ATP Israel F2 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Israel F2 Futures Discussion!


Share This...


Israel F2 Futures Event Details:

2009-01-26Hard
OutdoorEilat 2, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Israel F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNoam Okun (3WC) (ISR)Harel Levy (1WC) (ISR)6-4 6-4 [H2H]
SFHarel Levy (1WC) (ISR)Andrey Kumantsov (5) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
SFNoam Okun (3WC) (ISR)Mikhail Fufygin (RUS)6-4 6-4 [H2H]
QFHarel Levy (1WC) (ISR)Juho Paukku (FIN)7-5 6-2 [H2H]
QFAndrey Kumantsov (5) (RUS)Carl Bergman (SWE)6-4 6-2 [H2H]
QFNoam Okun (3WC) (ISR)Filip Zeman (CZE)3-6 6-3 7-6(8) [H2H]
QFMikhail Fufygin (RUS)Jurgen Zopp (EST)6-1 4-6 6-3 [H2H]
R16Harel Levy (1WC) (ISR)Saar Steele (WC) (ISR)6-0 6-1 [H2H]
R16Juho Paukku (FIN)Amir Hadad (SE) (ISR)6-3 6-2 [H2H]
R16Carl Bergman (SWE)Vitali Reshetnikov (Q) (RUS)5-2 Retired[H2H]
R16Andrey Kumantsov (5) (RUS)Petar Jelenic (CRO)6-2 6-7(2) 7-5 [H2H]
R16Filip Zeman (CZE)Amir Weintraub (7) (ISR)WO[H2H]
R16Noam Okun (3WC) (ISR)Patrik Rosenholm (SWE)6-2 6-2 [H2H]
R16Jurgen Zopp (EST)Adam Kellner (8) (HUN)6-3 6-2 [H2H]
R16Mikhail Fufygin (RUS)Markus Eriksson (LL) (SWE)6-4 2-6 7-5 [H2H]
R32Harel Levy (1WC) (ISR)Noam Yitzhaki (Q) (ISR)6-0 6-0 [H2H]
R32Saar Steele (WC) (ISR)Beka Komakhidze (Q) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Amir Hadad (SE) (ISR)Gilad Ben Zvi (WC) (ISR)6-3 4-6 6-0 [H2H]
R32Juho Paukku (FIN)Igor Sijsling (6) (NED)6-4 6-4 [H2H]
R32Carl Bergman (SWE)Philippe De Bonnevie (4) (FRA)6-2 6-4 [H2H]
R32Vitali Reshetnikov (Q) (RUS)Andrey Kuznetsov (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Petar Jelenic (CRO)Jan Satral (Q) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Andrey Kumantsov (5) (RUS)Vedran Siljegovic (Q) (CRO)7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Amir Weintraub (7) (ISR)Ilia Shatskiy (Q) (RUS)6-1 7-6(4) [H2H]
R32Filip Zeman (CZE)Henrik Norfeldt (SWE)0-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Patrik Rosenholm (SWE)Idan Mark (Q) (ISR)4-6 7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Noam Okun (3WC) (ISR)Ismar Gorcic (BIH)3-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Adam Kellner (8) (HUN)Tal Eros (Q) (ISR)6-3 6-2 [H2H]
R32Jurgen Zopp (EST)Siarhei Betau (BLR)7-5 6-3 [H2H]
R32Mikhail Fufygin (RUS)Dzmitry Zhyrmont (BLR)6-2 6-2 [H2H]
R32Markus Eriksson (LL) (SWE)Attila Balazs (2) (HUN)6-2 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FHarel Levy (1) (ISR)
Noam Okun (ISR)
Tim Van Terheijden (NED)
Jurgen Zopp (EST)
6-3 6-0
SFHarel Levy (1) (ISR)
Noam Okun (ISR)
Mikhail Fufygin (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-2 6-3
SFTim Van Terheijden (NED)
Jurgen Zopp (EST)
Amir Hadad (2) (ISR)
Igor Sijsling (NED)
6-3 3-6 [12-10]
QFHarel Levy (1) (ISR)
Noam Okun (ISR)
Ismar Gorcic (BIH)
Petar Jelenic (CRO)
6-4 6-1
QFMikhail Fufygin (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Patrik Rosenholm (SWE)
Vedran Siljegovic (CRO)
WO
QFTim Van Terheijden (NED)
Jurgen Zopp (EST)
Carl Bergman (3) (SWE)
Juho Paukku (FIN)
6-3 7-6(1)
QFAmir Hadad (2) (ISR)
Igor Sijsling (NED)
Adam Kellner (HUN)
Filip Zeman (CZE)
6-4 6-4
R16Harel Levy (1) (ISR)
Noam Okun (ISR)
Daniel Kumlin (SWE)
Henrik Norfeldt (SWE)
6-3 6-1
R16Ismar Gorcic (BIH)
Petar Jelenic (CRO)
Gilad Ben Zvi (ISR)
Xander Spong (NED)
6-2 6-4
R16Patrik Rosenholm (SWE)
Vedran Siljegovic (CRO)
Siarhei Betau (4) (BLR)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
7-6(3) 6-3
R16Mikhail Fufygin (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Andrey Kumantsov (RUS)
Andrey Kuznetsov (RUS)
6-3 7-5
R16Tim Van Terheijden (NED)
Jurgen Zopp (EST)
Markus Eriksson (SWE)
Tal Eros (ISR)
6-4 6-3
R16Carl Bergman (3) (SWE)
Juho Paukku (FIN)
Laurynas Grigelis (LTU)
Yari Natali (ITA)
5-7 6-4 [10-5]
R16Adam Kellner (HUN)
Filip Zeman (CZE)
Gilad Berman (ISR)
Noam Yitzhaki (ISR)
6-4 6-4
R16Amir Hadad (2) (ISR)
Igor Sijsling (NED)
Idan Mark (ISR)
Saar Steele (ISR)
5-7 6-1 [10-2]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tal Eros (ISR)Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)WO[H2H]
Q1Idan Mark (2) (ISR)Yari Natali (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q1Vitali Reshetnikov (3) (RUS)Asi Stein (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q1Jan Satral (12) (CZE)Markus Eriksson (4) (SWE)6-4 6-3 [H2H]
Q1Ilia Shatskiy (RUS)Xander Spong (NED)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q1Vedran Siljegovic (9) (CRO)Tim Van Terheijden (6) (NED)6-2 6-1 [H2H]
Q1Beka Komakhidze (RUS)Vitaliy Kachanovskiy (7) (RUS)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q1Noam Yitzhaki (8) (ISR)Gilad Berman (11) (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)Dor Amir (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Tal Eros (ISR)David Steinblatt (ISR)6-1 1-6 6-3 [H2H]
Q2Idan Mark (2) (ISR)Jonathan Zipris (ISR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Yari Natali (ITA)Fahoum Fahoum (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Vitali Reshetnikov (3) (RUS)Daniel Tyntaryov (ISR)6-7(6) 6-2 7-5 [H2H]
Q2Asi Stein (ISR)Yum Adiv (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Markus Eriksson (4) (SWE)Ivan Kobzar (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Jan Satral (12) (CZE)Alon Faiman (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Ilia Shatskiy (RUS)Daniel Kumlin (5) (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Q2Xander Spong (NED)Laurynas Grigelis (10) (LTU)6-2 7-6(9) [H2H]
Q2Tim Van Terheijden (6) (NED)Daniel Aleksandrov (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Vedran Siljegovic (9) (CRO)Daniel Jacobi (ISR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Vitaliy Kachanovskiy (7) (RUS)Nir Aizik (ISR)6-3 2-6 6-3 [H2H]
Q2Beka Komakhidze (RUS)Adrian Vodislav (13) (ROU)6-3 3-0 Retired[H2H]
Q2Noam Yitzhaki (8) (ISR)Nikita Soifer (ISR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Gilad Berman (11) (ISR)Dor Belfer (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)Bye
Q3Dor Amir (ISR)Bye
Q3David Steinblatt (ISR)Benjamin Ezer (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Tal Eros (ISR)Adam Bzezinsky (ISR)3-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Idan Mark (2) (ISR)Bye
Q3Jonathan Zipris (ISR)Bye
Q3Fahoum Fahoum (ISR)Amir Zari (ISR)6-2 2-6 6-2 [H2H]
Q3Yari Natali (ITA)Eden Peleg (ISR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Vitali Reshetnikov (3) (RUS)Bye
Q3Daniel Tyntaryov (ISR)Bye
Q3Yum Adiv (ISR)Ofir Ginat (ISR)6-1 1-6 7-5 [H2H]
Q3Asi Stein (ISR)Kirill Sirin (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Markus Eriksson (4) (SWE)Bye
Q3Ivan Kobzar (BLR)Bye
Q3Alon Faiman (ISR)Ram Tepper (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jan Satral (12) (CZE)Bye
Q3Daniel Kumlin (5) (SWE)Bye
Q3Ilia Shatskiy (RUS)Bye
Q3Xander Spong (NED)Guy Michelevitz (ISR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Laurynas Grigelis (10) (LTU)Bye
Q3Tim Van Terheijden (6) (NED)Bye
Q3Daniel Aleksandrov (ISR)Bye
Q3Daniel Jacobi (ISR)Dmitri Marfinsky (RUS)6-4 7-6(8) [H2H]
Q3Vedran Siljegovic (9) (CRO)Bye
Q3Vitaliy Kachanovskiy (7) (RUS)Bye
Q3Nir Aizik (ISR)Bye
Q3Beka Komakhidze (RUS)Nimrod Shalish (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Adrian Vodislav (13) (ROU)Bye
Q3Noam Yitzhaki (8) (ISR)Bye
Q3Nikita Soifer (ISR)Daniel Mcgrath (GBR)2-6 6-0 7-6(5) [H2H]
Q3Dor Belfer (ISR)Andrei George Daraban (ROU)WO[H2H]
Q3Gilad Berman (11) (ISR)Bye


What's your opinion on the ATP Israel F2 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Israel F2 Futures?