ATP Israel F5 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Israel F5 Futures Discussion!


Share This...


Israel F5 Futures Event Details:

2011-05-23Hard
OutdoorRamat Hasharon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAmir Weintraub (1) (ISR)David Rice (2) (GBR)6-1 6-1 [H2H]
SFAmir Weintraub (1) (ISR)Gilad Ben Zvi (7) (ISR)6-1 3-1 Retired[H2H]
SFDavid Rice (2) (GBR)Noam Okun (3Q) (ISR)6-3 2-6 6-4 [H2H]
QFAmir Weintraub (1) (ISR)Sean Thornley (5) (GBR)6-0 6-1 [H2H]
QFGilad Ben Zvi (7) (ISR)Sam Barry (IRL)5-7 6-3 6-3 [H2H]
QFNoam Okun (3Q) (ISR)Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)3-6 6-0 6-2 [H2H]
QFDavid Rice (2) (GBR)Tal Eros (8) (ISR)6-2 6-2 [H2H]
R16Amir Weintraub (1) (ISR)Dmitry Surchenko (Q) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
R16Sean Thornley (5) (GBR)Or Ram-Harel (Q) (ISR)5-7 6-1 6-1 [H2H]
R16Sam Barry (IRL)Igor Smilansky (ISR)6-4 7-5 [H2H]
R16Gilad Ben Zvi (7) (ISR)Laurent-Olivier Daxhelet (BEL)6-7(5) 6-4 6-4 [H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)Manolis Glezos (GRE)6-1 6-1 [H2H]
R16Noam Okun (3Q) (ISR)Yann Minster (SUI)6-4 6-2 [H2H]
R16Tal Eros (8) (ISR)Marcus Weiglhofer (AUT)6-1 6-3 [H2H]
R16David Rice (2) (GBR)Daniel Skripnik (Q) (ISR)6-2 6-3 [H2H]
R32Amir Weintraub (1) (ISR)Alon Elia (WC) (ISR)6-1 6-0 [H2H]
R32Dmitry Surchenko (Q) (RUS)Tal Goldengoren (WC) (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32Or Ram-Harel (Q) (ISR)Luca Margaroli (SUI)6-3 6-0 [H2H]
R32Sean Thornley (5) (GBR)Charlie Cutler (USA)6-3 6-4 [H2H]
R32Sam Barry (IRL)Federico Gaio (4) (ITA)6-1 3-6 7-6(5) [H2H]
R32Igor Smilansky (ISR)John-Paul Fruttero (USA)0-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Laurent-Olivier Daxhelet (BEL)Oran Reznik (Q) (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32Gilad Ben Zvi (7) (ISR)Blake Mott (Q) (AUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (6) (UKR)Anton Galkin (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Manolis Glezos (GRE)Dekel Bar (WC) (ISR)1-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Yann Minster (SUI)Dor Belfer (ISR)7-5 6-2 [H2H]
R32Noam Okun (3Q) (ISR)Philippos Tsangaridis (Q) (CYP)6-1 6-0 [H2H]
R32Tal Eros (8) (ISR)Bar Tzuf Botzer (WC) (ISR)6-4 6-4 [H2H]
R32Marcus Weiglhofer (AUT)Olaf De Weerdt (Q) (BEL)6-1 3-6 6-4 [H2H]
R32Daniel Skripnik (Q) (ISR)Emanuele Molina (ITA)6-4 6-4 [H2H]
R32David Rice (2) (GBR)Kevin Jordi (SUI)6-0 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FJohn-Paul Fruttero (1) (USA)
Amir Weintraub (ISR)
David Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
6-7(4) 7-6(3) [13-11]
SFJohn-Paul Fruttero (1) (USA)
Amir Weintraub (ISR)
Federico Gaio (ITA)
Emanuele Molina (ITA)
6-2 6-3
SFDavid Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Yann Minster (SUI)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
6-0 6-1
QFJohn-Paul Fruttero (1) (USA)
Amir Weintraub (ISR)
Manolis Glezos (GRE)
Konstantinos Mikos (GRE)
6-1 7-6(3)
QFFederico Gaio (ITA)
Emanuele Molina (ITA)
Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
6-1 6-7(5) [10-7]
QFYann Minster (SUI)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Aviv Darmon (WC) (ISR)
Or Ram-Harel (ISR)
7-5 6-0
QFDavid Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL)
Olaf De Weerdt (BEL)
6-1 6-2
R16John-Paul Fruttero (1) (USA)
Amir Weintraub (ISR)
Ram Tepper (ISR)
Marcus Weiglhofer (AUT)
6-1 6-4
R16Manolis Glezos (GRE)
Konstantinos Mikos (GRE)
Alon Elia (WC) (ISR)
Tal Goldengoren (ISR)
7-5 6-3
R16Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
Dor Belfer (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
7-5 4-6 [10-7]
R16Federico Gaio (ITA)
Emanuele Molina (ITA)
Gilad Ben Zvi (ISR)
Bar Tzuf Botzer (ISR)
6-3 6-2
R16Yann Minster (SUI)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Tal Eros (ISR)
Igor Smilansky (ISR)
4-6 6-2 [10-7]
R16Aviv Darmon (WC) (ISR)
Or Ram-Harel (ISR)
Charlie Cutler (USA)
Yury Vaschenko (RUS)
6-2 6-4
R16Laurent-Olivier Daxhelet (BEL)
Olaf De Weerdt (BEL)
Matan Shay Ganzi (ISR)
Eden Peleg (ISR)
6-4 6-1
R16David Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Netanel Alcabas (WC) (ISR)
Simeon Branzberg (ISR)
6-3 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Noam Okun (1WC) (ISR)Orel Ovil (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q1Oran Reznik (ISR)Nir Shaked (ISR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Olaf De Weerdt (BEL)Daniel Aleksandrov (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q1Daniel Skripnik (ISR)Saar Steele (ISR)6-2 3-0 Retired[H2H]
Q1Or Ram-Harel (WC) (ISR)Daniel Mcgrath (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Blake Mott (AUS)Yehonatan Kaufman (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q1Philippos Tsangaridis (CYP)Daniel Jacobi (ISR)6-4 7-6(5) [H2H]
Q1Dmitry Surchenko (RUS)Aviv Darmon (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Noam Okun (1WC) (ISR)Konstantinos Mikos (GRE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Orel Ovil (ISR)Simon Tasev (ISR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Nir Shaked (ISR)Eitan Romem (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Oran Reznik (ISR)Gal Gutman (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Daniel Aleksandrov (ISR)Yair Gal (ISR)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q2Olaf De Weerdt (BEL)Kevin Benchetrit (ISR)6-0 3-0 Retired[H2H]
Q2Daniel Skripnik (ISR)David Mushayev (ISR)2-6 6-2 4-2 Retired[H2H]
Q2Saar Steele (ISR)Spencer Feldman (USA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Or Ram-Harel (WC) (ISR)Simeon Branzberg (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Daniel Mcgrath (GBR)Eden Peleg (ISR)6-3 7-5 [H2H]
Q2Yehonatan Kaufman (ISR)Benjamin Ezer (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Blake Mott (AUS)Netanel Alcabas (ISR)6-4 7-5 [H2H]
Q2Philippos Tsangaridis (CYP)Tal Itzhaki (ISR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Daniel Jacobi (ISR)Guy Michelevitz (ISR)6-4 7-5 [H2H]
Q2Dmitry Surchenko (RUS)Yury Vaschenko (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q2Aviv Darmon (ISR)Artur Madzhar (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Noam Okun (1WC) (ISR)Bye
Q3Konstantinos Mikos (GRE)Ben Shur (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Simon Tasev (ISR)David Papis (ISR)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Orel Ovil (ISR)Bye
Q3Eitan Romem (ISR)Bye
Q3Nir Shaked (ISR)Yuriy Kovalenko (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Gal Gutman (ISR)Raphael Zwecker (ISR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Oran Reznik (ISR)Bye
Q3Yair Gal (ISR)Bye
Q3Daniel Aleksandrov (ISR)Yuval Barak (WC) (ISR)WO[H2H]
Q3Kevin Benchetrit (ISR)Ori Chen (ISR)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Olaf De Weerdt (BEL)Bye
Q3Daniel Skripnik (ISR)Bye
Q3David Mushayev (ISR)Asi Shaul (ISR)7-5 7-6(6) [H2H]
Q3Saar Steele (ISR)Aviv Ben Shabat (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Spencer Feldman (USA)Bye
Q3Or Ram-Harel (WC) (ISR)Bye
Q3Simeon Branzberg (ISR)Ram Tepper (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Eden Peleg (ISR)Mark Heimberger (USA)3-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Daniel Mcgrath (GBR)Bye
Q3Yehonatan Kaufman (ISR)Bye
Q3Benjamin Ezer (ISR)David Baron (ISR)7-6(7) 6-2 [H2H]
Q3Blake Mott (AUS)Tom Ziv (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Netanel Alcabas (ISR)Bye
Q3Philippos Tsangaridis (CYP)Bye
Q3Tal Itzhaki (ISR)Mor Bulis (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Guy Michelevitz (ISR)Matan Shay Ganzi (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Daniel Jacobi (ISR)Bye
Q3Dmitry Surchenko (RUS)Bye
Q3Yury Vaschenko (RUS)Ben Itzhak (ISR)6-1 3-6 7-5 [H2H]
Q3Aviv Darmon (ISR)Daniel Cukierman (ISR)5-0 Retired[H2H]
Q3Artur Madzhar (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Israel F5 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Israel F5 Futures?