ATP Israel F1 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Israel F1 Futures Discussion!


Share This...


Israel F1 Futures Event Details:

2007-03-05Hard
OutdoorRamat Hasharon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAntal Van Der Duim (4) (NED)Alexander Satschko (2) (GER)6-4 6-1 [H2H]
SFAntal Van Der Duim (4) (NED)Roman Kutac (5) (CZE)6-3 6-1 [H2H]
SFAlexander Satschko (2) (GER)Todor Enev (3) (BUL)7-6(4) 5-7 6-4 [H2H]
QFRoman Kutac (5) (CZE)Laurent Vigne (Q) (FRA)6-2 6-0 [H2H]
QFAntal Van Der Duim (4) (NED)Dusan Lojda (8) (CZE)6-2 6-1 [H2H]
QFTodor Enev (3) (BUL)Amit Inbar (6) (ISR)7-6(2) 7-6(3) [H2H]
QFAlexander Satschko (2) (GER)Jan Stancik (7) (SVK)3-6 6-2 7-6(4) [H2H]
R16Laurent Vigne (Q) (FRA)Pierrick Ysern (FRA)6-3 0-6 6-4 [H2H]
R16Roman Kutac (5) (CZE)Claudio Grassi (ITA)2-6 6-3 6-3 [H2H]
R16Antal Van Der Duim (4) (NED)Daniel Kumlin (Q) (SWE)6-2 6-7(4) 6-4 [H2H]
R16Dusan Lojda (8) (CZE)Frederic Jeanclaude (FRA)6-3 6-1 [H2H]
R16Amit Inbar (6) (ISR)Charles Roche (Q) (FRA)7-6(4) 7-6(2) [H2H]
R16Todor Enev (3) (BUL)Marsel Khamdamov (Q) (UZB)6-1 6-2 [H2H]
R16Jan Stancik (7) (SVK)Chris Eaton (GBR)6-3 6-1 [H2H]
R16Alexander Satschko (2) (GER)Idan Mark (WC) (ISR)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Pierrick Ysern (FRA)Harel Levy (1) (ISR)7-5 6-3 [H2H]
R32Laurent Vigne (Q) (FRA)Yannick Mertens (BEL)6-3 6-1 [H2H]
R32Claudio Grassi (ITA)Almog Mashiach (WC) (ISR)6-1 6-2 [H2H]
R32Roman Kutac (5) (CZE)Siarhei Betau (Q) (BLR)6-3 4-6 7-5 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (4) (NED)Nadav Ruppin (WC) (ISR)6-0 6-1 [H2H]
R32Daniel Kumlin (Q) (SWE)Ross Connolly (Q) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Frederic Jeanclaude (FRA)Syrym Abdukhalikov (KAZ)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Dusan Lojda (8) (CZE)Amir Hadad (ISR)6-2 6-4 [H2H]
R32Amit Inbar (6) (ISR)Jiri Krkoska (Q) (CZE)6-4 6-1 [H2H]
R32Charles Roche (Q) (FRA)Sergei Demekhine (RUS)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Marsel Khamdamov (Q) (UZB)Simeon Ivanov (BUL)6-4 6-4 [H2H]
R32Todor Enev (3) (BUL)Remko De Rijke (NED)6-2 6-1 [H2H]
R32Jan Stancik (7) (SVK)Victor Kolik (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32Chris Eaton (GBR)Thomas Drouet (Q) (MON)6-3 6-4 [H2H]
R32Idan Mark (WC) (ISR)Saar Steele (WC) (ISR)6-2 6-3 [H2H]
R32Alexander Satschko (2) (GER)Matteo Volante (ITA)6-3 2-6 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FJiri Krkoska (CZE)
Jan Stancik (SVK)
Remko De Rijke (3) (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
6-2 6-0
SFJiri Krkoska (CZE)
Jan Stancik (SVK)
Sergei Demekhine (RUS)
Claudio Grassi (ITA)
6-3 6-4
SFRemko De Rijke (3) (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
Todor Enev (BUL)
Simeon Ivanov (BUL)
6-1 6-3
QFJiri Krkoska (CZE)
Jan Stancik (SVK)
Charles Roche (FRA)
Pierrick Ysern (FRA)
6-4 3-6 6-3
QFSergei Demekhine (RUS)
Claudio Grassi (ITA)
Romano Frantzen (4) (NED)
Yannick Mertens (BEL)
6-4 6-3
QFRemko De Rijke (3) (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
Daniel Kumlin (SWE)
Henrik Norfeldt (SWE)
6-4 0-6 6-1
QFTodor Enev (BUL)
Simeon Ivanov (BUL)
Matteo Marrai (ITA)
Matteo Volante (ITA)
6-4 1-6 6-4
R16Jiri Krkoska (CZE)
Jan Stancik (SVK)
Roman Kutac (1) (CZE)
Alexander Satschko (GER)
6-2 7-5
R16Charles Roche (FRA)
Pierrick Ysern (FRA)
Lior Barbash (WC) (ISR)
Saar Steele (ISR)
6-2 6-3
R16Romano Frantzen (4) (NED)
Yannick Mertens (BEL)
Frederic Jeanclaude (FRA)
Laurent Vigne (FRA)
6-1 7-5
R16Sergei Demekhine (RUS)
Claudio Grassi (ITA)
Tomer Hodorov (WC) (ISR)
Alexei Milner (ISR)
6-3 6-1
R16Daniel Kumlin (SWE)
Henrik Norfeldt (SWE)
Chris Eaton (GBR)
Amit Inbar (ISR)
2-6 7-5 6-2
R16Remko De Rijke (3) (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
Syrym Abdukhalikov (KAZ)
Thomas Drouet (MON)
3-6 6-2 6-1
R16Matteo Marrai (ITA)
Matteo Volante (ITA)
Almog Mashiach (WC) (ISR)
Yoav Schab (ISR)
6-2 6-4
R16Todor Enev (BUL)
Simeon Ivanov (BUL)
Amir Hadad (2) (ISR)
Victor Kolik (ISR)
6-2 1-6 7-6(3)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jiri Krkoska (16) (CZE)Ron Halabi (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Ross Connolly (2) (GBR)Harrison Keyser (AUS)6-3 6-2 [H2H]
Q1Siarhei Betau (BLR)Kyle Brassington (GBR)6-4 6-1 [H2H]
Q1Thomas Drouet (4) (MON)Alexei Milner (15) (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Charles Roche (5) (FRA)Josef Hrabal (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q1Daniel Kumlin (11) (SWE)Romano Frantzen (6) (NED)6-4 6-2 [H2H]
Q1Laurent Vigne (7) (FRA)Tomer Hodorov (ISR)6-1 6-4 [H2H]
Q1Marsel Khamdamov (13) (UZB)Matteo Marrai (8) (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Ron Halabi (ISR)Brett Ross (1) (USA)6-3 Retired[H2H]
Q2Jiri Krkoska (16) (CZE)Michiel Antheunis (BEL)7-5 6-2 [H2H]
Q2Ross Connolly (2) (GBR)Martin Durdik (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q2Harrison Keyser (AUS)Adrian Sikora (9) (SVK)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Siarhei Betau (BLR)Ofir Ginat (ISR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Kyle Brassington (GBR)Maksim Bakunin (12) (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Thomas Drouet (4) (MON)Tal Eros (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Alexei Milner (15) (ISR)Robert Khoury (USA)6-3 6-3 [H2H]
Q2Charles Roche (5) (FRA)Florian Reynet (FRA)0-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Josef Hrabal (CZE)Jean Andersen (RSA)7-5 6-3 [H2H]
Q2Romano Frantzen (6) (NED)Konstantin Blank (ISR)6-0 7-5 [H2H]
Q2Daniel Kumlin (11) (SWE)Nimrod Perel (WC) (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Laurent Vigne (7) (FRA)Nikos Spyrou (GRE)3-6 6-1 6-1 [H2H]
Q2Tomer Hodorov (ISR)Asaf Honig (ISR)7-5 6-3 [H2H]
Q2Matteo Marrai (8) (ITA)Daniel Jacobi (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Marsel Khamdamov (13) (UZB)Michal Konecny (CZE)6-2 5-7 6-4 [H2H]
Q3Brett Ross (1) (USA)Arthur Basin (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Ron Halabi (ISR)Yuval Soifer (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Michiel Antheunis (BEL)Liron Shaul (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jiri Krkoska (16) (CZE)Pavel Rogovoy (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ross Connolly (2) (GBR)Michal Tyml (CZE)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Martin Durdik (SVK)Benjamin Ezer (WC) (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Harrison Keyser (AUS)Lior Barbash (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Adrian Sikora (9) (SVK)Kevin Benchetrit (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Siarhei Betau (BLR)Henrik Norfeldt (3) (SWE)1-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Ofir Ginat (ISR)Ram Tepper (ISR)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q3Kyle Brassington (GBR)Gregory Chin-A-Kwie (NED)6-3 6-1 [H2H]
Q3Maksim Bakunin (12) (UKR)Gareth Greenwood (RSA)6-3 6-2 [H2H]
Q3Thomas Drouet (4) (MON)Tal Kaminsky (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Tal Eros (ISR)Liran Levy (ISR)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Robert Khoury (USA)Ron-Ami Erlich (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alexei Milner (15) (ISR)Nikos Serkedakis (GRE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Charles Roche (5) (FRA)David Steinblatt (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Florian Reynet (FRA)Lior Girshevitz (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Josef Hrabal (CZE)Sergei Pershin (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jean Andersen (RSA)Yoav Schab (10WC) (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Romano Frantzen (6) (NED)Lior Avni (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Konstantin Blank (ISR)Jared Robinson (RSA)Default[H2H]
Q3Nimrod Perel (WC) (ISR)Gilad Berman (ISR)6-3 3-0 Retired[H2H]
Q3Daniel Kumlin (11) (SWE)Gokay Celik (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Laurent Vigne (7) (FRA)Jonathan Hadash (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Nikos Spyrou (GRE)Roy Sherr (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Asaf Honig (ISR)Rotem Barzilay (ISR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Tomer Hodorov (ISR)George Balafoutas (14) (GRE)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Matteo Marrai (8) (ITA)Olaf De Weerdt (BEL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Daniel Jacobi (ISR)Dmitry Postrekhin (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Michal Konecny (CZE)Romain Deridder (FRA)6-3 6-3 [H2H]
Q3Marsel Khamdamov (13) (UZB)Stanislav Shvetsov (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q4Brett Ross (1) (USA)Bye
Q4Arthur Basin (ISR)Bye
Q4Yuval Soifer (ISR)Bye
Q4Ron Halabi (ISR)Bye
Q4Liron Shaul (ISR)Aleksey Bessonov (BLR)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q4Michiel Antheunis (BEL)Daniel Aleksandrov (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q4Pavel Rogovoy (ISR)Bye
Q4Jiri Krkoska (16) (CZE)Bye
Q4Ross Connolly (2) (GBR)Bye
Q4Michal Tyml (CZE)Bye
Q4Benjamin Ezer (WC) (ISR)Bye
Q4Martin Durdik (SVK)Bye
Q4Lior Barbash (ISR)Guy Michelevitz (ISR)2-6 6-2 6-1 [H2H]
Q4Harrison Keyser (AUS)Ilya Zemtsov (BLR)6-1 6-2 [H2H]
Q4Kevin Benchetrit (ISR)Bye
Q4Adrian Sikora (9) (SVK)Bye
Q4Henrik Norfeldt (3) (SWE)Bye
Q4Siarhei Betau (BLR)Bye
Q4Ofir Ginat (ISR)Bye
Q4Ram Tepper (ISR)Bye
Q4Gregory Chin-A-Kwie (NED)Noam Yitzhaki (ISR)6-3 5-7 6-4 [H2H]
Q4Kyle Brassington (GBR)Jens Heyndrickx (BEL)6-3 6-2 [H2H]
Q4Gareth Greenwood (RSA)Bye
Q4Maksim Bakunin (12) (UKR)Bye
Q4Thomas Drouet (4) (MON)Bye
Q4Tal Kaminsky (ISR)Bye
Q4Liran Levy (ISR)Bye
Q4Tal Eros (ISR)Bye
Q4Ron-Ami Erlich (ISR)Anton Korolev (ISR)5-7 7-5 6-1 [H2H]
Q4Robert Khoury (USA)Itay Levi (WC) (ISR)6-4 7-5 [H2H]
Q4Nikos Serkedakis (GRE)Bye
Q4Alexei Milner (15) (ISR)Bye
Q4Charles Roche (5) (FRA)Bye
Q4David Steinblatt (ISR)Bye
Q4Florian Reynet (FRA)Bye
Q4Lior Girshevitz (ISR)Bye
Q4Sergei Pershin (RUS)Yeygeni Kolodov (WC) (ISR)6-1 7-5 [H2H]
Q4Josef Hrabal (CZE)Adam Bzezinsky (ISR)6-1 6-4 [H2H]
Q4Jean Andersen (RSA)Bye
Q4Yoav Schab (10WC) (ISR)Bye
Q4Romano Frantzen (6) (NED)Bye
Q4Lior Avni (ISR)Bye
Q4Konstantin Blank (ISR)Bye
Q4Jared Robinson (RSA)Bye
Q4Nimrod Perel (WC) (ISR)Alexei Pesotchinski (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Gilad Berman (ISR)Guillaume Crasson (BEL)6-1 6-4 [H2H]
Q4Gokay Celik (TUR)Bye
Q4Daniel Kumlin (11) (SWE)Bye
Q4Laurent Vigne (7) (FRA)Bye
Q4Jonathan Hadash (ISR)Bye
Q4Roy Sherr (ISR)Bye
Q4Nikos Spyrou (GRE)Bye
Q4Asaf Honig (ISR)Michael Trebuhov (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q4Rotem Barzilay (ISR)Avi Popovich (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Tomer Hodorov (ISR)Bye
Q4George Balafoutas (14) (GRE)Bye
Q4Matteo Marrai (8) (ITA)Bye
Q4Olaf De Weerdt (BEL)Bye
Q4Dmitry Postrekhin (UKR)Dar Noy (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Daniel Jacobi (ISR)Dimitrios Loucareas (GRE)6-2 7-6(2) [H2H]
Q4Romain Deridder (FRA)Dmitri Lebedev (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Michal Konecny (CZE)Ofir Weintraub (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Stanislav Shvetsov (RUS)Bye
Q4Marsel Khamdamov (13) (UZB)Bye


What's your opinion on the ATP Israel F1 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Israel F1 Futures?