ATP Israel F4 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Israel F4 Futures Discussion!


Share This...


Israel F4 Futures Event Details:

2007-11-19Hard
OutdoorRamat Hasharon 3, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRuben Bemelmans (4) (BEL)Niels Desein (3) (BEL)6-3 6-3 [H2H]
SFRuben Bemelmans (4) (BEL)Adam El Mihdawy (Q) (USA)6-3 6-2 [H2H]
SFNiels Desein (3) (BEL)Chris Eaton (GBR)7-5 4-6 6-3 [H2H]
QFAdam El Mihdawy (Q) (USA)Xavier Audouy (5) (FRA)7-6(5) 6-2 [H2H]
QFRuben Bemelmans (4) (BEL)Miles Kasiri (7) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
QFNiels Desein (3) (BEL)Syrym Abdukhalikov (8) (KAZ)6-2 6-2 [H2H]
QFChris Eaton (GBR)Andrei Mlendea (6) (ROU)6-2 6-4 [H2H]
R16Adam El Mihdawy (Q) (USA)Marsel Khamdamov (1) (UZB)1-6 6-4 6-3 [H2H]
R16Xavier Audouy (5) (FRA)Denis Molcianov (MDA)6-2 3-6 7-5 [H2H]
R16Ruben Bemelmans (4) (BEL)Michal Pazicky (SVK)6-7(5) 6-0 6-1 [H2H]
R16Miles Kasiri (7) (GBR)Saar Steele (Q) (ISR)6-2 6-0 [H2H]
R16Syrym Abdukhalikov (8) (KAZ)James Ward (GBR)6-3 2-6 7-5 [H2H]
R16Niels Desein (3) (BEL)Idan Mark (ISR)6-3 6-0 [H2H]
R16Andrei Mlendea (6) (ROU)Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)6-4 6-1 [H2H]
R16Chris Eaton (GBR)Dzmitry Zhyrmont (Q) (BLR)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Marsel Khamdamov (1) (UZB)Sergei Krotiouk (RUS)6-2 6-3 [H2H]
R32Adam El Mihdawy (Q) (USA)Trystan Meniane (FRA)6-3 7-5 [H2H]
R32Denis Molcianov (MDA)Ilia Kushev (BUL)6-4 4-6 7-5 [H2H]
R32Xavier Audouy (5) (FRA)Alexandru-Raul Lazar (Q) (ROU)6-2 6-3 [H2H]
R32Ruben Bemelmans (4) (BEL)Tomer Hodorov (WC) (ISR)6-3 6-0 [H2H]
R32Michal Pazicky (SVK)Valentin Dimov (Q) (BUL)7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Saar Steele (Q) (ISR)Almog Mashiach (WC) (ISR)6-4 6-2 [H2H]
R32Miles Kasiri (7) (GBR)Siarhei Betau (BLR)6-4 6-0 [H2H]
R32Syrym Abdukhalikov (8) (KAZ)Soren Goritzka (Q) (GER)6-3 7-6(7) [H2H]
R32James Ward (GBR)Konstantin Blank (WC) (ISR)6-4 6-2 [H2H]
R32Idan Mark (ISR)Mikhail Lifshits (RUS)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Niels Desein (3) (BEL)Lazar Magdincev (MKD)6-4 6-0 [H2H]
R32Andrei Mlendea (6) (ROU)Oren Motevassel (Q) (USA)6-1 5-7 6-4 [H2H]
R32Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)Leander Van Der Vaart (Q) (NED)7-5 6-2 [H2H]
R32Chris Eaton (GBR)Amir Hadad (ISR)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Dzmitry Zhyrmont (Q) (BLR)Todor Enev (2) (BUL)6-2 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FAmir Hadad (4) (ISR)
Lazar Magdincev (MKD)
Xavier Audouy (FRA)
Trystan Meniane (FRA)
6-0 6-2
SFAmir Hadad (4) (ISR)
Lazar Magdincev (MKD)
Syrym Abdukhalikov (1) (KAZ)
Siarhei Betau (BLR)
6-4 6-2
SFXavier Audouy (FRA)
Trystan Meniane (FRA)
Sergei Krotiouk (RUS)
Mikhail Lifshits (RUS)
2-6 6-3 [10-4]
QFSyrym Abdukhalikov (1) (KAZ)
Siarhei Betau (BLR)
Jiri Kosler (CZE)
Michal Pazicky (SVK)
6-4 7-5
QFAmir Hadad (4) (ISR)
Lazar Magdincev (MKD)
Todor Enev (BUL)
Ilia Kushev (BUL)
6-2 7-6(5)
QFSergei Krotiouk (RUS)
Mikhail Lifshits (RUS)
Chris Eaton (GBR)
James Ward (GBR)
6-4 6-4
QFXavier Audouy (FRA)
Trystan Meniane (FRA)
Andrei Mlendea (2) (ROU)
Denis Molcianov (MDA)
6-7(5) 6-3 [10-5]
R16Syrym Abdukhalikov (1) (KAZ)
Siarhei Betau (BLR)
Almog Mashiach (WC) (ISR)
Noam Yitzhaki (ISR)
6-2 6-2
R16Jiri Kosler (CZE)
Michal Pazicky (SVK)
Paris Gemouchidis (GRE)
Roberto Rodriguez-Alonso (ESP)
7-5 6-2
R16Amir Hadad (4) (ISR)
Lazar Magdincev (MKD)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Paul-Mihai Puscasu (ROU)
6-0 6-2
R16Todor Enev (BUL)
Ilia Kushev (BUL)
Tal Eros (WC) (ISR)
Tomer Hodorov (ISR)
6-3 6-1
R16Sergei Krotiouk (RUS)
Mikhail Lifshits (RUS)
Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)
Konstantin Blank (ISR)
6-1 6-3
R16Chris Eaton (GBR)
James Ward (GBR)
Aleksey Bessonov (A) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
7-6(4) 5-7 [10-8]
R16Xavier Audouy (FRA)
Trystan Meniane (FRA)
Idan Mark (ISR)
Saar Steele (ISR)
7-6(4) 4-6 [10-5]
R16Andrei Mlendea (2) (ROU)
Denis Molcianov (MDA)
Alin Ionut Enescu (ROU)
Costin Paval (ROU)
6-1 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adam El Mihdawy (USA)Noam Yitzhaki (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q1Oren Motevassel (USA)Balazs Farkas (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q1Valentin Dimov (11) (BUL)Paul-Mihai Puscasu (3) (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q1Alexandru-Raul Lazar (4) (ROU)Amir Zari (ISR)6-1 6-4 [H2H]
Q1Saar Steele (5) (ISR)Jiri Kosler (10) (CZE)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q1Soren Goritzka (13) (GER)Aleksey Bessonov (6) (BLR)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q1Dzmitry Zhyrmont (7) (BLR)Guy Kubi (15) (ISR)6-4 6-0 [H2H]
Q1Leander Van Der Vaart (14) (NED)Josip Juric (8) (CRO)3-6 6-1 6-4 [H2H]
Q2Adam El Mihdawy (USA)Olaf De Weerdt (BEL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Noam Yitzhaki (ISR)Daniel Tyntaryov (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Oren Motevassel (USA)Ben Genin (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Balazs Farkas (SVK)David Steinblatt (ISR)5-7 6-0 6-4 [H2H]
Q2Paul-Mihai Puscasu (3) (ROU)Gilad Berman (ISR)6-7(3) 6-3 6-4 [H2H]
Q2Valentin Dimov (11) (BUL)Richard Waite (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Alexandru-Raul Lazar (4) (ROU)Guy Goren (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Amir Zari (ISR)Genia Gamazov (WC) (ISR)6-4 6-0 [H2H]
Q2Saar Steele (5) (ISR)Itay Levi (ISR)7-6(5) 6-0 [H2H]
Q2Jiri Kosler (10) (CZE)Anton Rabinov (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Aleksey Bessonov (6) (BLR)Nikita Soifer (ISR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Soren Goritzka (13) (GER)Andrej Kurtis (SVK)6-3 6-2 [H2H]
Q2Dzmitry Zhyrmont (7) (BLR)Sergey Belov (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q2Guy Kubi (15) (ISR)Jonathan Hefetz (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Josip Juric (8) (CRO)Daniel Jacobi (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Leander Van Der Vaart (14) (NED)Gal Hakak (WC) (ISR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Adam El Mihdawy (USA)Paris Gemouchidis (1) (GRE)6-2 6-3 [H2H]
Q3Olaf De Weerdt (BEL)Fahoum Fahoum (ISR)6-2 7-5 [H2H]
Q3Daniel Tyntaryov (ISR)Eden Peleg (ISR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Noam Yitzhaki (ISR)Alexander Berezhyniuk (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Oren Motevassel (USA)Costin Paval (2) (ROU)6-4 7-5 [H2H]
Q3Ben Genin (ISR)Roy Sherr (WC) (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3David Steinblatt (ISR)Guy Michelevitz (ISR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Balazs Farkas (SVK)Roberto Rodriguez-Alonso (9) (ESP)7-5 6-2 [H2H]
Q3Paul-Mihai Puscasu (3) (ROU)Nathan Boneh (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Gilad Berman (ISR)Eran Hecht (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Richard Waite (GER)Ofir Ginat (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Valentin Dimov (11) (BUL)Adam Bzezinsky (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Alexandru-Raul Lazar (4) (ROU)Benjamin Ezer (ISR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Guy Goren (ISR)Sahar Shimiel (ISR)7-5 6-3 [H2H]
Q3Amir Zari (ISR)Lior Girshevitz (WC) (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Genia Gamazov (WC) (ISR)Alin Ionut Enescu (12) (ROU)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Saar Steele (5) (ISR)Luka Starc (A) (SLO)6-1 0-6 6-0 [H2H]
Q3Itay Levi (ISR)Asi Stein (WC) (ISR)6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Anton Rabinov (ISR)Tal Kaminsky (ISR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Jiri Kosler (10) (CZE)Jonathan Schneider (USA)6-4 6-1 [H2H]
Q3Aleksey Bessonov (6) (BLR)Alon Faiman (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Nikita Soifer (ISR)Ram Tepper (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Andrej Kurtis (SVK)Jonathan Bik (WC) (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Soren Goritzka (13) (GER)Gleb Sklyr (WC) (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Dzmitry Zhyrmont (7) (BLR)Nir Aizik (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Sergey Belov (RUS)Lior Barbash (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jonathan Hefetz (ISR)Jonathan Zipris (ISR)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q3Guy Kubi (15) (ISR)Omri Hasin (ISR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Josip Juric (8) (CRO)Tal Eros (WC) (ISR)7-6(5) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Daniel Jacobi (ISR)Georges Wambo (CMR)7-5 6-3 [H2H]
Q3Gal Hakak (WC) (ISR)Marko Skoric (CRO)7-6(3) 7-5 [H2H]
Q3Leander Van Der Vaart (14) (NED)Dor Amir (ISR)6-1 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Israel F4 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Israel F4 Futures?