ATP Israel F3 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Israel F3 Futures Discussion!


Share This...


Israel F3 Futures Event Details:

2011-01-24Hard
OutdoorEilat, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAdam Kellner (3) (HUN)Nikola Cacic (SCG)6-2 7-5 [H2H]
SFNikola Cacic (SCG)Amir Weintraub (1) (ISR)6-3 6-3 [H2H]
SFAdam Kellner (3) (HUN)Milos Sekulic (SWE)6-3 6-3 [H2H]
QFAmir Weintraub (1) (ISR)Stefan Borg (Q) (SWE)6-3 2-1 Retired[H2H]
QFNikola Cacic (SCG)Walter Trusendi (4) (ITA)6-4 6-4 [H2H]
QFAdam Kellner (3) (HUN)Jozef Kovalik (Q) (SVK)6-2 6-2 [H2H]
QFMilos Sekulic (SWE)Gaetan De Lovinfosse (Q) (BEL)6-3 6-3 [H2H]
R16Amir Weintraub (1) (ISR)Dor Belfer (WC) (ISR)6-0 6-0 [H2H]
R16Stefan Borg (Q) (SWE)Ismar Gorcic (6) (BIH)6-3 6-3 [H2H]
R16Walter Trusendi (4) (ITA)Robert Rumler (CZE)6-2 6-0 [H2H]
R16Nikola Cacic (SCG)Steven Diez (5) (CAN)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R16Jozef Kovalik (Q) (SVK)Michal Konecny (7) (CZE)7-6(6) 6-2 [H2H]
R16Adam Kellner (3) (HUN)Marin Franjicevic (LL) (CRO)6-4 7-5 [H2H]
R16Gaetan De Lovinfosse (Q) (BEL)Adrian Sikora (SVK)6-3 6-2 [H2H]
R16Milos Sekulic (SWE)Damir Dzumhur (Q) (BIH)6-4 7-5 [H2H]
R32Amir Weintraub (1) (ISR)Gal Hakak (WC) (ISR)6-3 6-4 [H2H]
R32Dor Belfer (WC) (ISR)Vitali Reshetnikov (RUS)6-4 3-0 Retired[H2H]
R32Stefan Borg (Q) (SWE)Victor Baluda (RUS)1-6 6-1 6-0 [H2H]
R32Ismar Gorcic (6) (BIH)Mikhail Fufygin (RUS)3-0 Retired[H2H]
R32Walter Trusendi (4) (ITA)Yannik Reuter (BEL)4-6 6-0 6-3 [H2H]
R32Robert Rumler (CZE)Sergey Strelkov (Q) (RUS)7-5 6-4 [H2H]
R32Nikola Cacic (SCG)Levente Godry (Q) (HUN)7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Steven Diez (5) (CAN)Mauro Bosio (Q) (ITA)6-4 6-2 [H2H]
R32Michal Konecny (7) (CZE)Ashot Khacharyan (Q) (RUS)6-4 7-6(1) [H2H]
R32Jozef Kovalik (Q) (SVK)Roman Kutac (CZE)6-4 7-6(5) [H2H]
R32Marin Franjicevic (LL) (CRO)Guy Michelevitz (WC) (ISR)6-3 6-1 [H2H]
R32Adam Kellner (3) (HUN)Gilad Ben Zvi (ISR)6-3 6-2 [H2H]
R32Gaetan De Lovinfosse (Q) (BEL)Tomer Hodorov (LL) (ISR)6-3 6-4 [H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Igor Smilansky (WC) (ISR)7-5 3-6 6-3 [H2H]
R32Damir Dzumhur (Q) (BIH)Tal Eros (ISR)6-3 6-0 [H2H]
R32Milos Sekulic (SWE)Karlis Lejnieks (2) (LAT)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FTal Eros (4) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Alon Faiman (WC) (ISR)
Tomer Hodorov (ISR)
6-3 6-1
SFAlon Faiman (WC) (ISR)
Tomer Hodorov (ISR)
Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
6-4 4-6 [10-7]
SFTal Eros (4) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Mauro Bosio (ITA)
Walter Trusendi (ITA)
7-6(6) 7-5
QFAlon Faiman (WC) (ISR)
Tomer Hodorov (ISR)
Damir Dzumhur (BIH)
Ismar Gorcic (BIH)
6-2 6-2
QFStefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Michal Konecny (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
2-6 6-3 [10-7]
QFTal Eros (4) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
WO
QFMauro Bosio (ITA)
Walter Trusendi (ITA)
Robert Rumler (CZE)
Roman Kutac (CZE)
WO
R16Damir Dzumhur (BIH)
Ismar Gorcic (BIH)
Mikhail Fufygin (1) (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
6-1 7-6(1)
R16Alon Faiman (WC) (ISR)
Tomer Hodorov (ISR)
Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)
Matan Shay Ganzi (ISR)
6-4 2-6 [10-6]
R16Michal Konecny (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Ashot Khacharyan (RUS)
Ilia Shatskiy (RUS)
6-1 7-5
R16Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Dor Belfer (WC) (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
7-6(8) 6-1
R16Victor Baluda (RUS)
Arko Zoutendijk (NED)
Steven Diez (CAN)
Fernando Vicente (ESP)
6-0 6-1
R16Tal Eros (4) (ISR)
Amir Weintraub (ISR)
Nikola Cacic (SCG)
Marin Franjicevic (CRO)
6-4 7-6(2)
R16Mauro Bosio (ITA)
Walter Trusendi (ITA)
Gaetan De Lovinfosse (BEL)
Philip Orno (DEN)
6-4 6-4
R16Robert Rumler (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Vitali Reshetnikov (2) (RUS)
Sergey Strelkov (RUS)
6-2 3-6 [10-8]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mauro Bosio (ITA)Marin Franjicevic (1) (CRO)5-7 6-3 6-1 [H2H]
Q1Stefan Borg (2) (SWE)Oskaras Kalinauskas (LTU)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q1Damir Dzumhur (3) (BIH)Netanel Alcabas (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Gaetan De Lovinfosse (4) (BEL)Ilia Shatskiy (RUS)7-5 6-4 [H2H]
Q1Levente Godry (HUN)Tomer Hodorov (11) (ISR)6-0 7-6(5) [H2H]
Q1Sergey Strelkov (6) (RUS)Saar Steele (ISR)7-5 7-5 [H2H]
Q1Jozef Kovalik (10) (SVK)Daniel Skripnik (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Ashot Khacharyan (9) (RUS)Benas Majauskas (LTU)6-2 6-0 [H2H]
Q2Marin Franjicevic (1) (CRO)Tal Goldengoren (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Mauro Bosio (ITA)David Mushayev (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Stefan Borg (2) (SWE)Genia Gamazov (ISR)7-6(1) 6-0 [H2H]
Q2Oskaras Kalinauskas (LTU)Yossi Dahan (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Damir Dzumhur (3) (BIH)Andrea Aloisi (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q2Netanel Alcabas (ISR)Aviv Ben Shabat (ISR)6-3 7-6(4) [H2H]
Q2Gaetan De Lovinfosse (4) (BEL)Amir Zari (ISR)6-1 3-6 6-1 [H2H]
Q2Ilia Shatskiy (RUS)Daniel Jacobi (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Levente Godry (HUN)Henri Laaksonen (5) (FIN)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Tomer Hodorov (11) (ISR)Arko Zoutendijk (NED)6-3 7-5 [H2H]
Q2Sergey Strelkov (6) (RUS)Gleb Kozeltsev (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q2Saar Steele (ISR)Igor Tubic (SWE)6-1 6-0 [H2H]
Q2Daniel Skripnik (ISR)Philip Orno (7) (DEN)3-6 6-4 6-0 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (10) (SVK)Nir Shaked (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Benas Majauskas (LTU)Josip Mesin (8) (CRO)7-6(8) 6-2 [H2H]
Q2Ashot Khacharyan (9) (RUS)Eitan Romem (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marin Franjicevic (1) (CRO)Bye
Q3Tal Goldengoren (ISR)Yehonatan Kaufman (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Mauro Bosio (ITA)Noam Mazor (ISR)6-4 6-0 [H2H]
Q3David Mushayev (ISR)Tobias Schade (GER)2-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Stefan Borg (2) (SWE)Bye
Q3Genia Gamazov (ISR)Matan Shay Ganzi (ISR)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q3Yossi Dahan (ISR)Eyal Cohen (ISR)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Oskaras Kalinauskas (LTU)Amit Baran (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Damir Dzumhur (3) (BIH)Bye
Q3Andrea Aloisi (ITA)Oran Reznik (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Netanel Alcabas (ISR)Janicije Sasha Karic (USA)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Aviv Ben Shabat (ISR)Gal Gutman (ISR)2-3 Retired[H2H]
Q3Gaetan De Lovinfosse (4) (BEL)Bye
Q3Amir Zari (ISR)Daniel Aleksandrov (ISR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Ilia Shatskiy (RUS)Alon Faiman (ISR)0-6 6-2 7-5 [H2H]
Q3Daniel Jacobi (ISR)Simeon Branzberg (ISR)6-2 6-7(4) 7-5 [H2H]
Q3Henri Laaksonen (5) (FIN)Bye
Q3Levente Godry (HUN)Tom Ziv (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Arko Zoutendijk (NED)Boris Melamed (GER)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Tomer Hodorov (11) (ISR)Bye
Q3Sergey Strelkov (6) (RUS)Bye
Q3Gleb Kozeltsev (RUS)Roei Baran (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Igor Tubic (SWE)Ben Shur (ISR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Saar Steele (ISR)Nebojsa Peric (12) (SCG)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Philip Orno (7) (DEN)Bye
Q3Daniel Skripnik (ISR)Yair Gal (ISR)4-6 6-1 6-1 [H2H]
Q3Nir Shaked (ISR)Daniel Tamir (ISR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (10) (SVK)Bye
Q3Josip Mesin (8) (CRO)Bye
Q3Benas Majauskas (LTU)Botond Godry (HUN)6-1 6-4 [H2H]
Q3Eitan Romem (ISR)Raphael Zwecker (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Ashot Khacharyan (9) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Israel F3 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Israel F3 Futures?