ATP Israel F13 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Israel F13 Futures Discussion!


Share This...


Israel F13 Futures Event Details:

2018-10-08Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F13 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBen Patael (ISR)Matias Franco Descotte (1) (ARG)6-4 6-2[H2H]
SFMatias Franco Descotte (1) (ARG)Igor Smilansky (3) (ISR)6-4 7-6(3)[H2H]
SFBen Patael (ISR)Edan Leshem (2WC) (ISR)7-5 1-0 ret.[H2H]
QFBen Patael (ISR)Jakub Paul (4) (SUI)2-6 6-1 6-1[H2H]
QFIgor Smilansky (3) (ISR)Shahar Elbaz (ISR)6-2 6-4[H2H]
QFEdan Leshem (2WC) (ISR)Aidan Mchugh (7) (GBR)6-3 6-2[H2H]
QFMatias Franco Descotte (1) (ARG)Riccardo Maiga (SUI)7-5 1-0 ret.[H2H]
R16Igor Smilansky (3) (ISR)Tal Goldengoren (q) (ISR)6-3 6-3[H2H]
R16Riccardo Maiga (SUI)Luca Castelnuovo (5) ()7-5 6-3[H2H]
R16Aidan Mchugh (7) (GBR)Sidane Pontjodikromo (NLD)6-2 6-2[H2H]
R16Ben Patael (ISR)Jeremy Sonkin (USA)6-0 7-6(6)[H2H]
R16Shahar Elbaz (ISR)Ryan Nijboer (8) (NLD)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Matias Franco Descotte (1) (ARG)Yannai Barkai (ISR)6-1 6-4[H2H]
R16Jakub Paul (4) (SUI)Joshua Luck (q) ()7-5 6-3[H2H]
R16Edan Leshem (2WC) (ISR)Guy Den Heijer ()6-1 6-2[H2H]
R32Matias Franco Descotte (1) (ARG)Sahar Simon (WC) (ISR)6-2 6-0[H2H]
R32Riccardo Maiga (SUI)Jordan Hasson (ISR)6-3 6-0[H2H]
R32Ryan Nijboer (8) (NLD)Emmanuel Luria (q) (ISR)6-3 6-2[H2H]
R32Guy Den Heijer ()Ran Amar (q) (ISR)6-3 6-2[H2H]
R32Aidan Mchugh (7) (GBR)Alexis Canter (q) (GBR)6-4 6-0[H2H]
R32Igor Smilansky (3) (ISR)Alexey Aleshchev (LL) (RUS)7-5 6-3[H2H]
R32Jakub Paul (4) (SUI)Julius Tverijonas (q) (LAT)7-5 7-5[H2H]
R32Yannai Barkai (ISR)Oz Daniel (WC) (ISR)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Jeremy Sonkin (USA)Mark Whitehouse (6) (GBR)6-4 6-1[H2H]
R32Ben Patael (ISR)Alon Elia (ISR)6-2 4-6 6-1[H2H]
R32Luca Castelnuovo (5) ()Ron Mansdorf (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
R32Tal Goldengoren (q) (ISR)Lior Goldenberg (LL) (ISR)6-7(6) 6-3 6-4[H2H]
R32Sidane Pontjodikromo (NLD)Gilad Tamar (q) (ISR)6-2 6-0[H2H]
R32Joshua Luck (q) ()Ram Kapach (q) (ISR)7-6(6) 2-0 ret.[H2H]
R32Shahar Elbaz (ISR)Yankel Zemel (ISR)1-6 7-6(7) 3-0 ret.[H2H]
R32Edan Leshem (2WC) (ISR)Francesco Ferrari (ITA)2-6 6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles
FGuy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
Aidan Mchugh (GBR)
Jakub Paul (SUI)
7-5 6-4
SFGuy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
Alec Deckers ()
Ryan Nijboer (NLD)
3-6 7-6(4) 10-6
SFAidan Mchugh (GBR)
Jakub Paul (SUI)
Francesco Ferrari (ITA)
Mark Whitehouse (GBR)
6-3 4-6 10-6
QFAlec Deckers ()
Ryan Nijboer (NLD)
Alex Brenner (USA)
Jeremy Sonkin (USA)
6-2 6-4
QFGuy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
Ran Amar (ISR)
Ori Maior (ISR)
6-3 6-0
QFAidan Mchugh (GBR)
Jakub Paul (SUI)
Yannai Barkai (ISR)
Yankel Zemel (ISR)
6-7(2) 6-3 10-8
QFFrancesco Ferrari (ITA)
Mark Whitehouse (GBR)
Alexis Canter (GBR)
Riccardo Maiga (SUI)
6-2 6-2
R16Alec Deckers ()
Ryan Nijboer (NLD)
Jordan Hasson (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
6-4 6-3
R16Ran Amar (ISR)
Ori Maior (ISR)
Tuval Barak (ISR)
Ido Zonder (ISR)
6-3 6-4
R16Guy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
Roee Benya (ISR)
Lior Goldenberg (ISR)
6-7(9) 7-6(3) 10-8
R16Alex Brenner (USA)
Jeremy Sonkin (USA)
Oz Daniel (ISR)
Igor Smilansky (ISR)
6-2 7-6(8)
R16Yannai Barkai (ISR)
Yankel Zemel (ISR)
Alexey Aleshchev (RUS)
Keivon Tabrizi (SUI)
6-2 6-3
R16Alexis Canter (GBR)
Riccardo Maiga (SUI)
Alon Elia (ISR)
Ram Kapach (ISR)
7-6(6) 6-3
R16Francesco Ferrari (ITA)
Mark Whitehouse (GBR)
Luca Castelnuovo ()
Matias Franco Descotte (ARG)
6-2 7-5
R16Aidan Mchugh (GBR)
Jakub Paul (SUI)
Shahar Elbaz (ISR)
Julius Tverijonas (LAT)
6-1 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tal Goldengoren (q) (ISR)Ori Maior (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q1Alexis Canter (q) (GBR)Jesse Ross (USA)6-2 6-4[H2H]
Q1Ram Kapach (q) (ISR)Omer Yeshaya (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q1Emmanuel Luria (q) (ISR)Alexander Gaponenko (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q1Joshua Luck (q) ()Lior Goldenberg (LL) (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q1Julius Tverijonas (q) (LAT)Roee Benya (ISR)6-4 6-0[H2H]
Q1Ran Amar (q) (ISR)Dmitrii Baskov (MDA)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q1Gilad Tamar (q) (ISR)Alexey Aleshchev (LL) (RUS)6-3 7-5[H2H]
Q2Lior Goldenberg (LL) (ISR)Aviv Tevenper ()w/o[H2H]
Q2Alexander Gaponenko (ISR)Shahar Gabay (ISR)7-6(2) 6-3[H2H]
Q2Emmanuel Luria (q) (ISR)Rayne Roselt ()6-1 6-2[H2H]
Q2Omer Yeshaya (ISR)Tuval Barak (ISR)7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Ram Kapach (q) (ISR)Noam Perets ()6-1 6-0[H2H]
Q2Jesse Ross (USA)Ido Geva ()6-2 6-0[H2H]
Q2Alexis Canter (q) (GBR)Ben Donio ()6-1 6-0[H2H]
Q2Joshua Luck (q) ()Dor Wertheimer (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q2Roee Benya (ISR)Keivon Tabrizi (SUI)6-4 3-6 7-5[H2H]
Q2Ori Maior (ISR)Ofek Amoyal (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q2Tal Goldengoren (q) (ISR)Alec Deckers ()7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Alexey Aleshchev (LL) (RUS)Uri Vodavoz (ISR)6-4 6-3[H2H]
Q2Gilad Tamar (q) (ISR)Ido Zonder (ISR)6-3 2-2 ret.[H2H]
Q2Ran Amar (q) (ISR)Nir Vodavoz (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Dmitrii Baskov (MDA)Raz Katz ()6-1 6-0[H2H]
Q2Julius Tverijonas (q) (LAT)Yair Gal (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q3Rayne Roselt ()tom Abelevich (ISR)7-6(6) 6-2[H2H]
Q3Alexander Gaponenko (ISR)Saar Rogovski ()6-0 6-2[H2H]
Q3Shahar Gabay (ISR)Ran Derei (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Lior Goldenberg (LL) (ISR)Israel Boskila ()6-0 6-0[H2H]
Q3Aviv Tevenper ()Itay Greenbaum ()6-3 6-2[H2H]
Q3Dor Wertheimer (ISR)Guy Michelevitz (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Emmanuel Luria (q) (ISR)Eitan Dray (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q3Tuval Barak (ISR)Dor Gabay (ISR)6-2 2-6 6-0[H2H]
Q3Omer Yeshaya (ISR)Amit Cohen (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Noam Perets ()Dan Rubin ()6-2 6-0[H2H]
Q3Ram Kapach (q) (ISR)Yaron Guberman (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3Ido Geva ()Ziv Moravia ()4-6 6-2 7-5[H2H]
Q3Jesse Ross (USA)Bar Meshel ()6-0 6-1[H2H]
Q3Ben Donio ()Daniel Sela ()6-1 6-4[H2H]
Q3Joshua Luck (q) ()Yaniv Gutman ()6-1 6-1[H2H]
Q3Keivon Tabrizi (SUI)Benjamin Rosen (USA)7-6(0) 6-0[H2H]
Q3Roee Benya (ISR)Yam Bruhin (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Ori Maior (ISR)Roi Ginat (ISR)6-3 4-6 7-5[H2H]
Q3Ofek Amoyal (ISR)Michal Skonieczny (POL)6-4 6-2[H2H]
Q3Tal Goldengoren (q) (ISR)Alex Brenner (USA)7-5 6-1[H2H]
Q3Alec Deckers ()Niv Zuckerman (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q3Alexey Aleshchev (LL) (RUS)Ido Salem ()6-0 6-0[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Jason Janis ()6-1 6-4[H2H]
Q3Ido Zonder (ISR)Adi Dagan ()6-3 6-4[H2H]
Q3Gilad Tamar (q) (ISR)Tal Birman ()6-2 6-0[H2H]
Q3Ran Amar (q) (ISR)Yam Ziv (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Nir Vodavoz (ISR)Shadi AL Tori (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Dmitrii Baskov (MDA)Guy Dagan (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3Raz Katz ()Yair Sarouk (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Julius Tverijonas (q) (LAT)Itay Shpindler (ISR)6-1 3-6 6-1[H2H]
Q3Yair Gal (ISR)Shay Buchnik ()6-2 7-6(3)[H2H]
Q3Alexis Canter (q) (GBR)Tyrone Barrett (AUS)6-0 6-1[H2H]