ATP Israel F2 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Israel F2 Futures Discussion!


Share This...


Israel F2 Futures Event Details:

2017-03-20Hard
OutdoorIsrael
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEnzo Couacaud (5) (FRA)Edan Leshem (4) (ISR)7-5 6-1[H2H]
SFEdan Leshem (4) (ISR)Igor Smilansky (ISR)6-4 6-3[H2H]
SFEnzo Couacaud (5) (FRA)Ti Chen (2) ()6-3 6-4[H2H]
QFIgor Smilansky (ISR)Dekel Bar (ISR)6-4 6-4[H2H]
QFEdan Leshem (4) (ISR)Tobias Simon (7) (GER)7-6(3) 4-6 6-4[H2H]
QFEnzo Couacaud (5) (FRA)Laurynas Grigelis (3) (LAT)6-1 6-4[H2H]
QFTi Chen (2) ()Fajing Sun (8) (CHN)6-2 4-6 7-5[H2H]
R16Dekel Bar (ISR)Marsel Ilhan (1) (TUR)6-1 7-5[H2H]
R16Igor Smilansky (ISR)Peter Kobelt (6) (USA)6-4 6-2[H2H]
R16Edan Leshem (4) (ISR)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-3 6-4[H2H]
R16Tobias Simon (7) (GER)Vadym Ursu (UKR)6-3 7-5[H2H]
R16Enzo Couacaud (5) (FRA)Tal Goldengoren (ISR)6-3 6-2[H2H]
R16Laurynas Grigelis (3) (LAT)Daniel Tamir (WC) (ISR)6-4 6-2[H2H]
R16Fajing Sun (8) (CHN)Ben Patael (ISR)6-2 6-0[H2H]
R16Ti Chen (2) ()Eric James Johnson (USA)6-0 6-2[H2H]
R32Marsel Ilhan (1) (TUR)Mor Bulis (ISR)6-3 6-2[H2H]
R32Dekel Bar (ISR)Gabor Borsos (HUN)6-3 7-6(5)[H2H]
R32Igor Smilansky (ISR)Shahar Elbaz (WC) (ISR)6-4 6-0[H2H]
R32Peter Kobelt (6) (USA)Uri Hai Asidon (WC) (ISR)6-4 6-3[H2H]
R32Edan Leshem (4) (ISR)Ram Kapach (ISR)6-2 6-2[H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Raleigh Smith (USA)6-2 6-1[H2H]
R32Vadym Ursu (UKR)Ran Amar (ISR)6-1 6-1[H2H]
R32Tobias Simon (7) (GER)Viktor Filipenko (HUN)6-4 7-6(3)[H2H]
R32Enzo Couacaud (5) (FRA)Matias Franco Descotte (ARG)6-4 6-0[H2H]
R32Tal Goldengoren (ISR)Alon Elia (ISR)6-2 6-4[H2H]
R32Daniel Tamir (WC) (ISR)Florian Fallert (GER)6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Laurynas Grigelis (3) (LAT)Orel Ovil (ISR)6-4 6-1[H2H]
R32Fajing Sun (8) (CHN)Yannai Barkai (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Ben Patael (ISR)Gilad Tamar (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Eric James Johnson (USA)Joshua Paris (GBR)6-4 6-3[H2H]
R32Ti Chen (2) ()Yshai Oliel (WC) (ISR)1-6 6-4 7-5[H2H]
Men's Doubles
FDekel Bar (1) (ISR)
Gabor Borsos (HUN)
Viktor Filipenko (3) (HUN)
Levente Godry (HUN)
6-4 6-4
SFDekel Bar (1) (ISR)
Gabor Borsos (HUN)
Matias Franco Descotte (4) (ARG)
Raleigh Smith (USA)
3-6 7-6(5) 10-5
SFViktor Filipenko (3) (HUN)
Levente Godry (HUN)
Florian Fallert (2) (GER)
Tobias Simon (GER)
6-2 6-2
QFDekel Bar (1) (ISR)
Gabor Borsos (HUN)
Amit Gabreal (ISR)
Ram Kapach (ISR)
WO
QFMatias Franco Descotte (4) (ARG)
Raleigh Smith (USA)
Shahar Elbaz (ISR)
Andrew Ruppli (SUI)
6-3 2-6 10-7
QFViktor Filipenko (3) (HUN)
Levente Godry (HUN)
Yannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
6-3 6-0
QFFlorian Fallert (2) (GER)
Tobias Simon (GER)
Jordan Hasson (ISR)
Pavel Semidockih (ISR)
6-1 3-6 10-3
R16Dekel Bar (1) (ISR)
Gabor Borsos (HUN)
Laurynas Grigelis (WC) (LAT)
Or Grinberg (ISR)
6-1 6-3
R16Amit Gabreal (ISR)
Ram Kapach (ISR)
Eitan Dray (WC) (ISR)
Ido Zonder (ISR)
6-3 6-4
R16Matias Franco Descotte (4) (ARG)
Raleigh Smith (USA)
George Botezan (ROU)
Yasha Zemel (ISR)
6-2 6-4
R16Shahar Elbaz (ISR)
Andrew Ruppli (SUI)
Edan Bakshi (ISR)
Daniel Dudockin (ISR)
6-3 6-1
R16Yannai Barkai (ISR)
Alon Elia (ISR)
Orel Ovil (ISR)
Motvey Radionov (ISR)
6-3 6-4
R16Viktor Filipenko (3) (HUN)
Levente Godry (HUN)
Oz Daniel (ISR)
Igor Smilansky (ISR)
6-2 7-5
R16Jordan Hasson (ISR)
Pavel Semidockih (ISR)
Gilad Tamar (WC) (ISR)
Omer Touchmair (ISR)
7-5 6-3
R16Florian Fallert (2) (GER)
Tobias Simon (GER)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
Vadym Ursu (UKR)
7-6(4) 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Orel Ovil (1) (ISR)Valentin Nourrissat (13) (FRA)6-0 7-5[H2H]
Q1Joshua Paris (2) (GBR)Lior Goldenberg (ISR)6-3 6-2[H2H]
Q1Alon Elia (3) (ISR)Jordan Hasson (14) (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q1Yannai Barkai (ISR)Levente Godry (9) (HUN)7-6(4) 6-1[H2H]
Q1Igor Smilansky (10) (ISR)Andrew Ruppli (5) (SUI)6-4 5-7 7-6(8)[H2H]
Q1Ram Kapach (6) (ISR)Nikolay Kolobaev (12) (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q1Ran Amar (ISR)Yasha Zemel (7) (ISR)7-6(4) 3-6 6-1[H2H]
Q1Gilad Tamar (ISR)Amit Gabreal (8) (ISR)7-6(0) 6-3[H2H]
Q2Orel Ovil (1) (ISR)Ori Maior (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q2Valentin Nourrissat (13) (FRA)Eitan Dray (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q2Joshua Paris (2) (GBR)Thomas SCHWENCKE Lindqvist (DEN)6-3 6-2[H2H]
Q2Lior Goldenberg (ISR)Motvey Radionov (11) (ISR)5-7 6-4 6-3[H2H]
Q2Alon Elia (3) (ISR)Uri Vodavoz (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Jordan Hasson (14) (ISR)Nir Vodavoz (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q2Yannai Barkai (ISR)Iftah Yavetz (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q2Levente Godry (9) (HUN)Itamar Lavie (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q2Andrew Ruppli (5) (SUI)Egor Matvievici (WC) (MDA)7-6(5) 1-0 Retired[H2H]
Q2Igor Smilansky (10) (ISR)Pavel Semidockih (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q2Ram Kapach (6) (ISR)Helman Volkats (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q2Nikolay Kolobaev (12) (RUS)Daniel Dudockin (ISR)7-5 5-7 6-1[H2H]
Q2Yasha Zemel (7) (ISR)Oz Daniel (ISR)6-4 6-4[H2H]
Q2Ran Amar (ISR)Leonard Sauer (_GE)6-3 6-2[H2H]
Q2Amit Gabreal (8) (ISR)Alexander Gaponenko (ISR)7-5 6-3[H2H]
Q2Gilad Tamar (ISR)Omer Katz (15) (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q3Orel Ovil (1) (ISR)Shahar Gabay (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Ori Maior (ISR)Ronen Mashiach (ISR)6-0 6-4[H2H]
Q3Eitan Dray (ISR)Alexander Feldinger (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Valentin Nourrissat (13) (FRA)Ofek Amoyal (ISR)7-5 6-3[H2H]
Q3Joshua Paris (2) (GBR)Lucas Andriamasilalao (FRA)6-1 6-2[H2H]
Q3Thomas SCHWENCKE Lindqvist (DEN)Yam Bruhin (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3Lior Goldenberg (ISR)Guy Dagan (ISR)6-1 6-3[H2H]
Q3Motvey Radionov (11) (ISR)Roy Yaron (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Alon Elia (3) (ISR)Niv Zuckerman (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Michael Boguslavsky (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q3Nir Vodavoz (ISR)Yoav Weinberg (WC) (ISR)6-2 6-3[H2H]
Q3Jordan Hasson (14) (ISR)Almog Levi (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Yannai Barkai (ISR)George Botezan (4) (ROU)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Iftah Yavetz (ISR)Amit Rozenberg (ISR)6-0 6-2[H2H]
Q3Itamar Lavie (ISR)Ido Zonder (ISR)6-2 2-6 6-3[H2H]
Q3Levente Godry (9) (HUN)Omer Touchmair (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Andrew Ruppli (5) (SUI)Yaron Guberman (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Egor Matvievici (WC) (MDA)Gal Grimberg (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Pavel Semidockih (ISR)Amit Cohen (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Igor Smilansky (10) (ISR)Daniel Entelis (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q3Ram Kapach (6) (ISR)Roy Ofer (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q3Helman Volkats (ISR)Philip Sikman (GBR)2-6 7-5 6-4[H2H]
Q3Daniel Dudockin (ISR)Edan Bakshi (ISR)6-2 6-4[H2H]
Q3Nikolay Kolobaev (12) (RUS)Tuval Barak (ISR)6-4 6-2[H2H]
Q3Yasha Zemel (7) (ISR)Markus Wunder (_GE)7-5 6-0[H2H]
Q3Oz Daniel (ISR)Afik Lahav (ISR)6-2 6-1[H2H]
Q3Ran Amar (ISR)Idan Harel Gross (ISR)6-2 6-0[H2H]
Q3Leonard Sauer (_GE)Itay Shpindler (16) (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3Amit Gabreal (8) (ISR)Dor Yakob Wertheimer (ISR)6-4 6-1[H2H]
Q3Alexander Gaponenko (ISR)Or Grinberg (ISR)6-2 6-2[H2H]
Q3Gilad Tamar (ISR)Ron Idzon (ISR)5-7 6-3 6-3[H2H]
Q3Omer Katz (15) (ISR)Nevo Gabriely (ISR)2-6 7-6(8) 6-3[H2H]