ATP Israel F13 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Israel F13 Futures Discussion!


Share This...


Israel F13 Futures Event Details:

2016-09-19Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F13 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAustin Smith (USA)Daniel Cukierman (ISR)6-1 6-2[H2H]
SFDaniel Cukierman (ISR)Edan Leshem (1) (ISR)3-6 7-6(7) 6-4[H2H]
SFAustin Smith (USA)Dekel Bar (ISR)6-1 1-6 6-3[H2H]
QFEdan Leshem (1) (ISR)Dane Webb (USA)6-4 6-2[H2H]
QFDaniel Cukierman (ISR)Jonathan Kanar (8) (FRA)6-4 4-6 6-3[H2H]
QFAustin Smith (USA)Ben Patael (5) (ISR)6-3 7-6(7)[H2H]
QFDekel Bar (ISR)Mor Bulis (ISR)6-3 7-5[H2H]
R16Edan Leshem (1) (ISR)Shahar Elbaz (ISR)6-3 6-3[H2H]
R16Dane Webb (USA)Collin Johns (USA)6-1 6-2[H2H]
R16Daniel Cukierman (ISR)Neil Pauffley (4) ()6-3 7-5[H2H]
R16Jonathan Kanar (8) (FRA)Romain Bauvy (FRA)6-3 6-2[H2H]
R16Ben Patael (5) (ISR)Ram Kapach (ISR)6-2 6-2[H2H]
R16Austin Smith (USA)Joshua Paris (GBR)6-2 6-2[H2H]
R16Dekel Bar (ISR)Scott Clayton (6) (GBR)6-3 4-6 6-2[H2H]
R16Mor Bulis (ISR)Connor Smith (2) (USA)7-5 4-4 Retired[H2H]
R32Edan Leshem (1) (ISR)Omer Katz (ISR)6-0 6-2[H2H]
R32Shahar Elbaz (ISR)Yannai Barkai (WC) (ISR)6-1 6-1[H2H]
R32Dane Webb (USA)Motvey Radionov (ISR)6-0 6-1[H2H]
R32Collin Johns (USA)Vladimir Uzhylovsky (7) (UKR)6-3 6-4[H2H]
R32Neil Pauffley (4) ()Evan Song (USA)6-0 6-3[H2H]
R32Daniel Cukierman (ISR)Afik Harary (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
R32Romain Bauvy (FRA)Nikolay Kolobaev (RUS)6-0 6-1[H2H]
R32Jonathan Kanar (8) (FRA)Alon Elia (ISR)7-5 6-1[H2H]
R32Ben Patael (5) (ISR)Tal Goldengoren (ISR)6-0 6-4[H2H]
R32Ram Kapach (ISR)Orel Ovil (ISR)7-6(2) 6-3[H2H]
R32Joshua Paris (GBR)Daniel Dudockin (WC) (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Austin Smith (USA)Bar Tzuf Botzer (3) (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Scott Clayton (6) (GBR)Danny Thomas (GBR)6-1 3-6 6-4[H2H]
R32Dekel Bar (ISR)Yasha Zemel (ISR)7-5 6-2[H2H]
R32Mor Bulis (ISR)Nathaniel Lammons (USA)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Connor Smith (2) (USA)Guy Michelevitz (ISR)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FDekel Bar (1) (ISR)
Scott Clayton (GBR)
Nathaniel Lammons (2) (USA)
Dane Webb (USA)
6-4 5-7 [10-5]
SFDekel Bar (1) (ISR)
Scott Clayton (GBR)
Alexis Canter (GBR)
Neil Pauffley ()
6-2 7-6(4)
SFNathaniel Lammons (2) (USA)
Dane Webb (USA)
Brandon Anandan (3) (USA)
Austin Smith (USA)
7-6(3) 7-6(11)
QFDekel Bar (1) (ISR)
Scott Clayton (GBR)
Shahar Elbaz (ISR)
Jordan Hasson (ISR)
7-6(3) 6-3
QFAlexis Canter (GBR)
Neil Pauffley ()
Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
7-6(5) 6-4
QFBrandon Anandan (3) (USA)
Austin Smith (USA)
Mor Bulis (ISR)
Ram Kapach (ISR)
7-6(2) 6-4
QFNathaniel Lammons (2) (USA)
Dane Webb (USA)
Collin Johns (USA)
Evan Song (USA)
WO
R16Dekel Bar (1) (ISR)
Scott Clayton (GBR)
Yoav Schab (ISR)
Pavel Semidockih (ISR)
6-2 6-2
R16Shahar Elbaz (ISR)
Jordan Hasson (ISR)
Daniel Dudockin (ISR)
Motvey Radionov (ISR)
6-3 6-3
R16Alexis Canter (GBR)
Neil Pauffley ()
Romain Bauvy (4) (FRA)
Jonathan Kanar (FRA)
6-3 6-4
R16Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
Idan Harel Gross (ISR)
Iftah Yavetz (ISR)
6-2 6-2
R16Mor Bulis (ISR)
Ram Kapach (ISR)
Ofek Amoyal (ISR)
Helman Volkats (ISR)
6-4 6-4
R16Brandon Anandan (3) (USA)
Austin Smith (USA)
Alexey Prokopchuk (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
6-0 4-6 10-6
R16Collin Johns (USA)
Evan Song (USA)
Yannai Barkai (ISR)
Orel Ovil (ISR)
6-1 7-5
R16Nathaniel Lammons (2) (USA)
Dane Webb (USA)
Omer Katz (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
7-5 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Orel Ovil (1) (ISR)Helman Volkats (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q1Omer Katz (ISR)Alexey Prokopchuk (UKR)2-6 7-5 7-5[H2H]
Q1Danny Thomas (WC) (GBR)Daniel Tamir (3) (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q1Austin Smith (USA)Nir Vodavoz (4) (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q1Shahar Elbaz (5) (ISR)Uri Vodavoz (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q1Nikolay Kolobaev (6) (RUS)Alexis Canter (9) (GBR)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Motvey Radionov (7) (ISR)Amit Gabreal (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q1Dane Webb (11) (USA)Carlo Donato (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q2Orel Ovil (1) (ISR)Itamar Lavie (WC) (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Helman Volkats (ISR)Michael Kricheli (ISR)6-0 6-3[H2H]
Q2Omer Katz (ISR)Nicholas Reyes (2) (USA)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q2Alexey Prokopchuk (UKR)Itay Shpindler (WC) (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Daniel Tamir (3) (ISR)Nevo Gabriely (WC) (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q2Danny Thomas (WC) (GBR)Idan Harel Gross (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Nir Vodavoz (4) (ISR)Gal Grimberg (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q2Austin Smith (USA)Roi Ginat (WC) (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q2Shahar Elbaz (5) (ISR)Tim Büttner (_GE)3-6 7-6(3) 6-1[H2H]
Q2Uri Vodavoz (ISR)Jordan Hasson (ISR)6-4 7-5[H2H]
Q2Nikolay Kolobaev (6) (RUS)Yair Sarouk (WC) (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q2Alexis Canter (9) (GBR)Omer Hefez (ISR)7-5 4-6 6-1[H2H]
Q2Motvey Radionov (7) (ISR)Michael Boguslavsky (ISR)6-2 7-5[H2H]
Q2Amit Gabreal (ISR)Emmanuel Luria (10) (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q2Carlo Donato (ITA)Pavel Semidockih (8) (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q2Dane Webb (11) (USA)Ofek Amoyal (ISR)7-5 6-2[H2H]
Q3Orel Ovil (1) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Itamar Lavie (WC) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Helman Volkats (ISR)Guy Dagan (ISR)6-1 7-5[H2H]
Q3Michael Kricheli (ISR)Andrew Ely (USA)6-4 6-4[H2H]
Q3Nicholas Reyes (2) (USA)ByeBye[H2H]
Q3Omer Katz (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Itay Shpindler (WC) (ISR)Ran Derei (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Alexey Prokopchuk (UKR)Roy Zwillinger (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q3Daniel Tamir (3) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Nevo Gabriely (WC) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Idan Harel Gross (ISR)Roy Yaron (ISR)7-6(2) 2-6 7-5[H2H]
Q3Danny Thomas (WC) (GBR)Omer Yeshaya (ISR)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q3Nir Vodavoz (4) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Gal Grimberg (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Roi Ginat (WC) (ISR)Ron Idzon (ISR)6-0 7-5[H2H]
Q3Austin Smith (USA)Fabio Santarossa (SUI)6-3 6-1[H2H]
Q3Shahar Elbaz (5) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Tim Büttner (_GE)ByeBye[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Eitan Dray (ISR)7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Jordan Hasson (ISR)Raz Negbie (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Nikolay Kolobaev (6) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Yair Sarouk (WC) (ISR)Ben Gidoni (ISR)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Omer Hefez (ISR)Ori Elbaz (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3UndecidedAlexis Canter (9) (GBR)Bye[H2H]
Q3Motvey Radionov (7) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Michael Boguslavsky (ISR)Or Grinberg (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Amit Gabreal (ISR)Ran Amar (WC) (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3UndecidedEmmanuel Luria (10) (ISR)Bye[H2H]
Q3Pavel Semidockih (8) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Carlo Donato (ITA)Shon Batkis (ISR)7-5 6-2[H2H]
Q3Ofek Amoyal (ISR)Roee Benya (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3UndecidedDane Webb (11) (USA)Bye[H2H]