ATP Israel F17 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Israel F17 Futures Discussion!


Share This...


Israel F17 Futures Event Details:

2017-12-04Hard
OutdoorISR
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FScott Griekspoor (3) (NLD)Igor Smilansky (4) (ISR)6-2 6-2[H2H]
SFScott Griekspoor (3) (NLD)Edan Leshem (2) (ISR)1-6 7-6(4) 6-2[H2H]
SFIgor Smilansky (4) (ISR)Maxime Pauwels (BEL)6-1 6-2[H2H]
QFScott Griekspoor (3) (NLD)Aaron Schmid (q) ()6-2 6-4[H2H]
QFIgor Smilansky (4) (ISR)Damien Bayard (q) (FRA)6-2 3-6 6-4[H2H]
QFEdan Leshem (2) (ISR)Yankel Zemel (q) (ISR)6-4 6-4[H2H]
QFMaxime Pauwels (BEL)Antoine Cornut-Chauvinc (LL) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R16Scott Griekspoor (3) (NLD)Yshai Oliel (ISR)6-3 7-5[H2H]
R16Igor Smilansky (4) (ISR)Yannai Barkai (q) (ISR)6-0 1-0 ret.[H2H]
R16Edan Leshem (2) (ISR)Johan Nikles (SUI)6-3 5-7 6-2[H2H]
R16Yankel Zemel (q) (ISR)Luca Castelnuovo (q) ()7-6(2) 6-7(6) 6-3[H2H]
R16Damien Bayard (q) (FRA)Christian Hirschmueller (7) (GER)7-6(5) 4-6 6-4[H2H]
R16Aaron Schmid (q) ()Vladimir Uzhylovsky (8) (UKR)4-6 6-4 6-4[H2H]
R16Maxime Pauwels (BEL)Ben Patael (6) (ISR)6-3 6-3[H2H]
R16Antoine Cornut-Chauvinc (LL) (FRA)Giorgio Ricca (ITA)6-3 6-2[H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (8) (UKR)Matvey Khomentovskiy (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Scott Griekspoor (3) (NLD)Daniel Entelis (WC) (ISR)6-1 6-2[H2H]
R32Igor Smilansky (4) (ISR)Itay Shpindler (WC) (ISR)3-6 7-6(5) 6-0[H2H]
R32Christian Hirschmueller (7) (GER)Goran Markovic (SRB)6-4 6-0[H2H]
R32Edan Leshem (2) (ISR)Vladyslav Orlov (UKR)6-3 6-4[H2H]
R32Giorgio Ricca (ITA)Dmitry Mnushkin (RUS)6-2 7-5[H2H]
R32Yannai Barkai (q) (ISR)Loic Perret (SUI)7-6(3) 6-3[H2H]
R32Yankel Zemel (q) (ISR)Jordan Hasson (q) (ISR)6-4 7-5[H2H]
R32Johan Nikles (SUI)Alon Elia (ISR)5-7 6-2 6-3[H2H]
R32Damien Bayard (q) (FRA)Yuichi Ito (JPN)6-3 3-6 6-3[H2H]
R32Ben Patael (6) (ISR)Orel Ovil (WC) (ISR)6-1 2-6 6-2[H2H]
R32Luca Castelnuovo (q) ()Mor Bulis (5) (ISR)6-4 2-6 7-5[H2H]
R32Aaron Schmid (q) ()Michael Boguslavsky (WC) (ISR)6-0 6-3[H2H]
R32Yshai Oliel (ISR)Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)6-2 6-3[H2H]
R32Maxime Pauwels (BEL)Ugo Blanchet (q) (FRA)6-1 6-4[H2H]
R32Antoine Cornut-Chauvinc (LL) (FRA)Marek Jaloviec (1) (CZE)7-5 6-4[H2H]
Men's Doubles
FChristian Hirschmueller (GER)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Yuichi Ito (JPN)
Vladyslav Orlov (UKR)
6-3 6-4
SFYuichi Ito (JPN)
Vladyslav Orlov (UKR)
Johan Nikles (SUI)
Loic Perret (SUI)
6-4 6-2
SFChristian Hirschmueller (GER)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Jordan Kerr (AUS)
Yshai Oliel (ISR)
6-4 6-3
QFJohan Nikles (SUI)
Loic Perret (SUI)
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Barnaby Smith (GBR)
6-4 6-2
QFYuichi Ito (JPN)
Vladyslav Orlov (UKR)
Edward Harwood (GBR)
Maxime Pauwels (BEL)
6-1 6-3
QFJordan Kerr (AUS)
Yshai Oliel (ISR)
Giorgio Ricca (ITA)
Yankel Zemel (ISR)
7-6(4) 7-6(2)
QFChristian Hirschmueller (GER)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Luca Castelnuovo ()
Antoine Walch (FRA)
4-6 6-0 10-6
R16Johan Nikles (SUI)
Loic Perret (SUI)
Ofek Amoyal (ISR)
Jordan Hasson (ISR)
6-2 6-4
R16Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Barnaby Smith (GBR)
Matvey Khomentovskiy (RUS)
Goran Markovic (SRB)
6-3 6-1
R16Yuichi Ito (JPN)
Vladyslav Orlov (UKR)
Nikolay Kolobaev (RUS)
Dmitry Mnushkin (RUS)
7-5 6-3
R16Edward Harwood (GBR)
Maxime Pauwels (BEL)
Eitan Dray (ISR)
Yair Sarouk (ISR)
6-2 6-7(6) 10-8
R16Jordan Kerr (AUS)
Yshai Oliel (ISR)
Orel Ovil (ISR)
Aaron Schmid ()
6-2 6-2
R16Giorgio Ricca (ITA)
Yankel Zemel (ISR)
Yannai Barkai (ISR)
Alexis Canter (GBR)
6-7(4) 6-2 10-5
R16Luca Castelnuovo ()
Antoine Walch (FRA)
Ugo Blanchet (FRA)
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA)
6-4 5-7 10-7
R16Christian Hirschmueller (GER)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Ran Amar (ISR)
Daniel Entelis (ISR)
6-0 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yannai Barkai (q) (ISR)Bastien Kolly ()6-3 6-2[H2H]
Q1Yankel Zemel (q) (ISR)Ran Amar (ISR)6-7(5) 6-4 6-2[H2H]
Q1Damien Bayard (q) (FRA)Antoine Walch (FRA)6-3 6-2[H2H]
Q1Luca Castelnuovo (q) ()Antoine Cornut-Chauvinc (LL) (FRA)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q1Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)Yaron Guberman (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q1Aaron Schmid (q) ()Alexis Canter (GBR)6-3 6-4[H2H]
Q1Jordan Hasson (q) (ISR)Sizya Ernest Kivanda (GBR)6-4 6-4[H2H]
Q1Ugo Blanchet (q) (FRA)Shahar Elbaz (ISR)6-7(5) 7-5 6-3[H2H]
Q2Sizya Ernest Kivanda (GBR)Fabian Van Der Lans (NLD)6-4 2-0 ret.[H2H]
Q2Shahar Elbaz (ISR)Barnaby Smith (GBR)1-0 ret.[H2H]
Q2Yannai Barkai (q) (ISR)Nir Vodavoz (ISR)6-3 5-7 6-4[H2H]
Q2Yankel Zemel (q) (ISR)Ido Zonder (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q2Antoine Walch (FRA)Shinnosuke Hiramatsu (JPN)4-6 7-5 6-4[H2H]
Q2Damien Bayard (q) (FRA)Florent Bax (FRA)6-2 6-2[H2H]
Q2Luca Castelnuovo (q) ()Ofek Amoyal (ISR)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q2Alexis Canter (GBR)Edan Bakshi (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Bastien Kolly ()Edward Harwood (GBR)6-4 7-5[H2H]
Q2Constantin Bittoun Kouzmine (q) (FRA)Alexey Aleshchev (RUS)6-3 6-3[H2H]
Q2Aaron Schmid (q) ()Stefan Petrovic (SWE)6-3 7-5[H2H]
Q2Yaron Guberman (ISR)Nikolay Kolobaev (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Jordan Hasson (q) (ISR)Raz Negbie (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q2Ran Amar (ISR)Yair Sarouk (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q2Ugo Blanchet (q) (FRA)Louroi Martinez (SUI)7-5 6-0[H2H]
Q2Antoine Cornut-Chauvinc (LL) (FRA)Marko Vejnovic ()7-6(5) 6-2[H2H]
Q3Sizya Ernest Kivanda (GBR)Ori Maior (ISR)7-5 7-5[H2H]
Q3Edan Bakshi (ISR)Omer Touchmair (ISR)5-7 6-4 6-2[H2H]
Q3Damien Bayard (q) (FRA)Boris Savransky (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (RUS)Lior Goldenberg (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q3Edward Harwood (GBR)Yam Ziv (ISR)6-0 6-1[H2H]
Q3Barnaby Smith (GBR)Shadi AL Tori (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Yaron Guberman (ISR)Roee Benya (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q3Nir Vodavoz (ISR)Mike Nathanel Engel (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q3Ran Amar (ISR)Uri Vodavoz (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Raz Negbie (ISR)Shahar Gabay (ISR)7-6(6) 2-6 6-1[H2H]
Q3Ofek Amoyal (ISR)Tuval Barak (ISR)6-1 6-4[H2H]
Q3Ugo Blanchet (q) (FRA)Emmanuel Luria (ISR)5-7 6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Stefan Petrovic (SWE)Moshe Weizman ()6-0 6-0[H2H]
Q3Shinnosuke Hiramatsu (JPN)Eitan Dray (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Ido Zonder (ISR)Ofek Shaaf (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Marko Vejnovic ()Ronald Gabas (SVK)6-1 6-2[H2H]