ATP Israel F2 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Israel F2 Futures Discussion!


Share This...


Israel F2 Futures Event Details:

2011-01-17Hard
OutdoorEilat, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAdam Kellner (4) (HUN)Roman Kutac (CZE)6-3 6-2 [H2H]
SFRoman Kutac (CZE)Amir Weintraub (1WC) (ISR)6-3 6-3 [H2H]
SFAdam Kellner (4) (HUN)Adrian Sikora (Q) (SVK)7-5 6-2 [H2H]
QFAmir Weintraub (1WC) (ISR)Walter Trusendi (5) (ITA)7-5 6-4 [H2H]
QFRoman Kutac (CZE)Stanislav Vovk (RUS)6-2 6-2 [H2H]
QFAdam Kellner (4) (HUN)Jozef Kovalik (Q) (SVK)6-2 5-7 6-4 [H2H]
QFAdrian Sikora (Q) (SVK)Valery Rudnev (2) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R16Amir Weintraub (1WC) (ISR)Alexander Rumyantsev (RUS)7-6(4) 2-6 6-2 [H2H]
R16Walter Trusendi (5) (ITA)Yannik Reuter (Q) (BEL)7-5 7-5 [H2H]
R16Roman Kutac (CZE)Tal Eros (WC) (ISR)6-3 6-1 [H2H]
R16Stanislav Vovk (RUS)Nikola Cacic (SCG)7-6(2) 1-6 6-3 [H2H]
R16Jozef Kovalik (Q) (SVK)Stefan Borg (LL) (SWE)7-5 7-6(5) [H2H]
R16Adam Kellner (4) (HUN)Milos Sekulic (Q) (SWE)3-6 6-2 6-3 [H2H]
R16Adrian Sikora (Q) (SVK)Steven Diez (8) (CAN)7-6(2) 6-4 [H2H]
R16Valery Rudnev (2) (RUS)Robert Rumler (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Amir Weintraub (1WC) (ISR)Claude Benz (Q) (SUI)6-2 6-2 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (RUS)Sergei Krotiouk (RUS)6-1 4-6 6-4 [H2H]
R32Yannik Reuter (Q) (BEL)Saar Steele (WC) (ISR)6-3 7-5 [H2H]
R32Walter Trusendi (5) (ITA)Richard Muzaev (RUS)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Roman Kutac (CZE)Karlis Lejnieks (3) (LAT)6-4 6-4 [H2H]
R32Tal Eros (WC) (ISR)Luca Margaroli (Q) (SUI)6-1 6-2 [H2H]
R32Nikola Cacic (SCG)Henri Laaksonen (SE) (FIN)7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Stanislav Vovk (RUS)Andrea Falgheri (7) (ITA)6-0 6-2 [H2H]
R32Stefan Borg (LL) (SWE)Claudio Grassi (6) (ITA)6-1 7-6(3) [H2H]
R32Jozef Kovalik (Q) (SVK)Kamil Capkovic (SVK)6-3 7-5 [H2H]
R32Milos Sekulic (Q) (SWE)Gilad Ben Zvi (ISR)3-6 6-1 6-2 [H2H]
R32Adam Kellner (4) (HUN)Levente Godry (Q) (HUN)6-2 6-2 [H2H]
R32Steven Diez (8) (CAN)Victor Baluda (Q) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Adrian Sikora (Q) (SVK)Michal Konecny (CZE)3-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Robert Rumler (CZE)Tomer Hodorov (WC) (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32Valery Rudnev (2) (RUS)Ismar Gorcic (BIH)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FDamir Dzumhur (BIH)
Ismar Gorcic (BIH)
Nikola Cacic (SCG)
Steven Diez (CAN)
6-3 6-4
SFDamir Dzumhur (BIH)
Ismar Gorcic (BIH)
Yannik Reuter (BEL)
Christophe Rochus (BEL)
7-5 6-2
SFNikola Cacic (SCG)
Steven Diez (CAN)
Karlis Lejnieks (LAT)
Mikelis Libietis (LAT)
6-4 3-6 [10-3]
QFDamir Dzumhur (BIH)
Ismar Gorcic (BIH)
Victor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
6-4 6-4
QFYannik Reuter (BEL)
Christophe Rochus (BEL)
Dor Belfer (WC) (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
6-2 6-2
QFNikola Cacic (SCG)
Steven Diez (CAN)
Alexei Filenkov (4) (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
7-6(3) 6-4
QFKarlis Lejnieks (LAT)
Mikelis Libietis (LAT)
Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)
Saar Steele (ISR)
2-6 7-5 [11-9]
R16Victor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
Claudio Grassi (1) (ITA)
Walter Trusendi (ITA)
6-4 2-6 [10-6]
R16Damir Dzumhur (BIH)
Ismar Gorcic (BIH)
Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
2-6 6-3 [10-3]
R16Yannik Reuter (BEL)
Christophe Rochus (BEL)
Kamil Capkovic (3) (SVK)
Anton Manegin (RUS)
6-2 6-3
R16Dor Belfer (WC) (ISR)
Daniel Skripnik (ISR)
Robert Rumler (CZE)
Roman Kutac (CZE)
6-3 6-4
R16Nikola Cacic (SCG)
Steven Diez (CAN)
Michal Konecny (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
7-5 6-7(4) [10-5]
R16Alexei Filenkov (4) (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
Simeon Branzberg (WC) (ISR)
Guy Michelevitz (ISR)
6-4 6-3
R16Karlis Lejnieks (LAT)
Mikelis Libietis (LAT)
Nebojsa Peric (A) (SCG)
Goran Tosic (YUG)
6-0 6-3
R16Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)
Saar Steele (ISR)
Sergei Krotiouk (2) (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Levente Godry (HUN)Goran Tosic (1WC) (YUG)6-2 7-6(13) [H2H]
Q1Victor Baluda (2) (RUS)Damir Dzumhur (12) (BIH)6-4 4-3 Default[H2H]
Q1Luca Margaroli (14) (SUI)Dor Belfer (ISR)3-6 7-5 6-1 [H2H]
Q1Jozef Kovalik (SVK)Vitali Reshetnikov (4) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q1Milos Sekulic (5) (SWE)Gaetan De Lovinfosse (13) (BEL)6-1 6-2 [H2H]
Q1Adrian Sikora (6) (SVK)Yann Minster (SUI)6-2 6-0 [H2H]
Q1Yannik Reuter (7) (BEL)Stefan Borg (11) (SWE)6-4 6-1 [H2H]
Q1Claude Benz (SUI)Sergey Strelkov (16) (RUS)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q2Goran Tosic (1WC) (YUG)Daniel Jacobi (WC) (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q2Levente Godry (HUN)Nebojsa Peric (SCG)7-5 6-3 [H2H]
Q2Victor Baluda (2) (RUS)Daniel Skripnik (ISR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Damir Dzumhur (12) (BIH)David Mushayev (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Dor Belfer (ISR)Mikhail Fufygin (3) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Luca Margaroli (14) (SUI)Benjamin Ezer (ISR)6-4 6-0 [H2H]
Q2Vitali Reshetnikov (4) (RUS)Mauro Bosio (ITA)5-7 6-4 6-4 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (SVK)Marin Franjicevic (10) (CRO)7-5 7-6(7) [H2H]
Q2Milos Sekulic (5) (SWE)Andrea Aloisi (ITA)6-1 7-5 [H2H]
Q2Gaetan De Lovinfosse (13) (BEL)Guy Michelevitz (WC) (ISR)5-7 6-3 6-0 [H2H]
Q2Adrian Sikora (6) (SVK)Netanel Alcabas (ISR)6-2 7-5 [H2H]
Q2Yann Minster (SUI)Yossi Dahan (WC) (ISR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Yannik Reuter (7) (BEL)Gal Hakak (WC) (ISR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Stefan Borg (11) (SWE)Yehonatan Kaufman (WC) (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Claude Benz (SUI)Genia Gamazov (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Sergey Strelkov (16) (RUS)Ashot Khacharyan (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Goran Tosic (1WC) (YUG)Eyal Cohen (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Daniel Jacobi (WC) (ISR)Arko Zoutendijk (NED)4-3 Retired[H2H]
Q3Levente Godry (HUN)Alon Faiman (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Nebojsa Peric (SCG)Evan Meltzer (A) (USA)7-5 6-3 [H2H]
Q3Victor Baluda (2) (RUS)Josip Mesin (CRO)6-2 6-2 [H2H]
Q3Daniel Skripnik (ISR)Yair Gal (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3David Mushayev (ISR)Noam Mazor (ISR)3-6 6-4 7-5 [H2H]
Q3Damir Dzumhur (12) (BIH)Mikelis Libietis (LAT)7-5 6-3 [H2H]
Q3Mikhail Fufygin (3) (RUS)Tobias Schade (GER)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Dor Belfer (ISR)Amir Zari (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Benjamin Ezer (ISR)Alon Elia (WC) (ISR)7-5 6-0 [H2H]
Q3Luca Margaroli (14) (SUI)Oskaras Kalinauskas (LTU)2-6 6-4 7-5 [H2H]
Q3Vitali Reshetnikov (4) (RUS)Gleb Kozeltsev (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Mauro Bosio (ITA)Daniel Tamir (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (SVK)Ronak Manuja (IND)6-2 6-0 [H2H]
Q3Marin Franjicevic (10) (CRO)Boris Melamed (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Milos Sekulic (5) (SWE)Fede Valsangiacomo (SUI)6-1 6-1 [H2H]
Q3Andrea Aloisi (ITA)Matan Shay Ganzi (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Guy Michelevitz (WC) (ISR)Benas Majauskas (LTU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Gaetan De Lovinfosse (13) (BEL)Tom Ziv (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Adrian Sikora (6) (SVK)Igor Tubic (SWE)6-0 6-1 [H2H]
Q3Netanel Alcabas (ISR)Igor Zhuravlev (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Yossi Dahan (WC) (ISR)Victor Sayo (CMR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yann Minster (SUI)Alexei Filenkov (15) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yannik Reuter (7) (BEL)Simeon Branzberg (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Gal Hakak (WC) (ISR)Nir Shaked (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yehonatan Kaufman (WC) (ISR)Aviv Ben Shabat (ISR)7-5 5-7 6-0 [H2H]
Q3Stefan Borg (11) (SWE)Florent Diep (FRA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Genia Gamazov (ISR)Anton Manegin (8) (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Claude Benz (SUI)Philip Orno (DEN)7-6(6) 6-2 [H2H]
Q3Ashot Khacharyan (RUS)Oran Reznik (WC) (ISR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Sergey Strelkov (16) (RUS)Daniel Aleksandrov (ISR)6-4 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Israel F2 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Israel F2 Futures?