ATP Israel F1 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Israel F1 Futures Discussion!


Share This...


Israel F1 Futures Event Details:

2018-03-05Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Poljak (CZE)Alessandro Bega (2) (ITA)7-5 6-4[H2H]
SFDavid Poljak (CZE)Yannick Mertens (1) (BEL)6-4 5-1 ret.[H2H]
SFAlessandro Bega (2) (ITA)Yannick Vandenbulcke (4) (BEL)6-3 4-6 6-1[H2H]
QFAlessandro Bega (2) (ITA)Alexis Musialek (6) (FRA)6-2 6-0[H2H]
QFDavid Poljak (CZE)Boy Westerhof (3) (NLD)5-7 7-6(4) 6-4[H2H]
QFYannick Vandenbulcke (4) (BEL)Yannai Barkai (q) (ISR)6-3 6-0[H2H]
QFYannick Mertens (1) (BEL)Gianluca Mager (5) (ITA)7-5 6-3[H2H]
R16Gianluca Mager (5) (ITA)Bar Tzuf Botzer (PR) (ISR)6-2 2-6 7-6(4)[H2H]
R16Yannick Mertens (1) (BEL)Nicolas Ferrando (LL) (ARG)6-2 6-2[H2H]
R16Yannai Barkai (q) (ISR)Vladimir Uzhylovsky (UKR)5-3 ret.[H2H]
R16David Poljak (CZE)Tyler Mercier (q) (USA)6-3 6-3[H2H]
R16Alessandro Bega (2) (ITA)Matias Franco Descotte (ARG)6-2 6-2[H2H]
R16Alexis Musialek (6) (FRA)Marat Deviatiarov (UKR)6-2 6-2[H2H]
R16Yannick Vandenbulcke (4) (BEL)Matteo Martineau (FRA)0-6 6-4 6-4[H2H]
R16Boy Westerhof (3) (NLD)Shahar Elbaz (LL) (ISR)6-3 6-4[H2H]
R32David Poljak (CZE)Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Yannick Mertens (1) (BEL)Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)6-3 6-3[H2H]
R32Alessandro Bega (2) (ITA)Nir Vodavoz (WC) (ISR)6-2 6-2[H2H]
R32Yannick Vandenbulcke (4) (BEL)Collin Johns (q) (USA)6-0 6-3[H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (UKR)Lior Goldenberg (WC) (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Tyler Mercier (q) (USA)Niels Desein (7) (BEL)6-3 7-6(9)[H2H]
R32Boy Westerhof (3) (NLD)Ido Zonder (WC) (ISR)6-0 6-2[H2H]
R32Bar Tzuf Botzer (PR) (ISR)Ben Patael (q) (ISR)7-6(2) 7-6(3)[H2H]
R32Shahar Elbaz (LL) (ISR)Jordan Hasson (ISR)7-6(5) 6-0[H2H]
R32Nicolas Ferrando (LL) (ARG)Michael Boguslavsky (WC) (ISR)6-1 7-5[H2H]
R32Matteo Martineau (FRA)Maxime Pauwels (BEL)6-3 6-0[H2H]
R32Gianluca Mager (5) (ITA)Alon Elia (ISR)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Yannai Barkai (q) (ISR)Mor Bulis (8) (ISR)6-1 2-6 6-1[H2H]
R32Alexis Musialek (6) (FRA)Orel Ovil (q) (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Marat Deviatiarov (UKR)Roberto Marcora (ITA)1-0 ret.[H2H]
R32Matias Franco Descotte (ARG)Alexey Aleshchev (q) (RUS)6-3 6-3[H2H]
Men's Doubles
FBar Tzuf Botzer (ISR)
Alexis Musialek (FRA)
Yannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
6-4 6-4
SFBar Tzuf Botzer (ISR)
Alexis Musialek (FRA)
Niels Desein (BEL)
Yannick Mertens (BEL)
4-6 6-2 10-7
SFYannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
Matteo Martineau (FRA)
Thomas Paire (FRA)
6-2 3-6 10-6
QFBar Tzuf Botzer (ISR)
Alexis Musialek (FRA)
Mor Bulis (ISR)
Boy Westerhof (NLD)
w/o
QFNiels Desein (BEL)
Yannick Mertens (BEL)
Alessandro Bega (ITA)
Roberto Marcora (ITA)
w/o
QFMatteo Martineau (FRA)
Thomas Paire (FRA)
Collin Johns (USA)
Tyler Mercier (USA)
6-4 6-2
QFYannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
Marat Deviatiarov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
w/o
R16Marat Deviatiarov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Christophe Nickels (LUX)
Yannick Vandenbulcke (BEL)
6-3 7-6(3)
R16Yannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
Roee Benya (ISR)
Lior Goldenberg (ISR)
6-4 4-6 10-3
R16Matteo Martineau (FRA)
Thomas Paire (FRA)
Matias Franco Descotte (ARG)
David Poljak (CZE)
4-6 7-6(5) 11-9
R16Collin Johns (USA)
Tyler Mercier (USA)
Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
6-4 6-2
R16Alessandro Bega (ITA)
Roberto Marcora (ITA)
Nikolay Kolobaev (RUS)
Emmanuel Luria (ISR)
6-7(2) 6-1 10-3
R16Niels Desein (BEL)
Yannick Mertens (BEL)
Alexis Canter (GBR)
Orel Ovil (ISR)
6-2 6-1
R16Bar Tzuf Botzer (ISR)
Alexis Musialek (FRA)
Shahar Elbaz (ISR)
Maxime Pauwels (BEL)
7-5 6-3
R16Mor Bulis (ISR)
Boy Westerhof (NLD)
Gianluca Mager (ITA)
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ben Patael (q) (ISR)Roi Ginat (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q1Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)Nikolay Kolobaev (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q1Yannai Barkai (q) (ISR)Tommaso Metti (ITA)2-6 6-2 6-1[H2H]
Q1Orel Ovil (q) (ISR)Nicolas Ferrando (LL) (ARG)6-1 6-1[H2H]
Q1Tyler Mercier (q) (USA)Ugo Blanchet (FRA)6-3 7-6(4)[H2H]
Q1Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)Yair Sarouk (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q1Collin Johns (q) (USA)Motvey Radionov (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q1Alexey Aleshchev (q) (RUS)Shahar Elbaz (LL) (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q2Tommaso Metti (ITA)Davide Albertoni (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Yannai Barkai (q) (ISR)Gilad Tamar (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q2Shahar Elbaz (LL) (ISR)Guy Michelevitz (ISR)6-4 7-5[H2H]
Q2Nikolay Kolobaev (RUS)Omer Touchmair (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q2Patrik Niklas-Salminen (q) (FIN)George Goldhoff (USA)6-3 6-2[H2H]
Q2Roi Ginat (ISR)Emmanuel Luria (ISR)6-4 7-5[H2H]
Q2Ben Patael (q) (ISR)Rudy Richter ()6-3 6-0[H2H]
Q2Orel Ovil (q) (ISR)Aidan Talcott (USA)6-4 7-5[H2H]
Q2Nicolas Ferrando (LL) (ARG)Raz Katz ()6-2 6-3[H2H]
Q2Alexey Aleshchev (q) (RUS)Nevo Gabriely (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q2Motvey Radionov (ISR)Uri Vodavoz (ISR)6-4 7-6(5)[H2H]
Q2Collin Johns (q) (USA)Amit Cohen (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q2Yair Sarouk (ISR)Dor Wertheimer (ISR)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Antoine Cornut-Chauvinc (q) (FRA)Itamar Lavie (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q2Ugo Blanchet (FRA)Yankel Zemel (ISR)7-6(6) 6-2[H2H]
Q2Tyler Mercier (q) (USA)Vladislav Ivanov (RUS)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Omer Touchmair (ISR)Marco Mendes (AUS)7-6(6) 6-3[H2H]
Q3George Goldhoff (USA)Ran Amar (ISR)6-0 6-3[H2H]
Q3Yair Sarouk (ISR)Iftah Yavetz (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Dor Wertheimer (ISR)Guy Dagan (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Itamar Lavie (ISR)Mike Nathanel Engel (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Yankel Zemel (ISR)Ronen Mashiach (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Ugo Blanchet (FRA)Saar Rogovski ()6-1 6-1[H2H]
Q3Vladislav Ivanov (RUS)Ron Klain (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Roi Ginat (ISR)Christophe Nickels (LUX)6-0 3-6 7-5[H2H]
Q3Emmanuel Luria (ISR)Ron Mansdorf (ISR)7-6(3) 6-1[H2H]
Q3Rudy Richter ()Daniel Sela ()6-0 6-0[H2H]
Q3Nikolay Kolobaev (RUS)Roy Ofer (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Amit Cohen (ISR)Ilya Dembinsky (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Shahar Gabay (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Raz Katz ()Ran Derei (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Aidan Talcott (USA)Roee Benya (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q3Orel Ovil (q) (ISR)Ofek Amoyal (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q3Tommaso Metti (ITA)Lucas Gerch ()6-3 6-2[H2H]
Q3Davide Albertoni (ITA)Tristan DA Lio (TUN)6-2 6-3[H2H]
Q3Gilad Tamar (ISR)Daniel Entelis (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (q) (RUS)Alexis Canter (GBR)6-4 6-4[H2H]
Q3Nevo Gabriely (ISR)Omer Yeshaya (ISR)6-0 7-6(6)[H2H]
Q3Guy Michelevitz (ISR)Alexander Gaponenko (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Motvey Radionov (ISR)Yam Ziv (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Nicolas Ferrando (LL) (ARG)Edward Harwood (GBR)7-6(5) 2-6 6-2[H2H]