ATP Israel F12 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Israel F12 Futures Discussion!


Share This...


Israel F12 Futures Event Details:

2018-10-01Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBen Patael (ISR)Igor Smilansky (3) (ISR)2-6 6-3 6-4[H2H]
SFIgor Smilansky (3) (ISR)Mark Whitehouse (5) (GBR)6-2 3-6 7-5[H2H]
SFBen Patael (ISR)Jordan Hasson (ISR)6-0 6-1[H2H]
QFJordan Hasson (ISR)Riccardo Maiga (SUI)6-4 6-2[H2H]
QFMark Whitehouse (5) (GBR)Matias Franco Descotte (1) (ARG)6-7(4) 7-5 6-4[H2H]
QFIgor Smilansky (3) (ISR)Alon Elia (8) (ISR)4-6 6-1 6-4[H2H]
QFBen Patael (ISR)Ram Kapach (ISR)6-0 6-3[H2H]
R16Ram Kapach (ISR)Yannai Barkai (ISR)6-4 6-3[H2H]
R16Mark Whitehouse (5) (GBR)Alexis Canter (GBR)4-6 7-6(4) 6-3[H2H]
R16Riccardo Maiga (SUI)Jesse Ross (q) (USA)6-2 6-0[H2H]
R16Matias Franco Descotte (1) (ARG)Alexander Gaponenko (q) (ISR)6-3 6-3[H2H]
R16Alon Elia (8) (ISR)Tal Goldengoren (q) (ISR)6-2 4-6 6-2[H2H]
R16Igor Smilansky (3) (ISR)Roee Benya (WC) (ISR)6-1 5-7 6-4[H2H]
R16Ben Patael (ISR)Shahar Elbaz (ISR)6-2 6-0[H2H]
R16Jordan Hasson (ISR)Ran Amar (LL) (ISR)6-2 7-5[H2H]
R32Alexis Canter (GBR)Ori Maior (q) (ISR)6-1 6-3[H2H]
R32Mark Whitehouse (5) (GBR)Andrej Glvac (SVK)7-6(7) 6-4[H2H]
R32Igor Smilansky (3) (ISR)Yankel Zemel (ISR)6-1 6-3[H2H]
R32Ben Patael (ISR)Sidane Pontjodikromo (6) (NLD)6-2 6-3[H2H]
R32Matias Franco Descotte (1) (ARG)Joshua Luck (q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Jesse Ross (q) (USA)Sahar Simon (WC) (ISR)6-3 7-6(4)[H2H]
R32Ran Amar (LL) (ISR)Jeremy Sonkin (USA)6-3 6-4[H2H]
R32Jordan Hasson (ISR)Luca Castelnuovo (4) ()6-2 6-1[H2H]
R32Roee Benya (WC) (ISR)Gilad Tamar (q) (ISR)4-6 6-2 6-3[H2H]
R32Alexander Gaponenko (q) (ISR)Oren Motevassel (q) (USA)6-1 6-4[H2H]
R32Yannai Barkai (ISR)Dor Wertheimer (WC) (ISR)7-5 3-6 6-2[H2H]
R32Alon Elia (8) (ISR)Julius Tverijonas (q) (LAT)6-2 6-2[H2H]
R32Shahar Elbaz (ISR)Ron Mansdorf (WC) (ISR)6-1 6-0[H2H]
R32Ram Kapach (ISR)Peter Kobelt (2) (USA)6-4 6-4[H2H]
R32Tal Goldengoren (q) (ISR)Rotem Sobol (LL) ()6-0 6-1[H2H]
R32Riccardo Maiga (SUI)Guy Den Heijer (7) ()6-4 6-1[H2H]
Men's Doubles
FLuca Castelnuovo ()
Matias Franco Descotte (ARG)
Alon Elia (ISR)
Julius Tverijonas (LAT)
1-6 6-2 10-7
SFAlon Elia (ISR)
Julius Tverijonas (LAT)
Alexis Canter (GBR)
Riccardo Maiga (SUI)
6-4 2-6 16-14
SFLuca Castelnuovo ()
Matias Franco Descotte (ARG)
Guy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
6-4 6-3
QFAlon Elia (ISR)
Julius Tverijonas (LAT)
Peter Kobelt (USA)
Ron Mansdorf (ISR)
7-5 6-4
QFAlexis Canter (GBR)
Riccardo Maiga (SUI)
Jordan Hasson (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
6-4 6-3
QFGuy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
Edan Bakshi (ISR)
Alec Deckers ()
6-4 6-2
QFLuca Castelnuovo ()
Matias Franco Descotte (ARG)
Ram Kapach (ISR)
Ori Maior (ISR)
6-4 7-6(6)
R16Alexis Canter (GBR)
Riccardo Maiga (SUI)
Shahar Elbaz (ISR)
Yankel Zemel (ISR)
1-6 6-0 10-8
R16Jordan Hasson (ISR)
Omer Yeshaya (ISR)
Saar Steele (ISR)
Dor Wertheimer (ISR)
6-2 6-1
R16Alon Elia (ISR)
Julius Tverijonas (LAT)
Oz Daniel (ISR)
Igor Smilansky (ISR)
6-7(2) 7-6(4) 10-8
R16Peter Kobelt (USA)
Ron Mansdorf (ISR)
Ran Amar (ISR)
Yair Sarouk (ISR)
6-4 4-6 10-4
R16Guy Den Heijer ()
Sidane Pontjodikromo (NLD)
Joshua Luck ()
Gilad Tamar (ISR)
3-6 7-6(5) 10-3
R16Luca Castelnuovo ()
Matias Franco Descotte (ARG)
Alexey Aleshchev (RUS)
Andrej Glvac (SVK)
6-4 6-2
R16Ram Kapach (ISR)
Ori Maior (ISR)
Nir Vodavoz (ISR)
Uri Vodavoz (ISR)
6-2 6-3
R16Edan Bakshi (ISR)
Alec Deckers ()
Alex Brenner (USA)
Jeremy Sonkin (USA)
6-3 3-6 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Julius Tverijonas (q) (LAT)Oz Daniel (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q1Oren Motevassel (q) (USA)Ofek Amoyal (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q1Jesse Ross (q) (USA)Ran Amar (LL) (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q1Ori Maior (q) (ISR)Rotem Sobol (LL) ()6-1 6-1[H2H]
Q1Tal Goldengoren (q) (ISR)Yaron Guberman (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q1Alexander Gaponenko (q) (ISR)Yair Gal (ISR)6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Gilad Tamar (q) (ISR)Rayne Roselt ()6-4 6-0[H2H]
Q1Joshua Luck (q) ()Omer Yeshaya (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q2Joshua Luck (q) ()Alec Deckers ()4-6 6-4 6-3[H2H]
Q2Rayne Roselt ()Saar Rogovski ()3-6 6-4 7-6(3)[H2H]
Q2Gilad Tamar (q) (ISR)Uri Vodavoz (ISR)6-3 7-5[H2H]
Q2Alexander Gaponenko (q) (ISR)Shahar Gabay (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q2Yair Gal (ISR)Yair Sarouk (ISR)6-3 6-0[H2H]
Q2Yaron Guberman (ISR)Guy Michelevitz (ISR)2-6 6-2 7-5[H2H]
Q2Tal Goldengoren (q) (ISR)Emmanuel Luria (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q2Omer Yeshaya (ISR)Ron Klain (ISR)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Julius Tverijonas (q) (LAT)Benjamin Rosen (USA)6-1 7-5[H2H]
Q2Ofek Amoyal (ISR)Raz Katz ()6-1 6-2[H2H]
Q2Oren Motevassel (q) (USA)Michal Skonieczny (POL)6-1 6-4[H2H]
Q2Rotem Sobol (LL) ()Itay Shpindler (ISR)w/o[H2H]
Q2Ori Maior (q) (ISR)Alexey Aleshchev (RUS)7-6(2) 5-7 6-4[H2H]
Q2Jesse Ross (q) (USA)Guy Dagan (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q2Ran Amar (LL) (ISR)Nevo Gabriely (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q2Oz Daniel (ISR)Edan Bakshi (ISR)6-3 4-6 7-6(4)[H2H]
Q3Ron Klain (ISR)Dan Rubin ()6-0 6-2[H2H]
Q3Omer Yeshaya (ISR)Tyrone Barrett (AUS)6-0 6-1[H2H]
Q3Joshua Luck (q) ()Ronen Mashiach (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Rayne Roselt ()Adam Levi (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Saar Rogovski ()Daniel Sela ()6-7(3) 6-4 6-2[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Ran Derei (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q3Alexander Gaponenko (q) (ISR)Ido Salem ()6-0 6-0[H2H]
Q3Shahar Gabay (ISR)Mike Nathanel Engel (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Yair Gal (ISR)Israel Boskila ()6-1 6-2[H2H]
Q3Yaron Guberman (ISR)Tuval Barak (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3Guy Michelevitz (ISR)Amit Cohen (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q3Benjamin Rosen (USA)Alex Brenner (USA)6-1 6-3[H2H]
Q3Oz Daniel (ISR)Inbar Shiloah ()6-0 6-3[H2H]
Q3Ofek Amoyal (ISR)Eitan Dray (ISR)6-1 6-2[H2H]
Q3Raz Katz ()Ron Cohen ()6-4 6-0[H2H]
Q3Oren Motevassel (q) (USA)Dmitrii Baskov (MDA)6-4 4-6 6-4[H2H]
Q3Michal Skonieczny (POL)Tal Birman ()6-2 6-3[H2H]
Q3Itay Shpindler (ISR)Nir Solan (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q3Rotem Sobol (LL) ()Ilya Dembinsky (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Ori Maior (q) (ISR)Yam Ziv (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q3Jesse Ross (q) (USA)Nir Vodavoz (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Guy Dagan (ISR)Shadi AL Tori (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Nevo Gabriely (ISR)Ido Geva ()7-6(3) 6-0[H2H]
Q3Edan Bakshi (ISR)Noam Avichai Yzrael ()6-0 6-0[H2H]
Q3Tal Goldengoren (q) (ISR)Yaniv Gutman ()6-2 6-1[H2H]