ATP Israel F4 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Israel F4 Futures Discussion!


Share This...


Israel F4 Futures Event Details:

2010-11-01Hard
OutdoorRamat Hasharon, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDaniel Cox (7) (GBR)David Goffin (1) (BEL)3-6 6-4 6-4 [H2H]
SFDavid Goffin (1) (BEL)Jamie Baker (5) (GBR)6-0 6-2 [H2H]
SFDaniel Cox (7) (GBR)Josh Goodall (8) (GBR)7-6(4) 3-6 6-4 [H2H]
QFDavid Goffin (1) (BEL)Amir Weintraub (6) (ISR)6-0 6-2 [H2H]
QFJamie Baker (5) (GBR)Noam Okun (3) (ISR)6-4 6-3 [H2H]
QFJosh Goodall (8) (GBR)Thomas Fabbiano (4) (ITA)7-6(5) 6-3 [H2H]
QFDaniel Cox (7) (GBR)Medy Chettar (Q) (FRA)6-3 6-2 [H2H]
R16David Goffin (1) (BEL)Antal Van Der Duim (NED)6-2 6-3 [H2H]
R16Amir Weintraub (6) (ISR)Victor Baluda (Q) (RUS)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Noam Okun (3) (ISR)Kevin Krawietz (Q) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R16Jamie Baker (5) (GBR)Simon Cauvard (FRA)6-3 6-3 [H2H]
R16Josh Goodall (8) (GBR)Rafal Gozdur (Q) (POL)6-3 6-1 [H2H]
R16Thomas Fabbiano (4) (ITA)Nicolas Renavand (FRA)6-3 6-2 [H2H]
R16Daniel Cox (7) (GBR)Antoine Tassart (Q) (FRA)6-3 6-1 [H2H]
R16Medy Chettar (Q) (FRA)Gregoire Burquier (2) (FRA)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32David Goffin (1) (BEL)Fabrice Martin (FRA)6-2 6-4 [H2H]
R32Antal Van Der Duim (NED)Joshua Milton (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R32Victor Baluda (Q) (RUS)Jannick Lupescu (Q) (NED)6-4 3-6 6-1 [H2H]
R32Amir Weintraub (6) (ISR)Xander Spong (LL) (NED)6-3 6-0 [H2H]
R32Noam Okun (3) (ISR)Tal Eros (WC) (ISR)6-1 6-4 [H2H]
R32Kevin Krawietz (Q) (GER)Rudy Coco (FRA)6-2 6-7(2) 6-3 [H2H]
R32Simon Cauvard (FRA)Piotr Gadomski (POL)6-4 6-1 [H2H]
R32Jamie Baker (5) (GBR)Almog Mashiach (Q) (ISR)6-1 6-4 [H2H]
R32Josh Goodall (8) (GBR)Philip Orno (LL) (DEN)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Rafal Gozdur (Q) (POL)Saar Steele (WC) (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32Nicolas Renavand (FRA)Dor Belfer (WC) (ISR)6-0 6-2 [H2H]
R32Thomas Fabbiano (4) (ITA)Bar Tzuf Botzer (WC) (ISR)6-2 6-3 [H2H]
R32Daniel Cox (7) (GBR)David De Goede (Q) (NED)1-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Antoine Tassart (Q) (FRA)Gilad Ben Zvi (ISR)6-3 2-6 6-3 [H2H]
R32Medy Chettar (Q) (FRA)Sergei Krotiouk (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R32Gregoire Burquier (2) (FRA)Julien Dubail (BEL)7-6(5) 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FKevin Krawietz (2) (GER)
Sergei Krotiouk (RUS)
Noam Behr (ISR)
Tal Eros (ISR)
2-6 6-4 [10-5]
SFNoam Behr (ISR)
Tal Eros (ISR)
Medy Chettar (FRA)
Rudy Coco (FRA)
6-3 6-4
SFKevin Krawietz (2) (GER)
Sergei Krotiouk (RUS)
Gregoire Burquier (3) (FRA)
Simon Cauvard (FRA)
2-6 6-4 [10-6]
QFNoam Behr (ISR)
Tal Eros (ISR)
Gilad Ben Zvi (ISR)
Saar Steele (ISR)
6-4 7-6(7)
QFMedy Chettar (FRA)
Rudy Coco (FRA)
Piotr Gadomski (4) (POL)
Rafal Gozdur (POL)
6-2 7-6(5)
QFGregoire Burquier (3) (FRA)
Simon Cauvard (FRA)
Xander Spong (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
6-3 6-2
QFKevin Krawietz (2) (GER)
Sergei Krotiouk (RUS)
Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
6-0 6-0
R16Gilad Ben Zvi (ISR)
Saar Steele (ISR)
Josh Goodall (1) (GBR)
Amir Weintraub (ISR)
4-6 6-4 [12-10]
R16Noam Behr (ISR)
Tal Eros (ISR)
Bar Tzuf Botzer (WC) (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
6-3 6-3
R16Piotr Gadomski (4) (POL)
Rafal Gozdur (POL)
Eyal Cohen (WC) (ISR)
Igor Smilansky (ISR)
5-7 6-4 [10-7]
R16Medy Chettar (FRA)
Rudy Coco (FRA)
David De Goede (NED)
Jannick Lupescu (NED)
6-4 3-6 [10-8]
R16Xander Spong (NED)
Antal Van Der Duim (NED)
Aviv Ben Shabat (WC) (ISR)
Noam Mazor (ISR)
6-4 6-4
R16Gregoire Burquier (3) (FRA)
Simon Cauvard (FRA)
Julien Dubail (BEL)
Antoine Tassart (FRA)
6-4 6-3
R16Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
Fabrice Martin (FRA)
Almog Mashiach (ISR)
6-1 7-5
R16Kevin Krawietz (2) (GER)
Sergei Krotiouk (RUS)
Laurent-Olivier Daxhelet (BEL)
Olaf De Weerdt (BEL)
3-6 6-1 [10-8]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Antoine Tassart (1) (FRA)Eyal Cohen (ISR)6-1 6-4 [H2H]
Q1Almog Mashiach (2) (ISR)Dmitry Kalyuzhny (RUS)3-6 6-3 7-5 [H2H]
Q1Jannick Lupescu (3) (NED)Constantin Le Goff (FRA)7-5 6-1 [H2H]
Q1Kevin Krawietz (4) (GER)Noam Mazor (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q1Rafal Gozdur (9) (POL)Xander Spong (5WC) (NED)6-3 6-2 [H2H]
Q1Victor Baluda (6) (RUS)Laurent-Olivier Daxhelet (10) (BEL)6-2 6-4 [H2H]
Q1Medy Chettar (7) (FRA)Otakar Lucak (11) (CZE)2-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q1David De Goede (12) (NED)Philip Orno (8) (DEN)6-1 7-6(7) [H2H]
Q2Antoine Tassart (1) (FRA)Daniel Skripnik (ISR)6-7(5) 6-0 6-1 [H2H]
Q2Eyal Cohen (ISR)Daniel Krutik (ISR)4-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Almog Mashiach (2) (ISR)Romain Monney (SUI)6-1 6-4 [H2H]
Q2Dmitry Kalyuzhny (RUS)Pietro Campi (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Jannick Lupescu (3) (NED)Tomer Hodorov (ISR)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q2Constantin Le Goff (FRA)Dekel Bar (ISR)6-4 Retired[H2H]
Q2Kevin Krawietz (4) (GER)Yoannis Hilelis (FRA)6-4 6-1 [H2H]
Q2Noam Mazor (ISR)David Mushayev (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Xander Spong (5WC) (NED)Amir Zari (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Rafal Gozdur (9) (POL)Or Ram-Harel (WC) (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Victor Baluda (6) (RUS)Olaf De Weerdt (BEL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Laurent-Olivier Daxhelet (10) (BEL)Adi Zilberstein (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Medy Chettar (7) (FRA)Matej Klobusovsky (SVK)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
Q2Otakar Lucak (11) (CZE)Gal Hakak (ISR)4-6 6-3 6-0 [H2H]
Q2Philip Orno (8) (DEN)Guy Michelevitz (ISR)2-6 6-1 6-0 [H2H]
Q2David De Goede (12) (NED)Arko Zoutendijk (NED)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Antoine Tassart (1) (FRA)Bye
Q3Daniel Skripnik (ISR)Viktor Filipenko (HUN)5-7 6-2 6-2 [H2H]
Q3Daniel Krutik (ISR)Gleb Kozeltsev (RUS)6-4 3-6 7-6(2) [H2H]
Q3Eyal Cohen (ISR)Aviv Darmon (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Almog Mashiach (2) (ISR)Bye
Q3Romain Monney (SUI)Grigory Rybenkov (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Pietro Campi (ITA)Yuriy Kovalenko (ISR)6-4 3-6 6-0 [H2H]
Q3Dmitry Kalyuzhny (RUS)Oran Reznik (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jannick Lupescu (3) (NED)Bye
Q3Tomer Hodorov (ISR)Philipp Skvortsov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dekel Bar (ISR)Matan Shay Ganzi (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Constantin Le Goff (FRA)Simeon Branzberg (ISR)6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Kevin Krawietz (4) (GER)Bye
Q3Yoannis Hilelis (FRA)Nir Shaked (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q3David Mushayev (ISR)Nir Aizik (ISR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Noam Mazor (ISR)Alon Faiman (ISR)2-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Xander Spong (5WC) (NED)Benjamin Ezer (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Amir Zari (ISR)Adrian Gabison (FRA)6-2 6-2 [H2H]
Q3Or Ram-Harel (WC) (ISR)Vitaliy Kachanovskiy (RUS)7-5 2-0 Retired[H2H]
Q3Rafal Gozdur (9) (POL)Tamir Geva (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Victor Baluda (6) (RUS)Igor Smilansky (ISR)6-1 7-6(5) [H2H]
Q3Olaf De Weerdt (BEL)Valentin Nourrissat (FRA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Adi Zilberstein (ISR)Yair Gal (ISR)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Laurent-Olivier Daxhelet (10) (BEL)Aviv Ben Shabat (ISR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Medy Chettar (7) (FRA)Eitan Romem (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Matej Klobusovsky (SVK)Tal Itzhaki (ISR)2-6 7-5 6-2 [H2H]
Q3Gal Hakak (ISR)Genia Gamazov (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Otakar Lucak (11) (CZE)Daniel Jacobi (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Philip Orno (8) (DEN)Ben Aflalo (ISR)WO[H2H]
Q3Guy Michelevitz (ISR)Ram Tepper (ISR)7-5 6-0 [H2H]
Q3Arko Zoutendijk (NED)Daniel Aleksandrov (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q3David De Goede (12) (NED)Daniel Tyntaryov (ISR)7-5 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Israel F4 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Israel F4 Futures?