]
R32Kalle Flygt (7) (SWE)Adolf Musil (CZE)3-0 Retired[H2H]
R32Noam Behr (3) (ISR)James Davidson (Q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Igor Kornienko (RUS)Dan Hanegby (WC) (ISR)6-3 6-1[H2H]
R32Valentino Pest (Q) (GER)Jan Krejci (CZE)3-6 6-2 6-4[H2H]
R32Nir Welgreen (6) (ISR)Lior Dahan (ISR)4-6 6-0 6-2[H2H]
R32Patrik Fredriksson (5) (SWE)Jan-Ralph Brandt (GER)4-6 6-3 6-1[H2H]
R32Andrei Rybalko (UKR)Raviv Weidenfeld (Q) (ISR)6-7 6-3 6-4[H2H]
R32Gordon Bergraaf (Q) (NLD)Tomer Suissa (WC) (ISR)6-1 6-2[H2H]
R32Ofer Sela (4) (ISR)Alexander Shvets (BLR)7-6 7-5[H2H]
R32Amir Hadad (8) (ISR)Roei Schnaider (WC) (ISR)6-3 6-4[H2H]
R32Kristian Pless (Q) (DNK)Jun Kato (Q) (JPN)6-3 6-2[H2H]
R32Yves Allegro (SUI)Tomer Dank (WC) (ISR)4-6 6-4 6-3[H2H]
R32Oren Motevassel (2) (USA)Balazs Veress (Q) (HUN)6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles
FEyal Erlich (2) (ISR)
Jonathan Erlich (ISR)
Amir Hadad (1) (ISR)
Harel Levy (ISR)
6-4 6-2
SFAmir Hadad (1) (ISR)
Harel Levy (ISR)
Yves Allegro (4) (SUI)
Jan-Ralph Brandt (GER)
6-3 6-3
SFEyal Erlich (2) (ISR)
Jonathan Erlich (ISR)
Michael Kogan (3) (ISR)
Ofer Sela (ISR)
6-0 6-4
QFAmir Hadad (1) (ISR)
Harel Levy (ISR)
Sergei Samoseiko (WC) (BLR)
Sergey Vassine (BLR)
6-2 6-3
QFYves Allegro (4) (SUI)
Jan-Ralph Brandt (GER)
Kalle Flygt (SWE)
Patrik Fredriksson (SWE)
6-0 6-4
QFMichael Kogan (3) (ISR)
Ofer Sela (ISR)
Andrei Rybalko (UKR)
Alexander Shvets (BLR)
6-4 6-2
QFEyal Erlich (2) (ISR)
Jonathan Erlich (ISR)
James Davidson ()
Marc Merry (NLD)
6-1 7-6
R16Amir Hadad (1) (ISR)
Harel Levy (ISR)
Lior Dahan (ISR)
Ari Strasberg (ISR)
6-2 6-2
R16Sergei Samoseiko (WC) (BLR)
Sergey Vassine (BLR)
Dan Hanegby (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
6-0 7-5
R16Yves Allegro (4) (SUI)
Jan-Ralph Brandt (GER)
Adolf Musil (CZE)
Jiri Svoboda (CZE)
7-6 Retired
R16Kalle Flygt (SWE)
Patrik Fredriksson (SWE)
Jun Kato (JPN)
Valentino Pest (GER)
6-1 6-1
R16Andrei Rybalko (UKR)
Alexander Shvets (BLR)
Jakub Hasek (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
6-3 6-2
R16Michael Kogan (3) (ISR)
Ofer Sela (ISR)
Matan Shitrit (WC) (ISR)
Roy Wertheimer (ISR)
6-1 6-2
R16James Davidson ()
Marc Merry (NLD)
Saar Steele (WC) (ISR)
Dor Wertheimer (ISR)
6-1 6-2
R16Eyal Erlich (2) (ISR)
Jonathan Erlich (ISR)
Bobbie Altelaar (NLD)
Gordon Bergraaf (NLD)
7-5 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Raviv Weidenfeld (1) (ISR)Ari Strasberg (16) (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q1Gordon Bergraaf (2) (NLD)Jakub Hasek (15) (CZE)6-2 6-4[H2H]
Q1Balazs Veress (3) (HUN)Dominic Boulet (13) (CAN)6-2 6-4[H2H]
Q1Barry Fulcher (14) ()Nick Weal (4) ()4-6 1-4 Retired[H2H]
Q1Kristian Pless (5) (DNK)Josef Nesticky (12) (CZE)7-5 6-2[H2H]
Q1James Davidson (6) ()Sergei Samoseiko (11) (BLR)5-7 6-3 7-5[H2H]
Q1Jun Kato (7) (JPN)Bobbie Altelaar (NLD)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q1Valentino Pest (8) (GER)Sergey Vassine (9) (BLR)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Raviv Weidenfeld (1) (ISR)Roy Wertheimer (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q2Ari Strasberg (16) (ISR)Arne Kreitz (GER)6-2 6-1[H2H]
Q2Gordon Bergraaf (2) (NLD)Orest Tereshchuk (UKR)7-6 2-6 6-3[H2H]
Q2Jakub Hasek (15) (CZE)Meir Deri (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Balazs Veress (3) (HUN)Asaf Cohen (WC) (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Dominic Boulet (13) (CAN)Erez Zari (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Nick Weal (4) ()Libor Bastl (CZE)4-6 7-6 6-2[H2H]
Q2Barry Fulcher (14) ()Aviram Salomon (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q2Kristian Pless (5) (DNK)Oren Ben Zakein (ISR)2-0 Retired[H2H]
Q2Josef Nesticky (12) (CZE)Moti Maaravi (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q2James Davidson (6) ()Oded Teig (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q2Sergei Samoseiko (11) (BLR)Liran Kling (WC) (ISR)4-6 6-0 3-0 Retired[H2H]
Q2Jun Kato (7) (JPN)Tal Meir (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q2Bobbie Altelaar (NLD)Igor Brukner (10) (CZE)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Valentino Pest (8) (GER)Harel Srugo (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q2Sergey Vassine (9) (BLR)Wayne Arde (WC) ()6-3 6-1[H2H]
Q3Raviv Weidenfeld (1) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Roy Wertheimer (ISR)Amit Inbar (WC) (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Arne Kreitz (GER)Michael Lasser (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Ari Strasberg (16) (ISR)Jiri Svoboda (CZE)5-7 6-3 6-1[H2H]
Q3Gordon Bergraaf (2) (NLD)Mordechai Eisikovits (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Orest Tereshchuk (UKR)Markus Kanellos (AUT)6-3 6-2[H2H]
Q3Meir Deri (ISR)Mosche Levy (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Jakub Hasek (15) (CZE)Jaroslav Bulant (CZE)6-4 2-6 1-0 Retired[H2H]
Q3Balazs Veress (3) (HUN)Roy Shafir (ISR)6-1 2-1 Retired[H2H]
Q3Asaf Cohen (WC) (ISR)Saar Steele (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q3Erez Zari (ISR)Steven Willekes ()6-0 6-2[H2H]
Q3Dominic Boulet (13) (CAN)Lior Kristal (ISR)3-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Nick Weal (4) ()Dor Wertheimer (WC) (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Libor Bastl (CZE)Amir Ronen (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Aviram Salomon (ISR)Peter Kozeschnik (AUT)6-7 6-1 6-0[H2H]
Q3Barry Fulcher (14) ()Michael Gutfeld (ISR)6-0 6-4[H2H]
Q3Kristian Pless (5) (DNK)Ori Tagrin (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Oren Ben Zakein (ISR)Eran Dank (WC) (ISR)6-3 7-6[H2H]
Q3Moti Maaravi (ISR)Itzik Dooyev (ISR)7-5 6-3[H2H]
Q3Josef Nesticky (12) (CZE)Srdjan Djordjevic ()6-1 6-1[H2H]
Q3James Davidson (6) ()Or Dekel (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q3Oded Teig (ISR)Roy Sichel (ISR)6-3 1-6 6-1[H2H]
Q3Liran Kling (WC) (ISR)Matan Shitrit (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q3Sergei Samoseiko (11) (BLR)Israel Hanoch (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Jun Kato (7) (JPN)Maor Zirkin (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Tal Meir (ISR)Omer Abramovich (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Bobbie Altelaar (NLD)Raviv Volkovitzky (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Igor Brukner (10) (CZE)Eliran Dooyev (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Valentino Pest (8) (GER)Asaf Yamin (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Harel Srugo (ISR)Idan Rosenberg (ISR)6-1 2-6 6-2[H2H]
Q3Wayne Arde (WC) ()Dori Sadovnik (ISR)6-3 7-6[H2H]
Q3Sergey Vassine (9) (BLR)Elad Stern (ISR)6-3 7-6[H2H]